Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kozmetika > Prirodna kozmetika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2008., 13:07   #121
Dok god ga radis od masnoca i natrijeve ili kalijeve luzine, stetit ce kozi. Mozes jedino probati dodati dosta kiseline da smanjis pH.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 16:13   #122
Sapun nisam išla radit da si napravim sredstvo za njegu kože, nego jer sam ja ipak kemičar u duši i to je bilo jače od mene. To je dijelom i zato jer se nisam uspjela zaposlit u labosu, ali doć će i taj dan. a do tada čiribu čiriba.
Na drugom kompu su mi web adrese siteova gdje sam skinula kuharice. Obavezan je on line lye calculator, tako da točno znate koliko lužine ide s kojim uljima i tako.
Nego, muči me sam taj procs.
Jednom sam gledala na TV-u kako oni ljudi u Ulola sapunima rade home-made sapun, jednostavno su sve smiksali, izgledalo je prejednostavno, no mislim da nije tako.
Treba dobro uštimat temperature, koncentraciju lužine itd. Zato ako je tu netko kemičar ili farmaceut, svaka je informacija o saponifikaciji korisna!
Konkretno zanima me ta vrajža "gel faza".
Vespers is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 18:11   #123
kao farmaceutski tehničar, proveo sam dosta vremena u srednjoj pripremajući sapune...nije baš od neke iznimne važnosti niti temperatura, niti koncentracija lužine, ( ipak, ne treba ni pretjerivati ). Važno je samo da se postigne potpuna saponifikacija, tj. da svi dijelovi masnoće prijeđu u sapun jer može doći do toga da se jednostavno odijele faze i dobije se malo sapuna a jako puno glicerola i smjese estera koji nam ne služe ničemu. Važno je ukloniti iz sapuna višak lužine, a to ćete napraviti tako da pri kraju pripreme ( kad je sapun praktički gotov ) u tu smjesu dodate koncentriranu otopinu NaCl ( obična kuhinjska sol ) . To će dodatno odijeliti faze, tako da ćete moći jednostavno sakupiti sav nastali sapun jer će isplivati na površinu.
zigica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 18:58   #124
Thumbs up dalmatinski sapun

moja obitelj odnosno moj muž već treću godinu za redom pravi sapune na bazi maslinovog ulja i lavande,bez ikakvih dodataka,glicerina i slično,samo naše maslinovo ulje,lavandino ulje,soda i voda.ph-10.provjereno fenolftaleinom.pokazali su se kao vrlo uspješan proizvod.također pravimo prirodnu aromatiziranu sol,aromatiziranu biljem a ne uljima i bojilima.pogodno za korištenje u aromaterapiji.
ivonaMa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 13:16   #125
Quote:
Tigrica kaže: Pogledaj post
ali ne mozes reci da nije originalan, zar ne?

koliko bi to po sastavu bilo kvalitetno, ne znam, nemam pojma koliko prirodne/neprirodne sastojke ima glicerin, ...no mozda (vrlo vjerojatno!) bi i to bilo puno prirodnije od obicnog sapuna (palmolive, fa...),
a kao sto sam rekla ne mogu si priustiti Lush sapune, pa se moram snalaziti, pa mi djeluje malo ponizavajuce ovo sto si rekla. Super ako si ih ti mozes kupiti u svom gradu, ja ne.

Iako mi je mastovitost sapuna ipak na 1.mj. bila cilj i takodjer sto sam zaboravila napisati; ne bi ih vjerojatno sve koristila za pranje, nego za UKRAS u kupaonici, a za to mi nije bitna kvaliteta.
Ima u Bauerovoj 5, podloga za izradu sapuna, potrebno je samo podlogu otopiti i dodati eterična ulja, biljna ulja , granulice za piling ili nešto drugo.Izliti u kalup i pričekati da se stvrdne!!
*Mirela* is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 14:51   #126
Quote:
ivonaMa kaže: Pogledaj post
moja obitelj odnosno moj muž već treću godinu za redom pravi sapune na bazi maslinovog ulja i lavande,bez ikakvih dodataka,glicerina i slično,samo naše maslinovo ulje,lavandino ulje,soda i voda.ph-10.provjereno fenolftaleinom.pokazali su se kao vrlo uspješan proizvod.također pravimo prirodnu aromatiziranu sol,aromatiziranu biljem a ne uljima i bojilima.pogodno za korištenje u aromaterapiji.

