Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.07.2014., 21:56   #1
Pranajama

Preporučeno mi je da je radim. Na netu ima svačega, teško mi je da se snađem. Ako ovde ima ljudi koji je praktikuju zamolio bih za uputstva ukratko.

Recimo, šta kažete na ovo uputstvo: http://jogaiduhovnost.weebly.com/pranajama.html ?
__________________
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana
Truman is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 23:56   #2
Ne postoji uputstvo na kratko, a da ista valja. Jednako kao sto ti nitko ukratko na netu i bez da te uopce vidi i ista o tebi zna ne moze preporuciti bilo kakvu vjezbu bilo cega, a da ozbiljno ne fusari.

Pranajama nije jedna vjezba vec hrpa vjezbi sa hrpom mogucih kombinacija i modifikacija, a sto ce se i kako raditi ovisi o ciljevima, potrebama, predispozicijama, fizickom i psihickom stanju itd (govorim sa stanovista joge, ne tvrdeci pri tome da su ona tocna ili ne, no to i nije tema).

Zasto ti je i tko uopce preporucio i sto od nje ocekujes? ŠPosebno kada dolazi od ljudi sa jakim vjerskim/duhovnim zaledjem i osjecajem stvari se znaju mistificirat, ocekivanja napuhavat, a metode simplificirat (doduse nekad sve to krece i iz cisto marketinskih razloga).
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2014., 00:00   #3
Ok, da ne komplikujemo onda preko neta...Želim ono što pranajama donosi - u slučaju gorelinkovane veze to je čišćenje energetskih kanala. Takođe, bih voleo priliv energije. Krenuo sam danas da radim, videćemo kako će biti.
__________________
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana
Truman is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2014., 00:19   #4
Nema necega sto pranajama donosi.

Kao recimo vjezbanje u teretani, ovisno o programu vjezbanja mogu se jacati raztlicte grupe misica na razlicite nacine, raditi kardio pa i on opet razlicitih ciljeva i oblika.

Ne postoji neki univeralni metod niti cilj. Pranajama moze biti i opustajuca i "energizirajuca" i nesto peto, a moze neka nekome u datoj situaciji biti i stetna...

To je tradicionalno najrazradjenije podrucje joge (iako se danas puno vise varira i komplicira sa fizickim asanama u tradicionalnim izvorima je njima davano daleko manje paznje u odnosu na pranajame) i ne mozes ga savladati u par clanaka ili internet savjeta.



Posljedica konzumerizma, brendizirajuceg i brzo-zaradjujuceg pristupa duhovnim praksama kao i pomodnostima koje vole hitove i brza rjesenja je dovelo do toga da se izvlace neke tehnikice joge, uzasno simplificiraju pa te simplifikacije prenapusu, nekada i brendiraju i onda idu odokativno raditi kao kakvo carobno rjesenje.
To je pogresno, naivno, a nekada i stetno iako ni meni prije 10-20 godina nitko nije mogao pamet ulit u glavu kad bi se napalio na neku "tehniku" il sto vec pa sigurno necu niti ja nikome Doduse mi nismo jos imali internet pa imam bolju ispriku

Nakon prilicno godina uz indijce (ukljucujuci dosta u samoj indiji) i sve moguce njihove duovnjarije, a koju god i kao instruktor, cak i nakon osobnog upoznavanja, razgovora, fizickog pregleda, medicinske dokumentacije, ajurvedske diagnostike i svega zivog i mrtvog ne bih niti blizu bio onako siguran u zadani program kako se zna nac po takvim izvorima i to malne kao kakva univerzalna i na sve primjenjiva vrijednost/metoda. Cak se i moj vlastiti neusporedivo iskusniji instruktor koji je i jedan od "jacih" u indiji i lijecnik po obrazovanju i u masu raznih krovnih strucnih jogickih tijela i medicinsko-istrazivackih zna i nakon tolko godina ponekad vatat za glavu i malo dumat oko necijeg programa i ne izbacit uvijek bas tek tako iz rukava (i to naravno nakon svega navedenog pregledavanja). Dio se kroz vrijeme i praksu dodatno naravno razbistri i prilagodi, ali uvijek tu postoji element (doduse nesto informiranije) subjektivne i stoga moguce pogresne procjene.

