Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2007., 21:34   #1
Da li razumijete samoubojstvo?

Jel se možete uživiti u psihu osobe koja se ubila?
Zašto bi netko htio bit mrtav? ?
__________________
Nije mi mozak prešao stepenicu da logaritmiram svoje iskustvo u viši nivo bez ikakvog predznaka u naboju.
anaivana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 21:40   #2
Samoubojstvo
Izvor: Wikipedija
Skoči na: orijentacija, traži
Samoubojstvo Lukrecije
Samoubojstvo Lukrecije

Samoubojstvo dolazi od latinskog sui caedere, što znači ubiti se, čin svjesnog i namjernog oduzimanja života samome sebi.

U Hrvatskoj se posljednjih desetak godina, svake godine ubije prosječno 1000 ljudi, a na svako izvršeno samoubojstvo dolazi nekoliko pokušaja, a na svakog tko pokuša samoubojstvo dolaze još tri osobe koje o samoubojstvu razmišljaju ili ga planiraju. Hrvatska je na 13. mjestu po broju samoubojstava muškaraca i s prosječnom stopom 34,6, (na prvom je Litva, zatim Rusija, Letonija, Estonija, Bjelorusija...), a što se tiče žena je na 10. mjestu u svijetu i s prosječnom stopom 11,7 (na prvom je Šri Lanka, zatim Mađarska, Estonija, Letonija, Litva ...). Žene pokušavaju suicid tri puta češće od muškaraca, a muškarci izvršavaju suicid četiri puta češće od žena. Najnižu stopu samoubojstva (na 100 000) u svijetu imaju Grčka (6), Italija (10), Malta (7).

Najviše se samoubojstava učini na proljeće, a najkritičniji su travanj, svibanj i lipanj.

U svijetu se svakih 40 sekunda dogodi samoubojstvo, godišnje u prosjeku milijun ljudi i to najčešće muškarci u šezdesetim godinama iako je zabilježen i porast samoubojstava među mlađim muškarcima u dobi od 15 do 29 godina.
Sadržaj
[sakrij]

* 1 Oblici samoubojstva
* 2 Zablude o samoubojstvu
* 3 Mogući uzroci
* 4 Vanjske poveznice

Oblici samoubojstva [uredi]

* Tinejdžersko samoubojstvo
* Eutanazija
* Pojedinačna, dvojna, višestruka (masovna) samoubojstva
* Ritualna samoubojstva
* Samoubojstvo pod utjecajem nekog kulta
* Samoubojstvo prema metodi, mjestu i vremenu
* Smišljena i afektna samoubojstva
* Naprasna i polagana samoubojstva

Zablude o samoubojstvu [uredi]

* Osobe koje pričaju o samoubojstvu neće ga i počiniti.

Osobe koje pokušaju, ili počine samoubojstvo prethodno jasno pričaju o tome, ili iskazuju želju da budu mrtve i pričaju o smrti.

* Samoubojstvo se događa iznenada i bez najave.

Suicidalne osobe obično daju jasne znakove o svojim namjerama, ali nažalost ostaju neprepoznati.

* Većina osoba sklonih samoubojstvu je psihički bolesna.

Iako su suicidalne osobe duboko nesretne i trpe neizdrživu patnju, nisu nužno i psihički bolesne

* Samoubojstvo je uglavnom karakteristično za bogatije ili siromašne.

Samoubojstvo je zastupljeno proporcionalno, unutar svih razina i skupina zajednice.

* Suicidalne osobe bez dvoumljenja žele umrijeti.

Većina suicidalnih osoba je neodlučna hoće li nastaviti živjeti ili ne (što prevenciju čini mogućom) i zapravo potajno žele da ih se "spasi".

* Razgovaranje o samoubojstvu potiče na njegovo izvršenje.

Potpuno suprotno. Razgovor o samoubojstvu znači brigu za probleme određenog pojedinca, pokušaj pružanja pomoći i uklanjanje suicidalnih misli.

* Neuspjeli pokušaj samoubojstva ne treba uzimati za ozbiljno.

Četiri od pet osoba pokušalo je samoubojstvo bar jednom prije toga. Neuspjeli pokušaj samoubojstva treba uzeti vrlo ozbiljno i takvoj osobi treba pružiti pomoć, jer takve osobe najčešće pokušavaju dok ne uspiju.

* Kada mlada osoba priča o tome kako će se ubiti to zapravo znači da samo želi privući pozornost.

To je poziv za pomoć koju treba pružiti mladoj osobi (osobito tinejdžeru).

* Kada mlada osoba izvrši samoubojstvo to je obično plod impulzivnog ponašanja.

Za većinu mladih ljudi koji su pokušali ili izvršili samoubojstvo utvrđeno je kako su duže vrijeme razmišljali o tome i u svojim razgovorima spominjali moguće načine samoubojstva.

