Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2016., 15:09   #1281
Tako je, u pravilu ti preporuku napiše specijalist koji te otpušta iz bolnice.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 08:18   #1282
DVT

Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Tako je, u pravilu ti preporuku napiše specijalist koji te otpušta iz bolnice.
Ljudi hvala vam.
Naručio sam se kod vaskularnog kirurga (za cijeli postupak treba cca 2 tjedna).
Pa sam u petak kupio nogavicu i sad svladavamo umjetnost navlačenja .
Meni je prošlo cca tri tjedna od zaprimanja u bolnicu (10 dana bolnice) te mi je prošli tjedan čim sam napravio prve korake po kući (osim onog nužnog do wc-a) potkoljenica jako naotekla. Tromb je bio ispod koljena, a razlika u opsegu potkoljenica je i do 5 cm. Lječnik opće prakse me je poslao na hitnu, tamo su mi napravili dopller i utvrdili da nema novog tromba, ali oteklinu ne znaju objasniti. Oteklina je ujutro manja, navečer veća, ali je stalno tu. Vratio sam se u krevet gotovo potpuno i polako, polako se smiruje.
Je li netko od vas ima takva iskustva i kad ste se počeli pomalo kretati?
Ambrosia345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 08:56   #1283
Quote:
Ambrosia345 kaže: Pogledaj post
Ljudi hvala vam.
Naručio sam se kod vaskularnog kirurga (za cijeli postupak treba cca 2 tjedna).
Pa sam u petak kupio nogavicu i sad svladavamo umjetnost navlačenja .
Meni je prošlo cca tri tjedna od zaprimanja u bolnicu (10 dana bolnice) te mi je prošli tjedan čim sam napravio prve korake po kući (osim onog nužnog do wc-a) potkoljenica jako naotekla. Tromb je bio ispod koljena, a razlika u opsegu potkoljenica je i do 5 cm. Lječnik opće prakse me je poslao na hitnu, tamo su mi napravili dopller i utvrdili da nema novog tromba, ali oteklinu ne znaju objasniti. Oteklina je ujutro manja, navečer veća, ali je stalno tu. Vratio sam se u krevet gotovo potpuno i polako, polako se smiruje.
Je li netko od vas ima takva iskustva i kad ste se počeli pomalo kretati?
Ja sam imao DVT januar 2013 ,bio u bolnici 13 dana ,nakon toga sam pio martefarin po 3/4 komada na dan i nosioelastičnu čarapu,Nakon godine i po prestao sam pit martefarin i malo pomalo i čarapu jer mi je čak i "smetala" više.Znači i dan danas nakon toliko vremena navečer mi noga bude natečena a imam i neke ljubičaste fleke na gležnjevima kao odljevi krvi.Kako ti kažeš ujutro je noga normalna ali imam posao koji je večinom na nogama.Ne boli me ali mi jako godi masaža.Vjervatno će noga uvijek oticati i s tim sam se pomirio.Inače imam i dosta viška kila tako da je sve to po meni povezano.......volim papati i popiti.....jedanput se živi ........
amerdin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 22:34   #1284
Tromboza?

Pozdrav svima!

Evo, proslo je 10 dana od kada sam pocela piti Diane 35 i pocele su me strasno boljeti noge u listovima. Danas, dva dana od pocetka boli, me boli samo desna noga i to od lista na gore. Vene prosirene sam imala na straznjem dijelu noge od malena. I sad mi se jos neke venice pokazuju po toj nozi. Zanima me, da li je moguce da sam dobila trombozu od ovog sranja od tableta? Nije mi noga natecena, samo me boli, kao trne.. Ali.. Natecenosti nigdje... Danas nisam uzela tabletu jer me bas strah
Živući cistitis is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2016., 08:17   #1285
Kompresivna čarapa

Pozdrav svima!

Evo uspio sam proći one početničke probleme vezane uz oblačenje čarape. Hodam ipak pomalo bolje (ove kiše baš i ne idu na ruku).
Imam problem s čarapom (duljine od nožnih prstiju do prepone) što mi uvijek, nakon hodanja od 2-3 minute, malo sklizne prema dolje. Tada nastaju nabori u predjelu iza koljena (tu mi je i bio tromb).
To uzrokuje osjećaj da ti nabori sprječavaju normalan protok krvi baš na tom mjestu.
Razgovarao sam s prijateljem koji nosi čarapu već osam godina te on kaže da ima isti problem i da to nije nikako uspio riješiti.
Napominjem da sam čarapu dobio nakon mjerenja - veličina je ok.
Ima li itko kakvo rješenje za ovaj problem?
Ambrosia345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2016., 16:33   #1286
CD vena

narucujem se danas na kontrolni CD vena DE (zbog duboke venske tromboze dijagnosticirane prije 3 mjeseca) i dobijem termin na kirurskom rtgu

kad sam bila u bolnici CD su mi radili na internoj (ambulanta preko puta ulaza u hitnu) i radio ga je kardiolog
kakve veze ima ekipa s kirurgije s dubokom venskom trombozom?

