Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2011., 21:44   #101
Ja sam 2 puta popio te tablete "protiv mučnine u vožnji". čisto radi znatiželje, u roku 10 minuta sam zaspao, i prespavao put od osijeka do klagenfurta.
To su čiste tablete za spavanje, inače nikad nisam imao mučnine u vožnji.
Inače imaju neke aviomarin tablete.

Inače evo što je objavila Pliva o tim tabletama protiv mučnine:
"Dimenhidrinat je siguran i za djecu, a zbog njegovih antikolinergičkih učinaka trebaju ga izbjegavati osobe koje boluju od glaukoma zatvorenog kuta, oboljeli od bronhalne astme te muškarci s povećanom prostatom. Sličan po djelovanju je i meklizin. Poseban je oprez potreban kod primjene antihistaminika prometazina jer može izazvati jaku pospanost i dezorijentiranost, koja u krajnjem slučaju može pokvariti doživljaj samog putovanja. "

Inače ja ima i glaukom i astmu! Jesam li si na taj način naštetio?? Mislim, kakve to ima veze s povećanim očnim tlakom i astmom.
Lent11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2011., 21:47   #102
Ja sam pila te tablete par puta, obično kad sam išla na maturalce ili neki duži put i nikada mi se nije od njih spavalo.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2011., 22:46   #103
Quote:
Lent11 kaže: Pogledaj post
Ja sam 2 puta popio te tablete "protiv mučnine u vožnji". čisto radi znatiželje, u roku 10 minuta sam zaspao, i prespavao put od osijeka do klagenfurta.
To su čiste tablete za spavanje, inače nikad nisam imao mučnine u vožnji.
Inače imaju neke aviomarin tablete.

Inače evo što je objavila Pliva o tim tabletama protiv mučnine:
"Dimenhidrinat je siguran i za djecu, a zbog njegovih antikolinergičkih učinaka trebaju ga izbjegavati osobe koje boluju od glaukoma zatvorenog kuta, oboljeli od bronhalne astme te muškarci s povećanom prostatom. Sličan po djelovanju je i meklizin. Poseban je oprez potreban kod primjene antihistaminika prometazina jer može izazvati jaku pospanost i dezorijentiranost, koja u krajnjem slučaju može pokvariti doživljaj samog putovanja. "

Inače ja ima i glaukom i astmu! Jesam li si na taj način naštetio?? Mislim, kakve to ima veze s povećanim očnim tlakom i astmom.
Ne moraš brinuti nisi si naštetio. Iako ih ne bi trebao uzimati jer su kontraindicirane tvom stanju.
Te tablete imaju veze sa glaukomom i bronhalnom astmom jer djeluju na izlučivanje acetilkolina koji je neurotransmiter i koji treba stići iz završetka neurona u postsinaptičku stanicu. Na postsinaptičkoj stanici postoje receptori (muskarinski) koje ove tablete blokiraju, te tako acetilkolin ne dolazi do tih receptora na stanici već biva- inhibiran, tako što ga enzim acetilkolinesteraza razgradi. Ugl da te ne davim fiziologijom dalje.
Te tablete djeluju antikolinergički tj. dilatiraju (proširuju, opuštaju) m.sfinkter pupile (u oku) i dovode do otežanog istjecanja očne vodice ( a tebi kod glaukoma taj protok ne bi smio biti i dalje otežavan).
A što se tiče bronhalne astme, kad uzmeš ove tablete, dolazi do bronhokonstrikcije tj. suženja bronha (zbog čega oni koji boluju od bronhalne astme i imaju taj fiziološki nedostatak zraka), a to ti škodi i ne želiš to i zato koristiš pumpice (Ventolin...)


Jel jasno? Il nije? Nezz kak bi to jednostavnije...

