Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2013., 10:11   #1
Djevojčice i garderoba

Moja djevojčica ima 6 godina i potpuno je zaluđena s garderobom. Meni kao mami koja je u školi nosila plave kute, a nakon toga do dugo u pubertet stvari koje sam naslijedila od starijih rođaka, najčešće muških, ovo njeno ponašanje i histeriziranje postaje malo scary.
Ako joj dam trenirku baca se po podu i plače, neće u vrtić. Nosila bi samo haljinice i nove majice. Svako malo se šminka, stavlja sjenilo, lakira nokte, kad joj kažem da neće takva u vrtić opet vriska. U novinama samo gleda modne stranice i izmišlja si neke svoje stilove. Kad god izlazimo iz kuće ili nam netko dolazi u posjet napirlita se ko božićno drvce, makar to bio i majstor koji dolazi popravit odvode. Malo sam već luda od toga. U početku sam mislila da je samo faza, ali počela je s uređivanjem sa svoje 4 godine i kroz zadnje 2 godine postajala je sve "brutalnija".
Raskopa si ormar, isprobava neke svoje kombinacije i onda priča glasom neke pijane manekenke "Kako sam suuuper, ova kombinacija je baš geeenijalna!"
A vrhunac svega je bila njena izjava pred neki dan da se ne voli družiti s curicama koje su ružno obučene.
Već sam joj puno puta probala objasniti neke stvari i pričati s njom, ali poanta da je bitno da je netko dobar, a ne lijep se je ne hvata.
Nekoliko puta sam poludila i maknula joj sve "novo i lijepo", bilo je suza i durenja, ali nakon nekog vremena naviknula se na trenirke i nije bilo problema. Nakon toga čim sam joj prvi put obukla haljinicu, sve se vratilo na staro.
Ja zbilja, ali zbilja ne znam kako da se postavim prema svemu tome. Moja starija kćer se isto šminkala i oblačila haljinice, ali mislim, poput svake druge djevojčice, ništa ekstremno.
Što biste vi učinile?
nina1247 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 15:00   #2
Meni je ok da dijete bira odjeću i samo si slaže odjevnu kombinaciju (dok je u skladu sa vremenskim uvjetima vani).
Nebitno je da li je nešto novo.
Uvijek će biti nešto što im se sviđa i ono što im se ne sviđa (pogotovo ako nisu sami izabrali).
Treba im dati pravo na izbor i uvažiti njihovo mišljenje i želje.

Na šminkanje i lakiranje noktiju bi utjecala, prvo time da to uopće ne kupim i dam djetetu.
Dopustila bi labelo.

AKo ima svoj neki nakit i torbice to bi isto dala da si sama bira.
Ukusi se razlikuju, ono što je tebi grozno nije svima grozno
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 15:41   #3
Jao nina1247, ovo me podsjetilo na jedan moj posjet shopping centru gdje, priznajem, nisam bila nešto pretjerano sređena i kad odjednom na pokretnim stepenicama vidim curicu cca 5 god. kako me od glave do pete odmjerava što sam to obukla. Bile su skockane i ona i mama, mogu mislit šta je komentirala poslije za mene Mah, ali užas je kad razmisliš da se dijete od 5 god. tako ponaša. Sjećam se i kad mi je jedna starija kolegica pričala kako joj je mala postala nemoguća, nalik kako ti opisuješ svoju kćer. Evo i ja sam rodila žensko dijete i molim Boga da ne bude takvo. Jel se ti šminkaš, isprobavaš kombinacije i nešto slično pretjerivanju? Jel mogla od tebe vidjeti, ili još gore, na televiziji ili internetu?
Woman Yoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 15:54   #4
Ne, nikako, ja sam tip koji je stalno u trapericama i starkama. Mislim da je to utjecaj iz vrtića. Djevojčice se dosta razlikuju prema garderobi, od onih koje su svaki dan u haljinicama i cipelicama, pa do onih u trenirkama. Izgleda da su je šminkerice totalno impresionirale.
Opet, normalno mi je nošenje maminih cipela i slično, to sve curice prođu prije ili kasnije, ali izjaviti da se neće družiti s curicama koje su ružno obučene mi zvuči kao iz nekog američkog tinejdžerskog filma, dosta brutalno. Zato sam zabrinuta!
Nemam ideja kako 6ogodišnjakinji objasniti da garderoba nije "toliko" bitna, da ne kažem apsolutno nebitna.
nina1247 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 20:51   #5
otkuda joj šminka i ostale pomade kojima se tracka?
ako ti nisi osoba koja puno pažnje poklanja vanjštini i tuđem izgledu, onda moguće da je to pokupila u vrtiću... ali i ovi crtani filmovi koji su sada moderni mi djeluju kao da promoviraju takvu površnost.
jel možeš maknuti te crtiće ili neke druge izvore otkud možda upija takve stavove? prestani joj kupovati šminku, pretpostavljam da joj ti kupiš...

