Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2006., 15:42   #21
Quote:
divizija kaže:
ako je bog već dopustio da se slobodna volja silom krši, zašto onda kao svemoguć, ne prekrši slobodnu volju onoga tko želi nauditi slobodnoj volji drugoga?
Zato jer bi u procesu sprečavanja tebe da prekršiš slobodnu volju drugoga, zgazio tvoju slobodnu volju i time preksšio osnovno što nam je dao: slobodnu volju... A Bog nije policajac ili sudac, da cijele dane dijeli pravdu oko toga čija je slobodna volja od dvoje sukobljenih ljudi zaslužila u tom momentu biti prevladavajuća.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2006., 16:18   #22
ali dopuštajući meni da zgazim slobodnu volju drugoga (i to sa zlom namjerom) poništava se sam princip slobodne volje. dapače, to je suučesništvo na strani onoga tko GAZI SLOBODNU VOLJU.
u svijetu u kojem je moguće gaziti slobodnu volju, ne spriječavati onoga tko je gazi je stajanje na njegovoj strani!
bog tu nemože biti neutralan, jer je svemoguć.
ili je na strani onoga čija se slobodna volja gazi, ili je na strani gazitelja.
da se izrazim tvoji rječima:
dopuštajući meni da zgazim slobodnu volju drugoga, prekršio je osnovno što je tom drugome dao-slobodnu volju!
tu se ne može biti neutralan, ako je netko svemoguć. I NE DJELOVANJE JE SVRSTAVANJE. ako nije djelovao kao policajac, djelovao je kao suučesnik.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2006., 16:28   #23
Pa Bog pati zbog svih naših gluposti i naravno da bi želio da smo mi uvijek na strani dobroga i na to nas potiče preko službenika raznih religija, ali to je to. Ljubav i slobodna volja iznad svega, inage dobivamo marionete na koncu, a ne ljude.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2006., 22:39   #24
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Zato jer bi u procesu sprečavanja tebe da prekršiš slobodnu volju drugoga, zgazio tvoju slobodnu volju i time preksšio osnovno što nam je dao: slobodnu volju... A Bog nije policajac ili sudac, da cijele dane dijeli pravdu oko toga čija je slobodna volja od dvoje sukobljenih ljudi zaslužila u tom momentu biti prevladavajuća.
znaci nema beda, na "sudnjem danu" niko nece za nista biti kriv niti ce bog dijeliti pravdu i slati zloceste decke u pakao
Veni is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2006., 01:23   #25
Bog je sve i svuda oko nas.
Ti si Bog i ja sam Bog.
Bog je način života.
Bog je i Sotona.
 
Odgovori s citatom
Old 04.10.2006., 02:09   #26
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Zato jer bi u procesu sprečavanja tebe da prekršiš slobodnu volju drugoga, zgazio tvoju slobodnu volju i time preksšio osnovno što nam je dao: slobodnu volju... A Bog nije policajac ili sudac, da cijele dane dijeli pravdu oko toga čija je slobodna volja od dvoje sukobljenih ljudi zaslužila u tom momentu biti prevladavajuća.
pardon, u bibliji bog je predstavljen kao tvorac i sudac!
'osveta je moja i ja ću je vratiti', osim toga ljudima se kaže - ne sudi, jer kako sudiš tako će ti bitit suđeno! tko će suditi, tko je pravda i sud? pa valjda taj biblijski bog, ne?
u SZ čak je donosio presude u konkretnim slučajevima - npr. za Kaina je naredio progonstvo. i obračunao s egipatskim faraonom.
a gdje je danas? da se nije umorio?
btw, divizijino je pitanje sasvim na mjestu.
izgleda da bog tolerira zlo. nekima. a nekima ne.
i usto, ponekad aktivno sudjeluje u zlu, npr. podsticanje izraelaca na krvave osvajačke ratove, s time da ih sam jahve unaprijed detaljno instruira koje sve gnusne opačine imaju obaviti, a ako neće, onda će se naljutiti na njih.
car_je_gol is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2006., 09:14   #27
Quote:
Veni kaže:
znaci niti ce bog dijeliti pravdu i slati zloceste decke u pakao
Naravno. Zar to još niste shvatili? U trenutku smrti stajemo u osobnom sudu pred Boga samog. Prvi put oči u oči. U tom trenu ne sudi nam on, nije on policajac, sudac, porota. Mi stupamo u njegovo prisustvo čiste, nikad okaljane ljubavi od čega se mi prisjetimoi osjetimo sve svoje vlastite izdaje te ljubavi. I zadrhtimo. I ne možemo više, okaljani, ostati u Njegovoj blizini, pa bježimo, udaljavamo se, mičemo se i sve vrijeme patimo za tom čistom ljubavlju koju smo vidjeli i osjetili jednom i nikada više. I to je pakao. U svojoj najproćišćenijoj vrsti.

