Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.08.2015., 20:29   #1801
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Preplaviti naftom...ko tu koga je*e

zar nas nisu godinama uvjeravali da su zalihe nafte na isteku i trebalo je da stalno poskupljuje i nestane

Uvjeravali su nas u to i liberalno orijentirani kolege i davali niz "podataka" da cijedimo zadnje kapi

Nešto mi tu smrdi i neznam , tko tu koga je*e
ko je mogao znati da će ameri izvući staru tehnologiju fracking i u nju utući 400-500 miljardi $ i da će kamate na bušenje nafte biti 0%. ko je mogao znati da će u par godina dati 100-tine miljardi $ poticaja naftnoj industriji što skrivenih šta javnih.
inaće ima i venezuela i više naftnih rezervi nego cijeli svijet zajedno(skoro)pa nek je vade ako im se isplati.
Budi siguran uprkos svemu sada nafte nema i poslije 2020-2030 veliki manjak nafte na tržištu 2050 1/2 sadašnjih količina 2100 je praktični nema
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2015., 00:02   #1802
Quote:
more kaže: Pogledaj post
ko je mogao znati da će ameri izvući staru tehnologiju fracking i u nju utući 400-500 miljardi $ i da će kamate na bušenje nafte biti 0%. ko je mogao znati da će u par godina dati 100-tine miljardi $ poticaja naftnoj industriji što skrivenih šta javnih.
inaće ima i venezuela i više naftnih rezervi nego cijeli svijet zajedno(skoro)pa nek je vade ako im se isplati.
Budi siguran uprkos svemu sada nafte nema i poslije 2020-2030 veliki manjak nafte na tržištu 2050 1/2 sadašnjih količina 2100 je praktični nema
Ogromne količine nafte leže ispod Grenlanda i Arktika i smo je pitanje vremena kad će tehnologija omogučiti vađenje tih rezervi.
Do 2100 nafte neće ni trebati u ovim količinama a tadašnji stnovnici se voziti u električnim automobilima sa strujom koja će se dobivati fusijom i drugim "zelenim" tehnologijama jer bi u suprotnom došlo do zagrijavanja atmosfere i zagađenja koji bi praktično onemogučio korištenje količina nafte koje bi bile potrebne kad mnogoljudne zemlje dostignu današnji standard razvijenih zemalja

A nema ne naučnih dokaza da je nafta nije neobnovljiv resursurs i neki trvde suprotno, kao što se ni nezna za točne njezine zalihe.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2015., 21:11   #1803
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Ogromne količine nafte leže ispod Grenlanda i Arktika i smo je pitanje vremena kad će tehnologija omogučiti vađenje tih rezervi.
Do 2100 nafte neće ni trebati u ovim količinama a tadašnji stnovnici se voziti u električnim automobilima sa strujom koja će se dobivati fusijom i drugim "zelenim" tehnologijama jer bi u suprotnom došlo do zagrijavanja atmosfere i zagađenja koji bi praktično onemogučio korištenje količina nafte koje bi bile potrebne kad mnogoljudne zemlje dostignu današnji standard razvijenih zemalja

A nema ne naučnih dokaza da je nafta nije neobnovljiv resursurs i neki trvde suprotno, kao što se ni nezna za točne njezine zalihe.
Ja znam samo jednu stvar.

Kad sam imamo 10 godina govorili su da nafte ima za još 30-40 godina.
Kad sam imao 20 godina govorili su da nafte ima za još 30-40 godina.
Kad sam imao 30 godina govorili su da nafte ima za još 30-40 godina.

Sada sam u 40-tima i govore da će nafte biti za još 30-40 godina.
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2015., 21:48   #1804
Quote:
HvalaNaRibama kaže: Pogledaj post
Ja znam samo jednu stvar.

Kad sam imamo 10 godina govorili su da nafte ima za još 30-40 godina.
Kad sam imao 20 godina govorili su da nafte ima za još 30-40 godina.
Kad sam imao 30 godina govorili su da nafte ima za još 30-40 godina.

Sada sam u 40-tima i govore da će nafte biti za još 30-40 godina.

Kad si imao 10 godina nafta prilagođena inflaciji je bila 29$

Kad si imao 20 godina nafta prilagođena inflaciji je bila 37$

Kad si imao 30 godina nafta prilagođena inflaciji je bila 75$
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2015., 23:19   #1805
Ja mislim da je fracking priča bez velikog pokrića (makar nisam ni približno stručan da to ocjenim) sa jedinim ciljem da se pravi proizvođači (oni koji imaju jeftinu eksploataciju) nekako natjeraju da znatno snize cijene na tržištu, što se i naposljetku dogodilo (samo iz straha da ne izgube primat). Fracking je jednostavno preskupa tehnologija da bi to bilo dugoročno isplativo, a koliko se čini iz iskustva mnoga nalazišta su se pokazala puno manje izdašnim nego se prvotno pretpostavljalo (teže je predvidjeti iskoristivost nalazišta). Onda su tu očiti ekološki problemi, a i oni tehinčke prirode.