inače. skroz mi je ok da si klinci sami biraju odjeću i stil, ne moramo svi biti sportiva niti elegancija..
al oko ovih stavova o odjeći drugih ljudi treba dosta s njom razgovarati...

Zadnje uređivanje tisi : 14.03.2013. at 21:23. Reason: spajanje dva posta u nizu
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 23:09   #6
Moje dijete i ja imamo poprilično različit ukus. Ono za što se ona primi u dućanu ja ne bi ni pipnula niti obratno
Nema tome dugo da me tako "oprala" u dućanu kada sam probavala haljinu i hladno mi rekla: "mama, skidaj to, to je za starije gospođe!". skinula sam odmah
Kao mala nije marila za odjeću, ali evo sada sa 10 godina nije da pati ali gleda kombinacije.
Za razne markice još ne zna jer nismo takvi tipovi. Počelo ju je jako zanimati ukrašavanje noktiju naljepnicama i jedino voli bezbojni lak - hvala bogu.
Poprilično je komplicirana kod kupovine. Možda zato što je meni ružno što je njoj lijepo a ja plaćam.
No, uglavnom za sada sve ok. Nastavak slijedi iz mjeseca u mjesec promjene nove vrste..
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 07:58   #7
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
otkuda joj šminka i ostale pomade kojima se tracka?
pretpostavljam da joj ti kupiš...
Ne kupujem joj šminke, to pokupi kad idemo u posjet sestričnama koje su starije od nje. Ja ih redovito bacam, čak sam im i rekla da joj to ne daju ali uzalud.
A i crtići, istina, na to nisam pomislila. Obožava Winxice, možda je i to utjecalo. Ali gledala sam ih nekoliko puta i nisu mi se činile toliko grozne, vile, bore se protiv zla...bla...Ima ih par Bratz ili tako nešto, to joj ne dam da gleda.
Morat ću puno pričati s nom, jako puno..
nina1247 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 11:25   #8
Ne vjerujem da su krivi crtici. I moja gleda i Winxice i Monsterice i Bratzice, ali i Victorious, Icarly... Ima 8, odjeca joj je strasno vazna (sreca moja, pali se na "frajerske" stvari - leopardaste trapke, sljastece starke, majice sa tiskom likova koji su trenutno inn - haljinice ja ne bih prezivjela ). Ali ne histerizira na sportsku odjecu za setnju, prihvaca da je jos mala za sminku i normalno se druzi sa curicama koje su obucene sasvim drugacije od nje.

Mozda grijesim, ali ja bih prije pomislila da je u pitanju drustvo iz vrtica...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 12:41   #9
Baš razmišljam o sebi kao curici od 6 godina - nema šanse da sam znala gdje što stoji u ormaru, a kamoli birala odjeću iz njega ili slagala kombinacije iz modnih časopisa. Valjda je to došlo s potrošačim društvom.

Doduše, lak za nokte je uvijek bio , ali su uvijek lakirale mama ili teta, i to kao neku posebnu nagradu ili ako sam baš jako, jako namolila. Ne sjećam se da sam ikada bila u prilici sama lakirati nokte valjda do puberteta.

Meni se čini da ćeš ti morati u neku malo jaču "kampanju", i to ne po pitanju mode kao takve, već histeriziranja ako nije po njenom, i ovakvih stavova (očito pokupljenih iz vrtića, s tv-a, možda tih starijih sestrični..) da se neće družit s ružno obučenima.

Možda da opet makneš sve "lijepo", i da se zna da je za vrtić, park, dolazak majstora "redovna odjeća", tipa trenirke, majice, traperice, tenisice, a onda joj za rođendan, nedjeljni ručak kod bake i slično dozvoli da se sama ušminka.
Lijepo dogovorite pravila ponašanja, a nakon toga ignoriraj vrištanja i histeriju ako nije po njenom.

