Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2012., 15:21   #1041
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Bitno je ovdje vidjeti da se nesto poput predbracnog seksa, svrstava u “moral“, znam, znam, to je daleko lakse nego voljeti ovaj svijet i ciniti dobro odnosno ne ciniti zlo. Zasto ta fiksacija na seksualnost?
pristajanje uz bilo koju normu daje iluziju "ispravnosti" i pripadanja. već sam prije navodila socijalne implikacije seksualnosti na općedruštvene sisteme kontrole. jedino je taj vid ljudskog života nevidljiv, teško ga je kontrolirati s instance poglavara, države, no ako se to usadi u vjerski kanon, postaje neizostani dio osobne psihološke strukture svakog pojedinca u tom društvu. dakle, oblik indirektne kontrole ponašanja, koja bi trebala rezultirati poželjnim društvenim formama. i to je očpito karakteristika svih patrijarhalnih društava i patrijarhalnih religija. kod mnogoboštva tipa grčkih bogova, mezopotamskih, prethistorijskih, prema povijesnim artefaktima, nije zabilježeno ništa od predbračnom celibatu. no ne vidim da su te kulture propale zbog toga što jumf nije bio u modi i propisan vjerskim kanonom (osim u izuzetnim slučajevima tipa vestalke i svećenice artemide).

__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 15:30   #1042
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Bitno je ovdje vidjeti da se nesto poput predbracnog seksa, svrstava u “moral“, znam, znam, to je daleko lakse nego voljeti ovaj svijet i ciniti dobro odnosno ne ciniti zlo. Zasto ta fiksacija na seksualnost?
nije mi jasno tko može iz ljubavi ući u brak a ljubav ne voditi. To licemjeri zagovaraju. Posebno među muškarcima. Prvo bi sve "povaljali" pa nevinašce za ženicu...
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 16:11   #1043
Meni nešto nije jasno (kad smo već kod seksa): Muslimane čekaju na nebu 70 djevica. E sad, kad ih oni razdjeviče, gube li one djevičanstvo, ili ostaju vazda djevice? I nisu li im žene (sadašnje) ljubomorne na te obećane djeve?
A da li i žene čakaju 70 djevaca?
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 16:54   #1044
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Meni nešto nije jasno (kad smo već kod seksa): Muslimane čekaju na nebu 70 djevica. E sad, kad ih oni razdjeviče, gube li one djevičanstvo, ili ostaju vazda djevice? I nisu li im žene (sadašnje) ljubomorne na te obećane djeve?
A da li i žene čakaju 70 djevaca?
Kao prvo uskratio si im pravo na dvije djevice. Time se sagriješio o Alahovu volju. To je haram...hoće li ostati djevice i dalje pitaj na temi islam 114...muslimanke ne bi smjele ljubomorne biti. Kako sam čitao na Islam 114, nerijetko pri snošaju s ženama, muslimana sam džin uskače kao pripomoć,...ženi na zadovoljstvo. Za pretpostaviti. Čak, uvjesija potvrdi, da ju i oploditi može... Alach inschalach!!!
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 17:03   #1045
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Meni nešto nije jasno (kad smo već kod seksa): Muslimane čekaju na nebu 70 djevica. E sad, kad ih oni razdjeviče, gube li one djevičanstvo, ili ostaju vazda djevice? I nisu li im žene (sadašnje) ljubomorne na te obećane djeve?
A da li i žene čakaju 70 djevaca?
ne, čitala sam o nastanku i tumačenju toga, te djevice svaki put kad ih junak razdjeviči, ponovno postaju djevice da bi ga mogle i dalje neokaljano služiti (izvor: r. storm: mitologija istoka). a ovo drugo čisto sumnjam, vjerojatno i tamo moraju biti zakrabuljene.
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 17:13   #1046
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Ali, “skala“ koju je maherica dala, cini se vrlo eticna, ozbiljna i odgovorna
ajmo reć da je tako, naizgled, ne znam, prosudi sama, a računaj da ja prosuđujem drugačije
rekoh prije, nemam niš protiv ateista, dapače imam ih u familiji, al smeta kad vidim da neko oće sidit na dva stolca... jer ne more se to tako
e sad, dal će se neko putem možda prominit, zauzet konkretan stolac,
to će vrime pokazat... za sad je ovako kako je

