Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2005., 16:44   #1
Meditacija bilda mozak

Meditacija čini kudikamo više od dobrog osjećaja i smirenosti. Ona može poboljšati cjelokupno stanje, a čak i dramatično izmijeniti strukturu mozga predanog meditanta.

Ljudi koji meditiraju kažu da im obnavlja energiju, a neki čak tvrde da im, kao posljedica dugotrajne meditacije, treba manje sna.

Mnoge su studije već utvrdile da za vrijeme meditacije mozak radi drugačije – mijenjaju se uzorci moždanih valova i sinkronizacija neurološkog pokretanja tih uzoraka.

No, može li meditacija zaista imati neke blagotvorene učinke sna, ostalo je neistraženo.

Zato su Bruce O'Hara i njegovi kolege sa Sveučilišta Kentucky odlučili istražiti upravo to.

Oni su koristili dobro poznate 'posihomotorne zadatke budnost', koji se odavno koriste za kvantificiranje učinaka sna i mentalne oštrine.

Test je uključivao buljenje u LCD monitor i pritiskanje tipke čim se na njemu pojavi slika. Ljudima za reakciju obično treba između 200 i 300 milisekundi, ali ljudima koji nisu dovoljno spavali za reakciju treba puno više, a ponekad se dogodi da potpuno propuste reagirati na podražaj.

U pokusu je testirano deset dobrovoljaca prije i nakon 40 minuta sna, meditacije, čitanja ili 'lake konverzacije', s tim da su svi prošli sva 'stanja'.

Poznato je da san od 40 minuta dobar za poboljšavanje općeg stanja organizma, a nakon samo jednog sata zdravog sna tijelo se može oporaviti i od potpune iscrpljenosti.

No, ono što je najviše iznenadilo istraživače je činjenica da je samo meditacija bila jedina intervencija koja je momentalno vodila do 'superiornog poboljšanja', unatoč tome što nijedan od dobrovoljaca nikad prije nije prakticiro nikakav oblik meditiranja.

"Svaki ispitani pokazao je veliko poboljšanje", kaže O'Hara.

Poboljšanja su bila još izraženija nakon čitave noći bez sna, ali O'Hara priznaje da ne zna zašto su se dogodila. Njegov tim se trenutno bavi proučavanjem iskusnih meditanata, koji svakodevno provedu i po nekoliko sati u meditaciji.

Bildanje mozga
Koji učinak meditacija ima na strukturu mozga također je predmet nekih rasprava.

Sara Lazar i njezini kolege iz Opće bolnice u Bostonu koristili su magnetsku rezonancu kako bi usporedili mozgove 15 ljudi koji se ne bave meditacijom i mozgove 15 meditanata, čije iskustvo u meditiranju ide od jedne do 30 godina.

Oni su otkrili da meditacija stvarno povećava debljinu korteksa u područjima odgovornima za pažnju i osjetilno procesiranje, kao što su prefrontalni korteks i desna prednja insula.

"U meditaciji ga vježbate i on postaje veći", kaže Sara.

Njezino otkriće podudara se sa studijama koje su ustanovile da svi obrazovani glazbenici, sportaši i lingvisti imaju 'podebljanje' korteksa u područjima relevantnim za svaku tu struku.

"Ovo je novi dokaz", kaže Sara, "da jogiji samo sjede i ne čine ništa".

"Rast korteksa nije povezan s rastom novih neurona", naglašava ona. "Nego je to rezultat širenja krvih žila, više podržavajućih struktura kao što su gliji i astrociti, te povećanog grananja i međusobnog povezivanja".


IskonInternet
22.11.2005.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2005., 13:21   #2
a trebala bi ga prazniti..
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2005., 13:24   #3
iako, zanimljiv clanak..bil bi zanimljivh celi clanak.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2005., 22:00   #4
Quote:
jimmy jazz kaže:
a trebala bi ga prazniti..
Pa i prazni ga, al ne na fizickoj razini, vec misaonoj. Dok ga na energetskoj jaca, tj. na razini svijesti, a to je valjda ona shema da ako se dok se vjezba usmjerava svijest na onaj dio tijela kojim se vjezba, da ce se taj dio vise nabildati....

