Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.11.2010., 20:31   #121
Tome puno hvlala

Evo malo sam googo i ogdoglo

Ovako terete me za

8. PROMET NA RASKRIŽJU

Članak 59.

(5) Novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji, na mjestu na kojem se promet upravlja uređajem za davanje znakova prometnim svjetlima, ne zaustavi svoje vozilo na znak crvenog svjetla.

A pošto ja nisam prekršaj napravio u križanji več na pješačkom prijelazu upravljanim semaforom

22. OBVEZE VOZAČA PREMA PJEŠACIMA

Članak 133.

(3) Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji svoje vozilo ne zaustavi ispred pješačkog prijelaza kad mu je danim znakom zabranjen prolaz.

http://www.youtube.com/watch?v=no0XAFwAb7U
blitvan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 22:57   #122
Quote:
blitvan kaže: Pogledaj post
Zanima me jel se mogu šalit, tj. jel imam temelj da se žalim pošto sam dobil riješenje prema članku da se radilo o križanji!
Jel ima razlike il se to isto tretira??
Nemoj se šalit, pogotovo ne s obranom na ovaj način ko što ti tome preporučuje.
Quote:
tome kaže: Pogledaj post
a) objasni da taj auto voziš za posao, dakle svakodnevno, te da si vičan vozač, a ne početnik
Quote:
tome kaže: Pogledaj post
b) dokaži na sudu da ti štop-svijetla ne rade i potom argumentiraj da zbog toga policija nije uočila da kočiš...
Quote:
tome kaže: Pogledaj post
c) dokaži na sudu da si imao "ćelave gume" (pretpostavljam da si to mislio pod "katastrofa gume"), a potom argumentiraj da nisi prošao kroz crveno zato što si tako htio, već zato što nisi mogao utjecati na to...
Ma milina vičan vozač..štopovi ne rade..ćelave gume ..s takvom bi ga obranom i John Deed pustio ko od šale.

Quote:
blitvan kaže: Pogledaj post
A pošto ja nisam prekršaj napravio u križanji več na pješačkom prijelazu upravljanim semaforom
Kažnjen si po članku 59. u kojem se nigdi ne spominje raskrižje tako da ti je argument neutemeljen.

Uglavnom, žali se u svakom slučaju..ako ništa da dobiješ na vrimenu. Neminovno je da ćeš bit kažnjen, makar novčano.
U žalbi dokaži da ti je auto neophodan zbog posla pa ćeš na taj način eventualno uspit sačuvat vozačku (ako bude sriće, dobit ćeš uvjetno). Ovo ćelave gume i štopove ne spominji. Kad budeš na sudu daj sucu do znanja da se kaješ, da su te iznenadili uvjeti na cesti i da nisi moga zaustavit auto. Jedino ćeš na taj način izvuć uvjetno za vozačku.

Sritno!
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 23:12   #123
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
Kad budeš na sudu daj sucu do znanja da se kaješ, da su te iznenadili uvjeti na cesti i da nisi moga zaustavit auto.
Ali, čovjek nije rekao da se kaje, niti da ga je bilo što iznenadilo. Ti mu savjetuješ da laže.

Ja sam elaborirao sve što je i on iznio, dakle (sve u cilju povećanja naše zajedničke sigurnosti u prometu) predložio dam da iznese istinu.

A istina je jača od laži. Ili?
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 23:27   #124
Aj samo mi reci di mu sugeriram da laže ..upravo nek kaže kako je bilo, al bez štopova i guma.
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 13:25   #125
Quote:
tome kaže: Pogledaj post
... Ti mu savjetuješ da laže...
Kajat će se kad sjedne nasuprot suca, a što se tiče iznenađenja - da se nije iznenadio, uspio bi stati.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 15:47   #126
Istina. Nisam to uočio, pa povlačim rečeno i ispričavam se.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 17:08   #127
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
Kažnjen si po članku 59. u kojem se nigdi ne spominje raskrižje tako da ti je argument neutemeljen.

Uglavnom, žali se u svakom slučaju..ako ništa da dobiješ na vrimenu. Neminovno je da ćeš bit kažnjen, makar novčano.
U žalbi dokaži da ti je auto neophodan zbog posla pa ćeš na taj način eventualno uspit sačuvat vozačku (ako bude sriće, dobit ćeš uvjetno). Ovo ćelave gume i štopove ne spominji. Kad budeš na sudu daj sucu do znanja da se kaješ, da su te iznenadili uvjeti na cesti i da nisi moga zaustavit auto. Jedino ćeš na taj način izvuć uvjetno za vozačku.