Zadnje uređivanje keyleigh : 23.07.2011. at 22:51.
keyleigh is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2011., 22:53   #104
Btw, ja ne popijem cijelu tbl. već sam se izdresirala da uzimam četvrtinu. Jer bi od cijele bilo "zzzzzzzzzzzzzzz....a evo nas, već smo u Americi?!"
keyleigh is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2011., 23:11   #105
Evo da se i ja nadovežem na temu, nisam siguran hoće li pomoć - meni je.
Dok sam bio dijete vožnja mi je užasno smetala, a pogotovo ona u autobusu. Čitanje i slične aktivnosti dovodile su me na rub izdržljivosti. Stvar koja mi je pomagala u većini slučajeva bila je gledanje u daljinu.
I tako je na red došla srednja škola tj. svakodnevno putovanje autobusom u duljini od 60km. Svaki dan, 5 puta u tjednu. Prva godina je bila nezgodna i dosta sam ekperimentirao(možda zvuči malo filozofski) - obraćao sam pažnju na svakakve sitnice poput čitanja prometnih znakova, registracija automobila() i šta ja znam sve. Uglavnom pokušavo sam se preokupirat svime i svačim samo da ne mislim na to kako mi može doć loše. Sljedeće tri godine pa sve do danas, mučnina mi dođe jako rijetko(usudim se reć par puta godišnje), a to je najčešće u nekakvim situacijama kad putujem na veće nadmorske visine ili nisam od volje.
Nadam se da ti nisam pokvario topic ovim romanom , ali ovo što sam gore boldao meni je uistinu pomoglo.

Živila!
__________________
Google is your friend!
shkafishkafnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2011., 23:36   #106
Quote:
shkafishkafnjak kaže: Pogledaj post
Evo da se i ja nadovežem na temu, nisam siguran hoće li pomoć - meni je.
Dok sam bio dijete vožnja mi je užasno smetala, a pogotovo ona u autobusu. Čitanje i slične aktivnosti dovodile su me na rub izdržljivosti. Stvar koja mi je pomagala u većini slučajeva bila je gledanje u daljinu.
I tako je na red došla srednja škola tj. svakodnevno putovanje autobusom u duljini od 60km. Svaki dan, 5 puta u tjednu. Prva godina je bila nezgodna i dosta sam ekperimentirao(možda zvuči malo filozofski) - obraćao sam pažnju na svakakve sitnice poput čitanja prometnih znakova, registracija automobila() i šta ja znam sve. Uglavnom pokušavo sam se preokupirat svime i svačim samo da ne mislim na to kako mi može doć loše. Sljedeće tri godine pa sve do danas, mučnina mi dođe jako rijetko(usudim se reć par puta godišnje), a to je najčešće u nekakvim situacijama kad putujem na veće nadmorske visine ili nisam od volje.
Nadam se da ti nisam pokvario topic ovim romanom , ali ovo što sam gore boldao meni je uistinu pomoglo.

Živila!
Ali mučnina je do organa za ravnotežu, ne do percepcije...Tak da vjerujem ovo tebi pomaže, al ne znam dal bi i većini. Baš zato kaj sam sve metode iscprila, pijem Draminu...inače
keyleigh is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2011., 23:59   #107
negdje sam čitala da je bolje gledati sa strane, odnosno drveće kako promiće, ako je mučnina do centra za ravnotežu.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 00:20   #108
Quote:
dawn990 kaže: Pogledaj post
negdje sam čitala da je bolje gledati sa strane, odnosno drveće kako promiće, ako je mučnina do centra za ravnotežu.
Iz mog iskustva, loša ideja. Najbolje gledati pred sebe i pratiti cestu.

Ja sam se inaće preporodio od kad vozim.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 09:34   #109
Quote:
keyleigh kaže: Pogledaj post
Ne moraš brinuti nisi si naštetio. Iako ih ne bi trebao uzimati jer su kontraindicirane tvom stanju.
Te tablete imaju veze sa glaukomom i bronhalnom astmom jer djeluju na izlučivanje acetilkolina koji je neurotransmiter i koji treba stići iz završetka neurona u postsinaptičku stanicu. Na postsinaptičkoj stanici postoje receptori (muskarinski) koje ove tablete blokiraju, te tako acetilkolin ne dolazi do tih receptora na stanici već biva- inhibiran, tako što ga enzim acetilkolinesteraza razgradi. Ugl da te ne davim fiziologijom dalje.
Te tablete djeluju antikolinergički tj. dilatiraju (proširuju, opuštaju) m.sfinkter pupile (u oku) i dovode do otežanog istjecanja očne vodice ( a tebi kod glaukoma taj protok ne bi smio biti i dalje otežavan).
A što se tiče bronhalne astme, kad uzmeš ove tablete, dolazi do bronhokonstrikcije tj. suženja bronha (zbog čega oni koji boluju od bronhalne astme i imaju taj fiziološki nedostatak zraka), a to ti škodi i ne želiš to i zato koristiš pumpice (Ventolin...)