kako se ono kaže 'svaka čast svakome al veresija nikome'
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 17:22   #1047
i da, zaboravih reć... glupo mi kad vidim da me neki ovdje kopiraju rječju
jedva žvačem to, obzirom da mi ne tako davno ukrali identitet
jednom prije rekoh da je pisana riječ zamalo pa ko otisak prsta, pa se svi nasmijaše na to moje (nisu razumjeli o čem pričam)
svi smo mi male spužvice koje upijaju od dana svog rođenja pa na dalje
... a ipak, ne treba pretjerivati
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 23:27   #1048
Dobro veče, pagani, satanisti, fanatici i fundamentalisti.

Quote:
maher18 kaže: Pogledaj post
daa, ali si pitao neke stvari direktno mene, pa sam ti izložila svoje mišljenje. i navela sam zašto je došlo do religijskog "razloga" celibata,l ma kako vjernici na to gledali. to što se smatraš glupim jer zastupaš određeno mišljenje, neka te bude sram što očekuješ da ti ga neko drugi tumači. što definitivno nije moja namjera niti to činim. iako si to očito tako shvatio. krivo si shvatio. sad me samo nemoj pitati, kao neki, imam li smisla za cinizam.
Ti nemaš smisla za prepoznavanje cinizma. I ja sam bio pomalo ciničan ( ) kada sam ti napisao prethodni post. E ako bih trebao da ti objašnjavam kako, onda bih baš ispao indijanac.

Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
U kojem je to smislu “malo jace“ od onog mahericinog definiranog?

jer i sam kazes:
A šta ja kažem? Ja sam rekao šta su otprilike zvanični stavovi vernika, odnosno, religija ili vera. To što vernici ne poštuju njihove zapovesti, kanona i pravila, druga je priča. U učenjima skoro svih priznatijih religija ćeš naći da je laž, recimo, zabranjena, pa gle čuda, vernici lažu na sve strane. To nije pitanje problema u učenjima ili defnicijama, već u samim vernicima koji nisu dosledni onome što veruju.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 23:49   #1049
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Men' se to ne cini kao nikog “nije briga za nista“. Iako maher, Medow zbilja zanima sto o tome misle vjernici.
Da, Meadow zanima šta misle vjernici.


Inače, Maherina definicija morala, da sad ne kvotam, sasvim mi je u redu.
Složila bih se s njom.


EDIT:
Vidim da je tema uznapredovala!

Zadnje uređivanje Meadow : 21.09.2012. at 23:56.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2012., 10:03   #1050
neki put dođe čovjeku da se zapita oko foruma religija, i tog 'tko kad i zašto' je ponudio i s kojom konkretnom namjernom...
jer ako ovdje zapravo ima više ateista sklonih omalovažavanju Boga, a tek mrvu onih koji o Bogu stvarno nešto žele znati... a onda time... čudna sfera
ljudi raznih religija, a u svakoj od njih u biti prednjače ateisti?
osim tu i tamo, kad neko napiše post pa ostaneš u čudu kojom snagom, znanjem i vjerom zastupa taj neko... premalo je takvih, iliti prije ih je bilo više al su se negdje skrili, otišli, za sobom ostavili tek sjećanje, rekli svoje i to je to?

i zašto nevjernici imaju potrebu svađati se s vjernicima, il još gore, zašto se vjernici znaju svađati između sebe... i ko je tu na kraju krajeva zbilja vjernik a ko onaj ko se tek predstavlja...