e, da, ja o tome želim nešto čuti, ako nije neka poslovna tajna...naime, ja imam domaće maslinovo ulje koje bih rado pretvorila u lijepi sapun ali ne znam koji su dodaci...naime i ja sam ljubitelj ljekovitog bilja i blagodati istog ali nikako da me netko prosvijetli...ima li ikakve nade da ćeš s nama podijelit obiteljski recept?? sigurna sam de bi ih bilo još zadovoljnih...
chilimama is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 18:24   #127
Quote:
ivonaMa kaže: Pogledaj post
moja obitelj odnosno moj muž već treću godinu za redom pravi sapune na bazi maslinovog ulja i lavande,bez ikakvih dodataka,glicerina i slično,samo naše maslinovo ulje,lavandino ulje,soda i voda.ph-10.provjereno fenolftaleinom.pokazali su se kao vrlo uspješan proizvod.također pravimo prirodnu aromatiziranu sol,aromatiziranu biljem a ne uljima i bojilima.pogodno za korištenje u aromaterapiji.
kao prvo: NE ŽELIM TI KRAST RECEPTURU, ali molila bi te samo ovo:

1. koliko lužine (NaOH) otopiš u koliko vode odnosno koju koncentraciju lužine upotrijebiš za saponifikaciju oko 50g maslinovog ulja?

2. koliko dugo miksaš? Da li paziš na onaj "trag" ili jednostavno sve pomiješaš i izliješ u kalup?

3. radiš li na hladno ili na toplo? Tj kolika ti je temp. sirovina pri zamjesu?

4. koliko ti sapun stoji u kalupu prije vađenja?

HVALA!
Vespers is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 18:26   #128
Ja sam ozbiljno htjela probat radit te sapune, pri je ispao super ali samo od svinjske masti, htjela bi probat i s drugim masnoćama....

Kad sam radila s maslinovim ispalo je katastrofalno, bio je prelužnat.
Vespers is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 11:34   #129
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
Da li upotrebljavate prirodne sapune?

razmisljal sam o Lushu, ali oni imaju gomilu sintetickih tensida, alkhola itd..

pa sam odlucil koristiti cisto prirodne sapune, bez sintetickih konzervansa, s prirodnim, bioloski razgradivim tensidima, bez sastojaka na bazi nafte..a sve s totalno prirodnim sastojcima, raznim etericnim uljima..i nashel sem.
cul sam da ima i v Zagrebu za kupiti, ali gdi?
ja nabavljam ovdi stranica na njemackom, aali..ljepe fotke..
imaju i deo, totalno bez alkohola.

