Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2015., 14:54   #81
Quote:
Brick Top kaže: Pogledaj post
U filmu mi se najviše svidjela atmosfera, koja je dočarana izvrsnom fotografijom i soundtrackom. Iako, Meksiko izgleda kao pakao na zemlji pa ne bih htio ulaziti koliko je to realno.

Međutim, ono što mi baš nije sjelo je scenarij. Neke stvari su mi jednostavno bile nelogične (do te mjere da sam ih praktički naglas u kinu morao iskomentirati sa svojom pratnjom), a neke stvari su se odigrale prebrzo pa ih nisam shvatio do kraja.
Stoga molim za pomoć, tj. odgovore:

1. U prvom dijelu filma kada idu u Meksiko po izručenje onog narkobosa, sve je odlično iskordinirano i isplanirano, osim jedne jedine činjenice koja je i najbitnija u cijeloj akciji - put prema nazad. Neshvatljivo mi je da su mogli zatvoriti pola Juareza (napraviti koridor do zatvora), a nisu mogli zatvoriti jednu traku na graničnom prijelazu. Potpuno mi nevjerovatno zvuči da bi u takvoj jednoj kordiniranoj akciji između dvije države mogli zapeti u prometu i onda još stupiti u otvoreni sukob među tolikim civilima. Mislim, shvaćam ja holivudska pretjerivanja, ali ovo je stvarno bez veze.

2. Možda mi je promaklo, ali kako je Benicio saznao skrivenu lokaciju vrhovnog bossa na kraju filma? Od onog niže rankiranog bossa koji ga je i dovezao tamo? To mi nema logike da bi takav tip ljudi samo tako propjevao.

3. Kako je već netko pitao, a čini mi se da nije odgovoreno: otkud moralna dilema kod glavne glumice pa da istog trena uperi pištolj u Benicia (ona scena s tunelima)?

4. Kako su joj uspjeli smjestiti Shane iz TWD-a, tj. kako je uspjela poslužiti kao mamac? Ne samo ona, nego i njen crni kompanjon? Otkud baš da se nađu u istom trenu u istoj birtiji? Shvaćam kasnije da ju je on s ciljem išao zavesti, ali sam njihov susret mi nema logike.


Vidi onaj link par postova prije, Movieland je stavio dobar link s analizom scenarija, zanimljive informacije.

SPOILER ALERT

1. Juarez s El Pasom (pogranicno podrucje SAD/Mexico) i okolicom ima oko 5 milijuna stanovnika a taj predio je velicine Zagreba. To si moze svatko predociti s imaginarnom analogijom da EU&Republika Slovenija organiziraju koordiniranu akciju iz Bregane pokupiti nekog osudjenog hrvatskog vodju organiziranog kriminala ('jaceg' od Sanadera s prijateljima u vrhu policije/vojske/sudstva i pronevjerom od 'samo' 500 milijuna eura) u Zagrebu koji broji 5 milijuna stanovnika te na ulicama vlada organizirani kriminal s kojim se cjela drzava (RH) ne moze nositi jer su skoro svi policajci i sudstvo korumpirani. To je samo slikoviti prikaz da si ljudi lakse predoce koliko vremenski treba iz grada (cak i pod pratnjom) za izaci iz sireg gradskog podrucja. Treba bar kojih pol sata ali to je redatelj za potrebe filma skratio na solidnih patnaestak minuta.

U prometu su zapeli zato jer je policijski auto koji je vozio paralelno s povorkom i pratnjom dojavio smjer kretanja iz cega se vidjela namjera: prelazak preko mosta u SAD. U takvim situavijama bi vodstvo kartela trenutno dalo ponudu veceg novcanog iznosa svakome tko moze blokirati promet da se zabije autom u najblizi sleper/kamion/autobus. To je i razumljivo, svatko tko vozi auto od jedva tisucu dolara i dobije ponudu da ce dobiti sto puta vrijednost auta samo da izazove prometnu sigurno ne bi dvojio dugo da bude zbrinut do kraja zivota u Juarezu.

2. Doticni nije 'nizerangirani boss' nego glava kartela, Diaz osobno. Iza svakog velikog gazde/glave stoji netko tko drzi taj kapital (vlasnik kapitala) i donosi kljucne odluke a taj identitet i lokacija nisu bili poznati Beniciu. Svaka velika tvrtka ima direktora (ili vise njih) a vlasnik je obicno netko drugi tko posjeduje kapital i donosi strateske odluke dok direktor donosi izvrsne odluke. Onog trenutka kad je Benicio izlozio opcije ili-ili (relativno brza smrt ili silovanje/mucenje cijele njegove obitelji do smrti pred njegovim ovima) nije trebalo dugo da se Diaz odluci. Dakle, Diaz ga je odveo tamo u zamjenu za obecanje za brzu smrt i da mu nece kcerke i zenu silovati dvadeset muskaraca prije mucenja do smrti.