Mogući uzroci [uredi]

Kod osobe koja je sklona počiniti samoubojstvo otkriveno je da u mozgu ima manje neurona u dijelu mozga koji se nalazi iznad očiju, a i pokazuje se manjak transportera za serotonin. Neuroni jednog dijela mozga imaju više enzima koji prave serotonin i pokušavaju ga nadoknaditi. Serotonin je neurotransmiter koji djeluje na stanice koje reguliraju spavanje, pamćenje, impulzivno ponašanje i oni s manjkom serotonina skloniji su depresiji, naglim odlukama i teže se suočavaju s problematičnim situacijama.

Emocionalne promjene poput smrti partnera, raskida veze ili gubitka imovine su vrlo stresne situacije i ukoliko osoba smatra da je problem prevelik da bi ga se riješilo stvara se beznađe, koje ako predugo potraje doprinosi razvijanju suicidalnih misli i ponašanja. Iznenadne promjene u ponašanju također su znaci upozorenja, jer većina ljudi želi imati kontrolu nad onim što čine, a ukoliko to ne mogu i takvo stanje potraje nastaje kriza. Može se javiti i najprije želja za samoozljeđivanjem, nebrigom za zdravlje, ukoliko se osoba izolira, ili najednom pronađe prijatelje koji imaju inače drukčije standarde od nje same. Dugoročno stanja poput tuge, apatije, beznađa (su prisutne kod 65% samoubojica), nesanice, promjene raspoloženja, strahovi, prehrambeni poremećaji i razni oblici anksioznosti (prisutni kod 30% samoubojica) potiču suicidalne misli, kao i dijagnosticirane teške, neizlječive ili smrtonosne bolesti. Neprimjerene reakcije okoline prema samoubojicama, kod onih koji imaju suicidalne primisli samo stvaraju osjećaj da se zapravo nemaju kome obratiti niti na koga osloniti. U svakom slučaju samoubojica je trpio neizdrživu bol, patnju, bila ona duševna ili tjelesna. Depresija uzrokuje snažnu, nepopustljivu i dugotrajnu bol, koja gura pogođenu osobu prema bilo čemu što bi tu bol moglo ukloniti, a ponekad kada se ne otvori niti jedan drugi mogući izlaz, jedino preostaje put u smrt.

Depresivna osoba svakodnevno i cijeli dan osjeća tešku tjeskobu, strah, tugu, koji mogu potrajati, danima, mjesecima, pa i godinama. Duševna bol je medicinski dokaziva i depresivnoj osobi ne pomaže snaga volje i dobre želje. Depresija je biološka bolest koja se mora liječiti medicinskim metodama. Najgore metode samoliječenja depresije su uz pomoć alkohola, ili droga.

Vanjske poveznice [uredi]

