Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2003., 01:49   #81
Quote:
Znam da me nećeš poslušati jer ti si već pre 1000 godina istukao ove bitke pa smo ti mi dosadni ali ja moram malo,ali samo malo da pokušam.Nikad se ne zna...
Ma nisi ti radi mene sve ovo ispisao...nego tako da si malo masiras ego...ma imas dobre namjere, ne sumnjam, ali onda mogo si nesto novo da reknes a ne vec sve dobro poznate shablone...ma znas ti da sam ih vec proso..he he..prije 1000 godina.

Quote:
Upamti,jednom za svagda da se sveta knjiga spoznaje razumom,umom,vagajući dokaze,činjenice,argumente.Ajde ponovi da bi upamtio da ne moramo više o ovme diskutovati,ok?
Sta ima da pamtim...pa to sam "naucio" odavna..to je jasna stvar...to su mi rekli krscani za bibliju, muslimani za kuran, hinduisti za vede, mormoni za knjigu mormon, adventisti za Ellen White...ma kako ja to nebih znao....razum, cinjenice, argumenti...jasna stvar.

Ops..nitko od svih vas nije isao proucavati druge spise, vec pomocu razuma, dokaza i cinjenica odmah je skuzio da je njegov spis "istiniti". Zaista nema potrebe da ovo vise diskutujemo, jer stvar je potpuno jasna. Ovaj gore tvoj shablon, eto i Shady mi totales isto isprica za kuran. Pa kako mi nebi bilo jasno kad mi svi vi to kazete. Samo Shady se jos strucnije izrazio od tebe...evo da ti ga citiram:

"jer postoje nacini logicnog filozofskog promišljanja koji jasno vode na put transcedentnog Tvorca"

He he... a kad shady kaze transcedentnog tvorca, onda ja ti garantujem da tu nikako ne misli na krscansko Trojstvo.

Al to ti je jer sam ja prirodno glup pa neke stvari neidu u glavu nikako i samo je gubljenje vremena...sto ne kuzim kako je moguce kad svi vi tako pametni i koristite razum, logiku, cinjenice, argumente, "nacine logickog filozofskog promisljanja"...pa opet svaki dodjete do razlicitog rezultata.

Al kazem..to ja onako...jer sam prirodno glup, pa ne kuzim.....

Quote:
Covjekova savjest,trenutno,nije savršena samo zato što je čovjekova.Ajd ponovi...Čovjek je grešan pa mu je i savjest grešna.
Kakva je da je..ali je moja...a ti prati ljudske izmisljotine...iskljuci savjest...jel te netko drzi.

Quote:
Zar u prvom stoljeću nije samo jedan čovjek odvalio cijelo Rimsko carstvo,pronio Sveto Pismo s kraja na kraj i to za samo nekih 20 godina,go i bos,gladan i žedan
A kad si ovo sanjao? Jel nakon sto si pet sati slusao bozju volju citajuci neki njegov "sveti spis"?

Sigurno to nisi pokupio iz ucenja povijesti...ma da, povijesnu disciplinu koristimo samo kad nam odgovara...u drugim slucajevima i bajke su dobre.

Quote:
Upravo su savjest ljudi koristili da bi odbacili najmoralnija
Koristili su ego.

Quote:
Ha sad cu da zavladam ovde pomocu savjesti i da sam vodim ovaj post
Jok, mijesas pojmove...postiras da si masiras ego a ne da umirujes savjest.

Quote:
Time mozeš varati Gogu koji nije čitao Bibliju i ne poznaje hrišćansku istoriju.
Poznavanje i jednog i drugog je tebi slabija strana...ali shablone si dobro naucio....neka ponavljaj ih samo kao papiga...mi ovdje imamo razumijavanja za razlicite ljudske potrebe...samo se zadovolji.

Quote:
ali kad Uranus kaže da svi sveti spisi govore o istom i da nije važno kojoj religijskoj grupi pripadaš...pa ovo pokazuje koliko ta osoba poznaje svete spise i religijske grupe.Svi sveti spisi se drastično razlikuju i najmanje 50% učenja je različito...Tako da nema šanse izjednačavanju.
Po ovom niti meni Uranus nikada nije bila jasna...ali sto bi meni trebalo sve biti jasno...

Itekako se sveti spisi razlikuju, jer se razlikuju i perspektive ljudi koji su ih pisali....ne cude mene stvari koje tamo pisu, cude me ljudi koji danas u to vjeruju...

Quote:
Daj kaskader tebe ovdje svi voledu,objasni nesretnici da ovo ne stoji...ti si barem procitao od svega pomalo pa imas neku slikicu u toj glavurdi...Objasni ljudima da ne srljaju pod jaram onog papundeka iz vatikana
Pokusao sam, ali sto se mene tice vjeruju ljudi i u gore stvari od toga...a svi smo u procesu ucenja...i oni koji su toga svjesni i oni koji misle da svi znaju, pa nisu svjesni da su i oni u procesu ucenja...hvala bogu nadju se sveznajuci pa nam onda ubrzaju taj proces...hvala ti...car si..