3. TO je jedan od najbolji djelova filma, fantasticna scena moralne dileme koja odmah u startu propada a zatim nakon toga i drugi put kad se suprotstavi celniku CIA postrojbi na terenu. U biti se Bluntica pridruzila ekipi zato jer je MISLILA da ce imati kontrolu, da ce njena prisutnost doprinjeti tome da decki iz CIA pocnu raditi sve po PSu (Pravilnik Sluzbe). Jako dobra rezija, dobro izvucen scenrij od strane redatelja.

4. Velik dio policajaca iz postaje u El Pasu je bio korumpiran i nije trebalo dugo da se procuje za nagradu ucjenjene glave od Bluntice. Da nije doticni naisao na nju, mozda bi naisao neki drugi i ostvario kontakt. Zanimljivo je kako je redatelj dobro taj dio napravio da gledateljstvo niti ne shvaca do zadnjeg trenutka i intervencije Benicia kako lik ima namjeru upokojiti Blunticu. "You made me do this!" se fino uklopio, da nije skuzila traku za novce onda bi je roknuo za vrijeme ili nakon seksa ili onesvjestio pa odveo egzekutorima, ovisno sto se vise placa. I ona scena u autu kad mu Benicio gura prste u oko i uho nakon 'omeksavanja' pa kaze da ima kcerku - sjajno. U jednoj recenici sve kaze, poput scene u avionu kad naglasi razliku izmedju sata i vremena.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 15:40   #82
@dangerz0ne, kao prvo hvala ti na odgovorima.

1. Sve ja to kužim da je to gusto naseljeno područje u kojem vlada anarhija.
Ali zato mi i nije jasno da su imali takav neometan koridor po cijelom Juarezu, a onda zapnu u prometu na granici. To mi i dalje nema logike. U filmu mi, koliko me sjećanje služi, niti ne vidimo da su oni na ikoji način pokušali stvoriti koridor i na graničnom prijelazu. Čak i na onom pripremnom sastanku vidimo da Bluntica gleda u "google maps" tog graničnog prijelaza i vidi krkljanac na mostu. Isto tako, kakav je to plan bio kartela da baš tamo pokušaju osloboditi bossa? Kako bi ga vratili nazad u grad? Za njih krkljanac ne vrijedi? Svi bi im se samo tako micali? Kako bi uopće polukružno okrenuli auto tamo na mostu kad to fizički nije moguće (i radi se o jednosmjernim trakama)? I, ako sam dobro vidio, konvoj je prošao meksičku granicu i u biti taj sukob se dogodio na ničijoj zemlji. Kako su oni mislili bossa prevesti nazad samo tako preko meksičke granice? Kako rekoh, dosta mi je to nategnuto, a da ne pričam o toj pucnjavi/krvoproliću među tolikim civilima na meksičko-američkoj granici. Možda živim u zabludi, ali ne vjerujem da to može samo tako proći. Previše mi je tu te holivudske akcije i mašte koja se ne uklapa u opću atmosferu filma (doduše kao ni Benicijev pohod na glavnog bosa).

2. Evo može biti da mi je promaklo, ali ja se ne sjećam da je Benicio sa tim bossom u mercedesu vodio razgovor o ili/ili opcijama. Sjećam se da ga je ovaj pred kraj puta pitao što će se dogoditi kada stignu tamo, što znači da još nije bio sto posto svjestan svoje sudbine, a kamoli da ima izbor između brze smrti ili da mu kćer doživi gangbang.

3. Ma to mi i dalje nema smisla. Što je točno ona vidjela pogrešnog u postupku Benicija u tom trenu? Vidjela je meksički policijski auto i policajca te hrpu droge. Vidjela je upucanog bad guya i Benicija kako u policajca drži uperen pištolj. I što ona radi? Uperi pištolj u Benicija... Ne znam stvarno. To mi se nadovezuje i na sami kraj filma i njeno i dalje nekakvo moralno predomišljanje. Ona koja je iz prve ruke svjedočila brutalnosti kartela (oni leševi na početku), pogibije svojih kolega, brutalnost Juareza i krvoproliće na mostu, nemoćnost institucija u borbi protiv kartela (što joj je lijepo objasnio njen šef kada mu je išla tužakati), korumpiranost domaćih policajaca itd. itd. I ona i dalje glumi nekakvu moralnu vertikalu. Ne znam stvarno.

