Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2008., 16:33   #61
ja smatram da bi takvo skolovanje znacilo kradu
djetetu bismo ukrali jedan cijeli i jako vazan period zivota

ne mozemo o skoli pricati samo kao mjestu gdje se uci i dobiva obrazovanje i odgoj
tu su uz lijepe i ruzni trenuci , nepravde , nasilje , druzenje , zafrkancija , zajebancija ...
jednom rjecju , to je zivot
naravno da svaki roditelj ima instinkt zastite svog ceda i da ce napraviti sve moguce i jos malo vise, ako smatra da postoji bilo kakva ugrozenost
no jednako tako , ne smijemo zaboraviti i onu drugu komponentu , a to je zelja da nase dijete jednog dana postane vrhunski primjerak svoje vrste i da bude u stanju briljirati u svim situacijama
a to se takoder uci u skoli , iako bi mi ponekad/cesto da tome nije tako
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 19:16   #62
Ima uvijek situacija u kojima klasicno skolovanje i nije naj bolje rjesenje ni za dijete a ni za roditelje pa mogucnost izbora mora postojati. I to ne znaci da ako se odlucis na skolovanje od kuce moras skroz napustit skolu. Ima djece koja se bave sportom koji zahtjeva putovanja i koji provedu par mejseci izvan zemlje, takva djeca bi trebala imat mogucnost povratka i polaganja ispita i sl.
Znam iz vlastitog iskustva koliko problema sam imala.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 20:44   #63
Quote:
Rita kaže: Pogledaj post
Ima uvijek situacija u kojima klasicno skolovanje i nije naj bolje rjesenje ni za dijete a ni za roditelje pa mogucnost izbora mora postojati. I to ne znaci da ako se odlucis na skolovanje od kuce moras skroz napustit skolu. Ima djece koja se bave sportom koji zahtjeva putovanja i koji provedu par mejseci izvan zemlje, takva djeca bi trebala imat mogucnost povratka i polaganja ispita i sl.
Znam iz vlastitog iskustva koliko problema sam imala.
a) postoji dopisna srednja škola i nju je išla recimo janica, dok blanki vlašić nije trebala
b) postoji polaganje ispita pred komisijom na kraju godine za učenike kojih dugo nije bilo na nastavi i nemaju dovoljno ocjena
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 21:08   #64
nemam bas puno lijepoga za reci o roditeljima koji skolovanje djeteta postave na ljestvici iza sportskih i inih donositelja novca i slave
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 21:32   #65
Hahaha da nije bilo takvih roditelja(recimo mojih) nebi bila sada tu gdje jesam nego bi sa diplomom(ako bi je i dobila) radila za neku sitnu placu i krpala kraj sa krajem kao sto rade moje frendice ciji roditelji su razmisljali ko ti. A ako je dijete talentirano mislim da mu se treba pruzit sansa za jedno i drugo. Kod mene je bio slucaj da su me izbacili iz sr. skole(neopravdani sati/takmicenja) mada sam imala 4.9 prosjek i bila uzoran ucenik(uz moje cijelodnevno treniranje i cesta putovanja), a izbacili me iz ciste ljubomore. U ono vrijeme profesorici iz MISSa nije bilo jasno kako ja mogu putovat po svijetu, zaradjivat dolare u trulom kapitalizmu i jos imat super ocjene, a zenska koja nikad nije vidla engleske ili bilo koje zemlje engleskog govornog podrucja mi dala 4,hehe,mada sam pricala bolje od nje. A ta dopisna je sprdacina ziva, to nema veze sa skolovanjem.
E,da a i tom super skolovanju je sad izaslo na vidjelo u kao se vec zove akcijama, takvi su mene i hrpu nas ucjenjivali i o takvima smo ovisili.Ajd molim te skolstva. Nego neko je spominjao strucnjake . Nakon svoje skole(da sam ovislila o njoj) nebi znala prdnut u zivotu a kamoli zivjet od nje.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 21:57   #66
Quote:
Rita kaže: Pogledaj post
Hahaha da nije bilo takvih roditelja(recimo mojih) nebi bila sada tu gdje jesam nego bi sa diplomom(ako bi je i dobila) radila za neku sitnu placu i krpala kraj sa krajem kao sto rade moje frendice ciji roditelji su razmisljali ko ti. A ako je dijete talentirano mislim da mu se treba pruzit sansa za jedno i drugo. Kod mene je bio slucaj da su me izbacili iz sr. skole(neopravdani sati/takmicenja) mada sam imala 4.9 prosjek i bila uzoran ucenik(uz moje cijelodnevno treniranje i cesta putovanja), a izbacili me iz ciste ljubomore. U ono vrijeme profesorici iz MISSa nije bilo jasno kako ja mogu putovat po svijetu, zaradjivat dolare u trulom kapitalizmu i jos imat super ocjene, a zenska koja nikad nije vidla engleske ili bilo koje zemlje engleskog govornog podrucja mi dala 4,hehe,mada sam pricala bolje od nje. A ta dopisna je sprdacina ziva, to nema veze sa skolovanjem.
E,da a i tom super skolovanju je sad izaslo na vidjelo u kao se vec zove akcijama, takvi su mene i hrpu nas ucjenjivali i o takvima smo ovisili.Ajd molim te skolstva. Nego neko je spominjao strucnjake . Nakon svoje skole(da sam ovislila o njoj) nebi znala prdnut u zivotu a kamoli zivjet od nje.
hm, ali pitanje je jesu li te smjeli izbaciti. nigdje ne postoji ograničeni broj opravdanih sati koje smiješ imati (naravno, na njima je što će pravdati, ali opet...)

