Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2012., 22:30   #5621
Fw: You have received an infraction at Forum.hr

Quote:
Jonadab kaže: Pogledaj post
Premda osobno smatram ta objasnjenja o skakavcima prenapregnuta, probat cu to malo pojednostaviti.
Prije svega - narastaj -
zelim se referirati na SK iz 2010.
15.04. Str. 7-11
citat:
Iako ne možemo izračunati koliko točno traje “ovaj naraštaj”, trebamo imati na umu nekoliko pojedinosti u vezi s izrazom “naraštaj”. Naime on se obično odnosi na ljude različite dobi čiji se životi preklapaju tijekom određenog vremenskog razdoblja, ne može trajati predugo i ima svoj kraj (2. Mojs. 1:6). Kako onda trebamo razumjeti Isusove riječi koje se odnose na “ovaj naraštaj”? Životi pomazanika koji su vidjeli znak kad je on 1914. postao vidljiv očigledno se trebaju preklapati sa životom ostalih pomazanika koji će vidjeti početak velike nevolje. Taj je naraštaj imao početak, a nesumnjivo će imati i svoj kraj.

To je trenutno shvacanje Jehovinih svjedoka po pitanju narastaja.

Skakavci - ajmo redom.
U 2. poglavlju Joela se spominje velika najezda vojske kukaca koji su imali obiljezja slicna onima opisanim u Otkrivenju 9. poglavlje.
S obzirom da je prorocanstvo iz Joela trebalo shvatiti simbolicno - Petar ga je primijenio na prve krscane prema Djelima 2. poglavlje.
Dakle, najprije se Joelovo prorocanstvo ispunilo u 1. stoljecu i to na slijedeci nacin objasnjava WT
Znači li to da je najezda bila simbolična? Da, upravo tako! Ona je proizašla iz neumornog propovijedanja kršćana koji su tada upravo bili pomazani.* Jehova je preko njih pozivao Židove koji su htjeli slušati da se pokaju i iskuse njegove blagoslove (Djela apostolska 2:38-40; 3:19). Oni koji su se odazvali stekli su njegovu veliku naklonost. Međutim, onima koji su odbili poziv kršćani su nalikovali nemilosrdnom roju skakavaca. Iz Jeruzalema su se kršćani razišli po cijeloj Judeji i Samariji. Ubrzo ih je bilo posvuda, a Židove koji nisu htjeli vjerovati “mučili” su tako što su javno objavljivali Isusovo uskrsnuće i sve što je s time bilo povezano (Djela apostolska 1:8; 4:18-20; 5:17-21, 28, 29, 40-42; 17:5, 6; 21:27-30). To se “mučenje” nastavilo do ‘strašnog dana’, godine 70. n. e., kad je Jehova doveo rimsku vojsku da uništi Jeruzalem. Spašeni su bili samo oni kršćani koji su s vjerom prizivali Jehovino ime (Joel 2:32; Djela apostolska 2:20, 21; Mudre izreke 18:10).
LINK

Sve to mozete i sami citat i iza svakog biblijskog stavka se nalazi link koji se cak ne mora ni kliknuti - dovoljno je da mousem prodjete preko linka i mozete biblijske citate citati koji to potvrdjuju.

Jehovini svjedoci primjenjuju Joelovo prorocanstvo i paralelu prvih krscana - na sebe - kao jedine i prave krscane, nasljednike onih prvih
Pa se sukladno tome - objasnjenje o skakavcima odnosi na mucenje koje su krscanske religije i njihovi crkveni oci dozivljavali kad su "Medjunarodni istrazivaci Biblije" i kasnije "Jehovini svjedoci" objavljivali biblijske istine. Slicno kao i muka zidovskih vodja zbog poruke evandjelja koja su navijestali krscani prvog stoljeca.

Trenutno Jehovini svjedoci nemaju neko bolje objasnjenje za tu Ivanovu viziju. Koliko je ona ispravna - pokazat ce vrijeme. Ali, u njoj ima neke simple logike. A i sve sto se u toj knjizi cita treba uzeti sa dozom rezerve jer:
Ne tvrdimo da su objašnjenja u ovoj publikaciji nepogrešiva. Suglasni smo s onim što je još u davno doba ustvrdio Josip: “Nije li Bog taj koji tumači”? (1. Mojsijeva 40:8). No istovremeno čvrsto vjerujemo da su iznesena objašnjenja u skladu sa svim biblijskim učenjima i da pokazuju kako svjetski događaji u ovim teškim vremenima točno ispunjavaju biblijska proročanstva.

