Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2004., 09:51   #21
Quote:
još jedna mudrica kaže:
[B]ok ajdmo postaviti stvari ovako

Recimo da ja nemam kuda otići sa djecom jer taj stan je jedina moja imovina, i s obzirom da vjerujem da će biti dodjeljena meni, dali u tome slučaju imam pravo na stan?
Imaš pravo na pola stana ukoliko je on bračna stečevina. Skrbništvo nad djecom tu ništa ne mijenja - on će morati plaćati alimentaciju i to je to.

Quote:
Ili da dio stana upišem na sebe i dio na djecu (gruntovno vlasništvo još nije uknjiženo - kako se to već zove) Pa ako ja dobijem skrbništvo nad djecom stan ostaje meni kao djetetovom skrbniku i otplatu rate kredita prebacima si na administrativnu zabranu na plaću - mislim da je to dovoljan dokaz da sam ja otplačivala stan ( mislim na budućnost, ako duhovi prorade za 30 godina)
On bi te mogao tužiti da si dio zajedničke imovine pripisala trećoj osobi, jer zajedničkom imovinom upravljate - zajednički.

Obiteljski zakon:

IMOVINSKI ODNOSI

I. IMOVINSKI ODNOSI BRAČNIH DRUGOVA

Članak 247.

Bračni drugovi mogu imati bračnu stečevinu i vlastitu imovinu.

1. Bračna stečevina i vlastita imovina

Članak 248.

Bračna stečevina je imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz te imovine.

Članak 249.

(1) Bračni drugovi su u jednakim dijelovima suvlasnici u bračnoj stečevini, ako nisu drukčije ugovorili.

(2) Nevjesta i ženik, odnosno bračni drugovi mogu bračnim ugovorom drukčije urediti svoje odnose glede bračne stečevine.

Članak 250.

Na bračnu stečevinu primjenjuju se odredbe stvarnog i obveznog prava, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.

Članak 251.

Za poslove redovite uprave smatra se da je drugi bračni drug dao svoj pristanak ako se ne dokaže suprotno. Nepostojanje pristanka ne utječe na prava i obveze poštene treće osobe.


Dakle, za bilo kakvu prodaju ili opterećenje zajedniče imovine treba ti suglasnost partnera.
Vojky is offline  
Old 18.05.2004., 22:32   #22
hm da ali uistom tom obiteljskom zakonu ima "rupa" gdje se kaže da se primjenjuje Zakon o imovinskom pravnim odnostima tj. kako li već, sutra žu to malo prosurfati pa javim

jer bitno je da taj postupak se vodi odvojeno do brakorazvodne parnice, time smatram da nije vezan strogo za obiteljski zakon, s time ako ima elementa da se primjeni ovaj drugi (proučavala sam ga negdje prije godinu dana)

I mislim da se uvijek gleda na dobrobit djeteta u postupku pred CZS i sudom tako da ipak stan ostaje meni.


Uglavnom pomirila sam se čak i stime da ću morati ga isplatiti, dići ću još jedan kredit i imati miran život.

čujemo se sutra
__________________
:ziba:
još jedna mudrica is offline  
Old 18.05.2004., 23:14   #23
žao mi je zbog situacije, ali vojky je u pravu... pola stana je njegovo i nemaš šanse...

imao sam sličan problem, i ne može se ništa učiniti... ako je sve kao što ti kažeš?

pravo i pravednost?...
__________________
Ambition can be a virtue when it drives you to excellence!
Commodus is offline  
Old 19.05.2004., 08:45   #24
Obiteljski zakon

Članak 250.
Na bračnu stečevinu primjenjuju se odredbe stvarnog i obveznog prava, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.

evo ga!

-Članak 253.
(1) Imovina koju bračni drug ima u trenutku sklapanja braka, ostaje njegova vlastita imovina.
(2) Vlastita imovina je i imovina koju je bračni drug stekao tijekom bračne zajednice na pravnom temelju različitom od navedenoga u članku 248. ovoga Zakona (nasljeđivanje, darovanje i sl.).

i članak 248:

Članak 248.
Bračna stečevina je imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz te imovine.

i o izanbračnoj zajednici (zanimljiva formulacija rečenice)

Članak 3.
Odredbe ovoga Zakona o učincima izvanbračne zajednice primjenjuju se na životnu zajednicu neudane žene i neoženjenog muškarca koji ne žive u drugoj izvanbračnoj zajednici, koja traje najmanje tri godine ili kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete.



Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima

Glava 5.
PRESTANAK
Prestanak posjeda stvari
Članak 28.
(1) Posjed stvari je prestao kad je stvar propala, kad se izgubila, a nema izgleda da će se opet naći, a i kad je posjednik svojom voljom napustio stvar.


ovo je utopija



Izvršavanje prava vlasništva glede cijele stvari

Članak 38.
(1) Nije li što drugo određeno, svaki suvlasnik smije izvršavati glede cijele stvari sve ovlasti koje ima kao nositelj dijela prava vlasništva bez suglasnosti ostalih suvlasnika, ako time ne vrijeđa prava ostalih suvlasnika.
(2) Plodovi i druge koristi od cijele stvari, kao i troškovi i tereti, dijele se među sve suvlasnike razmjerno veličini njihovih suvlasničkih dijelova, ako se drukčije ne sporazumiju.
(3) Svaki suvlasnik ima pravo u svako doba zahtijevati da se polože računi i podijele sve koristi.
(4) Svaki suvlasnik nekretnine koji ima za to odgovarajući suvlasnički dio, ima pravo u svako doba zahtijevati da se u korist njegova suvlasničkoga dijela nekretnine osnuje vlasništvo određenoga posebnoga dijela, ako su ispunjene pretpostavke pod kojima se ono može osnovati.

možda ima nade


Pravo na razvrgnuće isplatom
Članak 51.
(1) Suvlasnik ima pravo na razvrgnuće isplatom ako je to posebno određeno zakonom ili pravnim poslom, ili ako učini vjerojatnim da za to postoji osobito ozbiljan razlog, pa će sud odrediti da mu pripadne stvar u cijelosti, a da on ostalim suvlasnicima isplati vrijednost njihovih dijelova u roku koji će sud odrediti prema okolnostima.

juupiiiii !! djeca ipak nemogu na ulicu



eto bar nešto

ako sam si ja to dobro protumačila.

Mislim da ako bih htjela zapravo radi se o kući (prizemnica, ja govorim stan jer nije veča od stana)) i ako bih je htjela u potpunosti trebala bih dobro zasukati rukave...staviti živce o klin itd..

Mislim da je zakon dosta nedorećen ..... pa eto iz ovo gore navedenog mislim da ipak imam neka prava
__________________
:ziba:
još jedna mudrica is offline  
Old 19.05.2004., 09:09   #25
A tko je rekao da ti nemaš neka prava? Gledaj mudrice, ti čačkaš po zakonima pokušavajući si prišparati odvjetnički trošak. Takav tvoj pristup rezultirao je time da, iako si sama financirala kupnju cijelog stana, sada ćeš imati pravo samo na polovicu. Da si prije angažirala odvjetnika koji bi ugovorno regulirao vaše imovinsko-pravne odnose, sada bi imala cijeli stan, a njemu bi platila 50-ti dio onog što ćeš izgubiti. Kada mene boli čir idem gastroenteorologu, kad mi procuri bojler zovem vodoin stalatera. Ja razumijem da se tebi zakon ne dopada i da ga smatraš nepravednim jer ti ne konvenira, ali, DURA LEX, SED LEX, surov zakon, ali zakon. Na tvoj je slučaj primjenljiva i jedna druga latinska koja kaže IGNORANTIA IURIS NOCET - nepoznavanje prava škodi. Dakako da ti ne trebaš poznavati pravo, ali angažiraš onoga tko ga poznaje da zaštiti tvoje interese. Po činjenicama koje si ti tu prezentirala taj stan je vaša vanbračna stečevina, i ako dođe do parnice, kako ti je netko tu već rekao, ti možeš jedino osporavati postojanje vanbračne zajednice koju će on dokazivati.
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Old 19.05.2004., 09:55   #26
ne nisi u pravu, jednostavno volim biti informirana i znati na čemu sam. Isto tako poznavajući odvjetnike ima dobrih a ima i loših. Loš odvjetnik bi se držao samo Obiteljskog zakona da skrati sebi posao i muke jer za dublje istraživanje mu treba vremena.