I da dodam, SZni Bog je bio ono što su u ono vrijeme mogli spoznati. Ja sam napredovala od onda. A vi?
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2006., 09:34   #28
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Naravno. Zar to još niste shvatili? U trenutku smrti stajemo u osobnom sudu pred Boga samog. Prvi put oči u oči. U tom trenu ne sudi nam on, nije on policajac, sudac, porota. Mi stupamo u njegovo prisustvo čiste, nikad okaljane ljubavi od čega se mi prisjetimoi osjetimo sve svoje vlastite izdaje te ljubavi. I zadrhtimo. I ne možemo više, okaljani, ostati u Njegovoj blizini, pa bježimo, udaljavamo se, mičemo se i sve vrijeme patimo za tom čistom ljubavlju koju smo vidjeli i osjetili jednom i nikada više. I to je pakao. U svojoj najproćišćenijoj vrsti.

I da dodam, SZni Bog je bio ono što su u ono vrijeme mogli spoznati. Ja sam napredovala od onda. A vi?

Bojim se da će samo rijetki stati direkt pred Njega jer će njihov nivo svijesti koji su stekli, određivati gdje će se "tezulja na vagi srca zaustaviti".
Selekcija je već dakle napravljena.

Što se je izmjenilo u ulozi boga iz SZ i NZ...?

Sad bog (koji je doduše postao to 340 godina kasnije)sam dolazi i zakucavaju ga pa imamo spoznaju božanske svijesti koja se žrtvuje za sve jer mi smo u cijelom svemiru važni, a kako se on žrtvuje ne moramo se mi žrtvovati što je dobra izlika i ima katarzično svojstvo, a prije je sam bog tražil žrtve i pronalazio ih...

razlike su drastične
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2006., 12:44   #29
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Naravno. Zar to još niste shvatili? U trenutku smrti stajemo u osobnom sudu pred Boga samog. Prvi put oči u oči. U tom trenu ne sudi nam on, nije on policajac, sudac, porota. Mi stupamo u njegovo prisustvo čiste, nikad okaljane ljubavi od čega se mi prisjetimoi osjetimo sve svoje vlastite izdaje te ljubavi. I zadrhtimo. I ne možemo više, okaljani, ostati u Njegovoj blizini, pa bježimo, udaljavamo se, mičemo se i sve vrijeme patimo za tom čistom ljubavlju koju smo vidjeli i osjetili jednom i nikada više. I to je pakao. U svojoj najproćišćenijoj vrsti.