Čitao sam jednu knjigu o tome gdje autor tvrdi da nafte zapravo nikada neće u potpunosti nestati nego će samo jako poskupiti. Problem je u tome da su fosilna goriva omogućila civilizaciji nevjerovatan napredak i da sada, u ovom trenutku, nemaju adekvatnu zamjenu. Tko kontrolira izvore praktički kontrolira civilizaciju i život na zemlji kakvog ga poznajemo. Srećom izvori su diversificirani, pa je potpuna kontrola nemoguća jednoj sili, trenutno. Sa druge strane gledano pitanje je koliko je nafta poskupila a koliko su zapravo valute pojeftinile. Jer na sve to možemo gledati i sa druge strane da se ne radi o cijeni nafte nego o cijeni valuta izraženoj u nafti. A i potrošnja se povećava, Kina i Indija tek trebaju proizvesti osobne automobile za potrebe svih svojih građana. Tu su vjerovatno na najboljem tragu one države koje pokušavaju svoje izovre energije usmjeriti prema obnovljivim izvorima (makar i kroz subvencije, protiv koji sam načelno, ali ako već trošiš na subvencije to bi mogao biti najbolje uložen novac za one koji nemaju/nedostatni su u izvorima energije) i koje pokušavaju proizvesti energiju kod sebe doma - lokalno.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2015., 04:43   #1806
Koliko mi je poznato Nixon je bio taj koji je u davna vremena uspio nagovoriti Iranskog Šaha da povisi cijene nafte, i tako sjebe V.Britaniju i Njemačku. Hm, ko zna, možda se američki kongres potrudi da budući predsjednik ne bude Obama.
__________________
Vlada bi trebala smanjiti poreze spram srednje i radničke klase i ponuditi investitorima gotov proizvod gdje se mogu fokusirati na ulaganja koja im nose zaradu a ne troškove.
Gunsberg V is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2015., 05:02   #1807
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Preplaviti naftom...ko tu koga je*e

zar nas nisu godinama uvjeravali da su zalihe nafte na isteku i trebalo je da stalno poskupljuje i nestane

Uvjeravali su nas u to i liberalno orijentirani kolege i davali niz "podataka" da cijedimo zadnje kapi

Nešto mi tu smrdi i neznam , tko tu koga je*e
Cijene nafte će tek tada porasti.
Život je lijep.
__________________
Vlada bi trebala smanjiti poreze spram srednje i radničke klase i ponuditi investitorima gotov proizvod gdje se mogu fokusirati na ulaganja koja im nose zaradu a ne troškove.

Zadnje uređivanje Gunsberg V : 03.08.2015. at 05:21.
Gunsberg V is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2015., 06:47   #1808
Quote:
Deere kaže: Pogledaj post
Kina i Indija tek trebaju proizvesti osobne automobile za potrebe svih svojih građana.
Koliko znam Indija ga već ima, zaboravih kako se zove al se sjećam da mu je cijena 2000 EUR.
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2015., 09:06   #1809
Quote:
Deere kaže: Pogledaj post
Ja mislim da je fracking priča bez velikog pokrića (makar nisam ni približno stručan da to ocjenim) sa jedinim ciljem da se pravi proizvođači (oni koji imaju jeftinu eksploataciju) nekako natjeraju da znatno snize cijene na tržištu, što se i naposljetku dogodilo (samo iz straha da ne izgube primat). Fracking je jednostavno preskupa tehnologija da bi to bilo dugoročno isplativo, a koliko se čini iz iskustva mnoga nalazišta su se pokazala puno manje izdašnim nego se prvotno pretpostavljalo (teže je predvidjeti iskoristivost nalazišta). Onda su tu očiti ekološki problemi, a i oni tehinčke prirode.