a i mislim da se takve stvari ne događaju u današnje vrijeme, na kraju krajeva i goran ivanišević je išao u običnu tehničku školu...

mislim da to dosta ovisi o razredniku i samoj školi, ja znam da su nama (u petoj gimnaziji) znali prigovarati i zbog izostanaka zbog školskih natjecanja (ono, mat, fiz,...), jer su pilali po onom "škola je na prvom mjestu", (iako su se rado hvalili našim rezultatima)... ali i to je ovisilo od nastavnika do nastavnika (najviše je smetalo onim nastavnicima iz čijih predmeta nije bilo natjecanja ili nitko nije išao )

no dobro, bar je u zg veliki izbor svakakvih škola

a ovaj tvoj primjer, da si ti recimo slomila prst, tetivu ili nešto, možda bi ti propala sportska karijera, ali obrazovna ne bi.
a nije dobro ako roditelji i dijete ulože baš sve nade u sport (kaj će mi matematika, zovu me u dinamo), pa se dogodi neka bezvezna nezgoda i dijete ostane u limbu, bez škole i bez sporta...
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 01:26   #67
Ma je ali tko kaze da se skola mora zavrsit(srednja recimo) sa 18 godina ili fakultet sa 23. NA kraju krajeva hrpa ljudi studira do 30te. Ovo za Dinamo je totalna glupost roditelja. Taj ako i napravi hrpu para nece ih znat sacuvat naj vjerojatnije. Stvar je u tome sto je recimo sport bas specifican jer zahtjeva puno rada i odricanja u mladosti, za skolu (visi stupanj) uvijek ima vremena a tijelo ostari i mos se fuckat poslje.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 09:38   #68
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
nemam bas puno lijepoga za reci o roditeljima koji skolovanje djeteta postave na ljestvici iza sportskih i inih donositelja novca i slave
Potpisujem.

Inače, sa mnom je u srednjoj školi "išla" u razred jedna tadašnja vrhunska sportašica, sumnjam da je se baš puno sjećaju, Jasna Šekarić. Cura je smatrala da joj njezini sportski rezultati daju za pravo da se u školi ponaša kako hoće, a smatrala je da su joj profesori još i dužni poklanjati ocjene jer je ona to što jest. Čak je preko streljačkog saveza vršila pritisak na školu da joj dopuste neke stvari koje nisu ni zakonite, a ni u redu.

Srećom, imali smo pametnu razrednicu koja joj je lijepo objasnila da svaka njoj čast, ali to bi bilo pravljenje budala od svih nas koji smo svakodnevno odlazili u školu, trudili se za svoje ocjene itd.