To je stivo za citanje i proucavanje interesantno - medjutim, konfuzija u glavi od siline podataka je neizbjezna - a treba se koncentrirati na jednostavne stvari u zivotu -
15 Nemojte ljubiti ni svijet ni ono što je u svijetu! Ako tko ljubi svijet, ljubav prema Ocu nije u njemu, 16 jer ništa što je u svijetu — želja tijela i želja očiju i isticanje svog imetka — ne potječe od Oca, nego potječe od svijeta. 17 A svijet prolazi i želja njegova, no onaj tko vrši volju Božju ostaje zauvijek.
vrsiti Bozju volju u svakodnevnom zivotu - jeste jako jednostavno, a i jako tesko. Ima nekih JS-a koji ce ti o skakavcima znati objasniti sve u detalje i bez knjige "Otkrivenje"...Ovdje su citatelji u plusu - jer mogu online dobiti sve informacije koje imaju JS i kad ih netko od JS-a posjeti - staviti ga u situaciju da ostri svoje mozdane vijuge...
ajme meni ! Pa vi ste zadnja generacija krscanja. Po cemu ti mozes bit poseban ? Sto su svije bile budale ? Sto su 12 apostola pripadali nekoj sekti poslje 2000 tisuce godina ?
Maitreya is offline  
Old 22.09.2012., 22:48   #5622
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
dobro, što je sad ovo bilo???
evo sad će opet doć moderator da briše, a čijom to zaslugom?!
drag si, al nemoj pretjerivati jerbo da se ne posvadim i s tobom

čovjeka nešto fino pitah, on mi odgovori, a ja na to rekoh da ne mogu povezat njegovo... a onda dođeš ti da nam objasniš da smo i on i ja u krivu
a objasnit ćeš tako da ne znaš objasnit nit sam

sad smo opet u vtlogu i opet neće bit dobro, jao si ga svima nama
smiri se
nisi u tijeku...ne odnosi se to ništa na tebe.

radi se o staroj M.Š. tvrdnji kako JS slušaju WT organizaciju, a organizacija ne treba po njegovom.

pa sad opet protura isto.
(to je bilo prije nego si se ti pojavila na ovoj temi)
ANTI-PROTIVAN is offline  
Old 22.09.2012., 22:57   #5623
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
opet ista priča
al, treba ti 'organizam' jel ?
nije šija, nego vrat.
Mogu slobodno ponoviti rečenicu koju sam napisao PŽ i sa 'organizam'.

"Ne treba ti 'organizam' da bi ti Bog govorio kroz svoju Riječ."

Ono što sam rekao je da pripadnost nikakvoj organizaciji/zajednici ne ograničava Boga da govori čovjeku koji u svoje ruke uzme Njegovu Riječ.


Time nisam rekao da je to jedini način na koji Bog može govoriti čovjeku, ali je svakako najefikasniji.


S obzirom na ovo pojašnjenje, ostatak tvog posta ne namjeravam komentirati...
__________________
"Opravdani dakle vjerom, u miru smo s Bogom po Gospodinu našem Isusu Kristu." ::::: www.svjedoci.net ::::: Zašto je Isus morao umrijeti okrutnom mučeničkom smrću?

Zadnje uređivanje mali sime : 22.09.2012. at 23:04.
mali sime is offline  
Old 22.09.2012., 23:11   #5624
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
smiri se
nisi u tijeku...ne odnosi se to ništa na tebe.

radi se o staroj M.Š. tvrdnji kako JS slušaju WT organizaciju, a organizacija ne treba po njegovom.

pa sad opet protura isto.
(to je bilo prije nego si se ti pojavila na ovoj temi)
ne znam što je čovjek tvrdio prije, osim u par detalja, pa rekoh da danas more bit učinimo neku poveznicu... ona nije prošla, i što sad s tim, neka ne bude kad je već tako

znači, nišmo še ušpeli poššvašad?
ok valjda i to znači nešto
Pravi Život is offline  
Old 22.09.2012., 23:39   #5625
Fw: You have received an infraction at Forum.hr

Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
ne znam što je čovjek tvrdio prije, osim u par detalja, pa rekoh da danas more bit učinimo neku poveznicu... ona nije prošla, i što sad s tim, neka ne bude kad je već tako

znači, nišmo še ušpeli poššvašad?
ok valjda i to znači nešto
kaj sad ne kuzimo hrvatski. A? Daj mi odgovorite? Sto su svi krsćani prije vas bili u krivu ?
Maitreya is offline  
Old 22.09.2012., 23:48   #5626
Quote:
mali sime kaže: Pogledaj post
Ne treba ti organizacija da bi ti Bog govorio kroz svoju Riječ.
Ona je dovoljno snažna...
1 Petrova 1:23 Ta nanovo ste rođeni, ne iz sjemena raspadljiva nego neraspadljiva: riječju Boga koji živi i ostaje.