Papurda iz vatikana, Muho iz Arabije, Smith iz Utah ili baka bjelic iz Battle Creeka, sve je ti slican jaram, samo druga boja...kako cijem egu pase.


Quote:
Ukratko,mislim da si dao jednu činjenicu:rekao si da si OSJETIO da je to prava stvar.Time si mi mnogo rekao.Oduvijek loše čovječanstvo počiva na osjećanjima i tome se predaje.
Ooo moj buraz, nacito sam se ja goginih argumenata razumskih, cinjenica itd, prije tri godine na ovom forumu...neces vjerovati...isti argumenti koje cujem od tebe za krscanstvo, od shadija za islam, od ZvonkaM za pravoslalvlje od mog prijatelja katolickog svecenika za katolicanstvo, od mog prijatelja sikha za sikh religiju, i da ne nabrajam...

Svi imate iste pristupe samo drugacija imena dajete...nista novo pod suncem...

Samo ti nisi od naseg prijatelja Goge nista od tih argumenata cuo, jer ih u zadnjih godinu dvije i nije pisao...covjek napreduje..ugledaj se na njega....

Naime, ti takozvani argumenti vrijede samo za one koji u njih vjeruju...he he...nije li to u svakoj religiji...shabloni, buraz shabloni...lako je to nauciti.

Quote:
To će tebi kaskader sve lijepo objasniti samo dok se malo ohrabri
Kasno paljenje imas, de ocisti malo tu svecicu, mozda i upali....gogo i ja smo se izobjasnjavali...

Quote:
Pa kako se stare knjige dokazuju,kako prihvatamo Platonovu Državu,razne Vavilonske zakone..Postoji arheologija,geologija,istorija..čak i mikrobiologija i razne druge nauke...Pronađeš dokaze o potpu,pročitaš neku staru knjigu koja piše o tome,uporediš,oslušneš,kritićki bolan kritićki.
A kaj pak sad ti pises buraz, nisi ni razmislio, nego da malo popunis prostor...ali neka...bolje je da izbacis sto imas u sistemu...

Samo reci mi ba...jel netko ovdje ima nesto protiv istorijskih referenci biblije? Ja barem to nebih rekao...ipak ucio sam te stvari jel...pa fino neke stvari biblija lijepo povijesno objasni...nemam prituzbi...

Ono sto imam prituzbi, jos ceka da se otkrije i dokaze...ali neka....tko ceka taj doceka....kao npr, da je Mojsije razgovarao sa bogom....ili jos bolje...da se otkrije ono koplje sa kojim je onaj vojnik u jednom zamahu poubijao 800 ljudi...da posaljemo Hansa Blixa tamo da on to registrira i demontira...ipak je to oruzje za masovno unistenje ljudi....

Quote:
jesi li primjetio da agnostici postoje samo u sferi religije,
To ti je zato jer je religija jedina bajka kojom se zamaraju odrasli ljudi...

Znas, pitaj dijete od tri godine jel postoji djed mraz i baba roga...jedan ce ti reci da ne postoji, a drugi da postoji...a bit ce i malih agnostika koji ce reci da neznaju jer nemaju mogucnosti spoznati. Ali ovaj koji vjeruje da ima ce ga opaliti po prstima i reci: "budalo, kako neznas jel ima, kad je meni djeda mraz donio darove prosli tjedan".

Zato buraz....navali na darove
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2003., 01:50   #82
bit ce nesto od ebenezera ljudi....koristi mozak...ali ga ego gushi...nema veze....tko ce samnom u opkladu...za 10 godina evo nam ebenezer preso u agnostike teiste.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2003., 02:29   #83
O,moja av av gospo,ako biste izvoljeli,mogli bismo nocas malo zajedno lajati na kaskad...ovaj...zvijezde?

E kaskader,nisam ni mislio da se odmah neces javiti...sa pregrst ispranih i ganjc novih argumenata...

U sta cemo da se kladimo da ya deset godina necu preci u agnostike?Hm...skinuces se go i trcaces po Jelacicevom trgu vicuci JA SAM BIO GLUPI AGNOSTIK!JA SAM BIO GLUPI AGNOSTIK!VISE NISAM!SAD SAM JOS GLUPLJI!!!

Ok?

Nesto mi se prispavalo pa cu sutra da vidim sta si natrtljao.Sad mi savjest nesto ne radi bas najbolje pa bih svasta mogao da ti kayem...ti znas da se salim...


Bas mi je drago sto te opet cujem...ako mi vjerujes...samo kad bi malo,ali barem malo postao fer igrac sve bi bilo lijepo...mogli bi i naci neku zajednicku..ovako nam bas i ne ide...zar ne...ma umijes ti to..samo neces...voles ti svoje misli vise nego dijete zvecku...ali nemoj da te to brine,nisi ni prvi ni poslednji...na zalost...
__________________
Ljubav je zanimanje besposlenog muškarca, razonoda ratnika, a kapric suverena.
ebenezer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2003., 10:20   #84
Quote:
ebenezer kaže:
Bas mi je drago sto te opet cujem...ako mi vjerujes...samo kad bi malo,ali barem malo postao fer igrac sve bi bilo lijepo...mogli bi i naci neku zajednicku..ovako nam bas i ne ide...zar ne...ma umijes ti to..samo neces...voles ti svoje misli vise nego dijete zvecku...ali nemoj da te to brine,nisi ni prvi ni poslednji...na zalost...
Ali reci sto da ti ucinim, kako da te zadovoljim...sve cu uciniti...ali nemoj ocekivati od covjeka nesto sto nije u njegovim mogucnostima..