Jel jasno? Il nije? Nezz kak bi to jednostavnije...
Je, puno hvala
Lent11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 14:53   #110
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Iz mog iskustva, loša ideja. Najbolje gledati pred sebe i pratiti cestu.

Ja sam se inaće preporodio od kad vozim.
a meni je stvarno puno pomoglo. svakih 10-15-20 min pogledam na par sekundi i bude mi super..
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 20:20   #111
Quote:
keyleigh kaže: Pogledaj post
Btw, ja ne popijem cijelu tbl. već sam se izdresirala da uzimam četvrtinu. Jer bi od cijele bilo "zzzzzzzzzzzzzzz....a evo nas, već smo u Americi?!"
ja kljuknem odma dvije kad krenem, obično se radi o putu od 7-8 sati u autobusu. odspavam 5-6 sati i izađem iz busa ko nov.
hulijo đuturum is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2013., 15:11   #112
Pozdrav

Otkad znam sa sebe, užasno mi se muči tokom vožnje. Čak i na nekim kraćim relacijama, bilo autobusom/autom, isto tako bude mučnina. Ranije se nekoliko puta znalo dogoditi da, i pored tablete protiv mučnine u vožnji, bude mučnine i povraćanja.

U posljednje vrijeme ovo pomaže. Npr. ako je vožnja (prijevoz) u 09:00:
- jedem (vekne, kiflice, keksi; nikakvi sendviči) u 06:00,
- u 08:00 dvije tablete protiv mučnine u vožnje.
Čak i tada, uglavnom, izbjegavam jedenje i čitanje tokom vožnje.

Kada su kraće relacije, prije puta ne jedem baš ništa i ne pijem ni vodu (a kamoli neki čaj).

Iskreno rečeno, dojadile su mi više te tablete protiv mučnine u vožnji, od kojih mi padne pritisak, i počinje osjećaj pospanosti.

Uskoro trebam ići na put, višesatna vožnja.

Zna li neko možda za neki drugi način kako, bez tih tableta protiv mučnine, 'preživjeti' putovanje?

Hvala!
__________________
Ellen Ripley
Ana Jacqueline is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 14:52   #113
Uh ja imam veliki problem pa samo mogu podnijeti vožnju autocestom ili vlakom. Drugo nema šanse! Inače mi je problem otići i na jedrilicu, jer mi je velika mučnina
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 22:57   #114
Quote:
Ana Jacqueline kaže: Pogledaj post
Kada su kraće relacije, prije puta ne jedem baš ništa i ne pijem ni vodu (a kamoli neki čaj).
Niti tabletu protiv mučnine u vožnji. Koja nikako ne smije na prazan želudac; i neposredno nakon jela.

(Barem je kod mene tako.)

Pogovoto mi je muka od mirisa bureka, tj. kad putnici u busu jedu burek.

Quote:
Piggy kaže: Pogledaj post
Uh ja imam veliki problem pa samo mogu podnijeti vožnju autocestom ili vlakom. Drugo nema šanse! Inače mi je problem otići i na jedrilicu, jer mi je velika mučnina
Nikad se nisam vozila jedrilicom.

Jedne prilike vozila sam se brodom, vožnja je trajala oko 40 min. Uopšte mi nije bilo muka. Još sam sjedila na palubi, pored ograde.

