Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2009., 13:57   #1
Mononukleoza

Malena mi ima mononukleozu, blagi oblik, primjetili smo jer nije bila razigrana kao prije nego više pospana i potpuno je izgubila apetit.

ako je tko imao sličan slučaj za koliko vam se dijete oporavilo?
uz to je prehlađena i ta prehlada nikako da prođe jer joj je pao imunitet, a ništa neće ni da jede, tako da joj se sve skupilo.

koliko je stvarno opasna mononukleoza kod tako male djece?
doktorica kaže da su jetra uredu i da je to bitno, idemo na pretrage ponovo za 3 tjedna. dali da joj izbjegavam davati neku hranu?
__________________
BUBIC
Baš kad odlučim spojiti kraj s krajem, netko pomakne krajeve!
16.12. stigla Iva :)
BUBI* is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 14:23   #2
Samo pazi da ne dehidrira. Od tog čuda boli grlo i teško se guta. Ne znam kako je kod male djece ali odraslima treba barem mjesec dana oporavka.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 14:26   #3
ne znam ti pomoći savjetom jer hvala Bogu nemam iskustva s tim (osim što sam ju osobno imala s nekih 16-17god)

mogu samo ~~~~~~~~~~~~~ da se što prije oporavi.

Jel joj daješ nešto za podizanje imuniteta?

Meni je maleni stalno bio bolestan od kad smo ga upisali u jaslice pa mu ima dva mjeseca dajem multivitaminski pripravak Floradix Kindervital i da ne ureknem, rezultati su

Mislim da ne može štetiti ako joj je imunitet oslabljen + apetit loš..
nina2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 14:26   #4
Bubi* ja ti nažalost ne mogu puno pomoći, ali je dijete mm iz prvog braka dobilo to sranje i bio je 3 tjedna u zaraznoj (dakle teži oblik). Imao je mislim između 6-12 mjeseci. Poslije je sve bilo OK.

Ti pišeš da ima blagi oblik i da su jetra OK - biće sve dobro, samo je još ova sezona viroza sad nažalost.

Eto, ništa od pametnog savjeta što se tiče hrane i drugoga, ali držim fige da što prije prođe
__________________
while we try to teach our children all about life, our children teach us what life is all about.
Irra is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 14:32   #5
prepisala mi je doktorica od centravita multivitamin za djecu da joj nadopuni to što trenutno ne dobiva hranom i da je ne vodimo među djecu ni u veće skupine ljudi jer sada može lako uhvatit svaku virozu...za 3 tjedna ponovo vadimo krv jer treba oko mj dana da prođe, ako nalazi još budu loši onda ćemo radit još pretraga, ali nadam se da neće doći do toga
__________________
BUBIC
Baš kad odlučim spojiti kraj s krajem, netko pomakne krajeve!
16.12. stigla Iva :)
BUBI* is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 14:34   #6
mi smo odradili mononukleozu kada je Fran imao godinu i 9 mjeseci.. konstantna temperatura, natečeni čvorovi...
meni osobno je najgora bila borba sa temperaturom.


ništa od prehrane nismo izbacili, dva dana je jeo - gotovo ništa, a onda je krenulo bolje. (jedino je cica bila stalno u pogonu )
puuuuno tekućine i to je sve.

nema kod tako male djece nikakve druge terapije (imali smo naravno antibiotik, ako se dobro sjećam - klavocin sirup), nakon doslovce tjedan dana je bio ko novi.
__________________
Once you make a decision, the universe conspires to make it happen
... mama dva prekrasna djecaka i preslatke djevojčice
*Lubenica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 14:38   #7
evo, ja imam iskustva... imao je moj sin kad je imao negdje godinu i pol, sad ima 10, znači baš se puno i ne sjećam (stara senilna baba)...

on nije bio u bolnici zbog toga, ali je imao natečenu slezenu a i jetra mu nije radila kako treba, pa nam je doktorica rekla da mu ne smijemo davati sok od naranče i slično jer je bio sav žuti po tabanima i rukicama... ne sjećam se da je bilo nekakvih posebnih uputa što se tiče hrane, ali sjećam se za taj sok...

a što se tiče posljedica... on je i do onda i poslije toga do skoro svoje šeste bio non-stop bolestan i na antibioticima, imunitet mu je bio jako loš, pa ne mogu reći kaj je od toga bilo povezano sa mononukleozom...

