Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Mali literarni kutić

Mali literarni kutić Vaše pjesme, priče, romani...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2013., 13:13   #81
Nešto kao...nametljivi zapis

I.

Sa komadićem ljekovite božikovine za sreću na zelenoj jakni, ulazi u stan spuštena pogleda. Ovdje su zvijezde veće nego u ostatku svemira, na ulazu u stan stoji podsjetnik koji će dugo ostati sinonim za suživot. Bura i zima popucale na njezinoj ruci, malene crvene raspukle kapilare zacjeljuje muzikom. Zatvorivši vrata za sobom, vani je ostala šizofrenija svijeta, buka unutarnjih monologa, život koji bespovratno ruši nostalgiju prošlosti gradeći ni po čemu zanimljivu budućnost. Kada nema nikoga prostor se puni lakoćom, oduškom od osluškivanja tuđeg bȉla, napokon žila kucavica može harmonijski dopustiti srcu da ispravno kuca.

II.

Nije znala kako posložiti hladne nanose života u jednu priču. Hermetika raslojavanja svega iznutra bila je teža od guljenja sitno okoštalog poriluka u kuhinji njezine mame. Ako krene sa raslojavanjem možda ništa više neće ostati. Možda će ostati tišina, pretiha za nove glasove, prebučna zbog ovih starih kojih se želi riješiti. Ulazi u kupaonu i gleda svoj odraz u ogledalu. Ne želi plakati ali bespomoćna je u sprečavanju suza koje šutke klize niz ovo obazrivo lice. Rukom skida ruž i kao da se čudi tom prizoru, tamo na drugoj strani svijeta, u ogledalu, kao da pokušava dio samosažaljenja ostaviti za neki drugi put. Možda bude konstruktivnije, možda si dopusti da se konačno razbije do najmanjeg komadića porculana u stanu. Jer sve je bolje od ove hladne zime koja bezglavo tuli u krošnjama visokih borova. Koja nema samilosti, okrutna je i smrtonosna u naletima vjetra.

III.

Žurno ulazi u auto i veže pojas. Brzopleto frkne novi CD u player. Opera pod zvijezdama orfejski se na cesti razvuče u petu brzinu. Da netko gleda, vidio bi kako Johnwejnovski upravlja kokpitom, razvlači crveni osmijeh i urla pomno uglazbljene činove, scene za neki drugi svijet. Sunce je siromašno odvaljivalo komade mora, bijeložuta pomoljena na ulazu u grad i prošlost koju napušta već godinama, netremice dok pokušava uglazbiti svaki udisaj, krivi pokret srcem koje se čudi njezinom načinu zaborava. Grad ipak nije nikud otišao. Stoji kao vječiti usamljenik pod zidinama, nad ulaštenom dugačkom ulicom na kojoj bi mogla ispisati najduže rečenice svoje mladosti. Šutke izlazi i samo promatra. Ono isto more, isti studentski restoran, zgrade mladenaštva i ljubavi, dvorane satova književnosti. Sve je tu, na istom mjestu na kojem je sve ostavila. Čak je i ona ista, samo je vrijeme dopunilo nove brige, životne odluke, krive integracije i nove kušnje. Dopušta da joj sumrak dodirne ruke, kaže joj koliko je borbi sama sa sobom ovdje vodila, koliko života je ovdje proživjela, koliko radosti novih ustanaka. Koliko ljubavi, vjere i prijateljstva. Odlaže razmišljati o svima njima koji su se raselili diljem zemlje, diljem svijeta, odnoseći sa sobom komadiće beskonačnosti zajedničkog suživota. Bogatstvo koje su joj ostavili čuva na sigurnom mjestu u vremenu poput ovoga. Neprocjenjivo blago zajedničkih sudbina štiti u mirisu kuhanog vina, u pahulji snježne kugle, u toplini sjećanja živi, sada već okončan period bezbrižnosti i slobode.

IV.

Pokušati odgonetnuti na pitanja vlastitih demona, suobličiti sebe sa odgovorima, pokazati put sebi kada puta nema. Odvezla se natrag, ovdje već miriše na snijeg. Magla svaku večer u isto vrijeme skraćuje dane, treba ih zaštititi od vlastitog obezvređivanja. Treba zaboraviti obazirati se na dane koji napuštaju naše živote, dok tama, bez najave, stručno ukida nametljive zapise probojem metafora.


