Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.12.2009., 20:46   #1
Vinski ocat

Može li mi tko opisati točan postupak za dobivanje vinskog octa od crnog vina?
kjasna is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 12:06   #2
Ja sam imao jednu staru drvenu bačvu , u koju sam jednostavno ulio crno vino i ostavio da stoji sa otvorenim pristupom zraka, negdje u jesen jer mi je trebala inoksica.
S vremenom sve je provrelo, stvorio se onaj film na površini octa i dobio sam vinski ocat tamne boje.
A za jabučni ocat mi je jedna teta dala tzv"jabučni klobuk", koji sam stavio na sok od jabuka i dobio jabučni ocat. Ali mislim da je postupak isti jer se sve svodi na vrenje octenih bakterija. I da , treba biti toplo, jer na hladnom nema vrenja.
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 12:10   #3
O octu:

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 29.12.2009. at 10:41. Reason: uklanjanje linka na drugi forum
diabolica is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 29.12.2009., 00:04   #4
Hvala za odgovor!
Sad mi je jasno što se dogodilo. Naime, ujesen smo ubrali jako malo crnog grožđa, ali smo ipak namjeravali od njega dobiti desetak - petnaestak litara vina. Kako je o tome brigu vodila moja mama, koja je nažalost u međuvremenu umrla, mi se nismo snašli te je bačva cijelo vrijeme bila poluotvorena. Tek smo prije nekoliko dana otkrili da je vino kiselo. Mislila sam da je potrebno učiniti još nešto kako bi se od njega dobio ocat, međutim po onome što ste napisali čini mi se da to neće biti ni potrebno, tj. da već imamo vinski ocat.
kjasna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2010., 10:10   #5
octene bakterije stvaraju se nemarom podrumara
octene bakterije razmnozavaju se pristupom vece kol zraka i topline
te razlažu alkohol u octenu kiselinu
ako ti tijekom vrenja temp mosta prelazi 25 C onda ti krece lagano octeno vrenje
zato se vrsi kontrolirano vrenje-odnosno hladjene mosta,talozenje itd.
vinoljubac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:41.