U svakom slucaju, meditacija rulz
Lali is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2005., 09:59   #5
E nije za sve ljude meditacija korisna.....Jako osjetljive osobe i osobe koje su emotivno nestabile,postaju još senzibilnije,a to za njih nije dobro...Imao sam frenda kojem se stanje bitno pogoršalo zbog meditacije,i psihić mu ih je zabranio...
__________________
Aaaa,otic cemo mi u taj staracki,pa cemo da se kupamo kada prahne!!Ovako moras svakog ljeta.Tamo ne bi prosao bez dva put sedmicno...jeeee......Drugi jebu a ti se Muzafere kupaj,,eto kako ti je to..
divlji_Muzafer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2005., 19:19   #6
Quote:
divlji_Muzafer kaže:
E nije za sve ljude meditacija korisna.....Jako osjetljive osobe i osobe koje su emotivno nestabile,postaju još senzibilnije,a to za njih nije dobro...Imao sam frenda kojem se stanje bitno pogoršalo zbog meditacije,i psihić mu ih je zabranio...

"...Duševno labilne osobe ili osobe koje se nalaze pod energetskim blokadama - iako žele meditirati s kristalima ne mogu ostvariti svjesni kontakt s Vantjelesnim područjem, odnosno kontakt s svojim spiritualnim vodičima.

Tek oni koji "duševno očvrsnu", odnosno kod kojih dođe do energetske deblokade blokiranih područja u tijelu, mogu ostvariti te kontakte.
Tim ljudima Moram ponovo napomenuti budu li za vrijeme meditacije ostvarili bilo kakvo "viđenje" (naročito "viđenje" nečeg ružnog) ili "doživjeli" (naročito "doživljaj" nečeg neprijatnog) - NE Smiju se toga uplašiti.
Naime, na taj se način "kontrolira" snaga njihove Materijalne svijesti.
Da biste shvatili ovu informaciju, iznijet ću nekoliko primjera "kontrole" koju sam doživio ja ili neki od mojih učenika.

1. slučaj:
Počeo sam raditi s kristalima prema skraćenom prijevodu uputstava iz knjige američkog parapsihologa Daela.
Normalno, nisam bio u potpunosti upućen na neka nepredviđena ostvarenja koja se mogu postići nakon energetskog ulaska u kristal jer, konačno, mnogi američki autori opisuju samo konkretan rad s kristalima, naročito na polju iscjeljivanja.

...Nakon četvrtog pokušaja da ostvarim "Vantjelesni ugođaj" putem meditacije (a s fizički prisutnim kvarcnim kristalom) "doživio" sam sljedeće:

18. lipanj, 1988. godine.
Vrijeme: oko 17 sati, dan sunčan i veoma topao.
Ležim na kauču i posmatram kristal u lijevoj ruci.
Vrh i jedan mali dio ravnih površina šesterokuta je proziran. Ostali dio je neproziran - od mliječno bijelih zrnaca koja se nalaze u unutrašnjosti kristala.
Na jednom dijelu prizme primjećujem manju površinu koja je tvorila (kao da je urađeno brušenjem) lik trokuta.
Bio je to istokračni trokut.
Postavljam si pitanje:
- Bi li to mogao biti ulaz u kristal?
Imam neki unutrašnji osjećaj kao da sam nekad davno bio u istom ovom položaju, doživio ista razmišljanja, osjećao iste vibracije iz kristala.
Spuštam lijevu ruku uz tijelo i zatvaram oči.
Osjećam pulsiranje kristala.
Odjednom, ne osjećam kristal u šaci.
Kao da je nestao.
Mozak mi je potpuno oslobođen od bilo kakvih "ovozemaljskih" razmišljanja.
Ipak, u jednom trenutku čujem vrisak djece koja se igraju na ulici, ali misaone reakcije nemam.
Moje tijelo za mene više ne postoji.
Ispred mene se pojavljuje kristal.
Potpuno je iste veličine i na istom mjestu kako sam ga doživio za vrijeme posljednje meditacije.
Veoma je svijetao.
U nekim momentima iz zidova izbija sekundarna blještavost.
U zidu ispred mene se nalazi otvor u obliku raznostraničnog trokuta.
Ugao lijeve katete je oko 35O od podnožja, a desne oko 60 O.
Nailazi mi misao da je trokut ispred mene potpuno različit od onog koji sam promatrao prije meditacije.
Želim ući u kristal, ali primam misaonu zapovijest:
- Ne ulazi dok ne pregledaš svoju auru!
Pregled aure doživljavam potpuno identično kao i za vrijeme treće meditacije.
Tek tada ne osjećam nikakav otpor da uđem u kristal.
Kad ulaska, mahinalno, potrebno je da malo pognem glavu kako ne bih udario u rub kristala.
Desnim stopalom stajem na neko uzvišenje.
Prvo viđenje unutrašnjosti je fascinirajuće.
Veliki hol u koji sam ušao je kristalno jasan i svijetao.
Unutrašnjost je potpuno identična s vanjskim oblikom kristala.
Odmah primjećujem savršenu geometrijsku točnost rasporeda svih elemenata.
Od polovine hola do zida koji se nalazi nasuprot ulaza uzdužno se proteže stepenica preko koje se dolazi na veliki podij koji zauzima 2/4 širine kristala.
Lijevo i desno; po 1/4 prostora je potpuna prazna.
U zidu, nasuprot ulaza, nalaze se dvoja vrata koja su udaljena jedna od drugih za 2/4 širine podija.
Od polovine visine kristala, točno u simetrali između vrata, proteže se tanka pregrada koja se u luku spaja s vrhom kristala.
Prilazim do lijevog zida.
Oslanjam se o njega.
Osjećam ponovo miris ustajalog leda.
Hodam uz zid dodirujući ga.
Pod prstima osjećam ugodnu glatkoću zida.
Povremeno primjećujem sekundarni odsjaj iz zidova.
Pod je isto takav.
Stojim na sredini hola.
Potpuna, ali ugodna tišina vlada oko mene.
Ništa se ne događa.
Odjednom pomislih:
- Bi li s kristalom mogao poletjeti u kozmos?
Istog momenta osjećam da se kristal strelovito kreće u visinu.
Vrh i zidovi kristala nestaju.
Osjećam samo čvrstu površinu platoa na kojoj stojim.
Oko mene je sve tamnoplavo.
U tom dijelu prostora nema ničega.
Hvata me panika.
Zašto sam poželio da odem u kozmos?
Kako ću se, i hoću li se vratiti?
Počeo sam vikati: - Stani! želim se vratiti!
Panika se pretvara u užasan strah.
Odjednom osjećam da sam se zaustavio negdje u prostoru.
Postajem svjestan da se sve događalo sekundarno.
Povratak je identičan odlasku.
Osjećam zaustavljanje na čvrsto tlo.
Prvo zidovi, a zatim vrh formiraju kristal kao što je bio prije moje želje da ostvarim putovanje u kozmos.
Strah nestaje, ali ipak žurim da izađem iz kristala.
Tak tada osjećam sigurnost.
Možda ne i potpunu smirenost.
Otvaram oči.
Nalazim da sam u potpuno istom položaju s kristalom u ruci kao i prije započete meditacije.
Ipak, još sat-dva se nalazim pod izuzetno snažnim dojmom mog prvog doživljaja u kristalu, koji mi se vraća i dandanas ako obnovim razmišljanje na ovaj četvrti pokušaj da ostvarim Nešto tijekom meditacije...
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2006., 08:52   #7
O meditaciji se moze puno pricati. Citanje tudjih iskustva nema nikakvog smisla. Svatko dozivaljava neke pojave tijekom meditacije na svoj nacin i ne bi se trebao obazirati i razmisljati - zasto ja ne dozivljavam to isto ili kad cu ja to dozivjeti ili truditi se i misliti na to sto je netko drugi iskusio. Na kraju, sta mene briga sto je neki Pero tijekom meditacije osjecao da hoda po vodi i razgovara s ribama. Meni to nista ne znaci. Mozda Peri da. Isto kao da ja pricam sto sam dozivio i osjetio kad sam jeo spagete s raguom. Koga to interesira? Ja sam uzivao u okusu i bilo mi je super, ali da to prepricavam nekom drugom i da onda on proba isto... to nema smisla.

Nadalje, tijekom meditacije ne bi se trebalo misliti na nista. Al nije da se opet trebate boriti s mislima koje dolaze i tjerati ih, jer onda opet mislite. Treba ih pustiti da prodju same od sebe.