4. Meni taj dio priče redatelj nije dobro napravio, jer iako na kraju izgleda kao nekakav twist (ili kako se to već zove) i Benicio spašava stvar u zadnji tren, kada se doživljaj slegne, ostaje upitnik iznad glave.
Brick Top is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 19:05   #83
Treće, mislim da je naslutila da Benicio namjerava upotrijebiti policajca za nešto ne baš skroz legalno, iako nije znala što točno. Kao moralna vertikala, usprotivila se tome na jedini mogući način koji je imao nekih izgleda uspjeti. No da, moglo je to biti jasnije snimljeno/editirano/iskomunicirano, a ne da pogađamo što je netko mislio da netko drugi misli. Koliko je dotad znala, sasvim je moglo biti i da je Benicio radio sve legalno i jednostavno nije još stigao razoružati i onesposobiti policajca.
ptae2000e is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 20:11   #84
Quote:
Brick Top kaže: Pogledaj post
Previše mi je tu te holivudske akcije i mašte koja se ne uklapa u opću atmosferu filma (doduše kao ni Benicijev pohod na glavnog bosa).
e vjeruj mi da se upravo to tako i radi, brzo i žestoko, tiho i ubitačno.
njihova policija nije socijalna ustanova koja moli boga da ne mora intervenirati. i koja okreće glavu na krivi pogled
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 22:24   #85
spoileri

Pogledao sam jučer, doduše ne sa hrvatskim titlovima, pa postoji mogućnost da sam nešto krivo shvatio, iako sumnjam. Režija je okej, kamera je fenomenalna, scenarij je pun rupa ko švicarski sir.

Za početak- zar nikom nije čudna činjenica sa početka filma da meksički kartel ne zakopava tijela u zemlju (ili barem u onaj podrum odakle je bomba eksplodirala)? Argument da je kuća bila na američkom tlu je bespredmetan. Kakva je logika zazidavanja 50ak leševa, i to sa gipsenim zidovima ? I je li moguće da se 50 raspadajućih leševa ne bi osjetilo prilikom provale u kuću?

Ženski lik Kate je grozno karakteriziran sa nekoliko aspekata. Možda mi je najviše išao na živce onaj tup pogled nevjerice i iznenađenja koji se provlači od prve do zadnje scene. Čak bih i progutao da se radi o prvih 5 minuta, ali kako jebena FBI agentica sa par godina iskustva može imati pogled junferice u bordelu praktički svaki put kad vidi ubojstvo? I još k tome, radi se o agentici koja je koncentrirana na borbu protiv kartela u Americi, pa valjda bi trebala imati minimum pojma o tome kako kartel funkcionira, koje su metode odmazde i na šta su ti ljudi spremni. Nije cijelu karijeru pisala kazne za parking na Srednjem zapadu.

Možda najupečatljivija scena filma mi je bilo presretanje Amerikanaca na izlazu iz Meksika, ali ne mogu se ne zapitati koji je bio motiv kartela da organizira tako nešto. Zar su stvarno toliko glupi da su mislili da će sa 2 auta naoružanih nesretnika uspjeti vratiti (ili šta već) svog čovjeka, a s druge strane imaju tridesetak super obučenih američkih ratnih veterana sa godinama iskustva? Ako se nije radilo o samoubilačkoj misiji nejasnog uzroka, zašto poslati lika tetovirane glave, tako da bi baba s placa skužila da se radi o sumnjivom autu, a ne del Toro?

Netko je dobro primijetio da je Kate potpuno iracionalno i ne u skladu sa svojim likom reagirala kad je uperila pištolj u del Tora na izlazu iz tunela.

Scena ubijanja kartel-glavešine mi je još možda najbolje sjela, izbjegnuta je patetika i višeminutni monolozi prije egzekucije.

Kad smo kod patetike, koji su mu kurac trebale one scene sa policajcem i sinom koji mu nosi doručak u krevet? Valjda je pokušao probuditi emocije u gledatelju sugerirajući da stvari nisu crno-bijele? U meni je samo probudio iritaciju. Potpuno nepotreban dio filma.

