Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2017., 17:47   #3921
Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
pišeš kao da je on klijent, a ti psihoterapeut. pa jel to bila tvoja ili njegova terapija? ako je tvoja, zar ne trebaš ti negdje stići, raditi korake, imati regresivne faze i sve što ide u rok jedne psihoterapije?

da li bi ovaj razgovor morala voditi s nji? pa naravno, jer se i radi o vašem odnosu. a trebaš li? ne, treba se jedino umrijeti. tako da slobodno možeš odšetati s te pt koja te nije usrećila.

a to koliko je trajalo, što nisi ranije reagirala - čuj, bolje ikad nego nikad
Neko vrijeme je inzistirao na našem odnosu. Zapitkivao je što osjećam u vezi toga, tražio da se izjasnim o nama, ali ja nisam nešto posebno imala za reći o tome. Poznanica koja je krenula kod njega se u jednom periodu zaljubila (u njega) oduševljena je s njime, kaže da on predstavlja njezine štake pomoću kojih može funkcionirati.
Ja od toga ništa nisam osjetila.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 18:55   #3922
Quote:
Orlandia kaže: Pogledaj post
Neko vrijeme je inzistirao na našem odnosu. Zapitkivao je što osjećam u vezi toga, tražio da se izjasnim o nama, ali ja nisam nešto posebno imala za reći o tome. Poznanica koja je krenula kod njega se u jednom periodu zaljubila (u njega) oduševljena je s njime, kaže da on predstavlja njezine štake pomoću kojih može funkcionirati.
Ja od toga ništa nisam osjetila.

ne mislim da ga moraš doživljavati tako posebnog kao tvoja prijateljica koja ga je postavila na tron. to su sve odnosi koji se uobičajeno grade tijekom pt i nisu nebitni. zato je i tražio da opišeš svoje osjećaje vezane za pt i kaok si u pogledu cijelog odnosa. odnosa terapeuta i klijenta je jako bitan i presuđujuć u određivanju kvalitete i razvoja psihoterapije.

i to što u trenutku nisi imala što za reći je isto tako normalno. neke stvari trebaju vrijeme - da bi došle do svijesti i bile eventualno verbalizirane.
ali isto tako si sad u situaciji kad mu itekako imaš što za reći (makar ovo što si pisala na temi). mišljenja sam da sve vezano za terapiju, terapeuta mora biti podijeljeno na seansi.

