Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.08.2004., 11:44   #1
Kako do stana, kuće, zemljišta

Ima li netko sličnog iskustva?

Ovako: zajednička ukupna primanja cca 5000 kn. E, sad mi bi za početak barem zemljište za buduću kućicu iz snova.

Znači kako do kredita koji bi bio dovoljan za takve investicije?
Isplate li se stambene štednje? Koja je najpovoljnija?

Da li bi bilo bolje kupiti zemljište sa nekom starom kućom, pa ju ili rušiti ili na postojećim temeljima graditi novo ili dograđivati ili ne?
Neke pametnije solucije? Stan? On je "skroman" pa bi kuću. Meni je u biti svejedno kad i jedno i drugo ima svojih čari i nedostataka.
Ananke is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2004., 12:29   #2
a gdje ti živiš, mislim u kojem gradu?
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2004., 13:33   #3
Quote:
nn-st1 kaže:
a gdje ti živiš, mislim u kojem gradu?


Varaždin
Ananke is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2004., 15:02   #4
morat ćeš malo detaljnije objasniti tu vašu financijsku situaciju:

- tko ima veću plaću i koliko(radi dobivanja kredita, odnosno radi rate)
- jel imate neku lovu sastrane
- da li ste podstanari(ako jeste, s 5000 primanja zaboravi sve)
- gdje bi živjeli(vidim sad na oglasniku da frajer nudi 296 kvadrata za 3500 eura 4 km od VŽ a mislim da to ne smije bit nikakva lova za nekoga tko kreće pravit kuću)

i tako to....
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2004., 15:03   #5
za rušenje stare kuće mislim da treba projekt i da to dosta poskupljuje stvar
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2004., 07:43   #6
e super baš i ja to trebam

pa eto, i mene tema zanima jer imam slične probleme. naime, za sada živimo kod supruge što je nekih 13 km od varaždina u kući koja će se još malo pa raspasti, tako da planiramo doći bliže središtu.
moji parametri su: nemamo za sada ništa od riješene situacije (tj. niti zemljište), naravno nade za sada imamo.
zajednička primanja (ako odbijemo kredit za auto): cca 6.500 - 7.000 kn mjesečno.
sa strane: najviše cca 1.000 kn mjesečno.
inicijalna ideja: kupnja zemljišta u periferiji grada + mala kućica.

bio bih zahvalan za prijedloge riješenja. thx.
 
Odgovori s citatom
Old 01.09.2004., 10:25   #7
uh puno pitanja i kombinacija odgovora.
Pogledaj si malo na novac.blog.hr ima tamo jedna usporedba kredita bez učešća i stambene štednje (između ostalog)
Aragorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2005., 11:25   #8
Procedura, problemi, pitanja kod kupovine zemljišta

Dakle, kako je uobičajeno? Tko plaća porez kod kupoprodaje zemljišta, kupac ili prodavač?

Ako može koji hitri odgovor bit ću beskrajno zahvalan
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2005., 12:09   #9
Kupac plaća porez na nekretninu koju kupuje.

Ako mu je to prva nekretnina ima pravo na oslobođenje od poreza, do 50 m2 za jednog člana, odnosno 65 m2 za dva člana (ako im je to obojici prva nekretnian), i 600 m2 kojd kupnje građevinskog zemljišta.

Prodavatelj plaća porez samo ako mu je ta nekretnina prva i ako ju prodaje u roku manjem od 5 godina, a bio je oslobođen plaćanja poreza.
__________________
Life is like a camera. Just focus on what's important and capture the good times, develop from the negatives and if things don't work out, just take another shot..........
Ananke is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2005., 13:05   #10
Quote:
Ananke kaže:
Prodavatelj plaća porez samo ako mu je ta nekretnina prva i ako ju prodaje u roku manjem od 5 godina, a bio je oslobođen plaćanja poreza.
Ok, hvala.
Samo mi molim te ovo gore pojasni. Konkretno radi se o slučaju da prodavatelj posjeduje nekretninu (zemljište) bar 15god. koju je dobio u nasljedstvo. Ako ju sada proda onda ne treba platiti nikakav porez? I prodavatelj nema ništa s porezom koji kupac eventualno mora platiti? Sam dobro shvatio?
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 07:50   #11
Dobor si shvatio.
__________________
Life is like a camera. Just focus on what's important and capture the good times, develop from the negatives and if things don't work out, just take another shot..........
Ananke is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 13:42   #12
Pravni savjeti kod kupovine zemljišta

Namjeravam kupit građ. zemljište. Zanima me kome bih se trebao obratit za pravnu pomoć tj. da provjeri da je sve u redu sa dokumentima o zemljištu i da pripremi najprije nekakav predugovor sa plaćanjem kapare.
Da li su to javni bilježnici ili netko treći?
Možete li nekoga preporučit (u obzir dolaze Split i okolica).

Zahvaljujem na svakoj informaciji.

Zadnje uređivanje joskona : 18.08.2006. at 14:31.
joskona is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2006., 00:44   #13
Ako ideš preko neke od agencija nekretnina, onda oni imaju cijelu stvar uhodanu. Prezentiraju ti sve papire, imaju svoje šprance za ugovore te bilježnike s kojima rade.