Na kraju joj je streljački savez, koliko se sjećam, omogućio da "završi" neku večernju školu. Ne znam što je i kako bilo kasnije, ona je otišla u Srbiju, ne bih se čudila da je tamo dobila neku počasnu diplomu obzirom da joj je otac bio visoko vojno lice u JNA. Ali što god da je, ona nije nikada bila normalna mlada osoba, ma koliko ona putovala, osvajala medalje i sl., ali u društvo se nije uklapala, za učenje definitivno nije bila, jednom rječiju izopćenik (svojom ili roditeljskom voljom - svejedno).
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 11:23   #69
Ako nekome obrazovanje inače ne predstavlja neku naročitu vrijednost u životu, sigurno da se može školovati bilo-kako ili birati kakvo-god obrazovanje za svoju djecu.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 15:05   #70
ja bas tu vidim razliku: ako nekome obrazovanje ne znaci - slobodan je ostati i neobrazovan i glup
ali , ako govorimo o djeci , tu smatram da je zlocin oduzeti im njihov zivot i njihove prilike zbog par $$
sport koliko god trenutno donosio novaca , nije garancija nicega i niti jedan roditelj nema pravo oduzeti svom djetetu buducnost zato sto su mu se oci zacaklile gledaju zarade raznih ivanisevica i slicnih
jedna slomljena noga ili nesto mijenjaju sve iz temelja i ostavljaju covjeka bez icega u zivotu
i usput: poznavao sam jasnu sekaric, a poznavao sam i perspektivnije sportase od nje
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 02:30   #71
ako djetetu cijeli život misliš biti štaka i kontrolor,naći mu partnera,nalaziti mu poslove i usmjeravat karijeru onda je najbolje naći guvernantu i da ne ide u školu,a koliko god današnje obrazovanje i okruženje bilo loše dijete se adaptira na realnost, druge ljude.....i ono što može dobiti i očekivati od života...a uči se i biti borac za sebe...to je načelno važno
ždralexandrijka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2008., 07:12   #72
Quote:
Rita kaže: Pogledaj post
Hahaha da nije bilo takvih roditelja(recimo mojih) nebi bila sada tu gdje jesam nego bi sa diplomom(ako bi je i dobila) radila za neku sitnu placu i krpala kraj sa krajem kao sto rade moje frendice ciji roditelji su razmisljali ko ti. A ako je dijete talentirano mislim da mu se treba pruzit sansa za jedno i drugo. Kod mene je bio slucaj da su me izbacili iz sr. skole(neopravdani sati/takmicenja) mada sam imala 4.9 prosjek i bila uzoran ucenik(uz moje cijelodnevno treniranje i cesta putovanja), a izbacili me iz ciste ljubomore. U ono vrijeme profesorici iz MISSa nije bilo jasno kako ja mogu putovat po svijetu, zaradjivat dolare u trulom kapitalizmu i jos imat super ocjene, a zenska koja nikad nije vidla engleske ili bilo koje zemlje engleskog govornog podrucja mi dala 4,hehe,mada sam pricala bolje od nje. A ta dopisna je sprdacina ziva, to nema veze sa skolovanjem.
E,da a i tom super skolovanju je sad izaslo na vidjelo u kao se vec zove akcijama, takvi su mene i hrpu nas ucjenjivali i o takvima smo ovisili.Ajd molim te skolstva. Nego neko je spominjao strucnjake . Nakon svoje skole(da sam ovislila o njoj) nebi znala prdnut u zivotu a kamoli zivjet od nje.
Odlican post. Ja bih samo rekao da se pozitivni utjecaj institucionalnog skolskog sustava jako precjenjuje a potcjenjuje se nesto o cemu se ne zna puno. Ne ulazeci u dublje rasprave o tomu, rekao bih da mislim kako je cilj obrazovnog sustava primarno ogranicavanje djece u svakom pogledu. Public education priprema vrijedne djelatnike WalMarta, Getroa, Magme i slicnih i takvih u drustvu treba. Oni koji zele i mogu si to priustiti odabiru alternativne metode odgoja i obrazovanja djece. Ja da mogu financijski ODMAH bih izvadio svoje dijete iz javne (katolicke) skole. Razmisljali smo o Waldorfskoj skoli, ali nemamo love za to.
__________________
Gdje ima volje, ima i nacina :-)
XeiX is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2008., 07:18   #73
Ma i sto je meni naj bitnije je da imas izbor, pa ako je to i homeschooling ili nesto trece tvoja stvar. Meni je jako bitno da mi od djece ne rade ovce, htjela bi da budu lavice.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2008., 07:48   #74
Pricam ja svojoj prijateljici ( o kojoj sam ranije pisala) koja svoje dvoje djece doma skoluje o reakcijama na ovom forumu i o tome kako ljudi koji sami skoluju djecu misle da su bolji od svih strucnjaka koji su osmislili prigrame skolovanja i bla,bla bla sta su ljudi ovdje pisali i kaze ona meni da vam ovo napisem. Ako je strucnost toliko bitna, zasto onda svoje muzeve(to se zena tice) ne saljete prostitutkama na sex,pa ipak su one strucnije od nas obicnih smrtnica . I jos mi je dosta odgovora na prilicno uobicajena pitanja rekla ali ovo me bas dojmilo. Ja si ozbiljno razmisljam, ali onda i ja ocu specijalni tretman nekog profesionalca
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2008., 08:06   #75
Quote:
Rita kaže: Pogledaj post
Pricam ja svojoj prijateljici ( o kojoj sam ranije pisala) koja svoje dvoje djece doma skoluje o reakcijama na ovom forumu i o tome kako ljudi koji sami skoluju djecu misle da su bolji od svih strucnjaka koji su osmislili prigrame skolovanja i bla,bla bla sta su ljudi ovdje pisali i kaze ona meni da vam ovo napisem. Ako je strucnost toliko bitna, zasto onda svoje muzeve(to se zena tice) ne saljete prostitutkama na sex,pa ipak su one strucnije od nas obicnih smrtnica . I jos mi je dosta odgovora na prilicno uobicajena pitanja rekla ali ovo me bas dojmilo. Ja si ozbiljno razmisljam, ali onda i ja ocu specijalni tretman nekog profesionalca
Ovo je forum na kojem svatko ima pravo na svoje mišljenje, ali osoba koja obrazovanje djeteta uspoređuje sa seksom je po meni nevrijedna bilo kakvog ozbiljnog i odraslog razgovora i rasprave.

