Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Treba li svećenik misu služiti na latinskom i leđima okrenut župljanima?
DA 7 38.89%
NE 11 61.11%
Glasovatelji: 18. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2006., 01:28   #1
Misa na latinskom?

Tko po čemu, a ja po Benediktu XVI. Zašto? Evo citata iz Jutarnjeg:

"Papa Benedikt XVI, tvrdi londonski The Times, kani “liberalizirati” misu na latinskom jeziku. Sada je potrebno odobrenje biskupa da bi se euharistijsko slavlje misilo na latinskome, a ubuduće bi svaki svećenik mogao misiti i na latinskome, osim ako to biskup ne zabrani.

To nije bila prva takva najava: već se više puta nagađalo da bi Benedikt XVI. mogao ne samo “vratiti” latinsku misu, nego i ponovo “okrenuti oltar”: umjesto da žrtveni stol bude između svećenika i vjernika, on bi se ponovo mogao naći između svetohraništa i svećenika, koji bi dakle opet misio leđima prema puku, a ne prema svetohraništu.
...."

Dakle, treba li mise služiti na latinskom, te treba li svećenik služiti misu leđima okrenut župljanima???
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 08:42   #2
Quote:
Galileo kaže:
Tko po čemu, a ja po Benediktu XVI. Zašto?
I ja se pitam.
Quote:
Evo citata iz Jutarnjeg:

"Papa Benedikt XVI, tvrdi londonski The Times, kani “liberalizirati” misu na latinskom jeziku. Sada je potrebno odobrenje biskupa da bi se euharistijsko slavlje misilo na latinskome, a ubuduće bi svaki svećenik mogao misiti i na latinskome, osim ako to biskup ne zabrani.

To nije bila prva takva najava: već se više puta nagađalo da bi Benedikt XVI. mogao ne samo “vratiti” latinsku misu, nego i ponovo “okrenuti oltar”: umjesto da žrtveni stol bude između svećenika i vjernika, on bi se ponovo mogao naći između svetohraništa i svećenika, koji bi dakle opet misio leđima prema puku, a ne prema svetohraništu.
...."
I ne samo to, nego ce i svi katolici ubuduce morati i u svakodnevici jos samo latinski govoriti.

Kao prvo je to za sad spekulacija medija i Vatikan to nije potvrdio, ali mozda i ima nesto u "liberalizaciji", odnosno olaksicama za sluzenje mise na latinskom.
Bio je vec jedan koji se jako protiv misa na "domacem" jeziku bunio i nazvao to protestantskom novotarijom i nespojivim s katolickim ucenjem. Biskup Lefebvre. IP II ga je ekskomunicirao (nije zato, nego je rekao da je Vatikan antikrscanski, pa imenovao par biskupa bez odobrenja pape, cak usprkos izricitoj zabrani), ali iako on vise nije ziv, postoji i dalje bratstvo (i nije bas ni malobrojno) koje je osnovao i pretpostavlja se da bi olaksicama Ratzi zapravo tim tradicionalistima izasao u susret.
No olaksica ne znaci i zapovijed, pa ce se mise sigurno i dalje sluziti na jeziku pojedine zemlje, a Ratzi nije budala da to ide ukidati. Sumnjam da mu je cilj da vjernike rastjera, prije da ih u crkvu vrati/dovede nove, a to misama na latinskom sigurno nece postici.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 08:52   #3
Quote:
Gospon Pes kaže:
I ja se pitam.

I ne samo to, nego ce i svi katolici ubuduce morati i u svakodnevici jos samo latinski govoriti.
E, to je već ozbiljna prijetnja.
Osnovat ćemo antilatinsku ligu koja će se boriti za očuvanje engleskog jezika.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 08:57   #4
Quote:
Galileo kaže:
Tko po čemu, a ja po Benediktu XVI. Zašto?
I ja se pitam.

Pogotovo zato jer priča propušta vodu na sve strane. Odluku o uvođenju narodnog jezika u liturgiju i o uvođenju 'koncilskog' oltara (onog na kojem se danas služi misa) je u Crkvu uveo Drugi vatikasnki koncil u svom radu oko moderniziranja i osuvremenjivanja Crkve. To nikakav papa ne može ukinuti bez saziva novog sabora, na kojem pak nijedan čovjek ne bi glasao za tako besmislenu i nelogičnu stvar. Ajte se saberite. Vjerujte meni. Neće se dogoditi.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 09:09   #5
Quote:
Gospon Pes kaže:
I ne samo to, nego ce i svi katolici ubuduce morati i u svakodnevici jos samo latinski govoriti.
Bilo bi lijepo; makar nekaj korisno bi onda djeca ucila na vjeronauku.
Hello Operator is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 09:11   #6
Ja bih se isto onda upisala.
Nisam isla u klasicnu gimnaziju i nikad latinski nisam ucila, a bas bih htjela.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 10:41   #7
Quote:
Hello Operator kaže:
Bilo bi lijepo; makar nekaj korisno bi onda djeca ucila na vjeronauku.
Super onda bi mogli ispred crkve spikati latinštinu u izrekama.