Sve podatke o zemljištu možeš dobiti na internetu i to za katastar na http://www.katastar.hr ili vlasništvo u gruntovnici na http://www.pravosudje.hr.

Kod podataka s gruntovnice bitno je pogledati tko je vlasnik, te da li je na zemlju upisan kakav teret (npr. hipoteka).

A u Državnoj upravi, odjelu za urbanizam ili u gradskoj upravi možeš provjeriti da li se dotična katastarska čestica nalazi u građevinskoj zoni.
__________________
Don't drive faster than your GuardianAngel can fly!
GuardianAngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2006., 22:59   #14
Zahvaljujem.
joskona is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2006., 08:44   #15
Procedura kod kupovine građevinskog zemljišta - pomoć

Drago clanovi foruma,

planiram kupiti gradiliste. Vlasnik ima vlasnicki list i lokacijsku dozvolu. Zemlju planiram na kredit kupiti. Vlasnik trazi X kn za zemlju.

1) OK, ja planiram kupiti i komunalno srediti zemlju (srediti prikljucke, građevinsku dozvolu itd), za sto mi treba jos Y kn. Mogu li ja dici namjenski kredit za kupnju te zemlje u iznosu X+Y kn? Tko procjenjuje Y?

2) Sto mi sve treba za realizaciju kredita?Koliko to vremenski sve traje?

3) na sto treba paziti - kako da provjerim da na toj zemlji mogu stvarno graditi?
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2006., 10:20   #16
Quote:
Stari Zeke kaže:
Drago clanovi foruma,

planiram kupiti gradiliste. Vlasnik ima vlasnicki list i lokacijsku dozvolu. Zemlju planiram na kredit kupiti. Vlasnik trazi X kn za zemlju.

1) OK, ja planiram kupiti i komunalno srediti zemlju (srediti prikljucke, građevinsku dozvolu itd), za sto mi treba jos Y kn. Mogu li ja dici namjenski kredit za kupnju te zemlje u iznosu X+Y kn? Tko procjenjuje Y?

2) Sto mi sve treba za realizaciju kredita?Koliko to vremenski sve traje?

3) na sto treba paziti - kako da provjerim da na toj zemlji mogu stvarno graditi?
3) ako ima valjanu, pravomoćnu i važeću lokacijsku (da nije istekla), ništa ne brini.

2) kupoprodajni ugovor/vlasnički list, original lokacijska dozvola, s pečatom pravomoćnosti, rješenje o komunalnom i vodnom doprinosu. rješenje o priključcima, a mislim na vodu i struju (za druge ne znam) ne možeš dobit bez građevinske.

1) Možeš. Y se ne procjenjuje, nego prilažeš gore spomenuta rješenja, koja banka izravno podmiruje. kredit za kupnju i komunalno uređenje zmljišta je isključivo bezgotovinski.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2006., 22:16   #17
Bonitet zemljišta

Evo u cemu je problem.....Naime posjedujem jedno zemljište izvan građevinske zone na kojem je prema prostornom planu dozvoljena izgradnja benzinske pumpe. Pronašao sam investitora, arhitekta..... Međutim, pri izdavanju lokacijske dozvole pojavio se problem s bonitetom odnosno klasom zemljišta. Moje je zemljište u II. klasi, a graditi se može samo u III. i lošijim klasama. Postoji li kakva mogućnost promjene klase zemljišta? Ako da, koja institucija to radi?
zossen is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2006., 00:15   #18
Mislim da gradska uprava. Ako ne oni, onda katastar.
__________________
Don't drive faster than your GuardianAngel can fly!
GuardianAngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 10:43   #19
Kupnja zemljišta i građevinske dozvole

Kupujem građ. zemljište koje prodavatelj prodaje zajedno sa projektom kuće i građevinskom dozvolom.

Gruba procjena je da je zemlja 40.000 EUR, a građ. dozvola i projekt cca 15.000 EUR. Da li je potrebno platiti porez na promet nekretnina za puni iznos ili samo za iznos cijene zemljišta?
Postoji li porez koji bi trebalo platiti za prijenos kupovine projekta?
Sanja_zgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 11:47   #20
Quote:
Sanja_zgb kaže:
Kupujem građ. zemljište koje prodavatelj prodaje zajedno sa projektom kuće i građevinskom dozvolom.

Gruba procjena je da je zemlja 40.000 EUR, a građ. dozvola i projekt cca 15.000 EUR. Da li je potrebno platiti porez na promet nekretnina za puni iznos ili samo za iznos cijene zemljišta?
Postoji li porez koji bi trebalo platiti za prijenos kupovine projekta?
definirajte u ugovoru točno ono što kupuješ, tako da možeš poreznoj prijaviti samo gradilište. nekretnina je nekretnina, a projekt je tvoja privatna stvar.
no, može se i dogoditi, ako oni misle da ti npr. prejeftino kupuješ gradilište (neki ljudi plaćaju na "crno" baš zbog toga da izbjegnu porez, pa onda to ne piše u ugovoru), da će njihovi procjenitelji izaći na teren i procjeniti tvoje gradilište te da ćeš na tu njihovu procjenu morati platiti 5% poreza.

Zadnje uređivanje Renata : 26.11.2006. at 14:04.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:42.