Ako nema pametniji argument, ovaj je fakat jadan i nije joj baš uspio, bolje da je i njega prešutila.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2008., 09:21   #76
Question

Quote:
Rita kaže: Pogledaj post
Ako je strucnost toliko bitna, zasto onda svoje muzeve(to se zena tice) ne saljete prostitutkama na sex,pa ipak su one strucnije od nas obicnih smrtnica . I jos mi je dosta odgovora na prilicno uobicajena pitanja rekla ali ovo me bas dojmilo. Ja si ozbiljno razmisljam, ali onda i ja ocu specijalni tretman nekog profesionalca
Mislim da tvoja prijateljica ima jako velik problem u životu ako i nakon dvoje djece nije shvatila da su obični ljudi stručniji u seksu, naime, od muža dobiješ osjećaje i fizički "posao", dok od stručne prostitutke samo tu fizičku komponentu (+ možda i koju spolnu bolest).
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2008., 09:40   #77
wow, pljesak za ritinu frendicu!
tak glupa usporedba ne bi čak ni meni pala na pamet
__________________
i'm so cool i shit icecubes.
MissLestrange is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 06:10   #78
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Mislim da tvoja prijateljica ima jako velik problem u životu ako i nakon dvoje djece nije shvatila da su obični ljudi stručniji u seksu, naime, od muža dobiješ osjećaje i fizički "posao", dok od stručne prostitutke samo tu fizičku komponentu (+ možda i koju spolnu bolest).
A i dijete u skoli isto dobije osjecaje i svu paznju i strpljenje a ne samo fizicki posao i uciteljicu koja ne stigne posvetit ni dio vremena koje bi trebala jer ima 30 drugih ucenika u razredu. I ucitelje koji se cesto smjenjuju, koji su debelo potplaceni, skole koje nemaju osnovne uvijete rada.Nedo bog ako dijete ima bilo kakvih problema,psihickih ili fizickih, njemu je isto tako super u skoli. Znam kako su prolazila djeca koju imala problema sa mucanjem, koja nisu bila financijski, estetski,emotivno... na "nivou". Skolska masina se "jako brinula" o takvima. MIslim da je usporedba jako dobra,samo sa dozom humora koju vi ocito niste u stanju shvatiti, mozda da ste se alternativno skolovali bi bili malo "siri"
Evo jos jednog primjera skolovanja, danas je ta ista moja frendica dopeljala svog sina(8 god.) da cuvaju moju malu sat i pol.Mali je htio "zaradit " za kino. Sam je osmislio aktivnosti i sve to napisao na papir i meni izrecitirao da ja to potvrdim prije nego sam isla i onda mi poslje izrecitirao kako je sve to proslo. Ona ga je naravno nadzirala i pomagala mu i na kraju je mali naucio kako kvalitetnim radom zaradit kintu, i jos sam mu dala napojnicu. To mu nije bilo prvi puta da napravi tak nest. Imaju svoj biznis doma i klinci od pocetka pomazu i ukljuceni su u sve.
Ja sam nakon osnovne skole znala o poslu nula, velika nula a nakon srednje bi isto bilo tako da nisam otisla drugim putem i uzdala se use i u svoje kljuse(mozak ) i sve sto sam o poslu naucila je bilo od kuce.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 08:29   #79
Quote:
Rita kaže: Pogledaj post
MIslim da je usporedba jako dobra,samo sa dozom humora koju vi ocito niste u stanju shvatiti, mozda da ste se alternativno skolovali bi bili malo "siri"
Evo, do sada mi još nitko nije rekao da ne kužim humor, ali to su ipak sve ljudi koji su konvencionalno školovani, možda su i oni "uski" kao ja...