sve u svemu i sve naopako
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2012., 10:08   #1051
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
ajmo reć da je tako, naizgled, ne znam, prosudi sama, a računaj da ja prosuđujem drugačije
rekoh prije, nemam niš protiv ateista, dapače imam ih u familiji, al smeta kad vidim da neko oće sidit na dva stolca... jer ne more se to tako
e sad, dal će se neko putem možda prominit, zauzet konkretan stolac,
to će vrime pokazat... za sad je ovako kako je

kako se ono kaže 'svaka čast svakome al veresija nikome'
Evo vis, pod ova “dva stolca“ se podrazumijeva da nemos bit ateist i jos trazit da te se smatra moralnim

A sto ce tice foruma, ima raznih foruma, svaki ima svoj publikum, sto znaci da oni koji tu obitavaju, valjda i vole tu bit, inace bi pisali negdje drugdje, sa istomisljenicima.

Quote:
NN A šta ja kažem? Ja sam rekao šta su otprilike zvanični stavovi vernika, odnosno, religija ili vera. To što vernici ne poštuju njihove zapovesti, kanona i pravila, druga je priča. U učenjima skoro svih priznatijih religija ćeš naći da je laž, recimo, zabranjena, pa gle čuda, vernici lažu na sve strane. To nije pitanje problema u učenjima ili defnicijama, već u samim vernicima koji nisu dosledni onome što veruju.
Pitala sam te u kojem smislu je “malo jace“? Kao “bolje“, kao “vise“? Sta?
I koje religije smatraju predbracni seks ejokej, kad si naveo? Znam da ne abrahamske ili?
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2012., 10:46   #1052
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Evo vis, pod ova “dva stolca“ se podrazumijeva da nemos bit ateist i jos trazit da te se smatra moralnim
ma ne, ona 2 stolca su priča za sebe, al neću dalje jer mi nije običaj tračat, prije će bit da me neko opako naljuti ko onaj neki dan na knjizi žalbe
znaš li zašto me tužio?... zato što sam otvoreno dala kompliment Js
eto, zato sam kriva, i to je ono što se nazvalo trolanjem, da čovjek ne povjeruje
al nema veze, meni prva opcija njega radi opala u vodu, inat je izišo na površinu, sad će bit situacione da vidimo ko će mene samo tako stjerat u kut, jer taj tjera, oće me maknut tako da sam zasja na pozornici
od prvog dana kad sam zavirila na stranicu Js samo da nešto pitam, taj ko da je jedva dočekao, odma nahrupio da mi objašnjava kako su Js glupi, i oni i njihov Rusel i 1914. god., i sto drugih varijanti
no spika mu nije prošla pa me zapamtio, jedva dočekao priliku da mi smjesti
zato, vidiš, pitanje je koga tu treba pratiti i zašto, on onako lik koji na onoj stranici igra dvostruko, istovremeno omalovažava Js a onda se kao pravi da ga zanima što oni objašnjavaju, a svo vrijeme u biti s namjerom da odstranjuje neupućene ljude
eh to je trolanje da mu nema ravna, sramota

i nije da se žalim, ne kukam, samo govorim što i kako je bilo, jer samoj sebi prije nisam dala priliku reći
a ti, draga, ovo obriši ako nije dostojno ostati