Ako ste u kupnji i kupujete npr. 3 stvari, dvije odaberi ti, a za treću stvar joj ponudi da sama izabere između nekoliko koje su tebi prihvatljive.

Ne dozvoli da joj itko daje lakove i sjenila - valjda možeš utjecat na to što će šestogodišnje dijete uzet od nekoga?

I puno pričajte o tome zašto je netko dobar prijatelj, čitajte Ružno pače itd.
CandyCane is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 13:17   #10
Quote:
CandyCane kaže: Pogledaj post
čitajte Ružno pače itd.
U zadnje vrijeme, je na repertoaru jako često uz Pipi Dugu Čarapu.

Hvala na savjetima, i ja sam bliska takvom razmišljanju. Nisam sigurna da je ok dozvoliti djetetu da samo bira garderobu u "ovakvim uvjetima". Kod starije kćeri nikad nije bilo ovakvih stavova i izjava, tako da je mogla nosit što hoće, a zapravo je nije bilo ni previše briga.
Mislim da će zbilja haljinice "progutat mrak"

U vrtiću ima nekoliko djevojčica koje su, da se tako izrazim, "barbike", ali i njihove mame su sređene do zadnjeg detalja. I zadnje vrijeme je stalno s njima. Nadam se samo da će joj s vremenom prestat biti zanimljive.
Hvala svima na postovima!
nina1247 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 14:32   #11
Okej, svi smo se slozili da malena smije bit usminkana tj. oblacit po svom ukusu, ali mislim da je njeno usminkavanje preraslo u 'snobiranje'.

I meni se cini da je drustvo iz vrtica krivo i na tvom mjestu ne bi ostala samo na razgovoru. Ako ju skines iz haljinica i pocnes oblacit u obicne trenerke, mogla bi vrlo lako ispast iz te sminkerske ekipe. Odose dvije muhe jednim udarcem
__________________
hello how low
bambix is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 18:48   #12
Bože dragi, čitam vas i ne mogu vjerovati, kod nas potpuno obrnuta situacija

Moja je, moju fazu snobizma i kompulsivnog šopingiranja, preživjela i ostala potpuno neokrznuta.
Njoj je sasvim svejedno što nosi ( sve dok to nešto nema gumbe i ne "stišče" ju ) ona nema blage veze ima li na sebi vreću krumpira ili Jottum haljinicu.
Još manje gleda što drugi nose.

Blaženo moje pametno dijete kad već ima ludu mater
__________________
--------------------------------
Peek-a-Boo! is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 19:55   #13
Tako to cesto i biva... Dijete sminkera bude klosar i obrnuto
__________________
hello how low
bambix is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 10:06   #14
Quote:
nina1247 kaže: Pogledaj post
Ako joj dam trenirku baca se po podu i plače, neće u vrtić. Nosila bi samo haljinice i nove majice. Svako malo se šminka, stavlja sjenilo, lakira nokte, kad joj kažem da neće takva u vrtić opet vriska. U novinama samo gleda modne stranice i izmišlja si neke svoje stilove. Kad god izlazimo iz kuće ili nam netko dolazi u posjet napirlita se ko božićno drvce, makar to bio i majstor koji dolazi popravit odvode.
ja mislim, ako ti imas jasan stav da sjenilo i lak na noktima ne moze u vrtic, da onda ona treba odurlati i isplakati se, al da ti moras ostati u tome dosljedna (ako zaista imas stav da to nije za vrtic)
sto se tice novih majca i haljinica, netko to mora doma potkrepljivati....dakle, ako nema novih, nesto mora obuci
nekad se ves i pere, pa normalno da ne moze obuci bas sve sto pozeli.
iako, meni je normalno da si dijete od 6g bira odjecu, dok god je ona funkcionalna (tj u skladu sa temperaturom i eventualno aktivnostima)

i opet, gleda novine koje su joj dosutpne.
iako, niti tu ne vidim problem da prolista, prokomentira, da raspravljate o ukusima, o tome sto se moze kupiti, a sto ne....
i tu joj lijepo i jasno mozes reci koje su vase obiteljske mogucnosti i obiteljska pravila

cini mi se vaznim da joj ne popustis (ako odlucis nesto) jer tako uci mnoge druge stvari, izmedju ostalog nosenje sa frustracijom.