ps radi se o vinogradskoj
Peppa Pig is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2016., 21:39   #1287
Quote:
KavaSMlijekom kaže: Pogledaj post
Znam ja sve to. Ali do krvarenja u mozak ipak mora doći zbog nečeg, ne?

Kaj se zelenjave tiče, kaj bi ja trebala jesti? Kolesterol mi je 9,6.
Imam 1 caeapu i sad je vrijeme da narucim drugu ali kako to ide?
Otvorenomore is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 11:53   #1288
Quote:
Peppa Pig kaže: Pogledaj post
narucujem se danas na kontrolni CD vena DE (zbog duboke venske tromboze dijagnosticirane prije 3 mjeseca) i dobijem termin na kirurskom rtgu

kad sam bila u bolnici CD su mi radili na internoj (ambulanta preko puta ulaza u hitnu) i radio ga je kardiolog
kakve veze ima ekipa s kirurgije s dubokom venskom trombozom?

ps radi se o vinogradskoj
To mora da je neka greška, obično to rade na internoj, u ambulanti.
Znaju biti jako smotanu u Vinogradskoj sa tim naručivanjima.
Nadam se da si do sada već sve obavila i da se vidi napredak.
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2016., 02:39   #1289
Na caeapu imam prav svakih 6 mjeseci, i kome sad da se obratim? Koja je procedura?
Otvorenomore is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2016., 12:22   #1290
Quote:
ditta kaže: Pogledaj post
To mora da je neka greška, obično to rade na internoj, u ambulanti.
Znaju biti jako smotanu u Vinogradskoj sa tim naručivanjima.
Nadam se da si do sada već sve obavila i da se vidi napredak.
probat cu nazvati...
nista jos nisam obavila
idem ovih dana na spirometriju da vidim kako su mi pluca, iskreno ne osjecam neki napredak u zadnjih mjesec/dva dana - bolje je nego nekih mjesec dana od embolije ali nakon prvog poboljsanja kao da tapkam u mjestu...
nakon kave/pricanja od kojih 2 sata oporavljam se cijeli dan