Kako nisam fer...vidis ja ocekujem da ces ti tek za desetak godina doci k pameti...eto nisam pretjero...

A ti bi da ja odma dodjem k pameti...ti bi da ja odma nakon sto ti ispostiras par shablonskih stavova koje sam sto puta cuo prije, ali ti mislis ako cujem istu stvar sto i drugi put da cu mozda prihvatiti.

Ja da nisam fer igrac...jarca ti...pa to mi je fakat uvreda veca nego da mi kazes da mi sotona naguzio staru i ja se porodio...

Reko sam ti da pitas Maljika...covjeka koji je vodio ondasnje nogometne timove po tim nasim turnirima...pitaj ga za D*****....pitaj ga jel je ikad vidio fernijeg igraca od mene...

Raja mi se lakse odreci nego fer pleya...a ovo je bio niski udarac...i to u subotu od svetkovatelja subote....ccc....ma mora da ima nesto u tome sto kazes da je savjest trula ljudima....kako bi covjek po savjesti ikad mogao da nekoga ovaaaakooo uvrijedi.....

Keve mi...to nisam dozivio od muslimana (koljaca), katolika (inkvizitora i usthasha), pravoslavaca (cetnika), hinduista, indijanera kaj prihajaju z baltickami, nego dozivih to od bivseg brata u vjeri....ma nema rata dok ne digne ruku brat na brata...

Moze li to ikad po savjesti? Ne moze brate...ne moze
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2003., 16:06   #85
Daj,ne drekenjaj se,zvučiš patetično...

Nemaš ti mene šta zadovoljavati,nisam ja peder...Niko od tebe ne traži da ikoga zadovoljavaš osim sebe...a koliko vidim čini mi se da nisi zadovoljan i da nisi načisto..Lutaš monitorom i postavljaš iste postove iz dana u dan...Ako si već načisto sa svim,sa Hristom da nije postojao,da nije onakav kakav je,opisan u Pismu,da Biblija,Kuran,Vede nisu onakvi kakve ih mi danas čitamo...što trčkaraš neprestano naokolo i postavljaš iste postove evo već kako sam kažeš već tri godine...Ako si sa Gogom odavno razbistrio stvari što se opet drekenjaš sa njim...Nisi mi jasan...

A što se tiče uvreda..ma daj..pa ti sam u svakom postu namlatiš najmanje jednu...masiranje ega...glupi bibliotekar koji je zamajan od duhovne elite...itd...ako sam ja tebe uvrijedio time što sam ti rekao da nisi fer ja ti se izvinjavam mada nemilo to radim jer ne vidim da je to bila uvreda...Nefer ljudi se odmah uvrijede kad im pomeneš da nisu fer..odnosno ljudi se najviše žacnu za pominjanje onoga što jesu...to mi savjest svjedoči...eto tvoj zadnji postić su samo podbadanja jer ne znaš šta više da kažeš...Tvoja jedina prednost u ovim postovima što imaš upotrebljiv jezik pa gdje zapne ti počneš da vrtiš sarkazmom,ironijom,podsmjevanjem...

Ja i dalje ostajem pri tvrdnji da si nefer...ali dajem mogućnost da to bude nesvjesno..To je samo moje mišljenje o tebi,ništa više,doneseno nakon diskutovanja sa tobom...Ne ulazim u to da li sve to radiš svjesno ili nesvjesno..To ti vidi...Neka ti tvoja savjest sudi...Ali,u principu je to i ne bitno,ovdje raspravljamo o temama a ne o nosiocima tema...Najbitnije je iznijeti argumente pa ko voli nek izvoli...Savjest će nam pomoći da skontamo šta je šta,zar ne...

Što se tiče bratstva...meni savjest i um svjedoče da je svaki čovjek moj brat...i taj koljač,i taj ustaša,i taj četnik...i onaj papundek...Ništa to ne može promijeniti pa da me i prekolje,rasčereči ili nabije na kolac..on i dalje ostaje moj brat...samo je izabrao svoj put...Najmanje bih želio da me ikakva mržnja isprlja...Onaj koji koljažom rješava neki problem ili nesuglasicu nije dostojan moje mržnje...samo sažaljenja i ljubavi...Čudi me da tebi kao fer igraču i osobi jake savjesti ovo ne stoji u glavi?!...U savjesti ne postoji bivši brat ili brat mjeren po vjeri ili razmisljanju ili ideji...Eto,pokazao si da i agnostici su u stvari dio jednog velikog kolača podvajanja i razdvajanja...U Hristu toga nema,burazeru moj...

Hvala ti za onih deset godina...Ispod toga vidim podsmijeh da sam glup i da mi treba toliko mnogo vremena...Lijepa uvredica,baš lijepa...