Quote:
nina1247 kaže: Pogledaj post
Ne, nikako, ja sam tip koji je stalno u trapericama i starkama. Mislim da je to utjecaj iz vrtića. Djevojčice se dosta razlikuju prema garderobi, od onih koje su svaki dan u haljinicama i cipelicama, pa do onih u trenirkama. Izgleda da su je šminkerice totalno impresionirale.
Opet, normalno mi je nošenje maminih cipela i slično, to sve curice prođu prije ili kasnije, ali izjaviti da se neće družiti s curicama koje su ružno obučene mi zvuči kao iz nekog američkog tinejdžerskog filma, dosta brutalno. Zato sam zabrinuta!
Nemam ideja kako 6ogodišnjakinji objasniti da garderoba nije "toliko" bitna, da ne kažem apsolutno nebitna.
negdje vas je zajebo i vrtic, nama su na upisu rekli da mole da djeca dolaze u trenirkama/tajicama, udobnoj odjeci....znam vidjeti uredjene curice u haljinicama (al to je dalekooooo od ovoga sto ti opisujes)

u ovoj fazi je normalno da dijete oponasa roditelja....da.
odmak od mame bi se trebao dogoditi u pubertetu, onda kada zele biti drukciji od roditelja, pa cine ono sto roditelji ne cine ili sto se roditeljima ne svidja i tako....zasto je kod tvoje to vec sada, nemam pojma....pogotovo za odjecu (valjda su druge mame uredjene, a ti u starkama )

ima nesto i u vasem odnosu, pricajte malo sto volite, sto vam je zajednicko...sto ti se svidja kod nje, sto se njoj svidja kod tebe....
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 22:39   #15
Ne kuzim sta fali lijepo obucenim curicama u haljinicama u vrticu?Meni je bas lijepo vidjeti malu skockanu curicu u slatkoj haljinici ili nekoj drugoj lijepoj odjeci? I za vrtic, pa sta? Ja sam svoju curicu oduvijek voljela lijepo oblaciti, trenirke nikada nije nosila za vrtic ili sada za skolu, trenirke su po meni za sport i za po doma, ne znam zasto bi za vrtic "normalno" obucene curice trebale biti samo one u trenirkama. Moje je u vrtic nosila i haljinice i traperice i tunike i tajice i lijepe tenisice i cipelice i cizmice...i nikada nije zbog toga postala neka umisljena mala snobica koja gleda sta imaju drugi na sebi i po tome ih procijenjuje. Naucila sam ju da se oblaci s ukusom i danas sa skoro 9 god joj zajedno izaberemo kombinaciju za drugi dan u skoli..i dalje nosi sve-od haljinica do skinny trapki, marta i kozne jakne. Trenirke su rezervirane za po doma i za tenis. I nikada ne komentira kako je tko obucen, marke kao takve tipa ugg, geox, martenisce,benetton, ikks..i sl joj nista ne znace, drugo sto joj ja biram lijepu i kvalitetnu odjecu, ona i dalje pojmanema koje je to marka nit joj ja to govorim.

Sminkanje, ruzevi i sl joj uopce nisu napeti, niti ikakav nakit..

Zadnje uređivanje tenaTT : 18.03.2013. at 22:44.
tenaTT is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 11:53   #16
Quote:
renny kaže: Pogledaj post
Ne kuzim sta fali lijepo obucenim curicama u haljinicama u vrticu?Meni je bas lijepo vidjeti malu skockanu curicu u slatkoj haljinici ili nekoj drugoj lijepoj odjeci? I za vrtic, pa sta? Ja sam svoju curicu oduvijek voljela lijepo oblaciti, trenirke nikada nije nosila za vrtic ili sada za skolu, trenirke su po meni za sport i za po doma, ne znam zasto bi za vrtic "normalno" obucene curice trebale biti samo one u trenirkama. Moje je u vrtic nosila i haljinice i traperice i tunike i tajice i lijepe tenisice i cipelice i cizmice...i nikada nije zbog toga postala neka umisljena mala snobica koja gleda sta imaju drugi na sebi i po tome ih procijenjuje. Naucila sam ju da se oblaci s ukusom i danas sa skoro 9 god joj zajedno izaberemo kombinaciju za drugi dan u skoli..i dalje nosi sve-od haljinica do skinny trapki, marta i kozne jakne. Trenirke su rezervirane za po doma i za tenis. I nikada ne komentira kako je tko obucen, marke kao takve tipa ugg, geox, martenisce,benetton, ikks..i sl joj nista ne znace, drugo sto joj ja biram lijepu i kvalitetnu odjecu, ona i dalje pojmanema koje je to marka nit joj ja to govorim.

