Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2007., 16:21   #1
Odbila suditi pod križem!

Sutkinja splitskog suda nije htjela sjesti u sudnicu u kojoj je na zidu visio križ. Po zakonu na zidu mora biti grb, a križ se ne spominje. No, sudi se u ime države, koja je odvojena od Crkve.

dobar potez. što je previše,previše je. svaka čast vjernicima ali vjera je stvar privatne naravi.
naravno,možda se političari ko čačić ne bi složili sa potezom sutkinje,s obrazloženjem da smo katolička država

http://www.net.hr/vijesti/page/2007/09/19/0190006.html
Ger0nimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 16:34   #2
Ispravan potez koji u sekularnoj državi ne bi trebao biti incidentan
split555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 20:38   #3
Quote:
split555 kaže: Pogledaj post
Ispravan potez koji u sekularnoj državi ne bi trebao biti incidentan

Zašto je ispravan...u nekim demokratskim državama u okruženju (italija austrija) imaju križ.
dakle zašto je to ispravan potez?
alenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 20:53   #4
Quote:
alenn kaže: Pogledaj post
Zašto je ispravan...u nekim demokratskim državama u okruženju (italija austrija) imaju križ.
dakle zašto je to ispravan potez?
Rekao bih da "ispravnost"/"neispravnost" nije vezana za to jel se radi o Talijanima ili Austrijancima. Ako se netko smatra vjerskom drzavom onda ce se tako i ponasat. Uvijek ces nac pojedince koji ce zeljet prekopirat sve iz SADa, Austrije ili Irana. Ja mislim da rasprava uopce ne bi trebala doci tako daleko da se raspravlja o tome jel u sudnici treba visit polumjesec ili kriz vec koja je uopce uloga takvih simbola u sudnici te hoce li od njih biti vise koristi ili stete. Ako nastane golem skandal zbog vjere onda za to nisu krivi ni simboli ni sama vjera (kao ni u slucaju terorizma). Jel moze netko od zagovornika polumjeseca i krizeva u sudnici odgovorit koja bi uopce trebala biti korist od toga? Jel te simbole zelimo iskoristit kako bi nekome nesto pokazali (popularno zvano preseravanje) ili se pak radi o nekoj konstruktivnijoj primjeni. Ja sam do sada vidio samo svadje koje su iz toga proizasle a nisam vidio niti jedan argument koji bi isao u prilog tome.
 
Odgovori s citatom
Old 24.09.2007., 12:34   #5
Quote:
alenn kaže: Pogledaj post
Zašto je ispravan...u nekim demokratskim državama u okruženju (italija austrija) imaju križ.
dakle zašto je to ispravan potez?
Zato jer križu nije mjesto u sudnici. Sudski poslovnik i Zakon propisuju što treba biti na zidu
split555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 16:50   #6
Što je slijedeće!
Vozač odbio voziti autobus zato što je pun putnika (Prenosi uživo HTV1 HTV2 RTL NOVA i CNN)!

Mislim nemam ništa protiv postupka sudkinja ali ima protiv kvazi-skandala koje su u biti gluposti ali ipak nekako nevjerovatno stignu na naslovnice!
__________________
Zabranjeni Film - Zašto smo se borili - Kome to istina smeta - Bijelo polje srce moje
liberali is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 17:10   #7
Mozda je tako i najbolje, drzava i crkva moraju biti strogo odvojeni,
tako i sumboli i jednih i drugih...
ta ne zelimo valjda teokraciju...
FrankyLee is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 17:15   #8
Možda je to stvarno njen stav - po meni korektan, neka crkva bude odvojena od državnih službi koje su za sve građane - i vjernike i one koji ne vjeruju.
Možda je to samo pokušaj da se odgodi zasjedanje sudskog vijeće-pa pod bilo kojim izgovorom....
SPANGA is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 17:51   #9
Po meni je to relevantno jedino s pozicije sukoba interesa - nije pitanje ni tko vjeruje u Boga: ne vjeruje nitko, a ponajmanje oni koji se kunu u njega. Uzmimo da kriz reprezentira stavove HDZ-a, konzervativne opcije, i novcarskih krugova. Dakle, samim tim dosla bi u pitanje necija pristranost. Sudi se formalno u ime drzave a stvarno u ime novca. Prema tome, kriz u sudnici vulgaran je nacin iskazivanja necije politicke pripadnosti.
Ab_Origin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 20:05   #10
Quote:
Ab_Origin kaže: Pogledaj post
Po meni je to relevantno jedino s pozicije sukoba interesa - nije pitanje ni tko vjeruje u Boga: ne vjeruje nitko, a ponajmanje oni koji se kunu u njega. Uzmimo da kriz reprezentira stavove HDZ-a, konzervativne opcije, i novcarskih krugova. Dakle, samim tim dosla bi u pitanje necija pristranost. Sudi se formalno u ime drzave a stvarno u ime novca. Prema tome, kriz u sudnici vulgaran je nacin iskazivanja necije politicke pripadnosti.
DAJ OHLADI!!!
croatan7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 14:13   #11
Quote:
Ab_Origin kaže: Pogledaj post
Po meni je to relevantno jedino s pozicije sukoba interesa - nije pitanje ni tko vjeruje u Boga: ne vjeruje nitko, a ponajmanje oni koji se kunu u njega. Uzmimo da kriz reprezentira stavove HDZ-a, konzervativne opcije, i novcarskih krugova. Dakle, samim tim dosla bi u pitanje necija pristranost. Sudi se formalno u ime drzave a stvarno u ime novca. Prema tome, kriz u sudnici vulgaran je nacin iskazivanja necije politicke pripadnosti.