da i nije se smio naprezati... a daj ti djetetu od nepune 2 godine dokaži da mora mirovati
uglavnom, danas je ok i vama držim srećice da čim prije prođe

btw makar vele da je zarazno, godinu dana mlađa sestra ništ nije pokupila od njega
__________________
If you continually give, you will continually have.
greenmagic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 14:57   #8
Moja kćer je imala 3,5 godine kad je dobila mononukleozu...ne da nisam imala pojma što je to nego sam bila kao ona neuka kokoš...natekle su joj linfe na vratu i to se nije povuklo jedno tjedan dana kad smo otišli doktoru...dijagnoza za mene kao da su mi rekli kao da umire odmah panika... terapija je bila mirovanje, i dijetna hrana...mirovanje nam nije uspjelo, a hranu sam jako pazila (puretina ((radila sam joj čufte od puretine))mlijeko ono 0,9, jogurti light, čokolada za dijabetičare bez masti i šećera i to samo jedna kockica tjedno, bilo je ljeto nije jela sladolede makar postoje dijabetičarski...to je bila muka.. itd.)....znala sam provesti po 3 sata u dućanu dok sam pročitala svaku deklaraciju na proizvodu koja ima manje masti...trajao je taj cirkus tri mjeseca...dok se nije popravila krvna slika (jetrene probe)...i sad je sve ok ali posljedica su izražene linfe na vratu pa se i dalje kontroliramo...zato svima ne paničarite kao ja
starakuja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 22:02   #9
evo i mi malo ~~~~~~~~~~~~~~~ da malena što prije ozdravi.
Ja sam isto samo čula da se mora na laganu dijetnu prehranu, mirovanje i da to djeca puno bolje podnose od odraslih... držite se
mlada_mama is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 22:53   #10
moj sin (13 god)ju je dobio u juliju i kod njega su bili jakoooooooooooo nateceni linfni cvorovi,jetra i slezana

nije imao ni temperaturu,a zacudo nije ni bio umoran

pedica nam je rekla da mora strogo paziti tri mjeseca,ne plivati,skakati i naravno da nitko ne skace i udara po njemu
posto imam jos dvoje mlade djece doma,zanimalo me kako ce biti ako se i oni zaraze
rekla je da kod mlade djece to prode dosta brzo,a da u vecini slucajeva roditelji ni ne primjete,a sto je osoba starija to se tesko i podnosi
nadam se da sam bar malo pomogla,mada smo mi imali sasvim drugacije simptome
styria is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 13:02   #11
moj sin ima 21mj i prije par dana primjetila sam mu otećenu limfnu žlijezdu na vratu, inače osim toga je bio dosta blijed i pospan.
odvela sam ga doktoru i dobio je penicilin injekcije 5 dana i radili smo nalaze.Željezo mu je jako loše i povećani su mu jetreni enzimi.(duplo)
doktorica nam nije ništa određeno rekla ali ja po svemu, koliko ja znam, sumnjam na mononukleozu.Čekaomo jo bris grla i ponovo na kontrolu.
Zanima me koliko je to opasno po jetru ili općenito po organizam.....
jako smo zabrinuti bojim se da ne bude nekih posljedica jer je jako ublijedio i slabo jede..a inače je vesel i spava normalno i igra se normalno..
ako može neki savjet..hvala unaprjed
pozzz
nikša is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 18:15   #12
Mononukleoza kod bebe od 19 mj.?

Joj ne znam ni sama što bi napisala! sve je počelo prije devet dana s visokom temperaturom 40,1, izvađena krvna slika l19,4, propisan nam Zinat, četvrti dan antibotika zovem dojktoricu jer nam teperatura je i dalje konstantno 40,1, ona nas šalje u Zaraznu. U Zaraznu nas primaju u dnevnu l24,7, cpr 49! U 1 u noći nas s temp od 39,5 otpuuštaju iz dnevne. prije tooga je prekkinuto uzimanje zinata i dana jedna doza ceftriaksona koja je prekinuta. njihovo mišljenje je da se radi o adenovirozi! Slijedeći dan zovem da čujem nalaz aspirata na adeno i on je negatrivan, kažu mi da sespakiramo i vartimo! Ponovno joj vade krv l 30, crp 120, se 95! Govore nam da se vratimo ujutro kad bude gotov ostatak diferencijalne, pojavljuju se reaktivni limfociti te dok sumnja na mononukleozu , djete i dalje kuri doktor nas nakon pregleda ponovno šalje u dnevnu da joj se ponovno uvede ceftriakson. Hemokultura još nije gotova kao ni brisevi! Ovaj put sam se toliko razočarala od strane liječnika u zaraznoj, ovakvu neorganiziranost i odnos nisam još nikad doživjela! Za sad i dalje hgodočastimo svaki dan po antibiotik sutra će radit neke serološke pretrerage za mono, jer joj je uvećana slezena i angularni limfni čvorići! Joj oduljila sam! dali je tko imao ovakvo iskustvo?
kikac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 18:49   #13
naše iskustvo na Zaraznoj je ok ali nije bila mononukleoza u pitanju...
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ da brzo saznate o čemu se radi i da curica što brže ozdravi
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 21:18   #14
Ma i moje je dosadašnje iskustvo bilo više nego pozitivno! No ovaj put kažem zbilja sam se razočarala, totalna konfuzija i neorganizacija, vjerojatno jer su dječiji odjeli dubkom puni no opet ih to ne opravdava! Inaće mi je zarazna od svih ako moram birat najdraža, no ovaj put .....
Thanks na vibricama!
kikac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 12:36   #15
Jel ima novosti?
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 14:26   #16
evo, mi se vratili iz zarazne noćas s dijagnozom mononukleoze. ja se prepala kad sam čula jer sam se sjetila svih onih koje znam koji su po mjesec i više dana ležali doma nemoćni, pa neke dijete pa jetra pa tko zna šta..ispalo da je mononukleoza kod klinaca puno lakša nego kod odraslih...virusna bolest koja u tjedan-dva prođe bez ikakvog liječenja, jedino što zronda imunitet