dakako, ne moraš ti ništa od toga. tvoj izbor. ali za progres je potrebno imenovati stvari svojim imenom i izreći ih na za to predviđeno mjesto, među ljude koji su neizostavni dio toga - u ovom slučaju ti i terapeut.
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 00:02   #3923
Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
dakako, ne moraš ti ništa od toga. tvoj izbor. ali za progres je potrebno imenovati stvari svojim imenom i izreći ih na za to predviđeno mjesto, među ljude koji su neizostavni dio toga - u ovom slučaju ti i terapeut.
Među nama je čudna barijera koju ne mogu premostiti, ne osjećam se dovoljno opušteno. Nismo kliknuli i vrijeme koje sam provela na pt tu ne može i ne znači puno. Ovo je jedna od onih situacija gdje vrijeme ne rastapa barijere. Ili naprosto nije uspio transfer. Nemam pojma..
I još nešto bitno. On je njonjo (za moj pojam). Sav u reguli, po ps-u. U glavi mi se motala misao, gle ovog tipa, izgleda kao štreber, priča kao štreber, o čemu me taj može posavjetovati osim kroz teoriju koju je naštrebao ili čuo, ali sam nije proživio niti mali dio onoga o čemu pričamo. I tu bi se onda promijenila dinamika odnosa.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 13:35   #3924
Za savjet nije bitno je li netko osobno išt proživio, nije ti palo na pamet da je vidio xy takvih kao ti koji imaju problema kao i ti? Jedino ako ne pokazuje dovoljno empatije ti može djelovati kao da nema pojma o čem priča..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 13:49   #3925
Quote:
Orlandia kaže: Pogledaj post
Među nama je čudna barijera koju ne mogu premostiti, ne osjećam se dovoljno opušteno. Nismo kliknuli i vrijeme koje sam provela na pt tu ne može i ne znači puno. Ovo je jedna od onih situacija gdje vrijeme ne rastapa barijere. Ili naprosto nije uspio transfer. Nemam pojma..
I još nešto bitno. On je njonjo (za moj pojam). Sav u reguli, po ps-u. U glavi mi se motala misao, gle ovog tipa, izgleda kao štreber, priča kao štreber, o čemu me taj može posavjetovati osim kroz teoriju koju je naštrebao ili čuo, ali sam nije proživio niti mali dio onoga o čemu pričamo. I tu bi se onda promijenila dinamika odnosa.
Je, baš nije uspio. A nije da te nije pitao što osjećaš. Zapravo čak i inzistirao, kako kažeš. Prezir je sasvim spomena vrijedna emocija.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 16:06   #3926
Quote:
Pringles kaže: Pogledaj post
Je, baš nije uspio. A nije da te nije pitao što osjećaš. Zapravo čak i inzistirao, kako kažeš. Prezir je sasvim spomena vrijedna emocija.
Prijezir prema kome, čemu? Nisam te razumijela.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 20:58   #3927
Prezir prema njemu. Opisuješ ga s prezirom. Njonjo, štreber, gle ga, što taj može uopće...
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 21:06   #3928
Netko pokusao psihoterapiju preko skype-a?
I sto mislite o tom nacinu?
Svjetlosni is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 21:39   #3929
Quote:
Pringles kaže: Pogledaj post
Prezir prema njemu. Opisuješ ga s prezirom. Njonjo, štreber, gle ga, što taj može uopće...
Ne osjećam prijezir prema njemu. Izražavam negodovanje, to je sve.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 21:49   #3930
Negodovanje je verbalni iskaz pokrenut nekom emocijom.
Za mene ovo kako ga opisuješ ima prezir kao zajednički nazivnik. Tako to iščitavam što ne znači da je točno. No zapravo je nebitan zajednički nazivnik tog opisa. Ono što je bitno je da to kako ga opisuješ ulazi isto u tvoj neki stav prema njemu i ticao se vašeg odnosa. I ne samo to nego i barijera i nedovoljna opuštenost koju spominješ.

Nisam sigurna koliko BKT-ovci stavljaju težište na osjećaje prema terapeutu i onome kako se netko osjeća unutar cijelog tog psihoterapijskog procesa, ali da je riječ o psihoanalitički orijentiranom, rekla bih da teško da postoji mogućnost napretka bez izgovaranja ovog što sam izdvojila.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...

Zadnje uređivanje Pringles : 21.10.2017. at 22:03.
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 00:08   #3931
Ja idem na psihoterapiju često i napisala sam priču, san mi je imati napisan roman, a danas imam pms, temperaturu, i zamišljam neke scenarije u kojem me kolege iz osnovne škole javno blate čim napišem roman. Dakle, ja zamišljam nestvarne scenarije i plačem. Doktorica psihijatrica i ja - ne pričamo o ozbiljnim stvarima, samo o knjigama.
Što da radim. Ne bi mijenjala doktoricu.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 08:02   #3932
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Ja idem na psihoterapiju često i napisala sam priču, san mi je imati napisan roman, a danas imam pms, temperaturu, i zamišljam neke scenarije u kojem me kolege iz osnovne škole javno blate čim napišem roman. Dakle, ja zamišljam nestvarne scenarije i plačem. Doktorica psihijatrica i ja - ne pričamo o ozbiljnim stvarima, samo o knjigama.
Što da radim. Ne bi mijenjala doktoricu.
ideš kod psihijatra ili psihologice psihoteraputkinje?

drugo, ti sama diktiraš o čemu ćete pričati, kao i u životu.
vjerovatno još nisi spremna pričati o onome što te zbilja muči, pa ideš na lakše teme, ili čekaš da te ona pita, kao dijete. a to neide tako. oni su samo ogledalo, sjede i čekaju da vide kuda vodi tvoja podsvjest, i malo te pogurnu.
reci joj baš ovo što si napisala. dalje će te razgovor voditi negdje gdje još nisi ni bila.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 09:23   #3933
Quote:
Svjetlosni kaže: Pogledaj post
Netko pokusao psihoterapiju preko skype-a?
I sto mislite o tom nacinu?
Zasto ne
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 09:51   #3934
Quote:
Pringles kaže: Pogledaj post
Negodovanje je verbalni iskaz pokrenut nekom emocijom.
Za mene ovo kako ga opisuješ ima prezir kao zajednički nazivnik. Tako to iščitavam što ne znači da je točno. No zapravo je nebitan zajednički nazivnik tog opisa. Ono što je bitno je da to kako ga opisuješ ulazi isto u tvoj neki stav prema njemu i ticao se vašeg odnosa. I ne samo to nego i barijera i nedovoljna opuštenost koju spominješ.