Sritno!

Članak 59. se odnosi na promet na raskrižju

8. PROMET NA RASKRIŽJU

Članak 58.

(1) Vozač koji se približava raskrižju mora voziti s povećanim oprezom koji odgovara prometnim uvjetima na raskrižju.
(2) Vozač je dužan na dovoljnoj udaljenosti pred raskrižjem vozilom zauzeti položaj na onoj prometnoj traci kojom mora proći kroz raskrižje.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 700,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji postupi suprotno odredbi stavka 2. ovoga članka.

Članak 59.

(1) Na raskrižju i na drugom mjestu na kojem se upravlja prometom uređajima za davanje znakova prometnim svjetlima (semaforima ili drugim uređajima), prometna svjetla za sudionike u prometu znače:
1) crveno svjetlo – zabranu prolaska,
2) zeleno svjetlo – slobodan prolazak,
3) žuto svjetlo – upaljeno samostalno, znači da vozilo ne smije prijeći crtu zaustavljanja niti smije ući u raskrižje, ako se u trenutku kad se žuto svjetlo pojavi, nalazi na takvoj udaljenosti od prometnog svjetla da se može na siguran način zaustaviti.
(2) Žuto svjetlo upaljeno istodobno s crvenim svjetlom označava skoru promjenu svjetla i pojavu zelenog svjetla, ali ne mijenja zabranu prolaska koja je dana crvenim svjetlom.
(3) Žuto treptavo svjetlo obvezuje sve sudionike u prometu da se kreću uz povećani oprez.
(4) Zeleno treptavo svjetlo služi za upozorenje sudionika u prometu na skori prestanak slobodnog prolaska i na pojavu žutog, odnosno crvenog svjetla.
(5) Novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji, na mjestu na kojem se promet upravlja uređajem za davanje znakova prometnim svjetlima, ne zaustavi svoje vozilo na znak crvenog svjetla.

A pošto sam ja prekršaj počinil na pješačkom prijelazu ne kači me taj zakon
več ovaj

22. OBVEZE VOZAČA PREMA PJEŠACIMA

Članak 133.

(1) Ako se prometom na obilježenome pješačkom prijelazu upravlja prometnim svjetlima ili znacima ovlaštene osobe, vozač je dužan svoje vozilo zaustaviti ispred pješačkog prijelaza kad mu je danim znakom zabranjen prolaz.
(2) Ako se obilježeni pješački prijelaz iz stavka 1. ovoga članka nalazi na ulazu na bočnu cestu, vozač koji skreće na tu cestu dužan je kretati se smanjenom brzinom i propustiti pješake koji su već stupili ili stupaju na pješački prijelaz, a prema potrebi i zaustaviti svoje vozilo radi propuštanja pješaka.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji svoje vozilo ne zaustavi ispred pješačkog prijelaza kad mu je danim znakom zabranjen prolaz.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbi stavka 2. ovoga članka.
blitvan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 21:17   #128
Quote:
blitvan kaže: Pogledaj post
Članak 59. se odnosi na promet na raskrižju
Ne odnosi se isključivo na promet na raskrižju. Di to piše u članku? To za šta se ti kačiš je samo skup članaka tako naslovljen i razdvojen po poglavljima radi lakšeg snalaženja. A i navedenim člankom sam sebe demantiraš.

Quote:
blitvan kaže: Pogledaj post
članak 59.

(1) Na raskrižju i na drugom mjestu na kojem se upravlja prometom uređajima za davanje znakova prometnim svjetlima (semaforima ili drugim uređajima), prometna svjetla za sudionike u prometu znače...

...(5) Novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji, na mjestu na kojem se promet upravlja uređajem za davanje znakova prometnim svjetlima, ne zaustavi svoje vozilo na znak crvenog svjetla.