Quote:
Evo jos jednog primjera skolovanja, danas je ta ista moja frendica dopeljala svog sina(8 god.) da cuvaju moju malu sat i pol.Mali je htio "zaradit " za kino. Sam je osmislio aktivnosti i sve to napisao na papir i meni izrecitirao da ja to potvrdim prije nego sam isla i onda mi poslje izrecitirao kako je sve to proslo. Ona ga je naravno nadzirala i pomagala mu i na kraju je mali naucio kako kvalitetnim radom zaradit kintu, i jos sam mu dala napojnicu. To mu nije bilo prvi puta da napravi tak nest. Imaju svoj biznis doma i klinci od pocetka pomazu i ukljuceni su u sve.
A ti misliš da djeca koja se klasično školuju ne zarađuju za džeparac, ne "osmišljavaju aktivnosti" i sl.? A da klinci "od početka" pomažu u biznisu - nisam baš sigurna da bih to htjela za moje djete. Postoji vrijeme kada djeca trebaju biti djeca, igrati se sa vršnjacima, ići u školu, na sportske aktivnosti i sl, a ne da ih se od pelena opterećuje "biznisom". Imam prijateljicu koja je to radila, sin je od pelena išao s njom, slušao poslovne probleme i sl. i sa nekih 5 godina već je njenim radnicama vikao kako će dobiti otkaz. Naravno da ga nitko nije ozbiljno shvaćao, mama se samo smijala na to, ali kad razmisliš - taj balavac će jednog dana možda naslijediti taj posao... A to nije jedini takav primjer koji znam, znam i za neke malo drastičnije...

Quote:
Ja sam nakon osnovne skole znala o poslu nula, velika nula a nakon srednje bi isto bilo tako da nisam otisla drugim putem i uzdala se use i u svoje kljuse(mozak ) i sve sto sam o poslu naucila je bilo od kuce.
U osnovnoj školi se o poslu niti ne uči. Niti je u osnovnoj školi vrijeme da se djeca uče poslu. A nakon srednje - ovisi o školi. Ako je u pitanju bila škola tipa gimnazija i sl. - onda je to obično školovanje koje djecu priprema za fakultet. Ako je neka strukovna škola, onda ili su profesori bili tako jako loši (baš svi? - teško za povjerovati), ili si ti bila jako zainteresirana da nešto naučiš.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 05:53   #80
A kad je po tebi vrijeme da se uci o biznisu, o zivotu, o sexu, ...?MOja mala je sa tri godine sama napravila pred kucom Lemonade stand i prodavala susjedima limunadu. Vidla to na crticu i zapela dok joj nisam slozila kutiju ,stolac(si je sama donjela) i case, limunadu napravila,sve mi je pomogla . Cak je nacrtala i limune na toj kartonskoj kutiji, a mala od godinu i pol je sjedila pobozno uz nju i brojala novce. O cemu ti pricas.
O mojem poslu zna jako puno, zna zasto radim,zna da sve kosta i zna da ne moze bas sve dobiti sta si zamisli jer nema za to novaca. Razlike vidi od kad se rodila, u kakvoj kuci mi zivimo i koji auto mi vozimo a u kojoj kuci joj prijateljice zive. Kak ne bi znali. Vjerojatno je to i kulturna razlika,kak bi ovi ovdje rekli. Ovdje klinci preko ljeta rade a mi smo se luftali dva mjeseca na moru.
GImnazija, nego sta je sa onom djecom koja nakon gimnazije nisu isla na fakultet?
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:21.