Ne mislim ja sebi prišparati novce itd. Isto tako sam svjesna da forum služi razmjeni mišljenja - a to je sve što tražim


Moj slučaj je, priznajem kompliciran, ali upravo kao što si rekao DURA LEX, SED LEX I ne smatram da je zakon nepravedan i da mi ne odgovara - nije istina. Shvatila sam da mi odgovara u potpunosti nakon što sam ga proučila i vidjela da nije baš tako surov (surov je po pitanju neodgodivosti njegovog izvršenja) i da imam neka prava. A da se nisam informirala o istom - vjerovatno bi mi škodilo uz lošeg odvjetnika.

i ZAŠTO SE PRAVNICI POČNU OSJEČATI UGROŽENI kad mi laici počnemo kopati po zakonima i tu i tamo shvatimo o čemu se radi.

Poštujem školovanje, ako ništa drugo poštujem trud i napor koji je individua uložila u njega, ali isto tako poštujem dobre odvjetnike koje će to znanje primjenjivati za pomoć drugima, a ne za laku zaradu i da posao obave samo da obave. Oni se isto tako bave ljudskim ŽIVOTIMA - MOGU IH promjeniti nabolje ili nagore.

Pitam se što je s onim malim ljudima koji nemaju pristup internetu, s onima koji imaju samo osnovnu školu, s onim jednostavnim ljudima koji u životu pošteno rade na njivi, u uredu, na polju... koji se neznaju informirati....

I sad reci da nisam u pravu.

To je isto kao i u mojoj struci čovjekov život može nestati pod tvojim rukama - zbog tvoje greškom, nemara ili ne znanja ili neiformiranosti (jer zakon je promjenjiv i prati tok vremena isto kao i medicina) ili sa svojim znanjem, htjenjem i zalaganjem i informiranošću, možeš spasiti (ili bar produžiti život)


eto malo sam bila uvrijeđena tvojim postom i tvojim odnosom prema mojem stavu jer oproti to je moj život, ja ga živim, a ti ga gledaš preko ekrana i bt k.....c i ako treba borit ću se svom mojom inteligencijom za svoju djecu i sebe. Imam svo animalno pravo na to. i točka.

p.s.

svi mi (bar 60%) ulazimo u vezu iz ljubavi, povjerenja i sad pitam občine smrtnike ne vas odvjetnike več obične smrtnike koliko vas bi potpisalo predbračni ugovor, koliko vas bi predložilo predbračni ugovor u svijetu u kojem živimo, i koliko vas je u braku a da nije potpisalo taj ugovor? Koliko vas bi odbilo potpisati taj ugovor, koliko vas bi nakon togla sumnjalu u partnerovu ljubav?
__________________
:ziba:
još jedna mudrica is offline  
Old 19.05.2004., 10:07   #27
i neču dići ruke samo tako jer nisam samo ja u pitanju (da jesam tko šljivi i taj pišljivi stan ali u pitanju su još bar 4 života koja apsolutno nisu krva za moje potupke moji roditelji i moja djeca)

Pa zar bi ti samo tako digao ruke da je hipoteka za taj isti stan na kući od tvojih roditelja, koji su i više nego roditelji?
__________________
:ziba:
još jedna mudrica is offline  
Old 19.05.2004., 10:16   #28
Prvo, ne shvaćam šta je u mom postu uvredljivo za tebe? Drugo, točno je da ima loših odvjetnika, ali ti si angažiraj dobrog, ne vidim u čemu je problem? Treće, ne shvaćam zašto misliš da sam se osjetio ugrožen i da imam loših namjera? Ja sam tebe na ovom topicu, kao uostalom i drugi, pokušao uputiti kako stvari stoje de iure, besplatno. U real lifeu svakav takav savjet prilično košta. Prema tome, ukoliko ti to tumačiš mojim lošim najerama spram tebe, ja više neću biti zlonamjeran
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Old 19.05.2004., 21:12   #29
Da prepišem dio stana na dijete i tako umanjim posljedice ovog apsurda.

Prepiši stan na dijete s time da ti imaš pravo doživotnog uživanja.
mkm is offline  
Old 19.05.2004., 21:31   #30
Quote:
još jedna mudrica kaže:
[B]
i ZAŠTO SE PRAVNICI POČNU OSJEČATI UGROŽENI kad mi laici počnemo kopati po zakonima i tu i tamo shvatimo o čemu se radi.