što se ateista tiče, smatram da znaju bit sto puta moralniji od onih koji se prikazuju vjernicima
njihova načelna kultura, etika na koljena srama stavi 'fol vjernike'
jesam li ikad rekla da ne volim ateiste?
ne volim, iliti nisu mi dragi samo oni kojima zakaže kultura ponašanja, pa vjernicima nabace sto uvreda na račun Boga... eh to fakat nije u redu
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2012., 10:57   #1053
A zo, to je dakle islo Sivka medjutinzi, ne vidim ja da on sjedi na ikakva “dva stolca“ i sasim legitimo sudjeluje tamo na temi, sta i ako pogledas on to radi preko konkretnih pitanja, nije neslaganje ujedno i “omalovazavanje“, a pogotovo nije trolanje
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2012., 12:14   #1054
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
A zo, to je dakle islo Sivka medjutinzi, ne vidim ja da on sjedi na ikakva “dva stolca“ i sasim legitimo sudjeluje tamo na temi, sta i ako pogledas on to radi preko konkretnih pitanja, nije neslaganje ujedno i “omalovazavanje“, a pogotovo nije trolanje
Da, to je išlo mene, samo što je gospođica spojila i pripisala sivku5 i ono što je pisao Anonimni xy (Russel i 1914.)
Što se tiče prijava za trolanje, tamo na temi o Js-ma je dotična PŽ pisala na STOTINE postova, koji sve od reda spadaju pod definiciju trolanja i spama (možda ako ima 10 postova što su izuzetak, ako i toliko) ili na obično chatanje. U više navrata sam molio PŽ da me prestane naganjati po forumu - na kojoj god temi nešto postam evo nje sa 2 stolice, sa "a kojoj ti crkvi pripadaš", "ti si dvoličan" i slično.
Istina, ne slažem se sa naukom Jehovinih svjedoka, ali nikoga od njih na forumu nisam vrijeđao niti omalovažavao - za razliku od uvreda i ad hominema s kojima bivam uredno "čašćen" od pojedinih (ne svih) Js-a.
Da bi me pokušali diskreditirati, izbaciti iz takta i eventualno sa foruma, neki su išli i do toga da su otvarali posebne teme (faktički) samo o meni, klonirali se u više nickova itd... I onda kada sam reagirao - to ovdje PŽ prikazuje kao:
"a svo vrijeme u biti s namjerom da odstranjuje neupućene ljude".
Eto toliko od mene (i previše mislim) o tome.
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2012., 14:27   #1055
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Dobro veče, pagani, satanisti, fanatici i fundamentalisti.
.
mene nebuš pozdravil, ha?

ja nisam ni prvo, ni drugo, ni treće ni četvrto. samo sam ateist.
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2012., 14:33   #1056
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Što se tiče prijava za trolanje, tamo na temi o Js-ma je dotična PŽ pisala na STOTINE postova, koji sve od reda spadaju pod definiciju trolanja i spama (možda ako ima 10 postova što su izuzetak, ako i toliko) ili na obično chatanje. U više navrata sam molio PŽ da me prestane naganjati po forumu - na kojoj god temi nešto postam evo nje sa 2 stolice, sa "a kojoj ti crkvi pripadaš", "ti si dvoličan" i slično.
.
slične objede od nekolicine, pa i od dotične gospodične sam i ja dobila servirane, no nisam vidjela baš neke suvisle postove, dokaze, obradu teme, osobno znanje, čak niti iskustvo. no pročitala sam da buju oni božji svemirci spašeni, a nas životinje na zemlji očito čeka škrgut zubi i kom obojci kom opanci. ja sam aateist, no nikome nikad nešto takvo nisam poželjela. a očito da su te želje upućene prilično iz srca i duše. sivkec dragi, to ti je u njihovim karakternim crtama, očito, jer se miniraloo i podjebavalo i na evoluciji bez suvislih tekstova, a i drugdje, čim bi se neki ateist (onaj koji misli drugačije) uopće javio. možda na religiji smiju pisat samo vjernicii ili kaj?
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2012., 16:27   #1057
Quote:
maher18 kaže: Pogledaj post
mene nebuš pozdravil, ha?

ja nisam ni prvo, ni drugo, ni treće ni četvrto. samo sam ateist.
Je kaj ti je, pa to je ispod devetog kruga pakla, to se ni ne izgovara
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2012., 17:59   #1058
Quote:
maher18 kaže: Pogledaj post
ovo se zove pjesnička sloboda. roman toka svijesti
Ehh, kad bi ti takav tekst uspjela odrepati , konkurirala bi za Grammya
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2012., 18:10   #1059
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Ehh, kad bi ti takav tekst uspjela odrepati , konkurirala bi za Grammya
čuj, takav sinkopirani ritam teško je nadmašiti
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2012., 18:21   #1060
gramija već imam... zato sam sad ovdje da pričam laganini
a oni koji to ne kuže... ah što s njima osim ih lijepo pozdraviti
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:10.