termin za CD mi je za dva mjeseca

Zadnje uređivanje Peppa Pig : 09.03.2016. at 12:33.
Peppa Pig is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2016., 10:42   #1291
Pozdrav svima evo da se i ja pridružim u klub.Imam 25 godina i počelo je prije 3 tjedna nakon što mi je mišić počeo naticati nije me boljelo, a zatim i škočni zgblob desne noge.Upočetku nisam obraćao previše pažnje na to očekivao sam da će se povući samo od sebe stavljao malo hladnih obloga i nakon 4 dana što se otek nije vraćao otišao sam liječnice opće prakse i dala mi je uputnicu za ortopeda i imao sam odmah idući dan zakazan pregled.On je to malo gledao stiskao boli li me a istovremeno kad je počelo oticati pojavila se neka krvržica rana od uboda nešto na nedefinirano na mišiću a dan prije toga početka oticanja sam igro basketa u šorcu i moguće da me nešto i ujelo samo što nisam osjetio.I ortoped me pita jeli netko u obitelji imao začepljenje vena ja kažem da je ujko prošle godine i da mu je počeo mali prst noge plavit i on me pošalje da uradim color dopleri propiše mi klavocin,melox fort,aspirin protect 100 i da mažem lioton gelom.
To je znači bilo u petak malo se informiram gdje je najjeftinije raditi color dopler privatno budući da se čeka po 3-4 mjeseca u bolnici i naručim se u utorak zacolor dopler.Tamo mi ustanove trombozu uz dijagnozu:
Desno, u VFC i početnim segmentima VFS i VFP detektiraju se uredni venski protoci.
U srednjem dijelu desne VFS protoci jedva detektabilni, vrlo oskudnih brzina, vena distendirana, kao i distalnim dijelovima iste vene.
VP desno, distendirana, bez detektablinih protoka, kao i u peronelanim venama iste noge.
I rečeno mi je da uradim d-dimere i odem kod liječnika opće prakse po uputnicu za d dimere i dođem na CUM tamo nemaju reagensa ne mogu mi uraditi d-dimere izmjere mi tlak izvade krv urade ekg i utvrde negativan Homanov znak mene uopće noga nije boljela osim što je bila otečena i pošalju me na interno.
Tamo mi izmjere ekstremitete koji su u bedru bili veći za 3 a u potkoljenici za 5cm u ondosu na zdravu nogu.
Tu mi kažu da sam mogao umrijeti jer mi se tromb mogao odlomiti i završiti u plućima ja se malo prepanem pošalju me na kardiolofiju i tamo smjeste u krevet izmjere mi tlak 180/100 tu mi izvade krv i dobijem za tlak amlopin to je bilo znači utorak večer.Nisam se smio ustajati noga u lagano povišenom položaju i stavljani po njoj hladni oblozi.
Ujutro dolazi doktor i pregledaje me i pripiše Cefazolin radi mogućeg ujeda Clexan 0,8 2 puta dnevno u stomakii dalje ne smijem ustajati.U srijedu mi se otok povlači rečeno mi da nabavim steznu čarapu i da mogu lagano do wc otići.
Terapiju sam primao negdje 10-tak dana onda sam otišao na ultrazvuk srca i pluća i ustanovljeno je da je dio tromba završio i u plućima i da sam imao i plućnu emboliju i još me pošalju na CT plućnih arterija čini mi se i tu mi potvrde plućnu embolijuNakon 10 dana u bolnici sam počeo pit Xarelto 20mg kojeg moram pit godinu dana i nositi steznu čarapu 3-4 mjeseca.Kontrola mi je za mjesec dana sa nalazima krvi urina i PV i INR i urađenim color doplerom.
E sad jeli malo rano za color dopler jučer i prekučer sam pročitao cijelu temu i većinom su kontrole za 3 mjeseca color doplerom i svi navodite da tada pčinje tromb da se topi ako je terapija pogođena a nekome nije ni tada poečo.
Malo sam se razdužio, ali sam želio sve napisat.
StariLav91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2016., 21:39   #1292
StariLav91, dobrodošao na temu.
Sve je dobro prošlo koliko su te šetali i tako kasno sve povezali.
Nadam se da si sada već dobro. Vjerojatno ima razloga za tako rani color dopler, pojma nemam. Mislim da su ga meni radili nakon tri mjeseca i još nekoliko puta kasnije, kroz godinu i pol.
Jesu ti spominjali hematološke pretrage? Mlad si za tromobzu, a spominješ da je ima i u obitelji. Mogla bi genetika biti uključena.
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2016., 23:22   #1293
Quote:
ditta kaže: Pogledaj post
StariLav91, dobrodošao na temu.
Sve je dobro prošlo koliko su te šetali i tako kasno sve povezali.
Nadam se da si sada već dobro. Vjerojatno ima razloga za tako rani color dopler, pojma nemam. Mislim da su ga meni radili nakon tri mjeseca i još nekoliko puta kasnije, kroz godinu i pol.
Jesu ti spominjali hematološke pretrage? Mlad si za tromobzu, a spominješ da je ima i u obitelji. Mogla bi genetika biti uključena.
Hvala na dobrodošlici ditta.
Na kraju mi nije utvrđeno jeli se tromboza pojavila od ujeda insekta koji se pojavio ili sama od sebe jer sam nekih mjesec dana imao sportsku ozljedu na koljenu i mirovao sam nekih 20 dana i nisam savijao koljeno pa je moguće da se iz toga razvila tromboza.
Ja sam sada dobro noga me uopće ne boli u utorak sam išao šetati dan nakon izlaska iz bolnice malo sam se preforsirao nekih 2km sam šetao pa mi malo natekla noga iako nisam imao uopće boli, a jučer i danas nekih 1,5km i nije mi uopće natekla noga.
Za ovaj rani color dopler možda je razlog što sam imao trombozu površinskih vena bar takva dijagnoza piše točno Flebitis i tromboflebitis površinskih krvnih žila nogu.
Što se tiče hematološke pretrage doktor koji me vodio nije ništa spominjao, ali mi je danas moja liječnica opće prakse rekla da ga pitam na kontroli pošto postoji slučaj u obitelji pa ću vidjeti što će on reći.
StariLav91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 01:39   #1294
Pozdrav svima na temi, pročitala sam je uzduž i poprijeko cijelu, puno ste mi pomogli sa vašim iskustvima.