I da dodam, SZni Bog je bio ono što su u ono vrijeme mogli spoznati. Ja sam napredovala od onda. A vi?
neki su, izgleda, napredovali i od NZa.
ovo gore je, čini se, NNZ (najnoviji zavjet), jer tako što ne piše nigdje u Bibliji.
nego piše kako će mnogi navaliti na tijesna vrata, a malo njih će biti spašeno, jer ih bog neće pustiti da uđu.
"...kucat ćete u vrata govoreći: Gospodine! Gospodine, otvori nam i odgovorit će vam: ne poznajem vas..." (Luka, 13, 25)
o tome da bi oni sami bježali od rajskih vrata nema ni govora.
car_je_gol is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2006., 13:23   #30
Bog nikoga ne osuđuje na pakao. Pakao je stanje odsutnosti Boga na koje svatko sam sebe osuđuje svojim načinom života. Ono što mi zovemo 'sud' samo je zaključak.
Najkraće o Bibliji: NZ se u SZ skriva, a SZ u NZ otkriva.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2006., 13:25   #31
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Bog nikoga ne osuđuje na pakao. Pakao je stanje odsutnosti Boga na koje svatko sam sebe osuđuje svojim načinom života. Ono što mi zovemo 'sud' samo je zaključak.
Najkraće o Bibliji: NZ se u SZ skriva, a SZ u NZ otkriva.
Isus kaže drukčije, ali valjda naši vjeroučitelji znaju bolje od njega...
car_je_gol is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 12:11   #32
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Pa Bog pati zbog svih naših gluposti i naravno da bi želio da smo mi uvijek na strani dobroga i na to nas potiče preko službenika raznih religija, ali to je to. Ljubav i slobodna volja iznad svega, inage dobivamo marionete na koncu, a ne ljude.
draga moja, tolerirati nekoga da DRUGOME učini zlo jest SUUČESNIŠTVO, ma kako ti to okretala. kad dopusti meni da silujem, pokradem, ubijem, osakatim, zlostavljam tebe-on je na MOJOJ STRANI i radi to skupa sa mnom!
kad ubojica ubija, a bog ga ne spriječava, bog je suučesnik ubojstva. nema tu neke neutralnosti, tipa "bog poštuje slobodnu volju ubojice".
ne činjenjem ničega da spriječi ubojstvo, bog SUDJELUJE U UBOJSTVU, i krši slobodnu volju drugoga.
mi ljudi smo božja stvorenja, i za sve što jedno njegovo stvorenje učini drugome, bog je direktno odgovoran, jer mu je on dao mogućnost da to učini.
kada čovjeku daš moć da zlostavlja drugoga čovjeka, a ne spriječiš ga kada on to učini, ti si suučesnik.
ne može bog biti neutralan, jer je svemoguć.
ili je na strani žrtve i štiti njegovu slobodnu volju, ili je na strani zločinca dopuštajući mu da krši slobodnu volju žrtve.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2006., 18:33   #33
Ja sam ateist...
Mislim da su bogovi izmišljeni i da su religije puno povezane s politikom.
Zašto bih se ja klanjao nekome koga nikad nisam ni vidio?!?
Ja živim po svojim pravilima.
seco_almighty is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2006., 01:01   #34
Ljudi su od pamtivjeka izmišljali bogove, a ne suprotno Svi ćemo umrjeti to je jedina sigurnost!
__________________
Zašto je Vatikan među prvima priznao Hrvatsku klikni na link i saznaj
OneManArmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2006., 09:50   #35
Quote:
divizija kaže:
draga moja, tolerirati nekoga da DRUGOME učini zlo jest SUUČESNIŠTVO, ma kako ti to okretala. kad dopusti meni da silujem, pokradem, ubijem, osakatim, zlostavljam tebe-on je na MOJOJ STRANI i radi to skupa sa mnom!
kad ubojica ubija, a bog ga ne spriječava, bog je suučesnik ubojstva. nema tu neke neutralnosti, tipa "bog poštuje slobodnu volju ubojice".
ne činjenjem ničega da spriječi ubojstvo, bog SUDJELUJE U UBOJSTVU, i krši slobodnu volju drugoga.
mi ljudi smo božja stvorenja, i za sve što jedno njegovo stvorenje učini drugome, bog je direktno odgovoran, jer mu je on dao mogućnost da to učini.
kada čovjeku daš moć da zlostavlja drugoga čovjeka, a ne spriječiš ga kada on to učini, ti si suučesnik.
ne može bog biti neutralan, jer je svemoguć.
ili je na strani žrtve i štiti njegovu slobodnu volju, ili je na strani zločinca dopuštajući mu da krši slobodnu volju žrtve.
odakle ti to da Bog tolerira zlocin? sankcija ne dolazi automatski. bog nije aparat u koji se ubaci 5 KN pa on odmah zlocinca kazni ili unaprijed sprijeci u pocinjenju zlocina. zlocinci budu zauvijek prokleti time sto nisu u prisustvu Boga.

Bog ne daje nikome "moc da zlostavlja drugoga" pa onda to propusta sprijeciti. jos ce po tvome ispasti da je Bog sadist i da se kvarno smije iz prikrajka patnjama zrtve. nasuprot tome, on daje covjeku sredstva da se svojom slobodnom voljom i izborom - dakle ne nagonom, ne pod prisilom ili prinudom ili u strahu od sankcije - pridruzi njemu, Bogu, u cinjenju dobra i sirenju ljubavi. tko cini zlo za to ce biti kaznjen, ali ne onda kada se to covjeku hoce, nego onda kada to Bog odluci.
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2006., 10:36   #36
Quote:
Noćobdija kaže:
odakle ti to da Bog tolerira zlocin? sankcija ne dolazi automatski. bog nije aparat u koji se ubaci 5 KN pa on odmah zlocinca kazni ili unaprijed sprijeci u pocinjenju zlocina. zlocinci budu zauvijek prokleti time sto nisu u prisustvu Boga.

