Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.07.2007., 13:12   #21
Mita i korupcije je uvijek bilo, i uvijek će biti, i ne možeš ništa protiv toga
 
Odgovori s citatom
Old 26.07.2007., 13:41   #22
Quote:
WichitaQ kaže: Pogledaj post
Mita i korupcije je uvijek bilo, i uvijek će biti, i ne možeš ništa protiv toga
Nije točno. To je stvar "društvenog" odgoja. Kada naraste kritična masa u društvu kojima je to neprihvatljivo, onda i oni koji u manjini to prihvaćaju prestaju podržavati.
Ja radim na visokoškolskoj instituciji i svako ljeto me zovu sumještani fino pitajući na koji bi se način njihovo dijete upisalo na faks. I ja im lijepo sve objasnim o prijemnom i na kulturan način ih odhebem. Ja sam upisao faks na temelju položenog prijemnog i zašto bi bio tako glup da radi neke love pogazim sve što sam iz vlastite snage stekao i još da me netko potencijalno drži u šaci.
No way.
Kad sam dobio dijete onda sam prilikom zadnje posjete medicinskoj sestri (onoj koja dolazi kući da vidi kako dijete napreduje u prvim tjednima) htio dati bonbonjeru i kavu. Rekli su mi da je to običaj i da se to mora. Sestra je odbila, a ja sam ostao s bonbonjerom i kavom u ruci i mislim si kakav sam idiot ispao. Što ja njoj moram nešto poklanjat za što je ona plaćena. Pa i ja na poslu ne dobivam bonbonjere i kavu nakon svakog ispita koji netko položi. To mi je naprosto posao.
Korupcija je najveće društveno-ekonomsko zlo i treba se boriti protiv nje svim sredstvima. Točka.
mojkarma is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2007., 13:50   #23
Quote:
mojkarma kaže: Pogledaj post
Korupcija je najveće društveno-ekonomsko zlo i treba se boriti protiv nje svim sredstvima.
Treba se boriti, ali da li misliš da se možeš riješiti toga? Ne bih rekao
 
Odgovori s citatom
Old 26.07.2007., 14:14   #24
Quote:
WichitaQ kaže: Pogledaj post
Treba se boriti, ali da li misliš da se možeš riješiti toga? Ne bih rekao
Ne možeš sasvim iskorijeniti ali se može smanjiti na jednu puno manju mjeru.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2007., 17:23   #25
Quote:
mojkarma kaže: Pogledaj post
Ja radim na visokoškolskoj instituciji i svako ljeto me zovu sumještani fino pitajući na koji bi se način njihovo dijete upisalo na faks. I ja im lijepo sve objasnim o prijemnom i na kulturan način ih odhebem.
Je, jedan moj predavač na faksu je svojevremeno pričao kako u upisno doba bježi na godišnji, jer dobiva stalne pozive za "uslugu".
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2007., 00:15   #26
ima na mome faxu..odes tam tjedan dana prije prijevnoga i vidjet ces 50ak ljudi koji cekaju nekakav red ispred vrata.
LO1969VE is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2007., 11:46   #27
Quote:
LO1969VE kaže: Pogledaj post
ima na mome faxu..odes tam tjedan dana prije prijevnoga i vidjet ces 50ak ljudi koji cekaju nekakav red ispred vrata.
Što ima. Hoćeš reći da 50 ljudi plaća mito da bi upisalo faks??? Jesi li uopće pitao zašto ljudi čekaju ispred vrata?
mojkarma is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2007., 12:00   #28
Quote:
LO1969VE kaže: Pogledaj post
ma prihvatio bi i on samo sto glumi

nego pitam vas dal je vama normalno nokga potplacivati?
Ne.Nikad.
Imao sam prilike koristiti liječničke usluge,kako ja tako i moja obitelj (ČITAJJECA).
Nikad mi nije palo na pamet dati mito i nikad ga nitko nije tražio od mene.
Nikad nismo bili zapostavljeni ili zanemareni od strane doktora jer nismo dali mito.Usluga i odnos je uvijek bio na visini.
A što bih uredio kad bi netko od mene zatražio mito ili kad bih shvatio da me ( ili nas ) se ne liječi kako treba jer nismo dali mito?
Ne znam,vjerojatno bih otvoreno porazgovarao sa dotičnom osobom.
Ako ne bi bilo koristi,slijedeća bi bila prijava ravnatelju zdravstvene ustanove.
Smotani is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2007., 12:08   #29
Quote:
mojkarma kaže: Pogledaj post
Nije točno. To je stvar "društvenog" odgoja. Kada naraste kritična masa u društvu kojima je to neprihvatljivo, onda i oni koji u manjini to prihvaćaju prestaju podržavati.
Ja radim na visokoškolskoj instituciji i svako ljeto me zovu sumještani fino pitajući na koji bi se način njihovo dijete upisalo na faks. I ja im lijepo sve objasnim o prijemnom i na kulturan način ih odhebem. Ja sam upisao faks na temelju položenog prijemnog i zašto bi bio tako glup da radi neke love pogazim sve što sam iz vlastite snage stekao i još da me netko potencijalno drži u šaci.
No way.
Kad sam dobio dijete onda sam prilikom zadnje posjete medicinskoj sestri (onoj koja dolazi kući da vidi kako dijete napreduje u prvim tjednima) htio dati bonbonjeru i kavu. Rekli su mi da je to običaj i da se to mora. Sestra je odbila, a ja sam ostao s bonbonjerom i kavom u ruci i mislim si kakav sam idiot ispao. Što ja njoj moram nešto poklanjat za što je ona plaćena. Pa i ja na poslu ne dobivam bonbonjere i kavu nakon svakog ispita koji netko položi. To mi je naprosto posao.
Korupcija je najveće društveno-ekonomsko zlo i treba se boriti protiv nje svim sredstvima. Točka.

