Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2009., 02:15   #1
Klinci - što danas jedu

Ideju za temu sam ukrala s jednog starog foruma koji cak nije ni hrvatski...

Tema bi trebalo da sadrzi uzrast deteta i njegov jelovnik za taj dan i eventualno kolicinu pojedene hrane. Ukoliko je na meniju bilo nesto interesantno, mogle bismo napisati i recept za to jelo.

Verujem da ce tako mame naci puno dobrih ideja za prirpemu obroka svojim bebama i otprilike steci sliku o tome kad koju namirnicu i na koji nacin mogu dati svojoj decici.

Ukoliko vam je lakse, mozete pisati i satnicu obroka.

Nadam se da vam se tema dopada i da ce zaziveti. Mene recimo sada zanima jelovnik deteta starijeg od godinu dana, dok ce mnoge druge majke interesovati sta jedu deca na pocetku dohrane, kakav je raspred obroka itd...


Evo, da pocnem ja (napominjem da moje dete jede pomalo ali cesto i da ume biti vrlo nezgodna ako joj se ponudjeni obrok ne dopadne, a takodje moram spomenuti da se budi relativno kasno za jednu bebu tako da joj je prvi obrok oko 9-10 ujutru):

Luna, 11 meseci:
dorucak - adaptirano mleko, 150ml
uzina - pola banane u komadicima
rucak - teletina s povrcem, krem sir, malo kifle i pola solje jogruta (zaspala na pola, a nakon 2 sata isto to, ali ovog puta pojela sve prirpemljeno, naravno sveze, ne ostatke od rucka )
vecera - kasica - mesano voce s zitaricama, 100ml mleka
tzv. uzina - nekoliko zalogaja dinstanog pileceg belog mesa (deda vecerao, pa morala ona da proba njegovu "kasicu")
posle kupanja - adaptirano mleko, 200 ml

u toku dana je popila i oko 200ml hipp-ovog caja od komoraca (sok nece nikada, vode tek pokoji gutljaj), a pojela je i pola suvog keksa.

Eh da, molila bih mame, da ako uvide i neku gresku koju neka od nas pravi u ishrani svog deteta, da nam suptilno skrene paznju na to. Svi saveti su dobrodosli, ali da se tema ne bi mnogo zachatavala i svela na postojecu o dohrani, molim prvo - jelovnik, pa ispod njega sve ostalo.
__________________
Yesterday is History, Tomorrow is a Mistery, Today is a Gift!
draganica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 15:10   #2
super tema, bas si mislilm kako ce mi dobro doci kad mi ponestane ideja...

ribica ima godinu dana, kako stoji kraj nicka i jucer je bilo ovako:

buđenje je uvijek u 8,45 uz cicu al potegne cisto malo za gust
oko 11,00 u gradu prvo trecina banane pa pola jogurta
oko 13,30 cica pa spavanac
oko 16,00 palenta
oko 18,00 cica
oko 20,30 mlijecno-zitna kašica
oko 21,30 cica za uspavljivanje

tek kad ovako zapišem u biti osvjestim kako i šta radimo i koliko nam prođe između obroka....mala napomena...moja nikad ne jede puno, tek je nedavno počela jesti....nadam se da će se i druge počet javljat, pozdrav
__________________
Živ-živ! :)!
Usvojimo dijete na daljinu i pomozimo Africi!
cukerino77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 16:23   #3
Ajme meni.. mislim da će me ova tema bacat u depresiju....
Čokolada07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 16:29   #4
6.00 - sisanje
8.00 - pola jogurta i pola kriške kruha sa ribom
između - grickala jabuku
13.00 - tjestenina sa tikvicama i patlidžanom u bolognese stilu
između - grickala jabuku i stiropor od riže
sisanje za gušt
17.00 - voće (miks od banane i jabuke)
19.00 - mliječna kašica sa žitaricama
2-3 sisanja po noći..
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 18:54   #5
zoro, ajde pojasni ovu tjesteninu šta ste ručale ako ti se da, zvuči mi zanimljivo, mogla bih joj sutra to spremiti, taman imam tikvice doma
__________________
Živ-živ! :)!
Usvojimo dijete na daljinu i pomozimo Africi!
cukerino77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 22:06   #6
već kad smo kod recepata za dječicu, tema postoji..
recepti &co