Nisam sigurna koliko BKT-ovci stavljaju težište na osjećaje prema terapeutu i onome kako se netko osjeća unutar cijelog tog psihoterapijskog procesa, ali da je riječ o psihoanalitički orijentiranom, rekla bih da teško da postoji mogućnost napretka bez izgovaranja ovog što sam izdvojila.
On je bkt-ovac s čestim izletima u psihoanalizu. To mi je sam rekao.
Ne, ne osjećam prijezir prema njemu. Koliko god da je to sad čudno, ali on mi je drag. Moguće je u mom svijetu da mi netko bude drag usprkos raznim nedostacima (ostajem pri tome da su ti nedostaci moj subjektivni stav i da se tiču samo mene i mog doživljaja određene osobe i zato nemam potrebu o tome pričati na način gle, on je njonjo zar to ne vidiš. Ne, jer nekome je on rambo u svijetu psihoterapije. To što je meni njonjo, ali drag njonjo je samo moje).
U stvari ovo što mi se dogodilo s njime događa mi se i u drugim važnim odnosima. Nešto mi zaškripi, zasmeta i tada taj odnos stavljam na led uz djelomično pa do potpuno ignoriranje, iako mi je osoba i dalje draga ali zaključujem da mi taj odnos ne odgovara i udaljim se.
Ne znam što ću s time za sada, baš ne znam.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 15:40   #3935
Quote:
Orlandia kaže: Pogledaj post
On je bkt-ovac s čestim izletima u psihoanalizu. To mi je sam rekao.
Ne, ne osjećam prijezir prema njemu. Koliko god da je to sad čudno, ali on mi je drag. Moguće je u mom svijetu da mi netko bude drag usprkos raznim nedostacima (ostajem pri tome da su ti nedostaci moj subjektivni stav i da se tiču samo mene i mog doživljaja određene osobe i zato nemam potrebu o tome pričati na način gle, on je njonjo zar to ne vidiš. Ne, jer nekome je on rambo u svijetu psihoterapije. To što je meni njonjo, ali drag njonjo je samo moje).
U stvari ovo što mi se dogodilo s njime događa mi se i u drugim važnim odnosima. Nešto mi zaškripi, zasmeta i tada taj odnos stavljam na led uz djelomično pa do potpuno ignoriranje, iako mi je osoba i dalje draga ali zaključujem da mi taj odnos ne odgovara i udaljim se.
Ne znam što ću s time za sada, baš ne znam.
da li si razmišljala mu to i reči? vjerovatno češ iskopati da to i radiš u odnosima.ko zna šta se krije iza toga. i takav nelagodni razgovor, ali iskren i osoban, po meni je bit terapije. ideš time u nešto novo, nešto tebi straha, nešto van tvojeg poznato, ali iskreno. probaj biti iskrena sa terapeutom. da smatraš da je slab ili sl.
ja sam to rekla prvoj terapeutkinji, pa zato sam i došla, da probam govoriti iskreno.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 16:48   #3936
Quote:
Orlandia kaže: Pogledaj post
Ne znam što ću s time za sada, baš ne znam.
Ako će za tebe biti potrebno to da znaš što s time, tada ćeš to i znati. Ako se to ne dogodi - nikome ništa.
Ostalo neću komentirati jer sam sve bitno rekla u svom prethodnom postu i samo ću se ponavljati ko papiga.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 12:42   #3937
Dali u Rijeci ima kakav kbt centra ili za psihoterapiju preko uputnice ?
__________________
lola
Lola 27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 10:25   #3938
Quote:
Kymatica kaže: Pogledaj post
da li si razmišljala mu to i reči? vjerovatno češ iskopati da to i radiš u odnosima.ko zna šta se krije iza toga. i takav nelagodni razgovor, ali iskren i osoban, po meni je bit terapije. ideš time u nešto novo, nešto tebi straha, nešto van tvojeg poznato, ali iskreno. probaj biti iskrena sa terapeutom. da smatraš da je slab ili sl.
ja sam to rekla prvoj terapeutkinji, pa zato sam i došla, da probam govoriti iskreno.
Kažeš, bila ti je prva terapeutkinja, da li to znači da joj nije sjelo tvoje iskreno priznanje?
Slažem se da je ovo dobar materijal za obradu. Možda i pođem opet k njemu. Znam to da mu je drago kad dođem. Morat ću mu (ako odem) reći da me iritira njegova, kako je to tumačim, slabost, iako se možda radi o blagosti i opet onaj famozan izostanak iskustva po raznim temama.