Postano na Zadaćnicama, 15.12.2013.
__________________
"Otada sam gurnuo nos kojekuda, ali neka me vrag odnese ako sam našao puno toga što bi se dalo usporediti sa mirisom pseće šape. To je miris idiotskog i neiscrpnog optimizma."
NeaSnow is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2013., 14:07   #82
jako dobro. metafore su skladne, nenametljive. uopće, tekst je pažljivo iskomponiran. rekli bi, fina arhitektonika
gajto gazdanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2013., 15:21   #83
Quote:
gajto gazdanov kaže: Pogledaj post
jako dobro. metafore su skladne, nenametljive. uopće, tekst je pažljivo iskomponiran. rekli bi, fina arhitektonika
Kada se trudimo biti nametljivi dobijemo sasvim suprotan efekt Zahvaljujem
__________________
"Otada sam gurnuo nos kojekuda, ali neka me vrag odnese ako sam našao puno toga što bi se dalo usporediti sa mirisom pseće šape. To je miris idiotskog i neiscrpnog optimizma."
NeaSnow is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2013., 23:25   #84
Noć

More bez obala
Kiša bez obraza
na kraju vrata
u blizini srca
impulsi utihnuli
u toplini zime

Iz vlakova nitko
nikome ne maše
(Nije ovo Arsen)
Ni ona gospođa
svome mužu
čija leđa odlaze zauvijek
Ona to ne zna
Ili zna, samo si radije laže
Laž kao utjeha za doživotnost

Zima će biti duga
Kiša ne prestaje
Ali srce želi
Jer utihnule su riječi
A sjećanja dolaze
Sa novim vjetrom
Koji udara naša vrata
I sve prozore
Zauvijek
__________________
"Otada sam gurnuo nos kojekuda, ali neka me vrag odnese ako sam našao puno toga što bi se dalo usporediti sa mirisom pseće šape. To je miris idiotskog i neiscrpnog optimizma."
NeaSnow is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2014., 21:36   #85
Cesta

Teške su noći. Poput sitnih odrona na kiši.
Ili nema snova, ili su to snovi koji ukazuju
na prošlost. Ili na gubitak. Na kraju dođe na isto.
Prošle noći netko nas je iskrcao na nepoznatoj cesti.
Bez riječi.

Zatim buđenje uz tuđu kišu koja udara o tuđe staklo.
Cvijeće je živjelo u vazi blizu prozora.
Miris pržene kave i ja koja dodirujem kosu kretnjom
nekoga tko je bio odsutan godinama. Govoriš.
Gledamo u pukotine podno naših stopala.
U pukotine i prestanak smijeha.

Učini mi uslugu jutros. Navuci zavjesu i vrati se u krevet.
Zaboravi kavu. Pretvarat ćemo se
da smo u stranoj zemlji, zaljubljeni.

Govoriš i samo što ne povjeruješ u to.
__________________
"Otada sam gurnuo nos kojekuda, ali neka me vrag odnese ako sam našao puno toga što bi se dalo usporediti sa mirisom pseće šape. To je miris idiotskog i neiscrpnog optimizma."

Zadnje uređivanje NeaSnow : 11.01.2014. at 21:45.
NeaSnow is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 23:05   #86
I.
Mirišu zeleni bonsaiji, u njihovim granama lahore papirnati zidovi obližnjeg dana. Malena gejša lebdi niz par bambusovih stepenika omotana svilom kimona, njeni koraci biju ritmom krovova, ritmom dana. Japanski zmajevi pod kapcima rastapaju svoje boje pritiscima prstiju, slažu halucinogenu tapiseriju mraka u cvijeću. Sve se to događa u japanskom vrtu dok pijem čaj od jasmina.