Quote:
cukerino77 kaže: Pogledaj post
zoro, ajde pojasni ovu tjesteninu šta ste ručale ako ti se da, zvuči mi zanimljivo, mogla bih joj sutra to spremiti, taman imam tikvice doma
eh sad, dinstala sam luk i mljeveno meso. potom sam dodala tikvicu i patlidžan te sam dinstala ca 5-6 minuta, a onda i paradajz isjeckan na komadiće. začinila sam sa malo origana i par zrnaca soli. iako, sol i nije potrebna..
tjesteninu sam skuhala posebno.

varijanta za pećnicu: skuhaš tjesteninu i povrće kao što sam gore opisala. staviš tjesteninu u tepsiju i preliješ s gore opsanim miksom te pospeš sa ribanim sirom..isto nije loše

u principu rijetko kad kuham samo za nju. obično napravim jelo koje malo solim ili nikako (ovisno o začinima).
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 22:33   #7
Quote:
zoro007 kaže: Pogledaj post
eh sad, dinstala sam luk i mljeveno meso. potom sam dodala tikvicu i patlidžan te sam dinstala ca 5-6 minuta, a onda i paradajz isjeckan na komadiće. začinila sam sa malo origana i par zrnaca soli. iako, sol i nije potrebna..
tjesteninu sam skuhala posebno.

varijanta za pećnicu: skuhaš tjesteninu i povrće kao što sam gore opisala. staviš tjesteninu u tepsiju i preliješ s gore opsanim miksom te pospeš sa ribanim sirom..isto nije loše

u principu rijetko kad kuham samo za nju. obično napravim jelo koje malo solim ili nikako (ovisno o začinima).
Ovo mi jedemo redovito, ali ne dinstamo na luku- samo meso, mrkva paradajz, tikvica i eventualno patlidžan. Kad je svježe kuhano jede i princeza i sviđa joj se.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 23:21   #8
hvala zeno, zakon si...moj dragi upravo to kuha veceras za sutra da samo podgrijemo......inace danas sam joj za jedan obrok prvi put kuhala griz na vodi s naribanom tikvicom, malo maslinovog ulja i soli i nije joj se svidjalo....ispalo je ko da i nisam posolila, bljutavo, drugi put cu mrvicu vise posolit
__________________
Živ-živ! :)!
Usvojimo dijete na daljinu i pomozimo Africi!
cukerino77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 00:11   #9
Quote:
cukerino77 kaže: Pogledaj post
hvala zeno, zakon si...moj dragi upravo to kuha veceras za sutra da samo podgrijemo......inace danas sam joj za jedan obrok prvi put kuhala griz na vodi s naribanom tikvicom, malo maslinovog ulja i soli i nije joj se svidjalo....ispalo je ko da i nisam posolila, bljutavo, drugi put cu mrvicu vise posolit
Možeš pokušati kombinirati sa palentom. Mojoj se ta kombinacija više sviđa. Kombiniram i više povrća- tikvica, mrkva, blitva, špinat, poriluk, kupus- pa neka kombinacija ovog, dodam meso i kad je gotovo, u bacim u varivo žlicu palente i sve skuham zajedno tako da jede gusto varivo.
Meso još uvijek miksam. Hoće ga i ovako jesti, ali ne žvače.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 12:46   #10
hvala cattleya to znaci da povrce radis na kockice? ja ga naribam i ubacim u vodu minutu prije palente tako da se ni ne osjeti jako bez obzira sta ga unutra ima dosta....probat cu i ovako po tvom da iznenadim ribicu...meso joj nikad ne znam kako dat
__________________
Živ-živ! :)!
Usvojimo dijete na daljinu i pomozimo Africi!
cukerino77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 14:22   #11
Quote:
cukerino77 kaže: Pogledaj post
hvala cattleya to znaci da povrce radis na kockice? ja ga naribam i ubacim u vodu minutu prije palente tako da se ni ne osjeti jako bez obzira sta ga unutra ima dosta....probat cu i ovako po tvom da iznenadim ribicu...meso joj nikad ne znam kako dat
Da, na kockice. Mrkva ide na sitnije kockice, tj. komadiće, a tikvica na veće jer se uvijek raskuha. Lisnato povrće samo sjeckam. I ja sam u početku ribala i kuhala tako kao ti.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 14:38   #12
moja malena ima 9,5 mjeseci i jede ovako:
7 - 7,30 buđenje
8 - prsa
11 - voće (kombinacija dvije voćke)
15 - meso ili riba u kombinaciji s nekim povrćem ili rižom ili paštom
19 - mlječna kašica (kukuruzne pahuljice ili čokolino ili petit keksi s adaptiranim mlijekom)
20 - spavanje