Šabloni,šabloni...tvoja logika...vjerujem da si čuo i hiljadu puta iste dokaze,ali mi je glupo da ih nazivaš šablonima...Da li to što si hiljadu puta čuo nečije ime nazivaš šablonom?...Čudna logika određivanja šta je šablon...baš čudna...od čovjeka koji je izučio visoke škole baš čudno da ne razumije dovoljnost dokaza...Da citiram jednu knjigu : nepravedno je za dokaze o Bogu tražiti više dokaza nego što se to traži u jednom sudskom procesu za dokazivanje ubistva...e ti sad vidi o čemu ja ovdje pričam...mislim
__________________
Ljubav je zanimanje besposlenog muškarca, razonoda ratnika, a kapric suverena.
ebenezer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2003., 16:09   #86
da znaš o čemu je riječ...ali ako nisam jasan javi pa ću pojasniti...Iskren da budem ja mislim da ti nikada nećeš naći ono što kažeš da tražiš,nikada nećeš dobiti više dokaza od onih koje si dobio...Što Isus kaže : da dođe i iz mrtvih ne biste vjerovali...ja u tebi vidim taj slučaj..Kao Bertnard Rasel koji je javno rekao šta će reći Bogu kad ga ovaj pozove na istinu : Kazaću mu,zašto nam Bože nisi dao dovoljno dokaza?...Tako ti je to...

A da se vrnem sada na onaj prethodni tvoj sveti spis....

Vidim da smo svi mi glupi kad imamo razne teorije a da ti stojiš po strani...Nije mi jasno kako ne vidiš da si i ti samo dio velikog kolača...nisi izvan..ti si potpuno isti kao mi..tumačiš na osnovu stvari koje ti svrbe uši,kako sam kažeš...za mene je tvoja teorija prepuna nelogičnosti i rupa...teorija koje se protive najobičnijim zakonima logike...I ti imaš svoje svete spise,imaš svoje bogove,svoje idole...Kako to ti tako pametan nisi ništa rješio do sada a toliko dugo kopaš po stvarima?!A tako si uman u odnosu na nas zaluđenike i fanatike i ludake...baš čudno...

Ha ha,dobar si..kao uvređeni klinac kome diraš lizalicu...Ma kao napaljeni pravoslavac kome diraš otačatstvo i svetog Savu...ma ti sektašu jedan,novovercu...čim ne zna šta će da kže diže ironični i podsmjevački štiš...već viđeno burazeru,ništa novo pod suncem..i sam sam prošao tu fazu...ne brini,malo boli ali prođe...

Baš me zanima šta si ti to u istoriji našao o propovjedanju evanđelja u prvom vijeku...Hiljade i hiljade hrišćana stuštilo se iz Jerusalim za Indiju,pokupilo Hrista,usput u Japanu kupilo laptopove i video bimove,nakačili se na satelit i propovjedali cijelom Rimskom carstvu u jednom danu..ma kakav apostol Pavle,kakav Varnava,kakav Jovan,Petar...E sad se sjetih : čuo sam pre neki dan da su u starim ruševinama grada Durnuru Dunduru,čim uđeš u Italiju pa lijevo,našli tri mobilna i dva punjača stara više od hiljadu godina...Ali ne vjeruju da je to mobitel od apostola Pavla..otkud u to vrijeme mobitel nego je to dokaz da su nas posjetili vanzemaljci...Trči reci ljudima da je to apostol Pavle imao direktnu vezu sa Petrom u Jerusalimom i ovaj mu diktirao propovjedi..Lažovčić jedan mali,pa on je sve to muljao naokolo...E baš bih volio da vidim tvoje historijske dokaze o propovjedanju evanđelja,kako,kuda,gdje...

E baš bih volio da čujem razumske argumente od Kuranaca i Vedaša..to još iskreno rečeno nikada nisam čuo...Uz dužno poštovanje,ali nisam...U leba ti,pa ovo zvuči kao neka tajna društva,Kuranci,Vedaši i Bibliotekari,a?Kao Slobodni zidari tj.Kamenoresci...Ovo postaje zanimljivo...

Dobre su mi tvoje muke sa nedokazivanjem da je Mojsije primio na Sinaju zapovjesti...Majke ti,reci mi iskreno,da je negdje pisalo da je imao šuljeve,ti ne bi vjerovao u to dok mu ne zaviriš u d***?..Stvarno si fenomen...strašniji si od ateista...Daj,keve ti,napiši u šta ti vjeruješ,ne mogu da te pohvatam od rane zore nikako...a kažu da je jutro zdravije od večeri...ma lažu mangupi,sve nas lažu neprestano..ova televizija uništi mladež...
__________________
Ljubav je zanimanje besposlenog muškarca, razonoda ratnika, a kapric suverena.
ebenezer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2003., 16:12   #87
Joj argumenata....pa ovo samo kod tebe mogu naći...Pa barem ti znaš da je Biblija koliko historijska toliko i pjesnička knjiga..prosto ti se ne mogu načuditi za šta se ti hvataš...Ajde molim te,kumim te,preklinjem te na koljenima...oslobodi se,dopusti tvom znanju i sposobnosti logičkog razmišljanja da izađe naprijed i da te vodi..molim te,jer znam da to imaš u sebi,znam da si učio,znam da imaš još te normalne logike u sebi...please...Barem ti nisi kao oni teški tradicionalisti koji se drže Kraljevića Marka i Muse Kesedžije...Možeš ti to,vjerujem...Navijam za tebe...