Poslanica Rimljanima je navedena samo kao primjer neke biblijske knjige.
A što ima u njoj.. ima puno lipih stvari

[...]
Ja bih predložio neovisno proučavanje poslanice Galaćanima, prva dva poglavlja, koja daju sasvim drugačiju sliku prve Crkve nego što je mi slikamo na sastancima 'proučavanja Biblije uz pomoć knjige "Temeljito svjedočimo"' - Pavlovo osobno svjedočanstvo jasno kaže:

1:1 Pavao, apostol — kojega nisu poslali ljudi niti ga je postavio neki čovjek, nego Isus Krist i Bog, Otac, koji je Isusa podignuo iz mrtvih

1:11 Jer napominjem vam, braćo, da dobra vijest koju sam objavio nije ljudska poruka, 12 jer je nisam primio od čovjeka niti me tko učio o njoj, nego mi ju je objavio s neba Isus Krist.


itd, itd, Pavao jasno pokazuje kako Krist vodi svoju skupštinu - Duhom, a ne birokracijom...
__________________
Kad nestane snage argumenta, ostaje argument snage...
Logičke pogreške u dokazivanju - pročitati bar jednom tjedno
betelac is offline  
Old 22.09.2012., 23:50   #5627
Quote:
mali sime kaže: Pogledaj post
Mogu slobodno ponoviti rečenicu koju sam napisao PŽ i sa 'organizam'.

"Ne treba ti 'organizam' da bi ti Bog govorio kroz svoju Riječ."

Ono što sam rekao je da pripadnost nikakvoj organizaciji/zajednici ne ograničava Boga da govori čovjeku koji u svoje ruke uzme Njegovu Riječ.



Time nisam rekao da je to jedini način na koji Bog može govoriti čovjeku, ali je svakako najefikasniji.


S obzirom na ovo pojašnjenje, ostatak tvog posta ne namjeravam komentirati...
jeste.
problem je u tome što bi, da npr. 100 ljudi neovisno proučava bibliju sami, bez sugestije sa strane preko neke literature ili nečijeg pojašnjenja, teško da bi 2 protumačili isto.
znači 'organizacija', (ili kako ti kažeš 'organizam'), je i te kako poželjna (i potrebna) zato što se u njoj nalaze i oni koji eventualno kvalitetnije shvate, pa prenesu na druge.

ovima koji nemaju tu sposobnost, ostaje samo da prihvate ako im izgleda istinito, i da provjeravaju točnost njihovog tumačenja kroz bibliju.

što organizacija duže traje, neke temeljne 'istine' se izbistre, a ostalo se i dalje pokušava tumačiti. (tako dolazi poneko "novo svjetlo" )
bez organizacije, nema nikakvog "svjetla".
(čovjek i kenjac, znaju više nego samo čovjek )

npr. ako je uobičajena praksa, da bog daje spoznaju često (ili uopće ) individuama koje samostalno pokušavaju doći do istine, a nisu u nekoj organizaciji, onda bi ih bilo puno.
što bi opet dovelo do toga da se prepoznaju, udruže, i organiziraju, pa eto opet "organizacije".

dakle sve se i svodi na 'božju organizaciju' (sad samo treba prepoznati pravu) inače ne bi imalo smisla da pojedinci sa spoznajom lunjaju po svijetu, skoro ne znajući jedan za drugoga, jer tko bi ih slušao kad iza njih ne stoji ništa 'vidljivo' onima koji bi ih trebali čuti.
izgledali bi kao neki frikovi.
ali kad tvore neku organiziranu zajednicu, djeluju učinkovitije u približavanju boga ljudima.
znači organizacija jeste potrebna.
ANTI-PROTIVAN is offline  
Old 23.09.2012., 00:18   #5628
Quote:
betelac kaže: Pogledaj post
Ja bih predložio neovisno proučavanje poslanice Galaćanima, prva dva poglavlja, koja daju sasvim drugačiju sliku prve Crkve nego što je mi slikamo na sastancima 'proučavanja Biblije uz pomoć knjige "Temeljito svjedočimo"' - Pavlovo osobno svjedočanstvo jasno kaže:

1:1 Pavao, apostol — kojega nisu poslali ljudi niti ga je postavio neki čovjek, nego Isus Krist i Bog, Otac, koji je Isusa podignuo iz mrtvih

1:11 Jer napominjem vam, braćo, da dobra vijest koju sam objavio nije ljudska poruka, 12 jer je nisam primio od čovjeka niti me tko učio o njoj, nego mi ju je objavio s neba Isus Krist.


itd, itd, Pavao jasno pokazuje kako Krist vodi svoju skupštinu - Duhom, a ne birokracijom...
lijepo od tebe da si se javio, znaš i sam, uvijek je dobro doć kad vidiš raspašoj, pripomogneš dobrom riječi a to se cijeni
spominješ knjigu... osobno za nju nisam čula i ne znam što u njoj piše, al valjda stavljenim citatima želiš naglasiti njen sadržaj?
kako god bilo, ima da se opet čita Galaćanima
Pravi Život is offline  
Old 23.09.2012., 00:42   #5629
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
lijepo od tebe da si se javio, znaš i sam, uvijek je dobro doć kad vidiš raspašoj, pripomogneš dobrom riječi a to se cijeni
spominješ knjigu... osobno za nju nisam čula i ne znam što u njoj piše, al valjda stavljenim citatima želiš naglasiti njen sadržaj?
kako god bilo, ima da se opet čita Galaćanima
Koliko sam ja shvatila,stavljenim citatima ne zeli naglasiti sadrzaj knjige,vec neovisno samostalno citanje Galacanima
Tragac istine is offline  
Old 23.09.2012., 00:57   #5630
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
jeste.
problem je u tome što bi, da npr. 100 ljudi neovisno proučava bibliju sami, bez sugestije sa strane preko neke literature ili nečijeg pojašnjenja, teško da bi 2 protumačili isto.
znači 'organizacija', (ili kako ti kažeš 'organizam'), je i te kako poželjna (i potrebna) zato što se u njoj nalaze i oni koji eventualno kvalitetnije shvate, pa prenesu na druge.

ovima koji nemaju tu sposobnost, ostaje samo da prihvate ako im izgleda istinito, i da provjeravaju točnost njihovog tumačenja kroz bibliju.

što organizacija duže traje, neke temeljne 'istine' se izbistre, a ostalo se i dalje pokušava tumačiti. (tako dolazi poneko "novo svjetlo" )
bez organizacije, nema nikakvog "svjetla".
(čovjek i kenjac, znaju više nego samo čovjek )

npr. ako je uobičajena praksa, da bog daje spoznaju često (ili uopće ) individuama koje samostalno pokušavaju doći do istine, a nisu u nekoj organizaciji, onda bi ih bilo puno.
što bi opet dovelo do toga da se prepoznaju, udruže, i organiziraju, pa eto opet "organizacije".

dakle sve se i svodi na 'božju organizaciju' (sad samo treba prepoznati pravu) inače ne bi imalo smisla da pojedinci sa spoznajom lunjaju po svijetu, skoro ne znajući jedan za drugoga, jer tko bi ih slušao kad iza njih ne stoji ništa 'vidljivo' onima koji bi ih trebali čuti.
izgledali bi kao neki frikovi.
ali kad tvore neku organiziranu zajednicu, djeluju učinkovitije u približavanju boga ljudima.
znači organizacija jeste potrebna.
Neke stvari si ovdje dobro primjetio, ali onda opet upadneš u neku već izvajanu kolotečinu. Bilo bi lijepo da kroz konstruktivan dijalog dođemo do nekog zaključka, ako je moguće. Isto tako podržavam i Betelčev prijedlog u vezi poslanice Galaćanima.
Molio bih ovom prilikom i Pravi Život da se ne obruši na mene, nego i ti Pravi Život da sudjeluješ sa svojim viđenjima i primjedbama ovoj temi. Svačiji pogled i mišljenje je važno, da se više ne vrtimo kao pas oko svog repa.

Evo, ja bih za početak copypastao iz jedne Biblijske tražilice sve citate gje se pojavljuje pojam "učitelj, učiteljstvo" jer svima nam je poznato da se tako nazivaju one osobe koje tumače Pismo i uče druge. Citati su samo iz Novog zavjeta (jer se pojam "Crkva" ili "Skupština" uglavnom obrađuje u N.zavjetu. Izostavit ću veliki broj citata gdje se "učitelj" odnosi na Isusa Krista, jer je on van (iznad) kategorije.