Tako je.
Korupcija je jedna od najvećih rak-rana modernog društva i treba je iskorijeniti - a ako se ne može iskorijeniti ( kako je netko napisao ) onda je svesti na najmanju moguću mjeru.
Svaki puta,u svakoj prilici,prijaviti osobu koja traži mito - bez obzira da li se to radi o liječniku,policajcu,profesoru,cariniku ili službeniku u katastru.
Jednostavno tim načinom dati do znanja da to nije primjereni način ( također,zakonski kažnjiv )
Potoje tisuće ljudi koji se bave tim profesijama koji svoj posao rade pošteno i savjesno i NE SMIJE se dozvoliti kukolju da blati njihov pošteni rad.
Smotani is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 22:51   #30
Quote:
Smotani kaže: Pogledaj post
Tako je.
Korupcija je jedna od najvećih rak-rana modernog društva i treba je iskorijeniti - a ako se ne može iskorijeniti ( kako je netko napisao ) onda je svesti na najmanju moguću mjeru.
Svaki puta,u svakoj prilici,prijaviti osobu koja traži mito - bez obzira da li se to radi o liječniku,policajcu,profesoru,cariniku ili službeniku u katastru.
Jednostavno tim načinom dati do znanja da to nije primjereni način ( također,zakonski kažnjiv )
Potoje tisuće ljudi koji se bave tim profesijama koji svoj posao rade pošteno i savjesno i NE SMIJE se dozvoliti kukolju da blati njihov pošteni rad.
stvarno mislim da je davanje mita doktorima stvar folklora.moj svekar se na samrti više brinuo jesu li sve sestre i doktori namireni kavama,pršutima,viskijima i ostalim,tražio je čak da prodamo njegov auto i namirimo kirurga(mada ga to on nikada nije ni tražio i mi to nismo učinili), nego što se brinuo za sebe,a pritom se radilo o neizlječivoj bolesti od koje je umro 2mj.kasnije.sad je sverkva bila na manjoj operaciji i želi da idem doktoru po janje.nema šanse da ja vučem mrtvu životinju u bolnicu.A i te veze su upitne,stvori se mit oko nekog doktora,kao nemre se do njega,kad je moj muž trebao vrhunskog mikrokirurga,čuli smo za jednog u traumi i ono,nema šanse da dođeš do njega,treba ti veza ovo i ono,na kraju se naručio telefonski,redovnim putem,došao s uputnicom i najnormalnije je zaprimljen i operiran u roku od 2 tjedna.
crazyform is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2015., 23:26   #31
Podižem ovu temu ponukan slučajem iz Splita koji je objavio Index te prilogom u emisiji "Provjereno" Nove TV (jedna od najboljih domaćih emisija na tv-u). Duboko sam razočaran saznanjem kakvim smo to sve ljudskim ološem okruženi.

Doktor, kako to gordo zvuči. Medicina, marljivo učenje godinama, odricanje, "mladi gospon doktor" kome se divi i staro i mlado u selu, tražen kadar, krema društva... jesam li što izostavio?
Jesam da: materijalisti, preljubnici, hohštapleri, političari i kao šlag na torti (poklonjenoj kao mito): ološ koji zarađuje na tuđoj patnji i bolesti.

Imaju dobre plaće, dobro žive, ali im je malo. Žele još, još, još... nikad nije dosta. Jer glad je vječna, a vječna je jer praznina u takvim ljudima nema dna.

Prosvjeta, moj sektor, ogrezla je u nepotizmu i muljanjima svakakve vrste, ali ovo u zdravstu, poigravanje nečijim zdravljem, a to nerijetko znači i životom, to je dno dna.

Rekao bih, sramite se, ali to je uzaludno jer vi koji to činite, srama nemate. Za neke je stvari uvijek prekasno.
moždasutra is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 14:18   #32
Quote:
WichitaQ kaže: Pogledaj post
Mita i korupcije je uvijek bilo, i uvijek će biti, i ne možeš ništa protiv toga
Korupcije ima i u razvijeno msvijetu..Naravno.
Ljudi su takva bića..
No,ako usporedimo RH i zapadni svijet npr.dobit ćemo drastično suprotstavljene rezultate...

Korupcija dakle postoji,ali u kojoj mjeri..?!To je pitanje

Mi se s tim moramo obračunati.
Mi moramo,kao i svako zdravo društvo koje želi opstati,nastojati držati te devijacije i lošu genetiku društva u minimumu podnošljivosti.
Ne smijemo se navikavati da je sve korumpirano i loše.
Naprosto ne!

Uvjeravam te da u svakoj bolnici se zna tko prima novac,tko je opasan doktor(po neznanju,nestručnosti itd..),a tko je zapravo ok i čini dobar prosjek.
Stvar je u ljudima.Jedino što nam preostaje razdvojiti loše od dobrih i to je sve.
Naravno u tome veliku ulogu ima PNUSKOK i građanska svijest..
I,naravno politička svijest...Ok,znam da je HDZ opet blizu vlasti pa ispada da sam ovo pričao bez veze,ali svejedno razumjet ćeš što kanim reći..
__________________
Kao što obilje izaziva dosadu,tako nedostatak pojačava žudnju..-E.Neos IPSG ARGO
Nedvigkonvej is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:58.