A pošto sam ja prekršaj počinil na pješačkom prijelazu ne kači me taj zakon
več ovaj
Jasno je meni da bi ti tio proć jeftinije, al teško...
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 08:39   #129
ma sam da mi papire ne uzmu a ovih dva soma ko živ ko mrtav nek mi bude pouka!
blitvan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 14:05   #130
bok

odma da kazem, da dosada nisam kaznjavan u prometu

i eto jucer prođem kroz crveno, iako sam bio uvjeren da je jos uvijek gorilo zuto

nije klasicno raskrizje, neg je glavna cesta s sporednom (T raskrizje) na kojoj je semafor

vozio sam se u koloni 50-60 na sat na motoru, semafor je takav da ne pokazuje znak gasenja zelenog (nema treptanja) ide zuto i nakon sek-2 crveno

inace to je jedini u gradu semafor koji nema treptajuce zeleno

nisam duzan na treptavo zuto stat ako procijenim da necu moci se normalno zaustaviti,

kao sto u zakonu stoji
3) žuto svjetlo – upaljeno samostalno, znači da vozilo ne smije prijeći crtu zaustavljanja niti smije ući u raskrižje, ako se u trenutku kad se žuto svjetlo pojavi, nalazi na takvoj udaljenosti od prometnog svjetla da se može na siguran način zaustaviti

da sam pokusao kociti, ne bi se zaustavio prije semafora, nema sanse, ugrozio bi sebe, mogo sam past, mogo me netko naguziti, il bi se zaustavio na pol raskrizja

policijski auto je bio parkiran uz kucu 10m ispred semafora i slikali su me obicnim digitalcem

da bi me nakon par km zaustavili i klasika znate zasto ste zaustavljeni!? - ne znam!? prolazak kroz crveno bla bla

velim uvjeren sam da nisam, policajac pokazuje digitalac slika govori drugacije
jebi ga

slika pokazuje da sam bio 1-2m ispred semafora, zasto nema slike dok zuto gori, jer sigurno nije uslikao jednu-2 slike, nego je okinio bar 10ak slika u sekundi, inace kako bi me i uspio uslikat, al nazalost drugih slika nema, vjerovatno brisane s fotoaparata

i kad se na sporednoj cesti ukljucilo zeleno ja sam bio debelo izvan raskrizja bar 30m, jer je raskrizje jako kratko, tako da nikako nisam mogao ugroziti sebe ni druge svojim prolaskom (vratio sma se nazad i provjerio kako semafor funk. da se ne bi ko pitao kako ja to mogu znat)

....2000kn kazne i oduzimanje vozacke na 3 mj.

znaju oni da je to mjesto skakljivo i da je dobra prilika za vatanje
i izasao mi je max u susret jer sam bio vise nego korektan, napominje mi da svakako pisem prigovor i da se vidimo na suceljavanju, i da ce koliko god bude mogao pomoci da prođem blaze

nikad kaznjavan, student, nemam primanja jednom rijecju jadan

e sad sta je pametno rec na suceljavanju, da li je pametno iznositi to da se nisam mogao zaustaviti, i da sam procijenio da je bolje nastavit kretat se, nego naglo kociti, da je samafor takav kakav je sam nikakav, di je puno bolje za vozaca kad uoći da ide treptavo zeleno i drugacije se postavi, nego da mu odma bane zuto

a i moj zaustavni trag s 50-60 bi bio nesto preko 20 m, a uz to bi se i fino povezo jer je cesta ko da ju je netko slaninom namazao, znam da svaki vozac treba prilagodit voznju uvjetima na cesti al

ako se sve uzme u obzir da nisam kaznjavan, studen, bez primanja i ako policajac bude koliko toliko na mojoj strani sta ocekivati, kolika ta kazna moze biti smanjena

da li je moguce uz smanjenje kazne ako bude, traziti i dobrotvorni rad
i da li policajac donosi kuci poziv za sud i presudu, ili mi to sve doceka u sanducicu

te u prigovoru sta sve treba iznjeti, da sam procijenio da ne mogu stat, takva i takva situacija i sve vec gore sto sam pisao il samo ukratko ne osjecam se krivim