Lush ima predivne mirise i sam način prodaje je za covjeka neobičan....
kupila sam si 100 grama novom "electrica" i savršen je....
sad.....moze li si netko priustiti 100 grama sapuna za 41 kn...
i to je vrlo diskutabillo....
prirodno ce uvijek biti skuplje
croatish7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 13:41   #130
Quote:
croatish7 kaže: Pogledaj post
prirodno ce uvijek biti skuplje
Točno, samo što se Lush ni u snu ne može nazivati prirodnim...
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2008., 12:02   #131
Lushovi sapuni su zbilja jako i isušuju i prepuni tipičnih NaOH + ulje nekoje kombinacija, i prepuni umjetnih boja.
no ono kaj me oduvijek zanimalo su njihove konzistencije, tipa masažne pločice. sad ćemo to raditi u aromaterri i baš super.
meni moje masažne koje sam iz uvoda u prirodnu uzela recept nisu bile naj jer su se prebrzo topile.
__________________
moja natalka - http://tinypic.com/r/2m7hrol/5
zelena sara is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 11:43   #132
Danči jel sam radiš bazu za sapun ili koristiš kupovnu pa joj dodaješ eterična ulja , med i biljna ulja .
Od čega ti je baza osim ta biljna ulja ?
Moraš imat neku lužinu ili ?
Ako moš reć , ako ne ok .
Vidila sam na tv kako rade takve prirodne sapune s mlikom , čokoladom itd.
Ja bi tila dobit samo bazu pa da ja sama dodajem dodatke .
Da li radiš koji sapun samo s maslinovim uljem ?
To kokosovo i palmino su mi sumnjivi da mogu biti rarinirani , a ne koristim rafinirana ulja . Za maslinovo sam sigurna jer ovo je dalmacija i ima djevičanskog i ekstra ...
Ja bi ti kupila sapun ako ćes mi prodat samo bazu bez eteričnih ulja kao i bez kokosovog i palminog pa bi ja sama dodavala dodatke .
Prvo bi ga rastalila ...
Sta misliš ?
Nebi s čokoladom i mlikom .
Ja imam kući biljnih i eteričnih ulja od Pranorma i Oshadishija i tila bi njih stavit kužiš .
I propolis bi stavilaumisto meda ... Tj tila bi sama .
Aj malo napiši jeli koristiš lužinu .
Nebi tila niti mliko u sapunu niti med.
Natural83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 17:24   #133
Bila sam u "Kaptol centru" tam je on u dućanu Izvorno.hr do 18 sati,znači ne još dugo. Mislim da je spominjo maslinovo ulje u vezi sa sapunom.Barem sam ja tako čula.I kokosovo ulje koristi,ali kao bazno. A ostalo stavlja eterična. Malo sam pošnjofala sapune i jedan je sa lavandom dok druga dva su neki ne sviđaju mi se baš mirisi.Ali definitivno u njima nema ni mlijeka ni čokolade.Kokosovo ulje kupuje u "Kemiga" ne znam kolko su ti oni sumnjivi.Dakle sapun nije mekan ko klasičnjaci,al bome ni tvrd.E sad ja se nadam da sam dobro čula . Ako nisam on će onda točnije odgovorit.
Astrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 18:10   #134
Bila sam sad na njihovoj stranici .Sadrže mliko . A meni kokosovo ulje ne triba jer imam masnu kožu .A pravo kokosovo ulje je u obliku maslaca a sva koja su tekuća su rafinirana .Ima ga od Oshadishija i dode više od 100 kn za 250 g .Koristi se i u šamponima al opet meni netriba jer imam masnu kosu . I mislim da ono više lipo miriše nego šta je ljekovito tako da mi nije neophodno . A maslinovo je dosta ljekovito za kožu i kosu i vidila sam na internetu kako neki rade sapun od samog maslinovog ulja i natrijeve lužine (eko sapun tekst) .
Probat ću sama napravit sapun . Ima u Kemiga NaOH .Umisto kokosa stavit ću shea maslac .To mi je puno ljekovitije .
On ima protuupalno djelovanje , a sta ima kokos , samo miris
Natural83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2008., 09:15   #135
je li itko probao urtekram, alverde ili logona tekuće sapune?
torrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2008., 14:40   #136
Quote:
torrey kaže: Pogledaj post
je li itko probao urtekram, alverde ili logona tekuće sapune?
alverde aqua/aloe vera tekući sapun
mad max 04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 20:51   #137
Evo receptura za sapun čvrsti za lice i tijelo .
80 ml baznog ulja (bademovo,jojobino,marelice)
20 ml destilirane vode ili hidrolata (hamamelis)
10 g natrijeve lužine (natrij hidroksida)
Dodaci :
2 g shea maslaca
2 g red alga gela
2.5 g glicerola
0.5 % tinkture propolisa(10 kapi)
Ovo je po Hauschinoj recepturi
Uglavnom ona prva tri sastojka (voda ,lužina i ulje su bitni omjeri 20 : 10 : 80 )za oko 100 g sapun
Natural83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 15:59   #138
Talking

Quote:
dora kaže: Pogledaj post
Da
Sejvala sam si cijelu stranicu


Neeego jel na toj stranici gdje pisu receptici imaju mozda naputak gdje se sastojci mogu nabaviti u 'Rvata
Natrijevu luzinu mozes dobiti tako da zaris sodu bikarbonu i onda dobiveni prah otapaš u vodi. ostale supstance ti je najbolje kupovati u biljnim ljekarnama, jedna ti je gore u avenue mallu.
kemik_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 10:44   #139
Pozdrav svima,

Prirodni sapuni i njihova izrada su moj veliki hobi. Njihov kvalitet je neuporedivo bolji od industrijskih koji se slobodno sada vec mogu zvati deterdzenti u obliku sapuna a ne pravi sapuni.
Stojim na raspolaganju svima koje interesuju prirodni sapuni.
PlantPlus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 11:01   #140
sviđa mi se jednostavan izgled sajta
jos samo cekam walkthrough izrade sapuna i razne ecepte
no mene bi zanimali samo tekući prirodni sapuni..
nego kolko je uopce 150dinara?
pic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:54.