Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Je li Biblija moralna knjiga?
Da 18 47.37%
Ne 18 47.37%
Nisam je pročitao/la 2 5.26%
Glasovatelji: 38. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2006., 22:57   #1
Je li Biblija kao knjiga dobar izvor za moral?

Kršćani često vole isticati kako je Biblija dobar izvor morala.

Slažete li se?
Cpatain Rbubish is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 10:41   #2
Kao i svaki izvor vode, Biblija je u svojim temeljima čista, no, idući dalje - povijest, politika itd. i Biblija se zaprljala, svakakvi luđaci su je kao i Kuran koristili za svoje interese i bla.blaa blaa

Složih se sa DA
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 11:05   #3
10 zapovjedi su idealne za vecinu koja je povodljiva, nema zdravog razuma i osjecaja za sve oko sebe. Ostatak je odlican za borbeni moral i sovinizam.

Dakle... DA
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 12:49   #4
Quote:
r0nin kaže:
10 zapovjedi su idealne za vecinu koja je povodljiva, nema zdravog razuma i osjecaja za sve oko sebe. Ostatak je odlican za borbeni moral i sovinizam.

Dakle... DA

ti si jebeni car
Veni is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 16:00   #5
Ja mislim da moral nije nešto što se može naučiti iz knjige...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 16:17   #6
Quote:
Ego kaže:
Ja mislim da moral nije nešto što se može naučiti iz knjige...
Moral je manifestacija božjeg duha u čovjeku,koji svaki čiovjek ima,manje/više,znaći u krajnjoj konzekvenci je božanskog porijekla.
U tom smislu slažem se s tvojom nedorećenom rečenicom,ego.
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 18:12   #7
Quote:
normall kaže:
Kao i svaki izvor vode, Biblija je u svojim temeljima čista, no, idući dalje - povijest, politika itd. i Biblija se zaprljala, svakakvi luđaci su je kao i Kuran koristili za svoje interese i bla.blaa blaa

Složih se sa DA
ne znam na koje temelje misliš al ako na one nakon što je potamanio sva živa bića jahve par generacija kasnije tamani vjersko-etničkim čišćenjem cijeli levant i okolicu i to putem onih kojima je dao deset zapovijedi onda su temelji dobro udareni i prije te povijesti.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 18:59   #8
savjest je dobar ucitelj moralu a biblija je knjiga... u kojoj se moze potraziti nadahnuce... i koja moze nadahnut covjeka na zlo i dobro...
beebop is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 08:14   #9
Quote:
Bosniac kaže:
Moral je manifestacija božjeg duha u čovjeku,koji svaki čiovjek ima,manje/više,znaći u krajnjoj konzekvenci je božanskog porijekla.
U tom smislu slažem se s tvojom nedorećenom rečenicom,ego.

Onda je Bog zaista velik jer koliko ima društava toliko ima i moralnih normi.

Došao jedna moralan čovjek u Nepal i iznenadio se kad je vidio da jedna žena ima 6 muževa. Pa to je nemoralno kaže on svojim domaćinima. Ne nije nemoralno. Nemoralno bi bilo kad bi jedan muškarac imao samo jednu ženu, rekoše mu domaćini i on odmah zanijemi. Bili su u pravu.

Dakle, što određuje moral, Bog, svemir ili prilike-stvarnost života?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 16:00   #10
Da, naravno da je Biblija kao knjiga dobar izvor moralnosti. Mislim da se svi savremeni civilizacijski i drustveni tokovi ne mogu zamisliti bez Biblije. Ne govorim o njenom izvratnju i zloupotrebljavanju, vec o onom pozitivnom sto je doslo iz nje. Svakako da je Biblija dala nemerljiv doprinos i kulturi i nauci.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 16:11   #11
Quote:
Ego kaže:
Ja mislim da moral nije nešto što se može naučiti iz knjige...
mislim ipak da moze. Moral kao i svi obrasci ponasanja se uce vise na uzorima i imitacijom nego teorijama i logickim zakljuccima. Ako procitamo neku pricu (poput Isusova zivota i naucavanja), ukoliko nesto smatramo svetim ili Bogom nadahnutim (cak i ako nije tako) to ce biti dobar graditelj moralnih normi u pojedincu.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 16:25   #12
Quote:
Ego kaže:
Ja mislim da moral nije nešto što se može naučiti iz knjige...
A tko piše knjige? Padaju kao mana s neba?
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 17:23   #13
Quote:
No Nick kaže:
Da, naravno da je Biblija kao knjiga dobar izvor moralnosti. Mislim da se svi savremeni civilizacijski i drustveni tokovi ne mogu zamisliti bez Biblije. Ne govorim o njenom izvratnju i zloupotrebljavanju, vec o onom pozitivnom sto je doslo iz nje. Svakako da je Biblija dala nemerljiv doprinos i kulturi i nauci.
hehe , i ovo je Biblija
http://wwwyu.com/izrada/011mo003.htm
:klap:
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 17:29   #14
I ovo, Billi

Pjesma nad pjesmama
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 17:41   #15
Quote:
crtica kaže:
I ovo, Billi

Pjesma nad pjesmama
i tako...s koljena na koljeno pa sve do danasnjih dana
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 13:55   #16
Pozdravljam sve ovo, mada ne znam u cemu je poent....
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 14:53   #17
Quote:
No Nick kaže:
Da, naravno da je Biblija kao knjiga dobar izvor moralnosti. Mislim da se svi savremeni civilizacijski i drustveni tokovi ne mogu zamisliti bez Biblije. Ne govorim o njenom izvratnju i zloupotrebljavanju, vec o onom pozitivnom sto je doslo iz nje. Svakako da je Biblija dala nemerljiv doprinos i kulturi i nauci.
Hm... baš se pokušavam sjetiti jedne pozitivne moralne norme koju je Biblija prvi put uvela... i nekako se ne mogu sjetiti... može me netko podsjetiti?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 14:56   #18
Mislim, koliko moraš biti površan, šupalj i pun sebe, tj. zraka da ideš ovako nešto pitati, o veliki Ego, moderatoru Religije?

Cjelokupna zapadna civilizacija je izrasla na kršćanskom temelju, ali ti se nikako ne možeš sjetiti niti jedne moralne norme iz Biblije.

Da nije tragično, bilo bi smiješno.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 15:01   #19
Quote:
Beljki kaže:
mislim ipak da moze. Moral kao i svi obrasci ponasanja se uce vise na uzorima i imitacijom nego teorijama i logickim zakljuccima. Ako procitamo neku pricu (poput Isusova zivota i naucavanja), ukoliko nesto smatramo svetim ili Bogom nadahnutim (cak i ako nije tako) to ce biti dobar graditelj moralnih normi u pojedincu.
Žestoko se ne slažem... Knjige i idoli mogu ti dati neke osnovne naputke i smijernice, ali bez osobnog životnog iskustva, razuma i mudrosti, u svakoj stvarnoj životnoj situaciji ostat ćeš izgubljen.
Učiti moral iz knjige je kao učiti košarku pred TV-om. Samo u životu ima mnogo više od dva koša...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 15:02   #20
Quote:
crtica kaže:
Mislim, koliko moraš biti površan, šupalj i pun sebe, tj. zraka da ideš ovako nešto pitati, o veliki Ego, moderatoru Religije?

Cjelokupna zapadna civilizacija je izrasla na kršćanskom temelju, ali ti se nikako ne možeš sjetiti niti jedne moralne norme iz Biblije.

Da nije tragično, bilo bi smiješno.
Ok... sad kad si me uvrijedila, sad mi odgovori na pitanje...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:18.