Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2011., 16:42   #1
Krvno srodstvo

Ne znam gdje da stavim ovu temu...
Dali bi mi netko mogao tocno objasniti krvna srodstva i "koljena" u obitelji!
Trazila sam po netu,ali nisam puno nasla!Uglavnom sam shvatila uspravnu i pobocnu liniju!
Ali recimo koje koljeno meni dođe rođakinja s kojom me veze to da su nam nasi djedovi bratici?
Hvala
 
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 17:23   #2
Quote:
galantna krtica kaže: Pogledaj post
Ne znam gdje da stavim ovu temu...
Dali bi mi netko mogao tocno objasniti krvna srodstva i "koljena" u obitelji!
Trazila sam po netu,ali nisam puno nasla!Uglavnom sam shvatila uspravnu i pobocnu liniju!
Ali recimo koje koljeno meni dođe rođakinja s kojom me veze to da su nam nasi djedovi bratici?
Hvala
ti mislis da je to jako jednostavno objasnit?nije...
uzmi papir i olovku i piši..
nadji izgled obiteljskog stabla--tako ces najlakse shvatiti
__________________
Ko zna-zna,ko ne zna-ne mora da zna..,bitno je da znam Ja! :) Dočekat cu i ja dan...kada cu biti crvena... :D
Mamica4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 18:15   #3
Quote:
galantna krtica kaže: Pogledaj post
Ne znam gdje da stavim ovu temu...
Dali bi mi netko mogao tocno objasniti krvna srodstva i "koljena" u obitelji!
Trazila sam po netu,ali nisam puno nasla!Uglavnom sam shvatila uspravnu i pobocnu liniju!
Ali recimo koje koljeno meni dođe rođakinja s kojom me veze to da su nam nasi djedovi bratici?
Hvala
Srodnici ravne loze su osobe koje potječu jedna od druge izravno ili neizravno (pretci i potomci). Loza je ushodna kad se imaju na umu pretci određene osobe, a nishodna ako se promatraju potomci iste osobe. U ravnoj lozi međusobno su srodni majka odnosno otac s kćeri odnosno sinom (izravno potječu jedni od drugih), pa baka ili djed s unucima (koji neizravno potječu jedni od drugih) itd.
Stupnjevi se računaju po broju poroda. Koliko poroda, toliko stupnjeva srodstva. Međusobno su srodni u 1. stupnju ravne loza majka i dijete, odn. otac i dijete, a u 2. stupnju baka i djed s unukom, pradjedovi su 3. stupanj itd.
Pobočna loza obuhvaća osobe koje potječu od zajedničkog pretka a da ne potječu jedna od druge. U toj lozi nema 1. stupnja. Najbliži krvni srodnici u toj lozi su braća i sestre koji potječu direktno do zajedničkog pretka (roditelja), a ne i jedni od drugih.Za nastanak odnosa brata i sestre potrbna su 2 rođenja (ne računajući rođenje predaka, već samo brata, pa sestre) i stoga su oni srodni u drugom stupnju pobočne loze. Treći stupanj su nećaci sa tetkom, ujakom, stricem. Četvrti su bratići itd.

Ako su vam djedovi bratići, vi ste 8. koljeno pobočne loze 100 %. Bratići su uvijek 4. koljeno. Onda su vam očevi 6. koljeno, a vi ste 8. koljeno.
Nadam se da sam uspjela pomoć.
cerssei is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 20:47   #4
Meni su ovako objasnili:
pradjed je panj ili prabaka.
Njegov sin je prvo koljeno.
Njegov unuk je drugo koljeno.
Njegov praunuk je treće koljeno.
I tako redom....
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 21:55   #5
ovo je super pitanje s obzirom da se sjecam kako sam jednom bila zakrvila s cimericom koja je studirala pravo pa se njezina definicja (jedina i bogomdana ) nije podudarala s mojom, zdravoseljackom.
i probaj objasnit da su to dvije razlicite stvari... ali jok.

po mome, ja i sestra smo prvo koljeno, ja i djeca mog strica drugo koljeno... itd.
po njenom... who cares
ne zbilja se ne sjecam, ali mislim da je ovo o ravnoj i pobocnoj liniji.
pinkis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:19.