Ja nemam DVT, ali je ima moj dečko, i njegova borba sa bolesti je počela ima mjesec dana

On je imao tipične simptome DVT (natečena noga, modra, bolna...), i nakon snimanja u bolnici ustanovili su tromb star dva mjeseca na desnoj nozi, malo ispod koljena, sa stražnje strane, te su ga isti dan ostavili u bolnici.
Odmah je stavljen na terapiju martefarina i injekcija koje je dobivao u stomak.
U bolnici je proveo sveukupno 16 dana, i otpustili su ga kad mu se napokon 16-i dan krv popela na 2.
Kod kuće je 15 dana i redovno vadi krv i uzima terapiju, ali mu je od izlaska iz bolnice krv pala i nikako se dignit, evo tek mu se danas diglo na 2,2.
Idući tjedan ide kod privatnika da mu malo bolje posnimi nogu i kaže svoje mišljenje.

Inače se dobro osjeća, nosi elastični zavoj, sad je dobio i čarapu, ne boli ga, noga ne otiče, dosta šeta i kreće se.
Malo smo zabrinuti oko svega toga, i nadamo se najboljem da će tromb otići
beppina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 13:57   #1295
Quote:
StariLav91 kaže: Pogledaj post
Hvala na dobrodošlici ditta.
Na kraju mi nije utvrđeno jeli se tromboza pojavila od ujeda insekta koji se pojavio ili sama od sebe jer sam nekih mjesec dana imao sportsku ozljedu na koljenu i mirovao sam nekih 20 dana i nisam savijao koljeno pa je moguće da se iz toga razvila tromboza.
Ja sam sada dobro noga me uopće ne boli u utorak sam išao šetati dan nakon izlaska iz bolnice malo sam se preforsirao nekih 2km sam šetao pa mi malo natekla noga iako nisam imao uopće boli, a jučer i danas nekih 1,5km i nije mi uopće natekla noga.
Za ovaj rani color dopler možda je razlog što sam imao trombozu površinskih vena bar takva dijagnoza piše točno Flebitis i tromboflebitis površinskih krvnih žila nogu.
Što se tiče hematološke pretrage doktor koji me vodio nije ništa spominjao, ali mi je danas moja liječnica opće prakse rekla da ga pitam na kontroli pošto postoji slučaj u obitelji pa ću vidjeti što će on reći.
Jako je teško dobiti trombozu tek tako, od ležanja i to sa dvadeset i nešto godina. Inzistiraj na tome tome da ti istraže uzrok bolesti, jer tu je uvijek nešto "okidač".
Super za šetnje! Samo, polako i poštuj ograničenja koja ti tijelo trenutno nameće. Osluškuj promjene i prilagodi im se. Treba se naviknuti na češće odmore, što ti je sigurno nova stvar.
Vidjet ćeš kakvo će stanje biti na dopleru, nadam se vidni napredak.
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 14:01   #1296
Hej, beppina! Svježe je to još kod dečka. Mjesec dana je fakat malo vremena, treba organizmu vremena da se uhoda i navikne na nove stanje. Super je da ga ne boli i da hoda!
Kad kažeš da je "krv pala" misliš pritom na pv/inr vrijednosti?
Ako je to, te vrijednosti su prvih mjeseci jako nestabilne, ali se kasnije dovedu u terapijske granice i kontrole nisu na svakih desetak dana, nego jednom mjesečno, pa jednom u dva mjeseca, jednom u tri mjeseca itd. Treba paziti i na prehranu, ali to si sigurno isto već pročitala.
Puno pozdrava oboma i neka oporavak bude uspješan.

Quote:
beppina kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima na temi, pročitala sam je uzduž i poprijeko cijelu, puno ste mi pomogli sa vašim iskustvima.

Ja nemam DVT, ali je ima moj dečko, i njegova borba sa bolesti je počela ima mjesec dana

On je imao tipične simptome DVT (natečena noga, modra, bolna...), i nakon snimanja u bolnici ustanovili su tromb star dva mjeseca na desnoj nozi, malo ispod koljena, sa stražnje strane, te su ga isti dan ostavili u bolnici.
Odmah je stavljen na terapiju martefarina i injekcija koje je dobivao u stomak.
U bolnici je proveo sveukupno 16 dana, i otpustili su ga kad mu se napokon 16-i dan krv popela na 2.
Kod kuće je 15 dana i redovno vadi krv i uzima terapiju, ali mu je od izlaska iz bolnice krv pala i nikako se dignit, evo tek mu se danas diglo na 2,2.
Idući tjedan ide kod privatnika da mu malo bolje posnimi nogu i kaže svoje mišljenje.