Mt 10,24 "Nije učenik nad učiteljem niti sluga nad gospodarom svojim.



Mt 23,8 Vi pak ne dajte se zvati `Rabbi`, jer jedan je učitelj vaš, a svi ste vi braća.

Lk 6,40 Nije učenik nad učiteljem. Pa i tko je posve doučen, bit će samo kao njegov učitelj."

Iv 3,10 Odgovori mu Isus: "Ti si učitelj u Izraelu pa to da ne razumiješ?

Dj 13,1 U antiohijskoj je Crkvi bilo proroka i učitelja: Barnaba, Šimun zvani Niger, Lucije Cirenac, Manahen, suothranjenik Heroda četverovlasnika, i Savao.

Rim 2,20 odgojitelj nerazumnih, učitelj nejačadi jer u Zakonu imaš oličenje znanja i istine;

1 Kor 4,15 Jer da imate u Kristu i deset tisuća učitelja, ipak ne biste imali više otaca. Ta u Kristu Isusu po evanđelju ja vas rodih!

1 Kor 12,28 I neke postavi Bog u Crkvi: prvo za apostole, drugo za proroke, treće za učitelje; onda čudesa, onda dari liječenja; zbrinjavanja, upravljanja, razni jezici.

1 Kor 12,29 Zar su svi apostoli? Zar svi proroci? Zar svi učitelji? Zar svi čudotvorci?

Gal 6,6 Koji se uči Riječi, neka sva dobra dijeli sa svojim učiteljem.

Ef 4,11 On i "dade" jedne za apostole, druge za proroke, jedne opet za evanđeliste, a druge za pastire i učitelje

1 Tim 1,7 htjeli bi biti učitelji Zakona, a ne razumiju ni što govore ni što tvrde.

1 Tim 2,7 za koje sam ja postavljen propovjednikom i apostolom - istinu govorim, ne lažem - učiteljem naroda u vjeri i istini.

2 Tim 1,11 za koje sam ja postavljen propovjednikom, apostolom i učiteljem.

2 Tim 4,3 Jer doći će vrijeme kad ljudi neće podnositi zdrava nauka nego će sebi po vlastitim požudama nagomilavati učitelje kako im godi ušima;

Tit 2,3 starice isto tako - vladanja kakvo dolikuje svetima: ne klevetnice, ne ropkinje mnogog vina, nego učiteljice dobra

Heb 5,12 Pa trebalo bi doista da nakon toliko vremena već budete učitelji, a ono treba da tkogod vas ponovno poučava početnička počela kazivanja Božjih. Takvi ste: mlijeka vam treba, a ne tvrde hrane.

Jak 3,1 Neka vas, braćo moja, ne bude mnogo učitelja! Ta znate: bit ćemo strože suđeni.

2 Pt 2,1 Bilo je u narodu i lažnih proroka, kao što će i među vama biti lažnih učitelja, onih koji će prokrijumčariti pogubna krivovjerja, zanijekati Gospodina koji ih otkupi, i navući na se brzu propast.
__________________________________________________ ______________
Ispričavam se što citati nisu iz NWT prijevoda, imam ovu Biblijsku tražilicu. Ako sam nešto izostavio, neka netko drugi stavi.
Predlažem da svi pročitamo ove stihove, razmislimo o njima i napišemo što se da isčitati iz njih.

Zadnje uređivanje sivko5 : 23.09.2012. at 01:04.
sivko5 is online now  
Old 23.09.2012., 01:11   #5631
Quote:
Tragac istine kaže: Pogledaj post
Koliko sam ja shvatila,stavljenim citatima ne zeli naglasiti sadrzaj knjige,vec neovisno samostalno citanje Galacanima
ne znam, uzela sam oba slučaja u obzir, nekako, ne znam objasnit al u momentu mi u srcu bilo baš tako
voljela bih pročitati tu knjigu
Pravi Život is offline  
Old 23.09.2012., 01:46   #5632
Quote:
Tragac istine kaže: Pogledaj post
Koliko sam ja shvatila,stavljenim citatima ne zeli naglasiti sadrzaj knjige,vec neovisno samostalno citanje Galacanima
Upravo tako.

Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
lijepo od tebe da si se javio, znaš i sam, uvijek je dobro doć kad vidiš raspašoj, pripomogneš dobrom riječi a to se cijeni
spominješ knjigu... osobno za nju nisam čula i ne znam što u njoj piše, al valjda stavljenim citatima želiš naglasiti njen sadržaj?
[...]
Nemaš nikakve potrebe pretpostavljati moje želje niti začatavati svaki pokušaj rasprave, sasvim sam jasno napisao što sam mislio (kad već spominješ raspašoj)

Ako te ta knjiga JS zanima, možeš je skinuti klikom na ovaj link.

No nije tema ta knjiga, već to da li je Bogu neophodna multi level organizejšn poput Watchtowera da bi vodio svoju skupštinu/Crkvu (zajednicu vjernika) ili on to čini svojim Duhom? Molim pročitati Galaćanima 1 i 2 glava pa onda komentirati kakva je bila 'organizacija' prvih kršćana i kako se apostol Pavao uklapao u tu 'organizaciju'.
__________________
Kad nestane snage argumenta, ostaje argument snage...
Logičke pogreške u dokazivanju - pročitati bar jednom tjedno
betelac is offline  
Old 23.09.2012., 01:52   #5633
Quote:
Maitreya kaže: Pogledaj post
kaj sad ne kuzimo hrvatski. A? Daj mi odgovorite? Sto su svi krsćani prije vas bili u krivu ?
Ne postoji niti jedna organizacija u povjesti koja se može dovesti u bilo kakvu vezu s JS. Nema nikakvog kontinuiteta toga nauka sve do pojave Taze-a, osuđivanog šarlatana koji je obmanuo mnoge. ( A vjerujem i samog sebe ).

Znači - svi su ludi a oni su pametni. Kako ? Ne pitaj - tako ti je!
pinotnoir is offline  
Old 23.09.2012., 10:04   #5634
Quote:
betelac kaže: Pogledaj post
Nemaš nikakve potrebe pretpostavljati moje želje niti začatavati svaki pokušaj rasprave, sasvim sam jasno napisao što sam mislio (kad već spominješ raspašoj)

Ako te ta knjiga JS zanima, možeš je skinuti klikom na ovaj link.

No nije tema ta knjiga, već to da li je Bogu neophodna multi level organizejšn poput Watchtowera da bi vodio svoju skupštinu/Crkvu (zajednicu vjernika) ili on to čini svojim Duhom? Molim pročitati Galaćanima 1 i 2 glava pa onda komentirati kakva je bila 'organizacija' prvih kršćana i kako se apostol Pavao uklapao u tu 'organizaciju'.
puno ti nešto preozbiljan doživljaj, obzirom da znaš da je nemoguće ljudima držat studij na forumu, a o pretpostavkama si sanjao jer kao takve nisu stavljene osim mogućnosti ove il one, a nit je mogućnost ravna onoj isprintajte si knjigu pa si ju čitajte, al vidim da vi neki baš po tom principu, jerbo ono kad ste vi u mogućnosti onda su i drugi
kako se Pavao uklapao u organizaciju, to je poprilično jasno al je nejasno kako se u nju uklapaju neki drugi, jednako kako i Galaćanima koji se neće komentirati ovdje, svakako ne s moje strane, osim možda ukoliko mentor stvati da to i nije
Pravi Život is offline  
Old 23.09.2012., 15:03   #5635
Quote:
betelac kaže: Pogledaj post

No nije tema ta knjiga, već to da li je Bogu neophodna multi level organizejšn poput Watchtowera da bi vodio svoju skupštinu/Crkvu (zajednicu vjernika) ili on to čini svojim Duhom? Molim pročitati Galaćanima 1 i 2 glava pa onda komentirati kakva je bila 'organizacija' prvih kršćana i kako se apostol Pavao uklapao u tu 'organizaciju'.
Ne znam je li potrebna Bogu ali bez organizacije ni jedna religija ne bi zaživjela.
Junia is offline  
Old 23.09.2012., 15:57   #5636
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Ne znam je li potrebna Bogu ali bez organizacije ni jedna religija ne bi zaživjela.
Ne treba miješati pojmove. Vjera i religija nisu isto. Pa ni mjesna (lokalna) crkva/skupština ne čini religiju, niti joj je potrebna. Ne bih rekao da je Isus imao namjeru ustanovljavati nešto poput religije. Upravo suprotno, sa religijom i religioznim ljudima je bio u konfliktu.
Niti apostoli, skupa sa Pavlom, nisu zagovarali nikakvu religiju.

Pored Galaćana, što je preporučio Betelac, dobro je pročitati i 1.Kor. 12. poglavlje, da se vidi biblijski ustroj crkve/skupštine.