Ukoliko te obuzimaju suicidalne misli, pročitaj ovo

Medicina.hr
__________________
Nije mi mozak prešao stepenicu da logaritmiram svoje iskustvo u viši nivo bez ikakvog predznaka u naboju.
anaivana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 21:44   #3
mislim da je tema za psihologiju, no dobro.
čovjek dođe do granice preko koje više ne može izdržati i pljas----->adios amigos
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 21:46   #4
E ovo me zanima : zašto se takvi ljudi osuđuju ako je jasno da nisu mogli izdržati?
__________________
Nije mi mozak prešao stepenicu da logaritmiram svoje iskustvo u viši nivo bez ikakvog predznaka u naboju.
anaivana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 21:49   #5
najgore je kad se jave dušebrižnici i takve osobe zovu kukavicama i "dušama koje idu u pakao". takvima bi pljunuo u facu.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 21:54   #6
ja iz moje perspektive mogu reci da bi se ubio jedino kada bi bio tesko bolestan i znao da cu patiti....a ovako...meni je zivot prelijep i prekratak da bi ga jos skratio....ali apsolutno ne osudjujem ni ne krivim ljude koji to cine....nekima je lakse tako i to razumijem....
__________________
And all those moments will be lost in time like tears in the rain. Time to die.
HumbleMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 21:58   #7
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
najgore je kad se jave dušebrižnici i takve osobe zovu kukavicama i "dušama koje idu u pakao". takvima bi pljunuo u facu.
Pa ima tu nešto budi faca pa izdrži govna do kraja.
Ja se nikad nisam pokušala ubiti a tako sam ponosna, a dođe mi 5 put tjedno.
__________________
Nije mi mozak prešao stepenicu da logaritmiram svoje iskustvo u viši nivo bez ikakvog predznaka u naboju.
anaivana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 21:59   #8
Quote:
anaivana kaže: Pogledaj post
Jel se možete uživiti u psihu osobe koja se ubila?
Zašto bi netko htio bit mrtav? ?
ne mogu u potpunosti.
dali je samoubojstvo hrabrost ili kukavičluk?
shakti9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 22:00   #9
Quote:
anaivana kaže: Pogledaj post
E ovo me zanima : zašto se takvi ljudi osuđuju ako je jasno da nisu mogli izdržati?
osuđuju ih oni koji nikada nisu došli do te točke da bi podigli ruku na sebe.
ljudi su skloni osuđivati ono što ne razumiju
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 22:00   #10
Quote:
shakti9 kaže: Pogledaj post
dali je samoubojstvo hrabrost ili kukavičluk?
a zasto bi bilo ijedno od toga dvoje?
__________________
And all those moments will be lost in time like tears in the rain. Time to die.
HumbleMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 22:00   #11
Quote:
shakti9 kaže: Pogledaj post
ne mogu u potpunosti.
dali je samoubojstvo hrabrost ili kukavičluk?
hrabrost
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 22:01   #12
Quote:
HumbleMan kaže: Pogledaj post
a zasto bi bilo ijedno od toga dvoje?
zato što nema trećega
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 22:03   #13
Quote:
diki kaže: Pogledaj post
zato što nema trećega
bravo diki ima ali ga samoubojica ne vidi
__________________
Nije mi mozak prešao stepenicu da logaritmiram svoje iskustvo u viši nivo bez ikakvog predznaka u naboju.
anaivana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 22:03   #14
Quote:
diki kaže: Pogledaj post
hrabrost
hm...moglo bi biti i kukavičluk
shakti9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 22:04   #15
Quote:
diki kaže: Pogledaj post
zato što nema trećega
jeli piti vodu hrabrost ili kukavicluk?
zasto ljudi gledaju na to kao nesta extremno i ne znam sta....dnevno umre ne znam koliko ljudi, ali to nije vazno...ali kad se netko ubije, glavna vijest...
__________________
And all those moments will be lost in time like tears in the rain. Time to die.
HumbleMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 22:04   #16
Quote:
anaivana kaže: Pogledaj post
bravo diki ima ali ga samoubojica ne vidi
a to je???
shakti9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 22:04   #17
Depresija uzrokuje snažnu, nepopustljivu i dugotrajnu bol, koja gura pogođenu osobu prema bilo čemu što bi tu bol moglo ukloniti, a ponekad kada se ne otvori niti jedan drugi mogući izlaz, jedino preostaje put u smrt.

Evo prepisala sam
__________________
Nije mi mozak prešao stepenicu da logaritmiram svoje iskustvo u viši nivo bez ikakvog predznaka u naboju.
anaivana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 22:05   #18
Quote:
shakti9 kaže: Pogledaj post
a to je???
kad skužim vidimo se na forumu 1 mjesečno
__________________
Nije mi mozak prešao stepenicu da logaritmiram svoje iskustvo u viši nivo bez ikakvog predznaka u naboju.
anaivana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 22:07   #19
Quote:
anaivana kaže: Pogledaj post
kad skužim vidimo se na forumu 1 mjesečno
o kvragu pa svi smo u gabuli
shakti9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 22:09   #20
Quote:
anaivana kaže: Pogledaj post
Pa ima tu nešto budi faca pa izdrži govna do kraja.
Ja se nikad nisam pokušala ubiti a tako sam ponosna, a dođe mi 5 put tjedno.
mislim da ti izlaziš iz standarardnih okvira, znaš i sama zašto.
i meni je došlo, pa sam racionalno sve razložio i shvatio da nemam pravi razlog.

ono što je najtužnije kod nekih samoubojica je to što misle da ih nitko neće zaboraviti, da su učinili nešto "važno". prkos.
zapravo je posve obrnuto. budu zaboravljeni, osim ako sama metoda nije bila poznata.
kad sam bio u srednjoj školi, ubio se jedan tip s više godine. mislim sačmaricom. i to je to. nemam pojma ni kako se zove ni ništa. jesu li ljudi bili tužni? jesu. cure su se lijepo dotjerale za sprovod, nosile ruže, pustile suzu, bože moj.
i gotovo. palo u zaborav. sad je truplo u lijesu.

uopće se ne bih htio ubiti, štoviše, strah me te ideje.
ipak, ima situacija gdje samoubojstvo može biti rezultat žrtvovanja života za nekoga. to je potpuno plemenito.

jednom sam naišao na neki site koji se time bavi (nešto kao forum). apsolutno je strašno čitati misli ljudi koji pišu takve stvari. ljudi raspravljaju kako će se ubiti, kako se najbolje ubiti.

kao da sam otvorio nešto prokleto. prepao sam se.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:46.