II.
Sekunde bježe nanozarezima. pješače u tepih preobučene u crno vino. Pragovi škljocaju vratima. Na drugoj strani je more, u njemu su potonuli i vrijeme i matematika. Utopili su se pastelnim sladostrašćem i postali trava. More uvijek proviruje vratima, škljocaji ga tjeraju da ubacuje kapljice unutra. Sad sjedim na splavi. Glasovi su mirni, objavljuju da pomalo ponestaje goriva. još samo sedam minusa i potoniti ćemo na dno. Žedna sam. kapljice mira rose mi tjeme i nije me strah. Popiti ću malo ovog jezera, Možda mi sol osuši usta. A možda smo potonuli. Opružena sam u svojoj utrobi.

III.
Zaključavam vrata ovog grada, noć je,
pustinjarim tek opet
ulicom
raširenom poput krila razgaljenih bubamara
mišlju prolazi
kako je predivno biti sam pod nebom, ili barem samo tako misliti
na kratko
znala sam kako je imati svijet za sebe
i mirisati na osvajanje srebrom posvojenih uspomena
u samo jednom
mraku
otisci mojih usana teku i na rubovima tek titra ploha dlana, samo mali trzaj
Tek na rubovima
malo se jutrom
prelio mrak.

IV.
Nešto se dogodilo
Dok si čekala na raj
Jato sjevernih ptica u letu promijenilo formaciju
I raspršilo oblake
Nisi mislila na to
Dok si se divila sinhronicitetima njihovih krila
Kako nam samo malo gipkosti nedostaje
Da razgovaramo s vjetrom
I hodamo po vodi
Mijenjaš cipele za orke
Studiraš baobabe
I slušaš
Kako ti srce jače bije
Dok u ocean slavodobitno porinjaš
Svoje snove
U susret ekvatorima tvojih java
Budi hrabra
Koračaj krilima proloma oblaka
Lagana
Ispred vjetra
Uvijek
__________________
"Otada sam gurnuo nos kojekuda, ali neka me vrag odnese ako sam našao puno toga što bi se dalo usporediti sa mirisom pseće šape. To je miris idiotskog i neiscrpnog optimizma."
NeaSnow is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 22:44   #87
Na kraju ljeta

Prošlo je sadam
dugih i kratkih
naše ruke i tijelo
jedno
naše sudbine i usne
dvoje

Tvoja ljubav
čudesna toplina
jednostavnosti

Na kraju ljeta
govoriš mi
o početku svijeta


Prošlo je sedam
potrebno je još pet
zima u snijegu
nas troje i spokoj.
__________________
"Otada sam gurnuo nos kojekuda, ali neka me vrag odnese ako sam našao puno toga što bi se dalo usporediti sa mirisom pseće šape. To je miris idiotskog i neiscrpnog optimizma."
NeaSnow is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2015., 21:14   #88
Komadići jazza

Dugo nisam slušala jazz
nisam znala umiriti blizinu
svijeta uronjenog duboko
u bezbrižnost spoznaje
da je bol zapravo samo
prstohvat pripreme za ljubav.

Ništa nisam znala o životu
(jer dovraga, kako išta znati o njemu)
ali sam naslućivala o divnosti
sanjanja i toplini
gipkosti blizine
lude i pomahnitale blizine
toplokrvnosti tijela
i mladosti
(one o kojoj naravno pjeva Arsen, jer tko bi drugi)
o cestama koje vode sve do u iduće jutro
kroz koje škilji sunce koje doručkujem lagano
poput boli koju ne izgovaram.

Dugo nisam slušala jazz
ne stignem ga ugurati u svakodnevicu
ali s vremena na vrijeme osluhnem
te komadiće ljepote
s kojih otpuhujem prašinu
otpuhujem Dantea
onaj svoj snijeg pod noćnom lampom
zelene prozorčiće
i miris cimeta obojan u jesen.
__________________
"Otada sam gurnuo nos kojekuda, ali neka me vrag odnese ako sam našao puno toga što bi se dalo usporediti sa mirisom pseće šape. To je miris idiotskog i neiscrpnog optimizma."
NeaSnow is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2016., 00:44   #89
Poezijo nedostaješ mi...
__________________
"Otada sam gurnuo nos kojekuda, ali neka me vrag odnese ako sam našao puno toga što bi se dalo usporediti sa mirisom pseće šape. To je miris idiotskog i neiscrpnog optimizma."
NeaSnow is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:22.