Zadnju scenu neću ni komentirati, pred kraj filma mi je bilo svejedno šta će se dogoditi. Eto toliko, prijatno.
Stipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 22:39   #86
Quote:
Stipo kaže: Pogledaj post
Za početak- zar nikom nije čudna činjenica sa početka filma da meksički kartel ne zakopava tijela u zemlju (ili barem u onaj podrum odakle je bomba eksplodirala)? Argument da je kuća bila na američkom tlu je bespredmetan. Kakva je logika zazidavanja 50ak leševa, i to sa gipsenim zidovima ? I je li moguće da se 50 raspadajućih leševa ne bi osjetilo prilikom provale u kuću?
za početak - to je s tendencijom tako urađeno, a dokaz tome je podmetnuta bomba sačekuša.

eo toliko za početak
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 23:11   #87
Quote:
Ajutokintumi kaže: Pogledaj post
za početak - to je s tendencijom tako urađeno, a dokaz tome je podmetnuta bomba sačekuša.

eo toliko za početak
Tendenciozno su zazidavali leševe u gipsane zidove da kad murija dođe, eksplodira bomba sačekuša u... podrumu? Nisi odgovorio na pitanje. Murija bi 100% išla pregledavati podrum i bomba bi eksplodirala i bez ove gluparije.
Stipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 23:22   #88
kako ti nije jasno da im je namjera tj. agenda provocirati što gnjusniju tendenciozniju sliku u javnosti. pa ti karteli se takmiče u tim sranjima i woodoo pizdarijama, droge im pojele mozak.
to je poanta uvoda, prikazati s kakvim freakovima se ovdje ima posla

ak budeš bio dobar možda ti odgovorim i na ostale upite
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 08:27   #89
Quote:
Ajutokintumi kaže: Pogledaj post
kako ti nije jasno da im je namjera tj. agenda provocirati što gnjusniju tendenciozniju sliku u javnosti. pa ti karteli se takmiče u tim sranjima i woodoo pizdarijama, droge im pojele mozak.
to je poanta uvoda, prikazati s kakvim freakovima se ovdje ima posla

ak budeš bio dobar možda ti odgovorim i na ostale upite
Znači njima je tendencija da ih FBI uhvati i poubija- dok igraju PES pored 50 leševa? Ne moraš mi odgovarati...
Stipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 09:48   #90
Stipo u pravu si.
Cijeli film je takav. Prvu sekundu te fascinira, iznenadi i šokira, a već sljedeću se pojavljuju upitnici wtf
Brick Top is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 10:22   #91
Ponekad radi impresivnih vizualija, pojedini dijelovi iz scenarija odu ukrivo.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 11:21   #92
Quote:
Stipo kaže: Pogledaj post
Znači njima je tendencija da ih FBI uhvati i poubija- dok igraju PES pored 50 leševa? Ne moraš mi odgovarati...
o čem ti drviš, pa kuća je bila maltene prazna, još pokoji "walldigger" se eventualno tamo zatekao, a i to najvjerojatnije po nekakvoj kartelsko-internoj kazni.

previše vi tu razbijate glavu i tražite logiku, jer naime, nema je

a uostalom leševi su bili proper vakumirani

Zadnje uređivanje Ajutokintumi : 13.10.2015. at 11:37.
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 11:40   #93
Ne bi se štel mešati,
ali šta nije to genijalno skrovište?
Tko bi se sjetio tražit trupla u zidovima?
Vidjeli su ih slučajno zbog rupe od metka u zidu.

U jezeru, rijeci, pod zemljom... To je nekako očekivano. U Americi ne mogu ostavljat poruke na mostovina svima naočigled u obliku svinjskih krvavica koje se suše na vjetru.

Tako da ne vidim problem u ovom dijelu filma.

Dapače, fina gradacija i uvod u ono što slijedi i s kakvim bolesnicima se oni moraju zajebavat.
Mene je ta scena šokirala, kao i ona na mostu u Juarezu, toliko da sam se pitao je li to zbilja tamo tako ili je samo filmski stilizirano. Bio sam po brazilskim favelama, ali takvo što nisam vidio, tako da je to meni nepojmljivo, da takvo što može postojat u bilo kojem gradu na svijetu. Tako ekstremno, jel.
__________________
Stop jednoumlju. I dvostrukim mjerilima.
facersplaca is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 11:59   #94
ma vidi, kad policija jednom nanjuši/locira kuću ondak je gotovo, pretražili bi ju detaljno i policijski psi bi zasigurno nanjušili leševe. samo bi bilo pitanje vremena.

ja mislim da je to njima ustvari najbrži i najbezbolniji način za privremeno skrivanje leševa, za te prve dana, a poslije kud koji mili moji