A ovo sa Đedom Mrazom i Baburom Rogom ti je baš lijepo...prosto se ne mogu načuditi kako osoba koja je velika u svojim razmišljanjima padne ovako nisko pa lupi s neba pa u rebra...mnogo ja štošta ne znam o srazu ljudskih bića...

Eto vidiš kako tebi savjest radi onako kako ti voliš,kako tebe svrbe uši..sve po ličnom planu...ajd uzmi Gogu i Shadija za rukicu pa da udarimo jedno kolce..Ringe-ringe-raja
__________________
Ljubav je zanimanje besposlenog muškarca, razonoda ratnika, a kapric suverena.
ebenezer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 00:23   #88
A humor ti je sprovodni..

Ma koje ba uvrede, ne kuzis salu nista...taman sam gledo utakmicu pa mi nogomet bio na pameti a ti mi kazes da sam ne fer igrac, a to mi u nogometu nikad nitko nije reko...


Dobro, posto jos vjerujes u bajke i basne o biblijskoj "kritici"...ajde proucavaj malo ovo za pocetak...to je jos sve po partijskoj liniji, ali malo te povuce na razmisljanje...pa onda za godinu dvije javi da ti dam malo jace hrane...i tako za deset godina, bit ce nesto...to za deset godina, nije to uvreda...vecini treba barem dvajset, vidis smatram te duplo pametnijim.

http://www.religion-online.org/

ajd dobro...dat cu ti odmah malo jace hrane da ne cmizdris:

http://rosetta.reltech.org/TC/TC.html

http://www.bibleandscience.com/biblicalcriticism.htm


posebno malo izuci o kritiki forme…

http://religion.rutgers.edu/nt/primer/form.html

Sitz im Leben..prouci malo to:

http://www.bible.gen.nz/amos/genre.htm

Mora onda jedno godinu dvije da provides uceci process biblijske kanonizacije…I rane dokumente:

http://www.iclnet.org/pub/resources/...n-history.html

Ma ovdje ces naci skoro sve na jednom mjestu:

http://www.bible-history.com/bhodb/l...cat=13&sub=284

Sve skupa deset godina…za iznadprosjecno pametne poput tebe…inace dvajset.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 15:21   #89
eeeeeeeee,takvog te volim...
Vidis da moze kad se hoce...rekao sam ja da ti nisi jos uvijek osusena smokva....
__________________
Ljubav je zanimanje besposlenog muškarca, razonoda ratnika, a kapric suverena.
ebenezer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 20:24   #90
KASKADER,

Ako ćemo tako gledati onda je i Krist pogrešio što je došao i propovjedao i ukazivao na riječ Oca /iako je djelovao u na savjest ljudi/? Nije trebao doći jer itako svime upravlja naša savjest? Nije baš tako. Postoji međusobno prožimanje i poželjno utjecanje:da Riječ Neba utječe i budi savjest,da joj daje veći zamah i snagu i bistrinu jer i savjest može biti slabo zračeća,utonula u destruktivno zračeću snagu grijeha. U svakom slučaju ljudima će na sudu neugodan svjedok biti njihova savjest a ne sveti spisi. Postoji trenutak kada je duša imala čistu savjest a činila je grijehe koji su joj pomutili savjest iako je znala da to nije dobro i da će joj kriterij mudrost-savjest biti pomućena. Primjer: čovjek trijezan zna da alkohol može da negativno utječe na njega i da može biti «nezgodan» kad se napije i da su tu zakoni koji će biti nemili kada učini zlo u pijanstvu. On se napije i u prometu napravi rusvaj i još kojeg policajca razbije šakom i morati će trpjeti zakonske kazne /malo ublažene ali to nije jaka stvar/ i biti će ljut na sebe zašto se napio. Tako će i duše jednom biti svjesne svojih grijeha i uzroka patnji,svjesne da su samovoljom u grijeh pale i da naplaćivanje slijedi.Kao što ljudi imaju milost i bez obzira na kazneni zakon koji ima svoje podučavajuće lekcije,te provode programe liječenja alkoholičara,tako i Bog i proroci imaju svoje programe liječenja svijesti ljudi,bistrenja savjesti,a to što mnogi u ime religije lažu i gluposti pričaju je druga stvar.
SLAP is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 21:33   #91
Quote:
SLAP kaže:
a to što mnogi u ime religije lažu i gluposti pričaju je druga stvar.

Sto ce reci..da ti tocno znas koji pricaju fakat ono sto Bog im je rekao? A kako li samo znas to? Jel pomocu savjesti ili zato sto ti se glas jednoga cini ljepsim od drugoga?

Kazes Isus je ukazivao na spise a ne na savjest?

"Pisano je...oko za oko zub za zub...ali ja vam kazem"?

