Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2006., 15:27   #1
Dijete napunilo godinu dana,a ja dobila otkaz

Eto,kako pise u naslovu,dijete napunilo godinu,a ja dobila otkaz i jos mi je otvoreno receno da poslodavac ne moze tolerirati bolovanja,ranije odlaske s posla i sl.Na moje "pa ja jos nisam ni pocela raditi,otkud znate da ce to tako biti"?,uslijedio je odgovor"imamo mi iskustva,a nije da nema tko raditi,pa vani je red za posao".
Osjecam se prilicno jadno.Jako sam se veselila povratku na posao i tome da se konacno izvucem iz kuce,kad ono ceka me teska neizvjesnost,trazenje posla i sve sto ide uz to.Drago mi je sto ne moram dizati dijete u sest za jaslice,medjutim ne zelim biti ni domacica jer jednostavno nisam to ja.Sada se pitam tko ce me uopce zaposliti s malim djetetom.Puca me depra
 
Old 06.10.2006., 15:33   #2

pa koji je to poslodavac, daj ga vamo na stup srama!
uostalom mislim da u zakonu stoji da se moras vratiti na posao, pa tek onda nakon 20ak dana mozes dobit otkaz ili tako nesto, ali bolje pitaj vojkya to jer on se kopca u te stvari

zao mi je :hug:
magic blue is offline  
Old 06.10.2006., 16:00   #3
Tuži ga.

A koliko znam imaš i pravo iskoristiti godišnji.

U svakom slučaju nemoj sve ostaviti da prođe u tišini............
Rosa is offline  
Old 06.10.2006., 16:04   #4
Quote:
Rosa kaže:
Tuži ga.

A koliko znam imaš i pravo iskoristiti godišnji.

U svakom slučaju nemoj sve ostaviti da prođe u tišini............
ili ga bar prijavi raznim insektoratima, od zaštite na radu do sanitarne inspekcije...

i tuži ga
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Old 06.10.2006., 16:06   #5
Quote:
magic blue kaže:


uostalom mislim da u zakonu stoji da se moras vratiti na posao, pa tek onda nakon 20ak dana mozes dobit otkaz ili tako nesto,
mislim da u Zakonu o radu piše 15 dana

Jel se ti uopće vraćaš na posao tih 15 dana? Ako da, radi dva dana i otvori bolovanje
Tija is offline  
Old 06.10.2006., 16:07   #6
Drži se

Definitivno poduzmi nešto jer to je diskriminacija....

Ali nisu svi takvi. Ja sam počela raditi kad mi je mala imala 14 mjeseci, na skroz novom radnom mjestu, u drugom gradu....

Tako da znaš, ima i normalnih poslodavaca....
__________________
Sunce grije , toplo mi je!!!
suncemojemalo is offline  
Old 06.10.2006., 16:09   #7
Quote:
Tija kaže:
mislim da u Zakonu o radu piše 15 dana

Jel se ti uopće vraćaš na posao tih 15 dana? Ako da, radi dva dana i otvori bolovanje
evo koristan savjet
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Old 06.10.2006., 16:15   #8
Hvala svima.Kad je takav poslodavac bolje je za njega ni ne raditi,jasno mi je to,medjutim sama ta ideja da ljudi mogu biti tako losi je porazavajuca.Pitam se u kakvom to okruzenju zivim i kako da za takav okrutan svijet pripremim svoje dijete jer mi je prirodno da ga zelim zastititi.
 
Old 06.10.2006., 17:44   #9
Alo babacha, ovo je stvarno koma. Stegne mi se srce kad čujem takve stvari.
Posavjetuj se s odvjetnikom. I ona ideja o slanju raznih inspektorata nije loša. Može se prijavit i granskom sindikatu (i ako nisi član uzet će oni prijavu na znanje.) Nažalost često poslodavci lukavo izvedu otkaz tako da nema osnove za dobit spor. Meni se dogodilo nešto slično, nije baš bio otkaz ali silna degradacija, poniženje totalno fizičko, psihičko, materijalno. Mislila sam da sam zaštićena ko lički medvjed jer u zakonu sve lijepo piše. Malo sutra. S tog mjesta sam otišla i to mi je bio dobar potez. Tužila, dobila spor i naknadu štete (razlike u plaći) Imala sam osnova jer su prekršili zakon.
Ne smijemo tolerirat takvo ponašanje, treba trest javnost s tom temom.
Woof is offline  
Old 06.10.2006., 19:52   #10
Quote:
Woof kaže:
Tužila, dobila spor i naknadu štete (razlike u plaći) Imala sam osnova jer su prekršili zakon.
bravo