Čitao sam jednu knjigu o tome gdje autor tvrdi da nafte zapravo nikada neće u potpunosti nestati nego će samo jako poskupiti. Problem je u tome da su fosilna goriva omogućila civilizaciji nevjerovatan napredak i da sada, u ovom trenutku, nemaju adekvatnu zamjenu. Tko kontrolira izvore praktički kontrolira civilizaciju i život na zemlji kakvog ga poznajemo. Srećom izvori su diversificirani, pa je potpuna kontrola nemoguća jednoj sili, trenutno. Sa druge strane gledano pitanje je koliko je nafta poskupila a koliko su zapravo valute pojeftinile. Jer na sve to možemo gledati i sa druge strane da se ne radi o cijeni nafte nego o cijeni valuta izraženoj u nafti. A i potrošnja se povećava, Kina i Indija tek trebaju proizvesti osobne automobile za potrebe svih svojih građana. Tu su vjerovatno na najboljem tragu one države koje pokušavaju svoje izovre energije usmjeriti prema obnovljivim izvorima (makar i kroz subvencije, protiv koji sam načelno, ali ako već trošiš na subvencije to bi mogao biti najbolje uložen novac za one koji nemaju/nedostatni su u izvorima energije) i koje pokušavaju proizvesti energiju kod sebe doma - lokalno.
Fracking je isplativ tako dugo dok porezni obveznici plaćaju sve ostale troškove vezane uz fracking osim onih direktno vezanih uz sami proces vađenja nafte..............da proizvođači plaćaju ceh svega odavno bi odustali od njega.......

Trenutno se vodi borba između arapa s jedne strane te fracking proizvođača i obnovljivih izvora s druge strane.......vidjeti ćemo kako će to završiti.......
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2015., 09:13   #1810
Quote:
HvalaNaRibama kaže: Pogledaj post
Ja znam samo jednu stvar.

Kad sam imamo 10 godina govorili su da nafte ima za još 30-40 godina.
Kad sam imao 20 godina govorili su da nafte ima za još 30-40 godina.
Kad sam imao 30 godina govorili su da nafte ima za još 30-40 godina.

Sada sam u 40-tima i govore da će nafte biti za još 30-40 godina.
Nafte izgleda da ima i za još 200 godina.
Ali je problem što su nalazišta gdje treba plitko i jeftino bušiti iscrpljena.
Sada treba ići jako duboko, često sa platformama i uz to u dubokom moru.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2015., 13:12   #1811
Quote:
HvalaNaRibama kaže: Pogledaj post
Koliko znam Indija ga već ima, zaboravih kako se zove al se sjećam da mu je cijena 2000 EUR.
TATA (ne mama )

i vrlo je popularan u Indiji i za sada ga se ne izvozi ili u minimalnim serijama, jer je potražnja na njihovom tržištu trenutno dostatna.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2015., 04:09   #1812
Zbogradi Arapa je u biti neisplativo.
Ima, ima nafte.
__________________
Vlada bi trebala smanjiti poreze spram srednje i radničke klase i ponuditi investitorima gotov proizvod gdje se mogu fokusirati na ulaganja koja im nose zaradu a ne troškove.
Gunsberg V is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 17:12   #1813
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
29.07.2014
barel 612kn, litra sirove nafte Brent + PDV 4,81 kn, benzin 10.9kn, dizel 10.1kn

29.07.2015
barel 368 kn, litra sirove nafte Brent + PDV 2,9 kn, benzin 9.82kn, dizel 8.69kn

Ovo je na dan 29.07.2015 sa dodatno umanjenih 25 lipa iz stvarne cijene derivata na pumpama, jer nije bilo u nametu prije godinu dana. Tako da se mogu usporediti marze.
07.08.2014
barel 605 kn, litra sirove nafte Brent + PDV 4,76 kn, benzin 10.83kn, dizel10.1kn


07.08.2015
barel 336 kn, litra sirove nafte Brent + PDV 2,66 kn, benzin 9.59kn, dizel 8.54kn

Ovo je na dan 07.08.2015 sa dodatno umanjenih 25 lipa iz stvarne cijene derivata na pumpama , jer tih 25 lipa nije bilo u nametu prije godinu dana.
Tako da se mogu usporediti marze.


Dakle derivati su trebali pojeftiniti minimalno 2,1kn u odnosu na prije godinu dana. Uz tu korekciju zbog pada cijene sirovine treba ukalikulirati i da je cijena transporta putem tankera i cisterni pojeftinila u odnosu na prije godinu dana, kao i cijena kapitala na trzistima.
klapalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 18:00   #1814
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
07.08.2014
barel 605 kn, litra sirove nafte Brent + PDV 4,76 kn, benzin 10.83kn, dizel10.1kn


07.08.2015
barel 336 kn, litra sirove nafte Brent + PDV 2,66 kn, benzin 9.59kn, dizel 8.54kn

Ovo je na dan 07.08.2015 sa dodatno umanjenih 25 lipa iz stvarne cijene derivata na pumpama , jer tih 25 lipa nije bilo u nametu prije godinu dana.
Tako da se mogu usporediti marze.