WTF??!!

od kud izvlacis ove teze? iz -da ne kazem cega-?
ili si mozda 'prosvijetljen' i sad sve znas?

postujem razlicitost stavova i razmisljanja, ali bahatost ne trpim

--

nisam sve citao, vidim da ima ovdje jos materijala...
cruiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 11:10   #12
Quote:
FrankyLee kaže: Pogledaj post
Mozda je tako i najbolje, drzava i crkva moraju biti strogo odvojeni,
tako i sumboli i jednih i drugih...
ta ne zelimo valjda teokraciju...
Nisam bio u Crkvi od krizme, a križ mi ne bi smetao ni da sam ateist, ipak smo TRADICIONALNO katolička zemlja...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 11:49   #13
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Nisam bio u Crkvi od krizme, a križ mi ne bi smetao ni da sam ateist, ipak smo TRADICIONALNO katolička zemlja...
ne. sekularna smo država. brkaš lončiće.
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 11:58   #14
Quote:
ssnjoff kaže: Pogledaj post
ne. sekularna smo država. brkaš lončiće.
Ako smo sekularna drzava zasto se za bozic cijeli Zagreb okiti!!!?
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 12:03   #15
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Ako smo sekularna drzava zasto se za bozic cijeli Zagreb okiti!!!?
Okićeni Zagreb nije pokazatelj vjere nego potrošačkog društva i trgovaca koji će učiniti ama baš sve da privuku što veći broj kupaca...a tako i novaca...

Onog trena kada je počelo natjecanje između susjeda tko će iamti veći bor,tko će ga postaviti na vidljivije mjesto u kući,te tko će bolje okititi okućnicu,Božić je izgubio smisao...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 13:06   #16
Quote:
ssnjoff kaže: Pogledaj post
ne. sekularna smo država. brkaš lončiće.
Da, mi smo sekularna država, ali smo i tradicionalno katolička.
Tradicionalno katolička, znači da se već dugo vrlo veliki dio stanovništva u našoj državi osjeća i izjašnjava kao katolik.
bo dernek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 13:34   #17
Quote:
bo dernek kaže: Pogledaj post
Da, mi smo sekularna država, ali smo i tradicionalno katolička.
Tradicionalno katolička, znači da se već dugo vrlo veliki dio stanovništva u našoj državi osjeća i izjašnjava kao katolik.
Točno.

ps nick ti je zakon
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 11:35   #18
Quote:
bo dernek kaže: Pogledaj post
Da, mi smo sekularna država, ali smo i tradicionalno katolička.
Tradicionalno katolička, znači da se već dugo vrlo veliki dio stanovništva u našoj državi osjeća i izjašnjava kao katolik.
tako je. stalno brkate pojam država i stanovništvo.

Daklem za one koji "sjede na ušima":

SEKULARNA SMO DRŽAVA.
STANOVNIŠTVO JE VEĆINSKI KATOLIČKO.
STANOVNIŠTVO NIJE ISTO ŠTO I DRŽAVA.
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 18:02   #19
Ovakvi događaji ne bi smjeli na naslovnice.Terbalo je zamijenti križ grbom i nikom ništa.
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 19:44   #20
Osim u sudstvu, trebalo bi u svim javnim ustanovama zabraniti postavljanje bilo kakvog vjerskog simbola, naravno osim državnih obilježja (grba primjerice)
Lenz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:35.