Koliko je trajao taj proces od tužbe do sjedanja para na račun?
Tija is offline  
Old 06.10.2006., 20:34   #11
Quote:
Woof kaže:
.... poniženje totalno fizičko, psihičko, materijalno.
magic blue is offline  
Old 06.10.2006., 21:36   #12
Trebalo bi i objaviti o kojem se poslodavcu radi, pa da svi znaju kakva je firma i lijepo bojkotiraju poslovanje s njima.
anon72 is offline  
Old 06.10.2006., 23:19   #13
Quote:
anon72 kaže:
Trebalo bi i objaviti o kojem se poslodavcu radi, pa da svi znaju kakva je firma i lijepo bojkotiraju poslovanje s njima.
<mislis da bi neko bojkotirao poslovanje s njim???
Vjerovatno da kad bi posla bilo na svakoom cosku i djeli se kapom i sakom.
Takve se stvari anzalost dogadaju, a jos zalosnije da ih je sve vise takvih.
Jedini nacin je tuziti ga.

Babacha, nedaj se, ako je tako kao sto kazes ...tuzi ga!
bibobu is offline  
Old 07.10.2006., 09:47   #14
Quote:
Tija kaže:
bravo

Koliko je trajao taj proces od tužbe do sjedanja para na račun?
Tužba do rješenja 2 godine, pare još malo više od toga, al ima i zateznih kamata.
Woof is offline  
Old 07.10.2006., 10:03   #15
Quote:
magic blue kaže:
Da, poniženje svake vrste, kad te degradiraju s visoke na početničku poziciju, poniženje je totalno, posebno pred ljudima s kojima si radio i koji su te poštovali kao stručnjaka. Samo što ti ne kažu da im cipele očistiš. Osjećala sam se ko Pepeljuga, al bez dobrog dijela priče. Što je najgore žene su bile glavne u toj gnjusnoj radnji. U stvari su htjele da odem odmah, sama, ali nisam se dala na ulicu, čekala sam da sastavim bolju priliku. Svatko može malo potrpit koji mjesec. Ali ne valja im dat gušta. Sad su posramljeni do kraja života svi skupa.
Ima jedna stvar što me držala - živiš i radiš u nekom društvu, nekoj sredini, imaš profesiju. Dakle, ko bi gori sad je doli... i tako to i bude.
Woof is offline  
Old 07.10.2006., 10:33   #16
Quote:
babacha kaže:
Eto,kako pise u naslovu,dijete napunilo godinu,a ja dobila otkaz i jos mi je otvoreno receno da poslodavac ne moze tolerirati bolovanja,ranije odlaske s posla i sl.Na moje "pa ja jos nisam ni pocela raditi,otkud znate da ce to tako biti"?,uslijedio je odgovor"imamo mi iskustva,a nije da nema tko raditi,pa vani je red za posao".
Osjecam se prilicno jadno.Jako sam se veselila povratku na posao i tome da se konacno izvucem iz kuce,kad ono ceka me teska neizvjesnost,trazenje posla i sve sto ide uz to.Drago mi je sto ne moram dizati dijete u sest za jaslice,medjutim ne zelim biti ni domacica jer jednostavno nisam to ja.Sada se pitam tko ce me uopce zaposliti s malim djetetom.Puca me depra
Hm. Sramota. Nažalost nisi jedina.
Čula sam za masu mladih žena koje su radile preko ugovora o djelu i kad su zatrudnile, raskinuli su im ugovor ili ga jednostavno nisu produžili.
Za ugovor o radu trebali bi ipak imati jače argumente za otkaz. Primjerice, prije davanja otkaza trebali su ti dati pismenu opomenu. I tek nakon propisanog roka dati otkaz.