Quote:
Pringles kaže: Pogledaj post
Ako će za tebe biti potrebno to da znaš što s time, tada ćeš to i znati. Ako se to ne dogodi - nikome ništa.
Ostalo neću komentirati jer sam sve bitno rekla u svom prethodnom postu i samo ću se ponavljati ko papiga.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 21:11   #3939
Quote:
Orlandia kaže: Pogledaj post
Kažeš, bila ti je prva terapeutkinja, da li to znači da joj nije sjelo tvoje iskreno priznanje?
Slažem se da je ovo dobar materijal za obradu. Možda i pođem opet k njemu. Znam to da mu je drago kad dođem. Morat ću mu (ako odem) reći da me iritira njegova, kako je to tumačim, slabost, iako se možda radi o blagosti i opet onaj famozan izostanak iskustva po raznim temama.



odi, zbog sebe, ja sam isto mogla ne otići, zbrisati, ali sam se natjerala biti iskrena i direktna, da to vježbam.
i bilo mi je užasno teško, užasno. a i pred njom sam prvi put ispričala neke jako neugodne stvari, i nije me sudila ni malo, i to me oslobodilo.
i zahvalna sam što je bila dio puta sa mnom.
Ali kao i ti, imala sam osječaj da je preblaga, prealternativna za mene.preslaba.
i rekla sam joj to. da trebam nešto drugo.
i bilo joj je teško, ali rastanci su teški i to je dio života. treba proći kroz njih,
zaželjela mi je sreću, rekla da me moli samo da anstavim negdje drugdje na terapiji, i rekla sam da budem.
kod ovo sada, sam kliknula odmah. to je to, našla sam nekog jačeg od mene, nekog pametnijeg, nekog za koga osječam da je snažna da budem slaba kraj nje, i da to može podnjeti. i pametnija je od mene.
to sam baš trebala.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 15:28   #3940
Quote:
Kymatica kaže: Pogledaj post
odi, zbog sebe, ja sam isto mogla ne otići, zbrisati, ali sam se natjerala biti iskrena i direktna, da to vježbam.
i bilo mi je užasno teško, užasno. a i pred njom sam prvi put ispričala neke jako neugodne stvari, i nije me sudila ni malo, i to me oslobodilo.
i zahvalna sam što je bila dio puta sa mnom.
Ali kao i ti, imala sam osječaj da je preblaga, prealternativna za mene.preslaba.
i rekla sam joj to. da trebam nešto drugo.
i bilo joj je teško, ali rastanci su teški i to je dio života. treba proći kroz njih,
zaželjela mi je sreću, rekla da me moli samo da anstavim negdje drugdje na terapiji, i rekla sam da budem.
kod ovo sada, sam kliknula odmah. to je to, našla sam nekog jačeg od mene, nekog pametnijeg, nekog za koga osječam da je snažna da budem slaba kraj nje, i da to može podnjeti. i pametnija je od mene.
to sam baš trebala.
Kymatica, meni nije bad reći mu što mislim o njemu, nego meni je bad da bi mu to mogla netaktično sasuti u lice.
Postoje još neke zamjerke s moje strane, a tiču se prošlosti od prije 8 godina, prije moje rastave kad nije osjetio momentum pa me gurao prema ostanku u tom braku i kad su se njegovi moralni stavovi i vrijednosti upleli u priču pa mi je otežao cijeli proces.
U moju sliku poželjnog terapeuta uklapa se jaka, prekaljena žena, pronicljiva, topla, ali bez zadrške, koja razmišlja izvan kutije. Netko kome ću se prepustiti i kome ću se eto, diviti.
Za ovu tvoju zadnju rečenicu jedno veliko
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:52.