U avionu mi je samo jednom bila muka.
__________________
Ellen Ripley
Ana Jacqueline is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2013., 02:08   #115
Ja sam imala strasne mucnine u skoro svim prijevoznim sredstvima pa i na kratkim lokacijama.
Ove godine sam prvi put isla na put busom bez tablete i bilo mi je samo malo muka, ali super je proslo jer sam se uzasno bojala.
Prije puta sam pojela koji stapic i popila malo limunade(bez secera), eventualno tijekom voznje bonbon od limuna i to je to, nista drugo i ok je proslo.
Istina nije bila neka duza lokacija, ali za pocetak super. Prije nisam mogla izdrzati ni sat vremena da mi ne pozli, u osnovnoj na svakom izletu bi mi bilo zlo, u srednjoj sam propustila zbog straha od mucnine putovanja.
Grozno je to kad ti takva stvar diktira zivotom i ne mozes putovati od straha da ce ti pozliti.
bloody rose is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2014., 10:43   #116
Nedavno sam u apoteci vidjela neku narukvicu protiv mučnine u vožnji (nažalost ne znam sad naziv te narukvice). Na moj upit da li ima nekih povratnih informacija, u apoteci su rekli da nemaju povratnih informacija da li narukvica stvarno djeluje. Donedavno nije bilo te narukvice u apotekama, barem ne ovdje kod mene.
__________________
Ellen Ripley
Ana Jacqueline is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2014., 11:03   #117
Za one koji imaju problema s vožnjom bitne su stvari

- ne bit na prazan želudac ali niti se prejesti
- nikako ne čitati, smsati se, okretati se ekipi na zadnjem sjedalu
- gledati ravno naprijed i držati se rukom za prednju ploču ili sjedalo ispred

(ovim zadnjim mozgu dajete orjentaciju da ste zapravo nepomični pa se manje zbunjuje činjenicom da tijelo kaže da sjedite a oči da se krećete)
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2014., 11:31   #118
Ja isto muki mucim s voznjom ali na duze relacije npr split zagreb
mala.tratinčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 07:35   #119
Kod me se najefikasnijim pokazalo jesti nešto suho (npr. peciva) četiri sata prije vožnje, popiti tabletu protiv mučnine dva sata prije vožnje.

Nažalost, nema šanse nigdje krenuti bez tablete Rodavan. Pogotovo ako su loši putevi, ako ima previše okuka na cesti, ako je noćna vožnja.

Npr., prilikom posljednje višesatne vožnje, autobus je morao naglo zakočiti jer je neki biciklista odjednom izletio ispred busa. Uspjela sam nekako da ne udarim u prednje sjedište, šta bi tek bilo da tabletu nisam popila.

Možda ipak jednom nabavim tu narukvicu protiv mučnine.
__________________
Ellen Ripley
Ana Jacqueline is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 20:07   #120
Quote:
Ana Jacqueline kaže: Pogledaj post
Nedavno sam u apoteci vidjela neku narukvicu protiv mučnine u vožnji (nažalost ne znam sad naziv te narukvice). Na moj upit da li ima nekih povratnih informacija, u apoteci su rekli da nemaju povratnih informacija da li narukvica stvarno djeluje. Donedavno nije bilo te narukvice u apotekama, barem ne ovdje kod mene.
Pronađoh preko Googla. U pitanju je ACU-LIFE Motion Sickness Relief Band.

Pronađoh i ovo:
Quote:
ACU-STRAP - narukvica protiv mučnine

Acu-strap koristi znanost akupresure da olakša jutarnju mučninu, mučninu kod putovanja, nakon anestezije ili kemoterapije. Djeluje pritiskom na Nei-Kuan akupresurnu točku na oba zapešća. Da biste našli tu točku postavite tri srednja prsta na unutarnju stranu zapešća tako da treći prst bude na pregibu zapešća. Nei-Kuan točka je iza vašeg prvog prsta između dviju tetiva zapešća (sl. A i B), gdje je i pozicija za gumb.
Trake se moraju nositi na oba zapešća da bi bile efikasne. Može potrajati do 5 min dok ne počnu djelovati, a djelovanje traje dok se nose. Djelovanje se može pojačati ako se prstima pritiska direktno na gumb. Acu-Strap se može prati u toploj vodi s blagim deterdžentom do 5 puta. Kad trake više ne naliježu čvrsto uz zapešće, treba ih zamijeniti.

(Izvor)
__________________
Ellen Ripley
Ana Jacqueline is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:49.