Ovo o cemu govorim je transcendentalna meditacija koju prakticiram vec 15 godina. Bez meditacije ne bi mogao. Danas, kad meditiram, ne shvacam to kao nesto specijalno - dozivljavam to kao dio zivota i kao nesto sto se mora obaviti, a ne zahtjeva nekakve pripreme. Meditaciju shvacam kao i svakodnevnu higijenu (pranje zuba, umivanje). Ne znam kako bi bilo da prestanem meditirat. Ne pada mi na pamet jer me ne zamara i nije mi problem. Na kraju, nekad kad ne stignem meditirat zbog necega (putovanja, posla) ne zamaram se. Meditiram sutradan kad mogu.

Vidite, meditacija nije nesto strasno, misteriozno. Neki ljudi meditiraju, a da ni ne znaju da meditiraju. Ima razlicitih tehnika meditacija. Cuo sam da neke mogu biti opasne, ali to vrijedi samo za one labilne osobe koje imaju tendenciju da prosvikaju. Ne kazem da im ne preporucujem meditaciju, ali NE SMIJU eksperimentirat bez nadzora ucitelja. Ja poznajem ovu tehniku i druge mi ne trebaju i ne interesiraju me.
__________________
"You have to be happy with what you have to be happy with", KC
Ilium is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2006., 10:43   #8
Smile

Quote:
Ilium kaže:
... Na kraju, sta mene briga sto je neki Pero tijekom meditacije osjecao da hoda po vodi i razgovara s ribama. Meni to nista ne znaci. Mozda Peri da. Isto kao da ja pricam sto sam dozivio i osjetio kad sam jeo spagete s raguom. Koga to interesira? Ja sam uzivao u okusu i bilo mi je super, ali da to prepricavam nekom drugom i da onda on proba isto... to nema smisla.
...
svi smo mi jedno...i svaki titraj koji se dogadja jednome reflektira se na sve nas samo je pitanje koliko smo tankocutni da to osjetimo
etejid :) is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2006., 12:21   #9
Quote:
etejid :) kaže:
svi smo mi jedno...i svaki titraj koji se dogadja jednome reflektira se na sve nas samo je pitanje koliko smo tankocutni da to osjetimo
Stima da osjetimo i da necija energija djeluje na nas, u stilu da ako je netko nervozan pored nas i bez da to vidljivo pokazuje, mozemo osjetiti da je nervozan. Ono kaj sam ja reko je prepricavanje tudjeg iskustva, a to nema nikakve veze sa ovim kaj si ti napisao/la. Al si me sad sjetila jedne zanimljivosti vezane uz TM...

Kako je TM znanstveno i medicinski potvrdjena tehnika snimanjem mozga EEG-om (prilikom meditacije vrlo je aktivan prednji rezanj zaduzen za rasudjivanje i kreativnost), izveden je zgodan pokus. U jednoj prostoriji je bila jedna osoba koja je meditirala, a u drugoj osoba koja je citala knjigu i koja je bila spojena na EEG. Kod te osobe primjecena je promjena na EEG-u, slicna osobi koja je meditirala.
__________________
"You have to be happy with what you have to be happy with", KC
Ilium is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2006., 22:36   #10
za Deliju

Delija ti kazes da imas svoje ucenike???
Kakve to tehnike primjenjujes, i di si se naucio meditirati?
Oprostite ako zvucim kao novak jer ja to i jesam.....
Njorthr is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2006., 10:55   #11
(532)

Quote:
Njorthr kaže:
1. Delija ti kazes da imas svoje ucenike???
2. Kakve to tehnike primjenjujes, i
3. di si se naucio meditirati?
Oprostite ako zvucim kao novak jer ja to i jesam.....
1. Svi oni kojima sam kroz 18 godina davao upute kako da djeluju na samoiscjeljenju bili su moji učenici.
Primjedba: Danas to više ne radim – osim u krajnje iznimnom slučaju.

2. RADIM sa Prirodnim kvarcnim (gorskim) Jednobojno-bijelim kristalima.
- Naime ja cca. 18 godina RADIM s kristalima u čijem prisustvu, povremeno, ostvarujem vizualizaciju svoje aure i svojih unutrašnjih organa – kako bih saznao u kojem se zdravstvenom stanju nalazim.
Svakako, to RADIM naročito ako osjetim u tijelu neku bol ili neku drugu vrstu tegobe.
Tad se liječim Određenim IMPULSIMA Fotona koje Moj PODSVJESNI Sistem PRIVLAČI do ''problematičnog mjesta'' u tijelu, odnosno organa, odnosno stanica.