Zadnje uređivanje sivko5 : 23.09.2012. at 16:04.
sivko5 is online now  
Old 23.09.2012., 16:09   #5637
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
jeste.
problem je u tome što bi, da npr. 100 ljudi neovisno proučava bibliju sami, bez sugestije sa strane preko neke literature ili nečijeg pojašnjenja, teško da bi 2 protumačili isto.
Takav sustav neovisnog proučavanja Biblije ne prolazi samo u zajednicama gdje svi moraju 100% jednako vjerovati i do u najmanje stvari (zbog tobožnjeg "jedinstva").
Ako se dozvoli da po nekim manje važnim stvarima vjernici mogu imati različito uvjerenje onda niti nije potrebno da u se u svemu slažemo i to ne mora biti opterećujuće za zajedništvo koje te osobe mogu imati u Kristu.

Druga stvar je da ono što Bog komunicira vjernicima kroz samostalno proučavanje Biblije obično i nije teološke već praktične prirode. Nebrojeno puta sam to doživio da me Bog vodio u mojim osobnim izazovima i dvoumicama što konkretno odlučiti upravo kroz svoju Riječ. I znao bih da je Bog govorio.


Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
znači 'organizacija', (ili kako ti kažeš 'organizam'), je i te kako poželjna (i potrebna) zato što se u njoj nalaze i oni koji eventualno kvalitetnije shvate, pa prenesu na druge.

ovima koji nemaju tu sposobnost, ostaje samo da prihvate ako im izgleda istinito, i da provjeravaju točnost njihovog tumačenja kroz bibliju.
<cut>
dakle sve se i svodi na 'božju organizaciju' (sad samo treba prepoznati pravu) inače ne bi imalo smisla da pojedinci sa spoznajom lunjaju po svijetu, skoro ne znajući jedan za drugoga, jer tko bi ih slušao kad iza njih ne stoji ništa 'vidljivo' onima koji bi ih trebali čuti.
izgledali bi kao neki frikovi.
ali kad tvore neku organiziranu zajednicu, djeluju učinkovitije u približavanju boga ljudima.
znači organizacija jeste potrebna.
Nisam nijekao važnost lokalne zajednice vjernika koju vodi Duh Sveti neovisno o nekoj mulitilevel korporaciji.

No, hajdemo pretpostaviti da Bog ima "jednu jedinu organizaciju" a da su sve ostale "lažne".
Kako će oni koji su u tim "lažnim organizacijama" shvatiti da su u lažnim ako samostalno ne čitaju Bibliju i malo iz daljega ne sagledaju nauk svoje "organizacije"?

S tim u vezi, što je za očekivati, kako će se "lažna organizacija" postaviti prema ideji samostalnog proučavanja Biblije, a kako će "prava"?

JS-ima je zabranjeno pokretati biblijske grupe na kojima bi se proučavala Biblija neovisno o literaturi WT-a... napisano jasno u SK iz 80-tih; iako je Russell započeo upravo tako.
Koliko ovo sliči rimokatoličkoj inkviziciji gdje se ljudima zabranjivalo samostalno čitanje Biblije, sam procjeni.


Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
što organizacija duže traje, neke temeljne 'istine' se izbistre, a ostalo se i dalje pokušava tumačiti. (tako dolazi poneko "novo svjetlo" )
bez organizacije, nema nikakvog "svjetla".
Problem multilevel organizacija je u njihovoj tromosti i neosjetljivosti prema onima na dnu. Nauk ne da se čisti već je preopterećen tradicijom. Tako WT ima teret nesretne 1914 i svega što su izgradili oko nje...
Da Russell živio u naše doba, misliš li da bi za današnje Js-e 1914 imala ikakvo značenje?
Misliš li da je slučajno da su se velike promjene u WT nauku dešavale upravo netom nakon smrti predjsednika društva. Znaš i sam koliko se toga promjenilo nakon Russella. Godinu nakon Rutherfodove smrti je "Gospodnja prisutnost" pomaknuta s 1874 na 1914. Godinu nakon Franzove smrti je redefiniran "naraštaj 1914".
Iz ovoga se vidi da je pripadnost multilevel organizaciji više sputanost a ne sloboda u koju smo pozvani u Kristu.
A i vodstvo postavljeno od strane korporacije je instruirano da u prvom redu brani interese korporacije a tek onda stada. Najlakše je to napraviti da se stado uvjeri da su mu interesi jednaki onima od korporacije...