Dakle derivati su trebali pojeftiniti minimalno 2,1kn u odnosu na prije godinu dana. Uz tu korekciju zbog pada cijene sirovine treba ukalikulirati i da je cijena transporta putem tankera i cisterni pojeftinila u odnosu na prije godinu dana, kao i cijena kapitala na trzistima.
barel 158 litara
a dobije se
prije minus nego plus jer koristimo rusku sirovu naftu
75-76 litara benzina
37 litara dizel goriva,lož ulja
16 litara jet goriva
1,75 ulja i maziva
i to je to šta se prodaje sa zaradom,sve ostalo se prodaje jeftinije od nabavne cijene sirove nafte,kad se obračunaju troškovi energije to jest prodaje se sa gubicima.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 18:00   #1815
A je ti racunica. Cijena nafte sudjeluje sa otprilike 1/3 u cijeni litre benzina (trenutno). Kada se cijena nafte prepolovi, cijena litre benzina padne 10-15%. Iz tazloga sto postoji dosta fiksnih troskova po litri. Da je barel 0 $, benzin bi kod nas kostao 4-5 kn.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”

Zadnje uređivanje somied : 07.08.2015. at 18:10.
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 18:10   #1816
Quote:
HvalaNaRibama kaže: Pogledaj post
Ja znam samo jednu stvar.

Kad sam imamo 10 godina govorili su da nafte ima za još 30-40 godina.
Kad sam imao 20 godina govorili su da nafte ima za još 30-40 godina.
Kad sam imao 30 godina govorili su da nafte ima za još 30-40 godina.

Sada sam u 40-tima i govore da će nafte biti za još 30-40 godina.
Nema ti nista cudno o tome. Naime, 30-ak godina je horizont planiranja naftne industrije. Kada im procjenjene zalihe padnu ispod toga - pojacano istrazuju. Kada su iznad, uspore. To otprilike uvijek vrijede.
Samo sto danas po svaki novi barel moramo ici sve dalje, sve dublje i na sve manje pristupacna mjesta. Cijena vadjenja i istrazivanje naravno raste. Doba jeftine energije je iza nas i morati cemo placati sve vise (ako izuzmemo kraca razloblja nize cijene izazvana ili recesijom ili naglim povecanjem investicija).
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 18:21   #1817
Quote:
more kaže: Pogledaj post
barel 158 litara
a dobije se
prije minus nego plus jer koristimo rusku sirovu naftu
75-76 litara benzina
37 litara dizel goriva,lož ulja
16 litara jet goriva
1,75 ulja i maziva
i to je to šta se prodaje sa zaradom,sve ostalo se prodaje jeftinije od nabavne cijene sirove nafte,kad se obračunaju troškovi energije to jest prodaje se sa gubicima.
To me interesira samo ako su ti omjeri prije godinu dana bili drugaciji.
Inace ne vidim direktnu svezu izmedju mog i tvog upisa. Dali su ulazni troskovi po litri derivata pali minimalno 2,1 kn ili nisu...
klapalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 18:30   #1818
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Doba jeftine energije je iza nas i morati cemo placati sve vise (ako izuzmemo kraca razloblja nize cijene izazvana ili recesijom ili naglim povecanjem investicija).
nije baš tako.da si recimo u grupi ljudi koji mene prate i kojima sam osigurao solarnu opremu ne bi tako pričao.
solarne panele sam uspija osigurati sa PDV 2000 kn 1,2 kwp a to godišnje proizvede 1600-1800 kwh
za 1-2 godine se plati normalna cijena el.energije i poslije 20 godine je besplatna s tim da nešto bi trebalo uložiti u održavanje i nadopunu kapaciteta .
svi sami ih ugrađuju.ali ovima na selu je to puno lakše i jeftinije.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 18:55   #1819
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
To me interesira samo ako su ti omjeri prije godinu dana bili drugaciji.
Inace ne vidim direktnu svezu izmedju mog i tvog upisa. Dali su ulazni troskovi po litri derivata pali minimalno 2,1 kn ili nisu...
Nisu. Nije bas teska matematika - napisao sam ti. Cijene benzina takodjer kasne neko vrijemeza cijenom nafte - padati ce cijene jos ako nafta ostane ovako nisko.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 19:05   #1820
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Doba jeftine energije je iza nas i morati cemo placati sve vise (ako izuzmemo kraca razloblja nize cijene izazvana ili recesijom ili naglim povecanjem investicija).
za jeftinu energiju ima alternativa. Bas visoka cijena nafte u zadnjih 10g pogodovalo je napredku alternativa. Sto je veca cijena nafte veci su interesi u alternativne nacine i povratak invensticija brzi. Ko ima za invenstirat danas se vec moze grijat skoro besplatno nakon 10tak god. kad se invensticije povrate. Tak da bi loz ulju i plinu na duze vrijeme cijena trebala biti ak ne u padu, onda barem stabilno niska.
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:30.