Poštujem školovanje, ako ništa drugo poštujem trud i napor koji je individua uložila u njega, ali isto tako poštujem dobre odvjetnike koje će to znanje primjenjivati za pomoć drugima, a ne za laku zaradu i da posao obave samo da obave. Oni se isto tako bave ljudskim ŽIVOTIMA - MOGU IH promjeniti nabolje ili nagore.
Imaš jednu - moram reći pomalo iritantnu crtu u nastupu - gdje ako ti netko nešto objašnjava što nije u skladu s tvojim osjećajem za pravdu - počinješ misliti da ta osoba ima nešto protiv tebe. Ovdje samo pokušavamo objektivno sagledati neku situaciju, onakvu kako bi ona otprilike završila na sudu, a ne onako kako bi ona trebala završiti na sudu prema nečijem subjektivnom osjećaju pravde.

Pravnici uopće nisu ugroženi kada laici idu kopati po zakonima - već te samo pokušavamo upozoriti da pročitati dva zakona ne znači da ih znaš primjeniti - jer moraš imati cjelokupnu sliku pravnog sustava, znati tumačenje pojedinih izraza i uvažavati sudsku praksu - a koju recimo neznaš (a u ovom području je recimo niti ja ne znam - jer se tim pravnim područjem ne bavim). Odvjetnici upravo "vole" takve koji misle da je nešto jednostavno i idu sami rješavati stvari.

Quote:
Pitam se što je s onim malim ljudima koji nemaju pristup internetu, s onima koji imaju samo osnovnu školu, s onim jednostavnim ljudima koji u životu pošteno rade na njivi, u uredu, na polju... koji se neznaju informirati....
Pa imaju odvjetnike, kao što recimo imaju i liječnike. Postoje stručnjaci kojima je posao da im pomognu! I kao što bi trebalo biti normalno prije nekih većih stvari vezanih uz zdravlje npr. početka stroge dijete ili bavljenja aktivnim sportom posjetiti liječnika - tako bi isto trebalo posjetiti i odvjetnika prije negog većeg pravnog posla.

U slučaju spora - siromašni imaju pravo na oslobođenje od troškova parnice pod određenim uvjetima, a kod nekih vrsta sporova postoji i načelo pomoći neukoj stranci - dakle, pravni instituti zaštite su brojni. Čak ih kod nas ljudi i premalo koriste.

Quote:
eto malo sam bila uvrijeđena tvojim postom i tvojim odnosom prema mojem stavu jer oproti to je moj život, ja ga živim, a ti ga gledaš preko ekrana i bt k.....c i ako treba borit ću se svom mojom inteligencijom za svoju djecu i sebe. Imam svo animalno pravo na to. i točka.
Opet spominješ djecu - dakle pitanje je da li ste dobili djecu za vrijeme vanbračne zajednice? Jer ako jeste - teško ćeš dokazivati da nije postojala.

Quote:
svi mi (bar 60%) ulazimo u vezu iz ljubavi, povjerenja i sad pitam občine smrtnike ne vas odvjetnike več obične smrtnike koliko vas bi potpisalo predbračni ugovor, koliko vas bi predložilo predbračni ugovor u svijetu u kojem živimo, i koliko vas je u braku a da nije potpisalo taj ugovor?
Bračni ugovori su jedan uobičajen pravni institut u zemljama u kojima se cijeni rad i novac, pogtovo u slučajevima raznik obiteljskih biznisa - ako nasljediš recimo hotel (pokloni i nasljedstva ne ulaze u zajedničku imovinu), zašto bi prihodi od vođenja takvog posla, pripadali i osobi koja nije ništa u to uložila i koja može otići za 10 godina?

Kod mene je stan uknjižen pola-pola inače. I točno se zna koliko tko plaća mjesečnu ratu. I nikada nisam sjeo u ženin automobil prije nego li sam je za to pitao.

A kupovinu stana je vodila odvjetnica koja se primarno bavi zemljišno-knjižnim pravom.
Vojky is offline  
Old 19.05.2004., 21:35   #31
Quote:
mkm kaže:
Da prepišem dio stana na dijete i tako umanjim posljedice ovog apsurda.