malo je dugacko, unaprijed zahvaljujem

Zadnje uređivanje igor.sb : 15.11.2010. at 14:23.
igor.sb is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 21:59   #131
Quote:
igor.sb kaže: Pogledaj post
e sad sta je pametno rec na suceljavanju, da li je pametno iznositi to da se nisam mogao zaustaviti, i da sam procijenio da je bolje nastavit kretat se, nego naglo kociti, da je samafor takav kakav je sam nikakav, di je puno bolje za vozaca kad uoći da ide treptavo zeleno i drugacije se postavi, nego da mu odma bane zuto
Upravo to navedi: da često ideš tom cestom i znajući da je asfalt loš procijenio si da je za sigurnost tebe i ostalih sudionika u prometu bilo bolje da ne kočiš, već da prođeš 'na žuto'.
Quote:
igor.sb kaže: Pogledaj post
ako se sve uzme u obzir da nisam kaznjavan, studen, bez primanja i ako policajac bude koliko toliko na mojoj strani sta ocekivati, kolika ta kazna moze biti smanjena
Sve ti ovisi o sucu i dobroj volji. Teško je procijenit, al svakako da su olakotne okolnosti u pitanju..(student, bilo mi je prvi put...)
Quote:
igor.sb kaže: Pogledaj post
da li je moguce uz smanjenje kazne ako bude, traziti i dobrotvorni rad
i da li policajac donosi kuci poziv za sud i presudu, ili mi to sve doceka u sanducicu
Ne virujem da ćeš dobit dobrotvorni rad..u pravilu se daje za niže kazne. Poziv na sud će ti donit poštar.
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2010., 09:49   #132
Quote:
igor.sb kaže: Pogledaj post
... da li je moguce uz smanjenje kazne ako bude, traziti i dobrotvorni rad...
Sve ostalo ti je Spajki napisao, samo bih na ovo dodao da suci u najpovoljnijem slučaju izriču kaznu u iznosu od oko 1/3 (malo zaokruženo) od one prvotne. Za ovo tvoje bi to bilo nekih 700 kuna. Veću kaznu od onih 2000 kuna ne možeš dobiti.


P.S.: Spajki, u ovom gradu nema mjesta za dvojicu.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2010., 12:18   #133
hvala obojci

drot13 kad si vec spomenuo to smanjenje novcane kazne, jel moguce i vremensko smanjenje oduzimanja vozacka, nek ne bude 3 nek bude 2, il 1mj i najbolje nista

kakva je tu praksa ako znas?
igor.sb is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2010., 12:23   #134
Quote:
igor.sb kaže: Pogledaj post
... jel moguce i vremensko smanjenje oduzimanja vozacka, nek ne bude 3 nek bude 2, il 1mj i najbolje nista...
Ista stvar. I to je moguće, ali isto ovisi o sucu/sutkinji.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2010., 12:33   #135
Quote:
igor.sb kaže: Pogledaj post
hvala obojci

drot13 kad si vec spomenuo to smanjenje novcane kazne, jel moguce i vremensko smanjenje oduzimanja vozacka, nek ne bude 3 nek bude 2, il 1mj i najbolje nista

kakva je tu praksa ako znas?
ako si kulturan i fin prema sudcu7sutkinji sve se možeš dogovoriti!
manja novčana kazna nasuprot veće zabrane ili obrnuto!! zavisi šta ti je neophodnije a ako si vozač onda ti je vozačka potrebnija pa recimo "žrtvuješ" malo više love i tražiš na rate!
Angang is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2010., 12:46   #136
Quote:
Angang kaže: Pogledaj post
... manja novčana kazna nasuprot veće zabrane ili obrnuto!! zavisi šta ti je neophodnije a ako si vozač onda ti je vozačka potrebnija pa recimo "žrtvuješ" malo više love i tražiš na rate!
Ovo je potpuno točno. Suci će rado izaći u susret na taj način (ako je sve u redu, naravno).
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2010., 13:38   #137
Quote:
igor.sb kaže: Pogledaj post
kakva je tu praksa ako znas?
Sve je moguće pa čak i uvjetno oduzimanje ..samo budi pristojan i ponizan, da sucu dadeš do znanja da ti je jasno da si pogrišio, al eto mislio si da za sigurnost svih sudionika u prometu činiš najbolju moguću stvar pa si postupio kako si postupio.

Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
P.S.: Spajki, u ovom gradu nema mjesta za dvojicu.
[SLIKA OBRISANA]

Bižim onda
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 12:32   #138
Prolazak kroz crveno!

Molim da mi netko pošalje način pisanja prigovora na prometni prekršaj , crveno svjetlo !
24 pp is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 22:34   #139
Kiša, mrak, treperi žuto i ja po gasu kroz veliko raskrižje prošao na knap prije crvenog ili kroz crveno. 100m nakon raskrižja s lijeve strane parkiran na bus stajalištu i okrenut prema meni policijski auto s ugašenim svjetlima. I ništa sva sreća, nisu me pratili, mozda nikog nije ni bilo u autu...Što li su tamo radili ne znam. Jel moguće naknadno dobit kaznu, posjeduju li kameru, koja usput može snimati po mraku i kiši (sumnjam)?
bluffmeariver is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 14:31   #140
Quote:
bluffmeariver kaže: Pogledaj post
... Jel moguće naknadno dobit kaznu...
Nemaš brige.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:11.