Bog ne daje nikome "moc da zlostavlja drugoga" pa onda to propusta sprijeciti. jos ce po tvome ispasti da je Bog sadist i da se kvarno smije iz prikrajka patnjama zrtve. nasuprot tome, on daje covjeku sredstva da se svojom slobodnom voljom i izborom - dakle ne nagonom, ne pod prisilom ili prinudom ili u strahu od sankcije - pridruzi njemu, Bogu, u cinjenju dobra i sirenju ljubavi. tko cini zlo za to ce biti kaznjen, ali ne onda kada se to covjeku hoce, nego onda kada to Bog odluci.
po mom mišljenju, biblijski bog i nije nego sadist.
no nije stvar u tome hoće li naknadno neko biti kažnjen. stvar je u tome što NIJE SPRIJEČEN, A MOGAO JE BITI. to se zove suučesništvo. okretali vi to na tisuću načina, to je fakat.
kada netko ide ubiti, silovati, zapaliti, zlostavljati, a ti to znaš i možeš ga spriječiti- suučesnik si ako to ne učiniš. hočeš li ga kasnije kazniti je bespredmetno, jer i sam zaslužuješ kaznu, jer si sudjelovao! bog jeste stvorio svakog čovjeka i dao mu mogučnost da čini zlo drugome čovjeku. zato ga je dužan spriječiti!
bili ti dopustio jednom svome djetetu da premlati ili osakati tvoje drugo djete? kakve veze ima što ćeš ga kasnije kazniti ako si mirno gledao dok je zlostavljao tvoje drugo djete? ta i sam zaslužuješ kaznu!
time se poništava i sam princip slobodne volje. ako roditelj stoji i gleda kako jedno njegovo djete sakati, ubija njegovo drugo djete- taj roditelj je tom drugome djetetu oduzeo njegovu slobodnu volju. on ga je dužan zaštitit od svog drugog djeteta! ne samo onaj koji je ubio, već i onaj koji je stajao i mirno gledao, također oduzima slobodnu volju žrtve!
bog može stajati po strani dok se zlo dešava, ali to ne može činiti u ime slobodne volje. jednostavno-ili si na strani zločinca, ili si na strani žrtve.
ako nisi SPRIJEČIO zlo koje si mogao, SUDJELOVAO SI u njemu. time si zaštitio slobodnu volju krvnika, ali si UNAKAZIO slobodnu volju žrtve!
ako bog promatra kako krvnik zlostavlja žrtvu, on sudjeluje u zlostavljanju, on sakati tu žrtvu, on joj oduzima njenu slobodnu volju! i to u ime čega? u ime slobodne volje krvnika! a što je sa slobodnom voljom žrtve? jer žrtvi, i njenoj slobodnoj volji, je posve sporedno što će bog kasnije kazniti zločinca! njena je slobodna volja osakaćena, uz božju asistenciju!
sadizam, vrhunski sadizam!
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2006., 15:50   #37
za ateiste boga nema. a kada ga ipak ima, onda je zlocinac. bravo
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2006., 16:46   #38
Quote:
Noćobdija kaže:
za ateiste boga nema. a kada ga ipak ima, onda je zlocinac. bravo

Za ateiste boga nikad nema....ovo o 'zlocincu' odnosi se na ovog vaseg izmisljenog junaka....recimo SZ bi trebao biti zabranjen osjetljivima....koliko krvi tamo ima...tak osvetoljubivog i gnjevnog lika - tesko da se moze pronaci u literaturi...ili filmu...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 23:41   #39
Quote:
_black-angel_ kaže:
da, vjerujem da bog postoji, ali nisam velika vjernica. tako sam odgojena i ne mogu ga se bas tako odreci... ipak, nije mi jasno zasto bog dozvoljava sva ova sranja koja se dogadjaju... netko moze reci da me to ne treba dirati, da zivim i pustim druge da zive. ali ne mogu, svi oni ratovi, ona gladna djeca, sve to boli... kako da se ne obazirem na to? a gdje je bog, ha, sad kad ga najvise trebamo on se povlaci.....

nisam ni ja prije neke stvari shvacala (a sad ih kao shvacam )
ali neki dio sam kao skuzila, a to je da uglavnom Bog da svakom covjeku onoliko tezak kriz da ga nosi, zato jer zna da ti to mozes podnijeti.

npr. nekoj osobi ce <dati> da mu umre mama, jer zna da ce se on moci nositi s tom cinjenicom lakse da mu mama nije ziva, nego npr. neka druga osoba.

to sam shvatila, ali sad opet ne kuzim,

zasto bas ta osoba mora biti tako <jaka> da bi nosila kriz,

po meni je bolje biti <slab>, nego ne daj boze <jak>, pa da po njegovim pravilima ti <da> da nemas jednog roditelja ili brata, sestru...
sweety850 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 23:48   #40
Quote:
blue bird kaže:
Ah....bogovi....sadasnji i oni kojih se vise nitko ne sjeca....prihvati covjeka kao 'boga' i da samo svi god-like u svakom pogledu....i sa tom novom spoznajom izadi u svijet i ucini nesto od sebe...uci..istrazuj...rasti i djeluj... vrijeme baceno na molitve i 'ufanja' u mitoloska bica - se nikada nece vratiti,to je izgubljeno vrijeme...koje definitivno nece pomoci gladnima i ratovima...
A misliš da boravak na forumu pomaže?
__________________
Pallas: Dakle, plod koji je do tada mrtav, prolaskom kroz porođajni kanal - čudesno oživi? Sljedeći dalje ovu logiku, po tebi je spolno udo čovjek. Čim prođe preko malih usana... Zanimljivo.
salvador2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:58.