Prepiši stan na dijete s time da ti imaš pravo doživotnog uživanja.
Već sam rekao - ukoliko je stan bračna stečevina, ne smije se prodavati/poklanjati i sl. bez suglasnosti bračnog partnera. Inače bi Mudrica mogla oko toga biti tužena i izgubiti parnicu. Pa onda platiti i dodatne sudske troškove i naknadu muževom odvjetniku...

Mislim ljudi, pa vi biste ženi natovarili da mora i drugu polovinu stana prodat za platit sve troškove...
Vojky is offline  
Old 20.05.2004., 08:25   #32
djeca su rođena u braku, znam da bez njegove suglasnosti nemogu prepisati dio kuće na djecu.

Mislim da mi ne preostaje ništa drugo nego eto, ne zajedničko skrbništvo več da sam ja sama skrbnik djeci, da sud odluči da je za dobrobit djece da ostanu u kući (psihički učinak) i da imam pravo na isplatu dotičnog.

No kako se vrši ta isplata s obzriom da je stan pod kreditom, pretpostavljam da mu isplačujem dio novaca koji sam uložila u rate kredita od dizanja kredita. Nadam se da mu neću morati isplatiti 50% od stvarne cijene stana jer stan je još uvijek u otplati, i biti će idućih 30 godina.

hvala
__________________
:ziba:
još jedna mudrica is offline  
Old 20.05.2004., 10:31   #33
mkm kaže:
Da prepišem dio stana na dijete i tako umanjim posljedice ovog apsurda.

Prepiši stan na dijete s time da ti imaš pravo doživotnog uživanja.
--------------------------------------------------------------------------------



Već sam rekao - ukoliko je stan bračna stečevina, ne smije se prodavati/poklanjati i sl. bez suglasnosti bračnog partnera. Inače bi Mudrica mogla oko toga biti tužena i izgubiti parnicu. Pa onda platiti i dodatne sudske troškove i naknadu muževom odvjetniku...

Mislim ljudi, pa vi biste ženi natovarili da mora i drugu polovinu stana prodat za platit sve troškove...


Vojky, ovo sam rekla iz vlastitoga iskustva. Moj bivši je prepisao svoju polovicu stana na punoljetno dijete i stavio doživotno uživanje i to kada je parnica za podjelu bila u toku. Moja odvjetnica je rekla da on svoj dio može pokloniti kome hoće i da sam sretna što je dijete punoljetno. Ja sam morala još jednom platiti troškove za novu parnicu, jer moja odvjetnica nije mogla sama odlučiti da li ću voditi sud sa vlastitim djetetom ("tjerati dijete iz stana"). Sudica je izjavila da nije sigurna da smije skidati doživotno da bi stan išao na licitaciju.
mkm is offline  
Old 20.05.2004., 10:38   #34
Quote:
mkm kaže:
[BMoja odvjetnica je rekla da on svoj dio može pokloniti kome hoće i da sam sretna što je dijete punoljetno. Ja sam morala još jednom platiti troškove za novu parnicu, jer moja odvjetnica nije mogla sama odlučiti da li ću voditi sud sa vlastitim djetetom ("tjerati dijete iz stana"). Sudica je izjavila da nije sigurna da smije skidati doživotno da bi stan išao na licitaciju. [/B]
Može svoj idealni dio jer je on u pravnom prometu samostalna stvar, ali ne može cijeli stan, jer je to posao izvanredne uprave za kojeg je potrebno suglasje svih suvlasnika
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Old 21.05.2004., 12:49   #35
a daj mudrice reci jel taj tvoj uopce trazi polovicu tog tvog neotplacenog stana ili ti samo pretpostavljas da bi mogao.

Jesi uopce s njim razgovarala o svemu ovome??
Roko is offline  
Old 21.05.2004., 13:05   #36
I ta situacija bas me zanima, pretpostavimo da taj muskarac ne trazi svoju polovicu i zamisli njegovu facu u sudnici:
Sudac: Jeste li svjesni svoga cina? Vi kao zakonski roditelj svoje djece pristajete da djeca bude kod zakonske majke?
Muz: Da. neka bude kod majke.
Sudac: A jeste li svejsni da se zelite odreci svoje polovice stana na koje imate pravo, bez obzira sto je majka vase djece upisana kao vlasnica tog stana?
Muz: A je li? Nisam to znao? Znaci mogu dobiti pola sve sto ona ima?

...
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:53.