U njegovo vrijeme ljudi su bili duhovne ovce koje su jednostavno navikle na pastire i bilo bi im bezveze uzeti neki autoritet, jer im je savjest bila degradirana upravo zbog fanaticnog i sturog pracenja Tore i Zakona. Isus im je upravo zelio skrenuti paznju da i pismo svjedoci da je jedan autoritet dan sa svrhom da bude cuvar dok ne dodje drugi autoritet.

Moralni autoritet je potreban samo onome tko moralni zakon krsi. Zabrana pusenja na odredjenim mjestima meni sigurno nije potrebna, jer ja ne pusim nikad i nigdje.

Da su ljudi slusali svoju savjest radije nego svoje pastire i autoritete, koji su ih varali u uvjerenju da su neki posebni izabrani narod i da u ime boga je u redu klati i ubijati nevinu djecu, sigurno im Isus nebi imao sto posebno propovjedati. Da su oni se drzali onog "cini drugome sto zelis da tebi drugi cini"...pa sto bi to trebalo ponavljati?

Prema tome...nacionalni nivo zidovske svijesti je bio potpuno degradiran...stoga Isusova zadaca je bila da ukaze na potrebnu promjenu kolektivno i individualno...a bili su degradirani upravo zbog toga sto su slijepo ko ovce pratili svoje chobane koji su im lagali da su dobivali poruke od boga koji ih je vodio u akcije etnickog ciscenja itd. Isusov autoritet je dakle bio daleko bolji od prijasnjih autoriteta, a ljudi jos nisu bili spremni da totalno maknu pomocne kotace s bicikla.

Mislim..koji to moralni stav je Isus donio a koji svakom normalnom covjeku njegova savjest ne svjedoci?

Pogledaj samo molim te koliko ovdje ljudi na forumu vjeruje da je Jahve stvarno donosio te naredbe o etnickom ciscenju?

Tko to vjeruje, njemu zaista treba jos dugo da se oslanja na druge moralne autoritete...jos uvijek im trebaju pomocni kotaci u voznji biciklom.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 22:51   #92
Dobri kaskader…ko ce prije popustitin ili beton?Beton cini mi se,razumniji je i shvata u cemu je stvar…Eto,imamo novi post:ko je tvrdji:kaskader ili beton?Odgovor je u boci..

A lijepo pise na par mjesta da je Bog rekao da ce odredjeni narodi biti uklonjeni…Pa rekao Avramu,pa Mojsiju…A Isus nigdje nije rekao da je Mojsije lagao nego i njega i Avrama pohvalio…Pa mu Mojsije i dosao malo u posjet,da ga ohrabri,u noci preobrazenja…ding..dong…pa je Isus sam rekao da Pismo nece proci…Pa i Pavle rece da ce se Pismo do vijeka koristiti…A laze glupi krscanin da bi zavodio narod..Jest eno nadjose mu vikendicu i mobilni ..ding…dong…alilujaaaa…Lagao narod i uzimao oprostajnice…zivio od Duha Svetoga i naplacivao propovjedi…ameeeeennnnn…
O jeeee…Isus je rekao da je Mojsije lazov…a i Avrammmmmmm….o jeeee….dobra ova trava…ooo jjeeee…Pa su Jevreji potplatili kriscane da napisu Novi Zavjet da bi se nastavila tradicijaaaaaaa…laganjaaaaa….A onda su ih jurili…ali samo bijednu raju…A Petar krkao u Jerusalimu i trosio crkvene pare…oo jeeee…jurio kurve…A Isus otisao u Indiju..po dogovoru dobio pola carstva ..a Petar mu slao desetak…zavjera,zavjera,ljudi zavjera…
Kaskader,mogu ti reci da je tako govorio i papa..isto kao i ti…o jeeee….deder cugni malo,pa da pocnemo..priroda gotovo sve ucini sama…
__________________
Ljubav je zanimanje besposlenog muškarca, razonoda ratnika, a kapric suverena.
ebenezer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 11:09   #93
Ajde..ajde...vec si nam pokazao da imas smisla za cinizam i aroganciju....lako je nama sa takvima jer smo naviknuti...tesko je takvima zivjeti sa samima sobom

...de sklopi par recenica ono u smislu argumenta nekog. Pogledaj tvoje postove do sad i vidi koliko bi se pametnih recenica moglo izvuci koje bi argumentirale neki tvoj stav:

"Savjest nam je trula...treba nam bozje otkrivenje, koje je naravno biblija i zna se tko jos?"

A zasto je biblija i zna se tko jos autoritet i bozje otkrivenje?

"Zato jer tako kaze biblija i zna se tko jos".

"Vi ostalih 95% koji u povijesti covjecanstva niste nikada citali bibliju i zna se koga jos...sorry".

Hvala ebenezer...takvih sam se "argumenata" nacitao i od muslimana, budista, hinduista, mormona, jehovaca, pa i paganista.

Ma cekam dan kad cu nesto novo cuti od bilo koga...




Quote:
A lijepo pise na par mjesta da je Bog rekao da ce odredjeni narodi biti uklonjeni…
Da da..i Manitu je to govorio indijancima za bijelce...Alah muslimanima za Amerikance svaki dan to govori...svi bogovi svojim sljedbenicima salju poruke o uklanjanju odredjenih neprijatelja...