Kako se pak tako cesto moze odokativno nabacivat vjezbe po clancima kao nesto jako sigurno i univerzalno prsteci od zacudjujuceg samouvjerenja i u praksu i u teriju iza nje koju se vec gura mi bas i nije najjasnije osim ako se radi o zaludjenim sljedbenicima gurua ili preentuziasticnim pocetnicima.

Iskreno od toga danas bjezim po kratkom postupku i djeluje mi neozbiljno i amaterski. No opet cinjenica jest da su mi danas cjenjeni izvori nekad bili dosadni, a samouvjereni pojednostavljeni newage cirkusanti sa malo znanja, ali lijepim pricama i prosvjetljenim osmjesima veliki autoriteti pa sam zadnji koji se ima pravo na isto zalit

Kako bilo smatram da se bez dobrog razloga bolje u konacnici uopce ne bavit takvim praksama, a ako se vec bavi znat sto se radi. A to znaci ili kvalitetne instrukcije ili puno vise ulaganja u upoznavanje tematike i vlastito (samo)obrazovanje od guglanja.

Zadnje uređivanje Beljki : 18.07.2014. at 00:47.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2014., 08:31   #5
Trebalo bi da te natko pokaže i objasni uživo, ali ako nema takve mogućnosti, pročitaj barem ovu knjigu
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2014., 14:31   #6
Beljki, iskren da budem tvoj pristup ( ''početniče, najbolje da uopšte ne ulaziš u ovo'' ) mi se ni malo ne sviđa. Trebaju mi konstruktivni i korisni predlozi.

Begemotica, hvala na knjizi...
__________________
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana
Truman is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2014., 15:02   #7
Svidjanje nije relevantno.

Ako zelis vozit avion nitko normalan ti nece dat brzinsku uputu u par natuknica i posjest te u avion. Eventualno ako te mrzi toliko da ce rado prihvatiti miliunsku stetu samo da bi te rjesio zivota


Svaka vjestina trazi odredjenu kolicinu znanja, vjezbe i iskustva prije nego smo se sposobni samostalno snalaziti u njoj, nema nacina da se ucenje preskoci zato sto nam se ideja ne svidja.

Najkonstruktivniji moguci prjedlog ako se trazi nesto na brzinu jest upravo taj da se u to niti ne ulazi jer na brzinu mozes napraviti samo zbrku.

Ima nekih zgodnih knjiga (evo da i ja dodam jednu dosta popularnu: http://www.amazon.com/Prana-Pranayam.../dp/8185787840), medjutim nisam osobno u tim knjigama vidio dovoljno za samostalnu primjenu.
One su najcesce svojevrstan katalog tehnika uz ponesto teorije, ali vrlo rijetke ulaze u to kako, zasto, kada, koliko i ne kome bas ovo ili ono specificno primjeniti. Uostalom dosta je tu do iskustva i ne moze se lako staviti na papir.

Ako samostalno zelis radit prvo bih preporucio osnove ajurvede, joge, anatomije i fiziologije s jedne strane, ovakvu literaturu poput spomenutih sa druge i onda naci nekoga za poduku i stavljanje sve u prakticno funkcionalni kontekst.



Onaj koji ti savjetuje da sjednes u auto i ides vozit, jer stos se zajebavat sa autoskolom i tim glupostima, nit je konstruktuvan nit dobronamjeran.

Inace dobar prijatelj mi ima i vjerojatno ce dozivotno imati ozbiljnih neuroloskih problema koji su u jednom djelu vrlo vjerojatno vezani i uz pogresno i pretjerano izvodjenje duhovnih praksi, posebno pranajama. Na slijepo kopiranih iz knjiga, naravno, pa jos pojacanih i uz ignoriranje upozorenja jer svi mi mislimo da se takve stvari desavaju samo drugima

Sa distancom godina i iskustva gledano jasno je da je radio sve upravo suprotno onome sto bi njegovim psihofizickim karakteristikama trebalo preporuciti, ali nitko od nas tada nije blage veze imao sto radi. Netko napisao neku tehniku, zvuci kul, ajmo se ubit od vjezbanja, ko ga hebe...

Zadnje uređivanje Beljki : 18.07.2014. at 15:12.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2014., 18:25   #8
Skinuh na preporuku u međuvremenu Joga i sport od Selvaradžana Jasudiana...Pa sad to čitam, a radim onu najjednostavniju vežbu sa uzdisanjem i izdisanjem kroz jednu nozdrvu...