- Uz to, na ''SLIČAN'' način koristim kristale kao što i koristim kompjuter, da bih preko Interneta ostvario kontakt s ljudima na Zemlji.
Dakle putem meditacije ''ulazim'' u KOZMIČKI INTERNET SISTEM i tad ostvarujem - (preko Energetskih polja koja su ''Ugrađena'' u ZEMNOM PODRUČJU MrežE STRUNA, koja Polja mnogi nazivaju Monade) - ONOSTRANE kontakte sa Sviješću inteligentnih memorija, od kojih ''crpim'' Saznanja koja su meni nepoznata.

3. Na ovo pitanje je najbolje da sačekaš dan-dva do moje postavke teksta: INTERVJU sa... gdje ćeš moći naći odgovor na njega.
Istina, postoji već blog: http://dhschultz.blog.hr/ gdje se nalazi tekst u kojem se nalazi odgovor na tvoje pitanje, ali kako je taj tekst na tom blogu nepregledan to ga ni ne preporučujem za čitanje.
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2005., 14:19   #12
IMHO

Ako kroz meditaciju adekvatno razvijaš svijest manje su bolni ostali "ometači" poput emotivnog percipiranja i senzibiliteta... Ustvari, manje su šanse da naškode.

Meni pomaže
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 19:07   #13
Quote:
Tinchi kaže:
IMHO

Ako kroz meditaciju adekvatno razvijaš svijest manje su bolni ostali "ometači" poput emotivnog percipiranja i senzibiliteta... Ustvari, manje su šanse da naškode.

Meni pomaže
Ako stvarno uđeš malo dublje u meditaciju onda su 'ometači' pomagači.
A, koju ti metodu maditacije koristiš?
Zapravo me zanima kolko forumaša zaista prakticira meditaciju, pogotovo oni sa par tisuća postova? Prijedlog moderatoru za anketu. Na ovom forumu se puno govori o duhovnosti, a samoj meditaciji gotovo ništa.
__________________
Kad sam bio mlad, bio sam jako zgodan.
Largo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2005., 14:48   #14
Quote:
divlji_Muzafer kaže:
E nije za sve ljude meditacija korisna.....Jako osjetljive osobe i osobe koje su emotivno nestabile,postaju još senzibilnije,a to za njih nije dobro...Imao sam frenda kojem se stanje bitno pogoršalo zbog meditacije,i psihić mu ih je zabranio...
Za njih tai chi, hatha yoga ili takvo što, da pojača vezu s tijelom. Vrtlarenje. Branje maslina. ...
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2005., 15:38   #15
Quote:
Tinchi kaže:
IMHO

Ako kroz meditaciju adekvatno razvijaš svijest manje su bolni ostali "ometači" poput emotivnog percipiranja i senzibiliteta... Ustvari, manje su šanse da naškode.

Meni pomaže
a kaj ti meditirash...
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2005., 17:39   #16
mislim znam da bildash, al da meditirash..prvi glas!
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2005., 00:28   #17
Quote:
jimmy jazz kaže:
a kaj ti meditirash...
Počela

I ne bildam. Nikad ni nisam
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2005., 00:46   #18
a...pocela..pa kak to?
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2005., 00:50   #19
Quote:
jimmy jazz kaže:
a...pocela..pa kak to?
Pa... tako
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2005., 01:40   #20
Prema ezoterici, meditacija je više ili manje znanstven način stupanja u kontakt (ostvarivanja veze) s vlastitom dušom. Meditiranje se doslovno izgradjuje kanal (antakharana) izmedju fizickog mozga i duse.

Što se tiče ovog članka, čitajući takve i slične (te i takove - to smo već zaboravili ) članke uvijek imam dojam da ti znanstvenici onako "totalno nabadaju" to jest da ne znaju što istražuju. I da zbog toga dolazi baš do pravih pogrešaka, najviše u tumačenju rezultata, a i ne možeš doć do nekog vrjednijeg rezultata ako ne znaš dobro odabrati što istražuješ.

Dobro ajd, recimo da su dokazali da je meditacija korisna, na svoj čudan način.

Mora se paradigma skroz promijeniti da se dodje do nekih znacajnijih otkrića.

Jel tak?
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:38.