A zasto ce odredjeni narodi biti uklonjeni?

"Zato jer tako pise".

O vjero, gdje ti je razum.

Buraz, jel bi ti povjerovo da u bibliji pise kako treba dubiti na glavi 5 minuta dnevno?

Nebi bolan...mislio bi glupost, nije logicno..

Zamisli, a logicno ti je da bog naredjuje etnicko ciscenje...interesantno je kako ljudski ego utjece na mozak da mu je vise logicno ubiti nekoga nego dubiti na glavi pet minuta.

Zamisli degradaciju mozga koji je uvjeren da je bog upetljan u prolivanje krvi...da on jos to onako naredjuje bez pardona i diskriminacije:

"A kad udjes u taj grad ne postedi ni staro ni mlado"...


Dobro...ajde sad ti meni onako znanstveno iz povijesti odgovori na slijedece pitanje:

Dali je postojao jedan jedini vjerski motiviran rat gdje onaj koji ga je vojevao nije to cinio u ime Boga?

Molim te kazi mi koji je to rat...

Ako je odgovor NE...onda po cemu bi bili Zidovi drugaciji...i oni u ime svog Jahve ajmo u klanje...

Prema tome, nije meni cudno da su Zidovi trabunjali da im je Jahve naredjivao da u njegovo ime idu osvajati teritorije i cistiti sve pred sobom...nego mi je cudno da mozak moze se toliko degradirati da u to povjeruje.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 13:27   #94
ebenezer buraz,

ne sviđa mi se tvoj podcjenjivački ton i cinizam. Ti si za kvalitetnu raspravu? Želiš nešto novo saznati?

>Mali ćelavi ogrnuti ćebadima.Kaži mi,pošto kažeš da si bio u
>Indiji,jesi li se kupao u Gangu?

jesam.

>Pa kako to može biti zdravo i sveto?

nemam pojima, kako Biblija može biti sveta knjiga? Kako meso može biti zdravo? Vidiš i mene muče slična pitanja.

> kako onda raste ljudksa populacija?

Možda ima malo manje nekih drugih vrsta jer ti to palo na pamet?
Ako ima beskonačno mnogo duša kakve ima veze da li je trenutno milijun mrava i sto ljudi ili nema mravi i ima 230.000 ljudi. Postoji život na svim planetima, a ne samo ovdje na zemlji.

>Takođe,koliko sam razumio reinkarnacija rešava problem zla

Šta si ti točno RAZUMIO? Na koji način ona to "rješava" i šta rješava?.

> i sigurno će jednog dana zlo isčeznuti,zar ne?

To reinkarnacija ne tvrdi.

> Pošto smo mi već odradili dosta reinkarnacija po toj logici bi trebalo da bude sve više dobra

Joj ubit će me tvoja "logika". Šta si ti u stvari shvatio? Ajde lijepo TO napiši pa onda postavljaj pitanja jer ovako nema smisla.

>Ali kako to kad ima određeni broj reinkarnacija?

Tko kaže da ih ima određeni broj?

>Opet problem sa viškom duša....

MA o kakvom ti problemu govoriš?

>Znaš,primjetio sam da sve religije osim hrišćanstva imaju slične >postavke:nepostojanje zla,večnost i besmrtnost >duše,mnogoboštvo,

Recimo Islam?

>rješenje problema sopstvenim snagama...

joj kak opet provaljuješ ovakave fore. Zašto mi nisi odgovorio na pitanja koja sam ti postavio pa bi vidio da ovo nije istina? (pogledaj nekoliko mojih zadnjih postova ovdje)

>imaš zakon karme,zar ne,koja je tu moralnost,

MORALNOST dolazi od Boga i on je IZNAD tog zakona, a svatko je odgovoran isključivo za VLASTITE grijehe, a ne za one NAMETNUTE od Adama ili predaka. Gdje je tu pravednost i moralnost u Bibliji?

>gdje je tu Bog kad puštaš svakoga da se pati jer mu ej to sudbina?

Bog dolazi OSBONO na Zemlju i spašava ljude, daje Svete spise, šalje proroke, ali ipak ljudi su ti koji moraju prihvatiti uputstva. MOžeš konja dovesti do vode, ali ga ne možeš NATJERATI da pije. To se zove slobodna volja.

>To ti je isto kao dijete ti se razboli i umire od raka a ti ništa ne činiš jer je to sudbina.

NIJE! To kaj ti pričaš je glupost i nitko normalan to ne bi dozovolio. Tvoje nepoznavanje zakona karme me zadivljuje. Kad si ono zadnji put čitao? (prije sedam godina?)

>Ovakvo učenje može samo da izađe iz sotonske ruke.

Iz sotonske ruke može samo da izađe učenje o krvoločnom Bogu koji vrši genocid nad nevjernicima.

>Da ste barem imali neku progresiju pa da kže čovjek da je to >proizvod slabe svijesti onog vremena ali to se kod vas ne >mijenja...

pa puno se toga promjenilo i unaprijedilo, čudi me da ne znaš ništa o tome.