Trebalo bi uvesti analogno i grčki da opća kultura bude s time pokrivena.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 10:47   #8
Moze i hebrejski da vidim kaj stvarno pise u Talmudu.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 11:17   #9
Quote:
Gospon Pes kaže:
Moze i hebrejski da vidim kaj stvarno pise u Talmudu.

to bu ti došlo onda kao Vodnikova samo za polumrtve i mrtve jezike

dodajmo i glagoljicu
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 11:49   #10
Quote:
Galileo kaže:
Tko po čemu, a ja po Benediktu XVI. Zašto? Evo citata iz Jutarnjeg:

"Papa Benedikt XVI, tvrdi londonski The Times, kani “liberalizirati” misu na latinskom jeziku. Sada je potrebno odobrenje biskupa da bi se euharistijsko slavlje misilo na latinskome, a ubuduće bi svaki svećenik mogao misiti i na latinskome, osim ako to biskup ne zabrani.

To nije bila prva takva najava: već se više puta nagađalo da bi Benedikt XVI. mogao ne samo “vratiti” latinsku misu, nego i ponovo “okrenuti oltar”: umjesto da žrtveni stol bude između svećenika i vjernika, on bi se ponovo mogao naći između svetohraništa i svećenika, koji bi dakle opet misio leđima prema puku, a ne prema svetohraništu.
...."

Dakle, treba li mise služiti na latinskom, te treba li svećenik služiti misu leđima okrenut župljanima???
svidja mi se ideja

uvijek mi je djelovalo malo neprirodno da svecenik stoji okrenut prema raji, ko da se radi o predstavi, umjesto da su svi zajedno okrenuti prema oltaru

A i bar "sluzbeni i ritualni" dio na latinskom isto mi je , propovjed na lokalnom
 
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 12:53   #11
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
to bu ti došlo onda kao Vodnikova samo za polumrtve i mrtve jezike

dodajmo i glagoljicu
Glagoljica je pismo, zar ne. Ne jezik.
__________________
Zagrebačkim ulicama

Zadnje uređivanje Ego : 12.10.2006. at 16:33.
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 13:07   #12
Za sve vas "zabrinute" jedan mali zgodni podatak, kako je još Papa Inocent IV 1248. godine dopustio senjskomu biskupu Filipu da može zajedno sa svojim svećenicima, misiti na staroslavenskom

Od tog 13. stoljeća u Rvata se uz latinski, ravnopravno koristi i domaći jezik. A otac hrvatske gramatike, Bartol Kašić u periodu 1622 - 1636. prevodi Bibliju na hrvatski. Inače, hrvatski je jezik prvi slavenski jezik uvršten u kolegije u Vatikanu, pa je 1599. osnovana akademija hrvatskog jezika, a u koju je bio uključen i isusovac Kašić
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 13:48   #13
Mel ti je za latinski
On i njegova familija pripadaju fundamentalističkim katolicima, koji ne priznaju Vatikan, a pogotovu ne odredbe drugog vatikanskog koncila (tu je ljubav i pukla) jer po njima latinski mora biti jezik Crkve, a i još neke sitnice su u igri
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 13:50   #14
Znači Papa se želi s Melom pomiriti. Treba, treba... marketing je danas bitan element opstanka, a tko bolji od Mela.
__________________
Pallas: Dakle, plod koji je do tada mrtav, prolaskom kroz porođajni kanal - čudesno oživi? Sljedeći dalje ovu logiku, po tebi je spolno udo čovjek. Čim prođe preko malih usana... Zanimljivo.
salvador2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 13:52   #15
Na svu sreću, ta sekta broji valjda samo članove uže obitelji Gibson, pa se Galileo ne mora bojati kako će morati učiti latinski kako bi nastavio pohoditi liturgiju
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 13:54   #16
Quote:
crtica kaže:
Glagoljica je pismo, zar ne.

Mogli bi pisati glagoljicom ono što izgovaramo a ima neko značenje na latinskom, Jel' tako
__________________
Čarolija... Svratište

Zadnje uređivanje Ego : 12.10.2006. at 16:33.
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 13:55   #17
Tupasti zaključak, koji može tebi objasniti kako je glagoljica jezik

A ljudi koji su ga govorili, zovu se Glagoljaši...ima ih nešto i danas, žive na Vrapču i u Jankomiru
__________________
Zagrebačkim ulicama

Zadnje uređivanje Ego : 12.10.2006. at 16:30.
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 14:00   #18
I u ksaverskoj crkvi su svećenici trećeredci glagoljaši. Imaju u parku u blizini izrasle dvije sekvoje. Da sekvoje u Zagrebu. Ne možeš vjerovat - ogromne su.
__________________
Pallas: Dakle, plod koji je do tada mrtav, prolaskom kroz porođajni kanal - čudesno oživi? Sljedeći dalje ovu logiku, po tebi je spolno udo čovjek. Čim prođe preko malih usana... Zanimljivo.
salvador2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 14:46   #19
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
I ja se pitam.

Pogotovo zato jer priča propušta vodu na sve strane. Odluku o uvođenju narodnog jezika u liturgiju i o uvođenju 'koncilskog' oltara (onog na kojem se danas služi misa) je u Crkvu uveo Drugi vatikasnki koncil u svom radu oko moderniziranja i osuvremenjivanja Crkve. To nikakav papa ne može ukinuti bez saziva novog sabora, na kojem pak nijedan čovjek ne bi glasao za tako besmislenu i nelogičnu stvar. Ajte se saberite. Vjerujte meni. Neće se dogoditi.
Fino vadiš moje riječi iz konteksta.... Jel i za to treba neki koncil, ili to možeš i ovako????
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 16:36   #20
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:18.