Inače se dobro osjeća, nosi elastični zavoj, sad je dobio i čarapu, ne boli ga, noga ne otiče, dosta šeta i kreće se.
Malo smo zabrinuti oko svega toga, i nadamo se najboljem da će tromb otići
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 15:32   #1297
Hvala ditta! Tvoja angažiranost na temi i savjeti su stvarno za svaku pohvalu

Da, mislim na pv/inr vrijednosti
On je također mlad, 28 god., ali kod njega je u pitanju genetika sa majčine strane, oni svi imaju "loše" vene, iako još nitko nije dobio DVT.
Ali kod njega je bio otkidač fizički posao, jer radi na brodu kao strojar, i krivi pokret je učinio svoje.

Mene također veseli da se on super osjeća i nadamo se da će se kad tad vratit svom poslu i normalnom životu.

Ali nije sve tako crno, ovo mu je dobro došlo kao opomena da malo više pripazi na sebe i čuva se...
beppina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 15:51   #1298
Bit će ok i taj pv/inr.
Dvt je moguća kao posljedica nekih pokreta koji se ponavljaju i blokiraju normalne protoke kroz venu. Recimo ovo moje (vena subclavia) dobijaju perači prozora, tenisači i sl. ali kad su mi doktori rekli da mi je to vjerojatno od pretjeranog tipkanja na tipkovnici bilo mi je nelogično jako. I nije od tipkanja bilo. To je bio lijeni odgovor. Niz faktora se iskombinirao sa dobrom genetskom podlogom.

Posebno je kod mladih ljudi važno istražiti genetiku jer od nje ovisi tijek liječenja. Ako postoje mutacije koje su same po sebi dovoljne da se tromboza ponovi, osoba će biti na trajnoj terapiji. Često kod tromboza bude više faktora uključeno, ali ih je stvarno važno raščlaniti pa da se vidi šta se može eliminirati i kako kasnije raditi na prevenciji.

A bolest nas uvijek natjera na reorganizaciju života i preslagivanje prioriteta.
I to uopće ne mora biti loše.


Quote:
beppina kaže: Pogledaj post
Hvala ditta! Tvoja angažiranost na temi i savjeti su stvarno za svaku pohvalu

Da, mislim na pv/inr vrijednosti
On je također mlad, 28 god., ali kod njega je u pitanju genetika sa majčine strane, oni svi imaju "loše" vene, iako još nitko nije dobio DVT.
Ali kod njega je bio otkidač fizički posao, jer radi na brodu kao strojar, i krivi pokret je učinio svoje.

Mene također veseli da se on super osjeća i nadamo se da će se kad tad vratit svom poslu i normalnom životu.

Ali nije sve tako crno, ovo mu je dobro došlo kao opomena da malo više pripazi na sebe i čuva se...
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 16:38   #1299
Quote:
ditta kaže: Pogledaj post
Jako je teško dobiti trombozu tek tako, od ležanja i to sa dvadeset i nešto godina. Inzistiraj na tome tome da ti istraže uzrok bolesti, jer tu je uvijek nešto "okidač".
Super za šetnje! Samo, polako i poštuj ograničenja koja ti tijelo trenutno nameće. Osluškuj promjene i prilagodi im se. Treba se naviknuti na češće odmore, što ti je sigurno nova stvar.
Vidjet ćeš kakvo će stanje biti na dopleru, nadam se vidni napredak.
Danas sam se naručio za color dopler za mjesec dana pa ćemo vidjeti ima li napretka.
Samo sam dugo bio na nogi dok sam s autom došao do bolnice pa našao gdje se radi color dopler pa se naručio pa onda opet nazad kući nekih 2 sata je prošlo i mišić mi je bio dobro otekao nije bilo boli samo otek, ali nekih 3 sata sam ležao i otek se skroz vratio.
Znam da nije bilo pametno toliko stojati, ali nisam imao drugog izbora morao sam se otići naručiti, danas neću šetati ili ću smanjiti duljinu da ne preopteretim nogu.
StariLav91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 18:48   #1300
Quote:
StariLav91 kaže: Pogledaj post
Danas sam se naručio za color dopler za mjesec dana pa ćemo vidjeti ima li napretka.
Samo sam dugo bio na nogi dok sam s autom došao do bolnice pa našao gdje se radi color dopler pa se naručio pa onda opet nazad kući nekih 2 sata je prošlo i mišić mi je bio dobro otekao nije bilo boli samo otek, ali nekih 3 sata sam ležao i otek se skroz vratio.
Znam da nije bilo pametno toliko stojati, ali nisam imao drugog izbora morao sam se otići naručiti, danas neću šetati ili ću smanjiti duljinu da ne preopteretim nogu.
Možeš li nekoga zamoliti da te vozi za ovakve poduhvate?
Čuvaj se napora, još ti je sve friško i povratak na staro stvarno ide dan po dan.
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:10.