>sve udra na osećanja,a razum u okove..Nije to baš dobro burazeru

Ne boj se ti za moj razum. Ipak do Boga se dolazi srcem, a ne razumom u protivnom bi svi bili vjernici.


Quote:
Da citiram jednu knjigu : nepravedno je za dokaze o Bogu tražiti više dokaza nego što se to traži u jednom sudskom procesu za dokazivanje ubistva...
Vidiš ISTO TO tvrdim ja za reinkarnaciju i tvrdim da je daleko više dokaza ZA nego PROTIV. KAd bi išli na sudski proces DOKAZALI bi reinkarnaciju. Šta tvoj razum kaže na to? baš me zanima.

Uglavnom vidim da se nisi baš potrudio, par šablona koje si ufurao u glavu bez želje za razumjevanjem. (fatalizam, vlastiti napori itd.)

Da si ti ZAISTA sve te godine bilo šta proučavao (OSIM BIBLIJE) recimo onaj link koji sam ti dao već bi odavno imao odgovore na sva ovakva pitanja.

Pozdrav,
gogo

p.s. ebenezer, mislim da bi bilo fer da sada i ti odgovoriš na pitanja koja sam ja postavio (ova i prijašnja) i bez cinizma, molim. A na kraju možeš slobodno napisati šta to Biblija ima , a da toga nema u drugim spisima jer to mi još nisi pokazao . Preferiraš Bibliju: zbog čega TOČNO? Zbog razuma NIJE sigurno jer bi onda vjerovao i u reinkarnaciju - nešto je drugo posrijedi...
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 13:40   #95
SLAP, pozdrav

dugo te nije bilo ili te jednostavno nisam vidio u zadnje vrijeme.

Sviđa mi se tvoj primjer i ja razmišljam na taj način i zato mislim da su ipak potrebni sveci i spisi jer kad um "padne" u određeno stanje teško se (nikako?) može sam izvući.

pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 14:13   #96
Re: SLAP, pozdrav

Quote:
gogo kaže:
i zato mislim da su ipak potrebni sveci i spisi jer kad um "padne" u određeno stanje teško se (nikako?) može sam izvući.

pozdrav,
gogo

Gogo, ali kako mozes znati koji su sveci i sveti spisi od boga? Prije si napisao da pomocu uma i savjesti...ali nije li to kontradiktorno? Kako moze um i savjest biti toliko nisko da se nemoze sam izvuci a moze razumno uvidjeti koji je od par tisuca "autoriteta" bogoposlan?

Ili jednostavno prihvatis nekog i nesto jel to on tako kaze?

Ipak moras ti svoju slobodnu volju usmjeriti prema nekom svetom "autoritetu"...ali kako ako ti je um u odredjenom stanju pada?

Ne kuzim...

Kak je SLAP dosao na ideju da je Gabrijela bozji prorok a ti da Vede imaju neki vanzemaljski autoritet....a Shady da je Muhamed prorok....a klonovi da je IL prorok i Ellen White...


Sto se ebenezera tice tesko ce on bez cinizma...znas to ti je kao da si ti jedini pismen na planeti zemlji, pa ti to udari u glavu i ismijavas se sto su svi nepismeni...

Ali da si stvarno pismen, nebi se ismijavao...cinizam dolazi od polupismenih.

Ebenezer ti je proucavao hinduizam, otprilike koliko i krscanstvo. Shablone...

Totalna povrsnost...i jednog i drugog....unaprijed se utvrdi neki koncept i onda samo "trazis" sto ce potvrditi taj koncept. Ispucavanje shablona...a da...covjek je dosao na forum isticuci kako ima malo kvalitetne znanstveno argumentirajuce rasprave...he he..da krepash.

Gogaro...hebemu cucka, pa ja nikako da vjerujem u tu vasu reinkarnaciju....koliko mi onda jos razuma fali? Kaj mislis...
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 14:34   #97
Quote:
ma nema rata dok ne digne ruku brat na brata...
I nema okrutnijeg od vjerskog rata.

Koji sveti spisi kad je kroz povijest većina ljudi nepismena?

Uvijek je "igrala" živa i sugestivna riječ...inače bi i Buda i Isus, recimo,pisali knjige, a ne bi skupljali učenike.

Zanimljivo, sve...baš sve "svete" knjige napisane su naknadno od učenika.

Savjest jest autoritet, ali ona sama po sebi nije došla iz zraka, već je rezultat kompilacije iskustava u vremenu i prostoru.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 14:54   #98
Quote:
Simona kaže:
Koji sveti spisi kad je kroz povijest većina ljudi nepismena?

Pa zato sam prije i napisao da po nekoj matematici tek 5% ljudi u povijesti svijeta je doslo do nekog od "svetih spisa"...


A savjest imaju svi...pa kakva je da je....
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 15:00   #99
Quote:
kaskader kaže:

A savjest imaju svi...pa kakva je da je....
Ali nije urođena kategorija.

Djeca se rađaju bez "savjesti"...Poznato je da mala djeca znadu biti jako "okrutna"...
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 15:07   #100
A morti tu imaju geni neku ulogu...
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:23.