Sminkanje, ruzevi i sl joj uopce nisu napeti, niti ikakav nakit..
a u vrticu djeca rade nesto drukcije nego po doma ili na sportu?

ja diejte u vrtic saljem na igru, ne vidim razliku u tome dal ju oblacim za park ili za vrtic, vazno mi je da joj je udobno i da se moze penjati, trcati, farbati, bez da brine sto cu ja reci ako se uprlja ili ak nes potrga


ovo sto se tice uredjivanja djece....msilim da se dejcu moze sasvim lijepo urediti i bez sjenila za oci i laka za nokte i cizmi koje su napravljene za dvadesetogodisnjakinje.
neke haljinice, tunikice, fakat super izgledaju, i curice su preslatke u njima, i izgledaju nesputano i prirodno, al neke djevojcie nose odjecu za odrasle zene i to je meni prestrasno.
ono, vidim patuljastu sponzorusu
(ne znam kak bih drukcije rekla)

kad vidim neke decke kak su super uredjeni, fakat se pitam jel neke mame pate za irgom sa barbikama, pa se sada igraju sa svojom djevojcicom.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 15:08   #17
Mene nis ne muci ako bilo sta od odjece potrga ili pofleka..jer da cuvam haljinice i ljepsu odjecu za samo neke posebne prilike tipa rodjendan ili kazaliste , bas bi to iznosila...dva , tri puta maksimalno ..posve neisplativo. Zato ja imam politiku da se npr. haljinice furaju svugdje,od vrtica nadalje..uz to tajce i starke na nogama i di ces sladje a i udobne kombinacije.
Treba samo znati iskombinirati i sve moze super i slatko izgledati..trenirke su mi bas bez veze i stvarno mi ih nije nesto vidjeti igdje osim na sportu ili po doma..isto vrijedi i za decke.
Imam jos dva sina i oni nikada nisu u trenirkama isli u vrtic ili u skolu..uvijek u trapericama ili samtericama..i poderali su ih i poflekali..pa sta onda...ljepse i urednije mi djeca izgledaju ako nisu u trenirkama 24/7, jos ako su trenirke onako razvucene , isprane i istanjene na koljenima, izgleda u najmanju ruku neuredno. Osim toga sad kada su u skoli, tamo nitko ne nosi tenirke na nastavu, nekako stvar skolskog bon tona.....zna se za sta su trenirke.

Osim toga u cemu je razlika ako potrga ili pofleka trenirku ili haljinicu..trenirke nisu nista puno jeftinije od recimo haljinica tako da je meni sasvim isto jel steta napravljena na trenirci ili haljinici...

Zadnje uređivanje tenaTT : 19.03.2013. at 15:16.
tenaTT is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 15:54   #18
oftopik, kaj u skolu ne idu klnci u trenirkama?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 16:50   #19
Quote:
renny kaže: Pogledaj post

Osim toga u cemu je razlika ako potrga ili pofleka trenirku ili haljinicu..trenirke nisu nista puno jeftinije od recimo haljinica tako da je meni sasvim isto jel steta napravljena na trenirci ili haljinici...
nije do uništavanja robe, nego je njoj u trenirci udobnije, kao što je i meni udobnije.
haljine nosim rijetko, u nekim prilikama (osim ljetnih u kojima sam svaki dan), jer se ne osječam najudobnije u njima, tako da ni malu ne maltretiram sa haljinama osim u nekim special prilikama
za nju mi čak ni za ljeto nisu neka opcija haljine bez hlačica ispod jer sjedi po zemlji, valja se u travi, pijesku, pa volim da ima još nešto preko gaćica
vedra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 17:04   #20
Nema šanse da moj sin obuče išta osim trenirke. Kaže da mu se samterice ne sviđaju, ima 2,5 godine. Sreća da smo sve samterice dobili, a traperice nema niti jedne. Mislim da je to njemu jednostavno kruto i neudobno i može nositi trenirku u kojoj god prilici želi. Sam bira robu i uopće ne obraćam pozornost na to da je lijepo i usklađeno.

Ja, pak, u trenirci ne bih izašla vani ni mrtva.
no_nic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:59.