Možeš se obratiti onom Uredu za jednakost spolova ili tražiti savjet od Baba. Sigurno bi ih mogla tužiti.

Evo, što se meni desilo. Došla sam u jednu firmu koja se bavi selekcijom djelatnika za veće firme. Dali su mi formular u kojem su zahtijevali detaljne podatke o sljedećem:
s kim živite, imate li svoj stan, imate li svoju kuću (koji ih se q to tiče i kako to može utjecat na moj rad)
imate li dugu vezu? ili ste u braku? ili ste razvedeni - koliko dugo, koliko imate djece i dob

Dakle, vrhunski bezobrazluk.
Ako si u dugoj vezi,vjerojatno ćeš zatrudnit- nema šanse.
Ako si u braku - isto.
Ako si razvedena, bogtepitaj, valjda si falična u glavi ili nestabilna, ko zna kako nacistički oni to tumače.

Mi smo zemlja u tranzicijskoj fazi, prebolijevamo sve dječje bolesti početka kapitalizma, od Zapada smo preuzeli sve najgore.

A crkvenjaci u prazno trkeljaju o broju malih Hrvata, a apsolutno ništa ne poduzimaju osim što propovijedaju i u svakom kvartu izgrade crkvu. Nek izgrade neke tvornice, škole, vrtiće da ljudi imaju gdje raditi i ostaviti djecu, pa će onda više i rađati.
Kent is offline  
Old 07.10.2006., 10:39   #17
Quote:
I ona ideja o slanju raznih inspektorata nije loša.
Državni inspektorat, Odjel za radne odnose

Nisu baš brzi. Khm, khm. Samo to bih rekla.

Quote:
Da, poniženje svake vrste, kad te degradiraju s visoke na početničku poziciju, poniženje je totalno, posebno pred ljudima s kojima si radio i koji su te poštovali kao stručnjaka.
O da, poznato mi je. Imala sam plaće oko 8 i 9 tisuća kuna, a nakon porodiljnog dopusta (koji sam ostvarila kao kućna pomoćnica jer sam imala ugovor o djelu za prevoditelja) plaće su mi se srozale.
Kent is offline  
Old 07.10.2006., 18:57   #18
Quote:
Kent kaže:
Dali su mi formular u kojem su zahtijevali detaljne podatke o sljedećem:
s kim živite, imate li svoj stan, imate li svoju kuću (koji ih se q to tiče i kako to može utjecat na moj rad)
imate li dugu vezu? ili ste u braku? ili ste razvedeni - koliko dugo, koliko imate djece i dob.
Koji obraz - formular sa ovakvim pitanjima!!! Ja sam mislila da se ovakva kršenja zakona rade "u fino", kad dođeš na razgovor za posao, tako da nemaš dokaza. Mogla si ih prijaviti državnom inspektoratu...znam da ništa ne bi dobila time, možda samo neku zadovoljštinu za takav bezobrazluk.
Etienne is offline  
Old 07.10.2006., 20:40   #19
Quote:
Etienne kaže:
Koji obraz - formular sa ovakvim pitanjima!!! Ja sam mislila da se ovakva kršenja zakona rade "u fino", kad dođeš na razgovor za posao, tako da nemaš dokaza. Mogla si ih prijaviti državnom inspektoratu...znam da ništa ne bi dobila time, možda samo neku zadovoljštinu za takav bezobrazluk.
Zamisli, oni su k tome ugledna firma za selekciju djelatnika. Ma znaš ona HR preseravanja i psiholozi s FF-a

Najgore je što ih ne možeš preskočiti i direktno se prijaviti firmi jer ni ne znaš za koju se firmu natječeš (!), suludo, već samo znaš job description. Oni su glavni filter.

Vratimo se OT, kako onda žena sa malim djetetom kod takvih može dobiti posao. Nikako.
Kent is offline  
Old 07.10.2006., 20:56   #20
nisam shvatila, a zasto uopce preko njih trazis posao?
magic blue is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:52.