hranu još uvijek svu miksam jer ima samo donja dva zubića

pije vodu ili dječji čaj, tijekom dana zna popiti oko 3 dcl

a i počela je tražiti da joj se nešto da dok mi jedemo, pa joj dajem male komadiće kruha
calimero75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 16:49   #13
A, 11 mjeseci:
07:30 doručak: pšenični griz s jabukom
10:00 4corn keks
12:00 200 ml mlijeka
02:00 ručak: teletina, krompir, mrkva, riža
04:30 4corn keks
06:00 lino kukuruz sa gnječenom bananom
08:00 200 ml mlijeka
Manch is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 18:16   #14
mia 7,5 mjeseci
6h cica
7h cica
8h cica
12h cica
16h cica
19.30h jedva pola male kašice, isključivo voćne
20h cica
dalje neću pisati jer kad vidim ovako napisano još mi je gore... naime, odbija dohranu u potpunosti
kayah is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 23:06   #15
7,5MJ - pravi sisoljubac

6,00 CICA
8,00 CICA
11,00 SVJEŽE VOĆE/POVRĆE+7KORN
13,00 CICA
16,00 CICA
18,00 MILUPA GRIZ (MILUVIT) - od prije par dana/mislim da će manje cicat u noći ali (moš mislit, ista priča....)
19,30 CICA
23,30 CICA
03,00 CICA


kayah daj joj prijepodne voće, probaj svježe, vidjet ćeš razliku..........
__________________
-----------------------------------
"Činim pravu stvar............."
bubaspara is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2009., 00:11   #16
Lorena sad će 8 mjeseci (imali smo problema ali smo otkrili da je kvaka da hrana treba biti jako jako topla)
8,00 ciki miki
10,00 kruška+jabuka+keksić
13,30 krompir+blitva
17,00 jabuka
19,30 kukuruzne na rižinom mljeku
20,00 ciki miki

Još će ona do ujutro dva puta ciki miki onako mini obrok.
Sve miksamo(nemamo zube).Kompota oko 50-60 ml.
Količina obroka je bila danas od 120-140.
lorena3242 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2009., 16:57   #17
Quote:
lorena3242 kaže: Pogledaj post
Lorena sad će 8 mjeseci (imali smo problema ali smo otkrili da je kvaka da hrana treba biti jako jako topla)
8,00 ciki miki
10,00 kruška+jabuka+keksić
13,30 krompir+blitva
17,00 jabuka
19,30 kukuruzne na rižinom mljeku
20,00 ciki miki

Još će ona do ujutro dva puta ciki miki onako mini obrok.
Sve miksamo(nemamo zube).Kompota oko 50-60 ml.
Količina obroka je bila danas od 120-140.
ima 8 mj a dobi ciku samo ujutro i navečer,+ u noći.....kako si to uspjela..., ja ću biti sretna ako budemo na tome s 12mj
__________________
-----------------------------------
"Činim pravu stvar............."
bubaspara is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2009., 00:15   #18
ne trebate mikstai,možete samo gnječit,nema veze što nemaju zube,žvaču desnima
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2009., 15:16   #19
Quote:
pink5 kaže: Pogledaj post
ne trebate mikstai,možete samo gnječit,nema veze što nemaju zube,žvaču desnima
tako je ako im dugo miksas ne nauce se zvakati pa samo gutaju.mi smo starijoj dosta dugo miksali pa se nije naucila zvakati nego gutati,skoro mi se udavila sa bananom jer je nije sazvakala nego krenula gutati i banana zapela i ni nutra ni van.ja sam pretrnula od straha nisam znala sta bi da nije bilo muza pitaj dragog boga sta bi bilo.
__________________
www.selidbe-kalimero.hr
sara87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2009., 02:25   #20
to sto pink kaze je tacno, mene isto bilo strah ne miksati, ali probala sam malo- pomalo i stvarno se pokazalo da joj zubi i nisu najneopshodniji za zvakanje.

jelovnik danas:
mleko 140
pola kifle, jogurt, cureca pasteta
kasica - kruska i kajsija
mlevena teletina s tikvicama i paradajzom (recept odgore, malo modifikovan) , sir, malo kifle
kasica - jabuka s keksima
mleko 150
mleko 240

u toku dana - oko 150ml caja

Vode bas malo pije. Jel problem sto umesto toga radije pije caj (i mnogo vise ga popije nego kad je celi dan molim da popije jos koji gutljaj vode)? Caj je Hipp-ov, od komoraca.
__________________
Yesterday is History, Tomorrow is a Mistery, Today is a Gift!
draganica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:54.