naše iskustvo sa zaraznom -
svi su bili dobri prema nama, puni informacija i susretljivi.
došli u ambulantu, obavili krv i pregled pa s obzirom na jako visoke leukocite (30) upućeni na snimanje pluća i u dnevnu bolnicu. sumnja na težu bakterijsku infekciju ili bakterijemiju. izmučili mi dijete propisno jer su joj izvadili tri litre krvi valjda. dobila antibiotik. nakon par sati puštaju nas doma u dobrom općem stanju, bez tempice, dobre volje. taman da ćemo otić, dojuri doktor i kaže da su stigli neki detaljniji nalazi i da nek zaboravim sve što mi je rekao za bakteriju jer ima te neke limfocite koji su karakteristični za mononukleozu.
jutros došli na kontorlu, potvrdili mononukleozu, sad se čekaju još neki nalazi koji bi ju i dokazali iz krvi

edit: našla sam ovo, kratko i jasno
__________________
mogli bismo

Zadnje uređivanje Lali Puna : 11.03.2010. at 14:48.
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 14:55   #17
Lali ..
~~~~~~~~~~~~~~~~~~ za brz oporavak
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 15:06   #18
Lali Puna šaljemo vam vibrice da što brže prođe!
Kod nas nema zasad ništa novo, danas joj je ponovno uzeta krv na provjeru i na serološku obradu radi dokazivanje mononukleoze. Sutra ima zakazan ultrazvuk jer su i jetra i slezena povećane pa da se to detaljno provjeri koliko. I dalje dobiva ceftriakson i moramo do danjeg dolazit! S jedne strane mi je izuzetno drago da smo tamo što manje jer je sve puno rote! Bljak!
kikac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 15:16   #19
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
Lali :
bilo je i meni jučer dok se to sve odvijalo na zaraznoj, al zapravo je ok. piše na ovom linku koji sam stavila, mononukleoza kod ovak malih (moja ima dvije godine) ima simptome kao najobičnija viroza i prođe jednako tako.

kikac - držim fige da je kod vas mono isto, a ne nešto ozbiljnije.

kod nas je, doduše, očito neka blaga jer ne idemo na nikakve dodatne pretrage, a ni jetra ni slezena nisu naročito povećane, a limfni čvor natečen samo jedan i to za 1 cm.
figice i da vam brže prođe.

i da ne zakačite rotu! mene tog više strah nego naše dijagnoze i to mi je jedina zamjerka zaraznoj - u dnevnoj bolnici su s nama u sobi bile dvije curice s rotom! šanse da ju je i dora skupila - ogromne. da ih bar ne miješaju s ostalim pacijentima.

d. je danas k'o nova - nije mogla prestat jest, stalno traži još, tempice nema, vesela je, ali ipak malo usporenija nego inače. iako, i mi smo još danas i sutra na antibiotiku jer mono nije još dokazana + čekaju se brisevi grla i nosa te još neki nalazi.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 15:37   #20
Od kolege curica je nedvano imala nešto slično (napada jetru) ali nisu ni skužili dok nije preboljela..tek kasnije jer je bila dosta umorna i brzo se umarala odveli je doktoru, pa ih poslkali na Zaraznu da bi tamo otkrili antitijela na to nešto (čemu se ja sad nikako ne mogu sjetit imena). ISto rekli da klinci to jako brzo prebole i da često prebole to što je ona imala i mono a da se i ne skuži, nego izgleda kao viroza....
ajd bar nešto da njih kad pogodi ima slabiji intenzitet nego kod odraslih.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:48.