Zadnje uređivanje Ajutokintumi : 13.10.2015. at 12:11.
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 12:08   #95
Quote:
Ajutokintumi kaže: Pogledaj post
ma vidi, kad policija jednom nanjuši/locira kuću ondak je gotovo, pretražili bi ju detaljno i policijski psi bi zasigurno nanjušili leševe. samo bi bilo pitanje vremena.

ja mislim da je to njima ustvari najbrži i najbezbolniji način za privremeno skrivanje leševa, za te prve dana,
a poslije kud koji mili moji
nekako si sumnjam da je samo za par dana. to mi izgleda kao trajnije rješenje.
isto tako, psi su bili tamo, zar ne? i nisu ništa nanjušili u zidovima
Plus, možda kad napune zidove prodaju kuću nekoj američkoj obitelji. To bi bila fora.
__________________
Stop jednoumlju. I dvostrukim mjerilima.
facersplaca is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 12:16   #96
ponavljam, mislim da im je to najbrži način za skrivanje leševa, najlon selotejp aku-bušilica zvrrrpp zvrrrpp i stvar riješena, nema kopanja, blata zajebancije pičke materine, kuća je naizgled čista i uredna.
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 13:30   #97
Ne znam ja sad tko tu na kraju previše razbija glavu i traži logiku koje nema...
Mi od uvoda filma nismo apsolutno ništa korisnog i logičnog saznali (na kraju krajevu ni tko su žrtve). Ako je jedini cilj bio da se upoznamo s brutalnošću kartela kojom se služe za plašenje suprotstavljenih strana, moglo se to bolje i efikasnije izvesti. Na mene je veći utisak imala kratka scena kasnije u filmu gdje izmrcvarena trupla vise s nadvožnjaka u Juarezu, nego cijelih 10 (ili koliko već) minuta uvoda gdje nismo pošteno niti vidjeli trupla. Ali s druge strane, očito da na protagoniste je to djelovalo obrnuto, na početku svi povraćaju, a kasnije se samo namršte. :klap:


P.S. koja je to uopće tlaka riješiti se trupala u hebenoj pustinji? Jednostavnije ih je uklopiti u interijer kuće?
Brick Top is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 14:05   #98
Quote:
facersplaca kaže: Pogledaj post
Mene je ta scena šokirala, kao i ona na mostu u Juarezu, toliko da sam se pitao je li to zbilja tamo tako ili je samo filmski stilizirano. Bio sam po brazilskim favelama, ali takvo što nisam vidio, tako da je to meni nepojmljivo, da takvo što može postojat u bilo kojem gradu na svijetu. Tako ekstremno, jel.
Ljudi oguglaju. Policija je korumpirana a ljudi se jednostavno pomire s nasiljem, kad nemaju gdje pobjeći. A mnogima je krininal i droga izlaz ("") iz siromaštva.

Slike s neta. Link na vijest o ljudima koje su objesili na taj način.

http://www.borderlandbeat.com/2012/0...off-nuevo.html

Tak da očito da scene iz filma imaju uporište u stvarnosti.
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 16:38   #99
Quote:
Brick Top kaže: Pogledaj post
Ne znam ja sad tko tu na kraju previše razbija glavu i traži logiku koje nema...
pa vi se žalite na uvodnu scenu

nama drugima je kristalno jasna

Quote:
Mi od uvoda filma nismo apsolutno ništa korisnog i logičnog saznali (na kraju krajevu ni tko su žrtve). Ako je jedini cilj bio da se upoznamo s brutalnošću kartela kojom se služe za plašenje suprotstavljenih strana, moglo se to bolje i efikasnije izvesti. Na mene je veći utisak imala kratka scena kasnije u filmu gdje izmrcvarena trupla vise s nadvožnjaka u Juarezu, nego cijelih 10 (ili koliko već) minuta uvoda gdje nismo pošteno niti vidjeli trupla. Ali s druge strane, očito da na protagoniste je to djelovalo obrnuto, na početku svi povraćaju, a kasnije se samo namršte. :klap:
uvod je upoznavanje s glavnim protagonistima i njihovim djelatnostima,
nema nauke.

Quote:
P.S. koja je to uopće tlaka riješiti se trupala u hebenoj pustinji? Jednostavnije ih je uklopiti u interijer kuće?
kako ti nije jasno da se ovako istovremeno šalje i određena poruka
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2015., 19:44   #100
https://en.wikipedia.org/wiki/House_of_Death
edwood is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:06.