Beljki, kad rekoh da mi se ne sviđa to je zapravo značilo '' po mom mišljenju, tvoj komentar je defetistički''. No, ti bi onda mogao odgovoriti da znaš daleko više od mene o ovoj temi i tako možemo u nedogled. Ja sam odlučio da krenem da radim pa videćemo šta će biti...
__________________
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana
Truman is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2014., 22:25   #9
Možda se tripujem ( premda postoji dokaz vezan za jedan moj postupak danas da nije tako ) da od kada radim jogi disanje samopouzdanje u određenim situacijama mi je skočilo...a radim ga od juče. Ipak, ne bih da prejudiciram...
__________________
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana
Truman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2014., 09:13   #10
Evo jos jedan link.ENNIO NIMIS-Kriya Yoga:Synthesis of a Personal Experience

Ako hoces procitaj knjigu kad stignes,mozda ti se svidi...Doduse,to je i vise nego sto si trazio,ali Pranayama je srz..
Pozz
__________________
Something ends,something begins...
VingTsun is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2014., 13:52   #11
Hvala u svakom slučaju. Planiram ja i da krenem u školu jogu, al mora prvo neka lova da mi uleti za to. Razne tehnike vizualizacije za tu svrhu do sada nisu pomagale.
__________________
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana
Truman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2014., 12:43   #12
Prakticiram pranajamu već tri godine koliko idem na jogu i moram reći da pruža nevjerojatno iskustvo smirnja duha i duboke otpuštenosti. Postoji više tehnika pranajama koje se mogu primijenjivati na dnevnoj bazi, prije spavanja ili u neko drugo doba dana kada se osoba želi opustiti i odvojiti vriejeme za sebe u kojem će barem nakratko odlutati od svakodnevnice, obaveza i problema.. Svakako preporučam isprobavanje i prakticiranje pranajame, za početak sa manjim jedinicama udisaja i izdisaja kako bi naučili osnove, a tada se postepeno prebacivali na malo kompliciran ije stupnjeve pranajame
LidachZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2014., 13:06   #13
Tako planiram - još par dana ću da radim jogi disanje pa prelazim na pranajamu disanja kroz jednu nozdrvu...
__________________
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana
Truman is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 10:15   #14
Quote:
LidachZg kaže: Pogledaj post
Prakticiram pranajamu već tri godine koliko idem na jogu i moram reći da pruža nevjerojatno iskustvo smirnja duha i duboke otpuštenosti. Postoji više tehnika pranajama koje se mogu primijenjivati na dnevnoj bazi, prije spavanja ili u neko drugo doba dana kada se osoba želi opustiti i odvojiti vriejeme za sebe u kojem će barem nakratko odlutati od svakodnevnice, obaveza i problema.. Svakako preporučam isprobavanje i prakticiranje pranajame, za početak sa manjim jedinicama udisaja i izdisaja kako bi naučili osnove, a tada se postepeno prebacivali na malo kompliciran ije stupnjeve pranajame
Najbolje vrijeme je: 4 ujutro, 10 ujutro, 16 popodne, 22 navečer i ponoć.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 13:02   #15
Quote:
Truman kaže: Pogledaj post
Tako planiram - još par dana ću da radim jogi disanje pa prelazim na pranajamu disanja kroz jednu nozdrvu...
Mislim da ti Joga savez Srbije organizuje besplatne casove ljeti (moguce i tijekom godine), na Adi i sl. Raspitaj se, uvijek je dobro imati nekog koga mozes upitati za savjet, ima opcija dok ti novac ne uleti...

Edit: http://yogasavezsrbije.com/akcija-ve...-jogu-sa-nama/
bema is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 01:28   #16
I dalje radim samo ovo jogi disanje i baš me ljudski prodrma...I kad me uhvati neko loše raspoloženje, nerpijatnost isl...odradim minut, dva i k'o nov sam.
__________________
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana
Truman is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 11:26   #17
Umijeće Življenja (Art of Living) ima super programe gdje naučiš pranayame.
__________________
worldbridger is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 18:52   #18
Ja sam sam otkrio to disanje dok jos nisam ni znao za to...probaj taj osjecaj dok se najezis rekonstruiradi dok dises probaj se sjetiti necega od cega se najezis ali ne u smislu sraha neg u smislu da ti daje snagu...i onda probaj udahnuti taj osjecaj...nadji se nekej kaj te bude potaknulo da se najezis u tom smislu...
Akujiki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:56.