Lokalne ckrve koje vodi sam Duh Sveti i koje su direktno odgovorne Kristu je uzorak koji se vidi u NZ, i kojega spominje betelac.
To što će dvije lokalne zajednice imati neke različite stavove o nekim manje bitnim stvarima ne smeta ni Kristu niti vjernima u njima.

--
I još što se tiče samostalnog proučavanja Biblije i tumačenja... kod nas je došlo nekoliko vjernika koji su neovisno o nama sami proučavali Bibliju i onda nam se priključili kako su vidjeli da imamo ista glavna uvjerenja...
Zato mi i potičemo da ljudi samostalno čitaju Bibliju i da sa nevjernima čitaju Bibliju.
__________________
"Opravdani dakle vjerom, u miru smo s Bogom po Gospodinu našem Isusu Kristu." ::::: www.svjedoci.net ::::: Zašto je Isus morao umrijeti okrutnom mučeničkom smrću?
mali sime is offline  
Old 23.09.2012., 19:31   #5638
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Ne treba miješati pojmove. Vjera i religija nisu isto. Pa ni mjesna (lokalna) crkva/skupština ne čini religiju, niti joj je potrebna. Ne bih rekao da je Isus imao namjeru ustanovljavati nešto poput religije. Upravo suprotno, sa religijom i religioznim ljudima je bio u konfliktu.
Niti apostoli, skupa sa Pavlom, nisu zagovarali nikakvu religiju.

Pored Galaćana, što je preporučio Betelac, dobro je pročitati i 1.Kor. 12. poglavlje, da se vidi biblijski ustroj crkve/skupštine.
Ne znam kako ti definiraš i što smatraš vjerom a što religijom. Pošto konačne definicije ne postoje ljudi definiraju te pojmove po nekom svom nahođenju.
Kako bilo, kršćanstvo je religija. Svoj svjetski uspjeh može zahvaliti, između ostalog, upravo izvrsnoj organizaciji.
Junia is offline  
Old 23.09.2012., 20:40   #5639
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Ne znam kako ti definiraš i što smatraš vjerom a što religijom. Pošto konačne definicije ne postoje ljudi definiraju te pojmove po nekom svom nahođenju.
Kako bilo, kršćanstvo je religija. Svoj svjetski uspjeh može zahvaliti, između ostalog, upravo izvrsnoj organizaciji.
Da, kao što kažeš - svjetski uspjeh.
Misterokatac is offline  
Old 23.09.2012., 21:59   #5640
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Ne znam kako ti definiraš i što smatraš vjerom a što religijom. Pošto konačne definicije ne postoje ljudi definiraju te pojmove po nekom svom nahođenju.
Kako bilo, kršćanstvo je religija. Svoj svjetski uspjeh može zahvaliti, između ostalog, upravo izvrsnoj organizaciji.
Kršćanstvo jeste poznato kao jedna od religija. Nažalost. I kao takvo, "kršćanstvo" je teško kompromitirano. Ne zbog svog učenja ili poruke nego upravo zbog toga što ga ljudi učiniše religijom.
Kada pogledamo u Novom zavjetu, pojam "kršćani(n) se spominje tri puta. I sva tri puta vidimo iz konteksta da je biti kršćaninom prvenstveno označava onu osobu ili osobe koji slijede učenje i primjer Isusa Krista. To je, (da tako nazovem) "vertikalni", osobni odnos s Kristom.
Svatko od nas ima osobnu odgovornost za sebe, svatko je osobno pozvan od Boga da ga prihvati kroz Isusa Krista.
Nema kolektivne odgovornosti , niti spasenja.
Izrael je u S.zavjetu bio izabran kao narod, kao kolektiv - kao religija. Sa svim pripadajućim "službama" svećenstva i njihovog zastupanja naroda pred Bogom.
Vidimo iz Novog zavjeta kako se ta religija ponijela prema Isusu Kristu.

Tako i danas. Gdje god se ljudi ubace kao neki posrednici između Boga i ljudi, kad-tad dolazi do "birokratizacije" cijelog sustava. Velika većina sjedbenika tih religija (pošto su tu vertikalu "Isus-čovjek" zamijenili sa horizontalnim "čovjek-čovjek" ) postaju tzv. "nominalni", neaktivni vjernici, koji idu u crkvu/skupštinu samo zbog osjećaja obaveze ili čak ni to. Velikoj većini je to religiozno kršćanstvo samo folklor.
sivko5 is online now  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:35.