Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2016., 21:28   #1
rabati i popusti u maloprodaji

Pošto nisam nigdje uspio pronaći jasan odgovor pokušat ću ovdje.
Imam jedno vrlo jednostavno pitanje. Dali je je kreiranje rabata ili popusta, i odluka o istom, u maloprodaji, zakonom dozvoljeno prodavaču na pultu ili je za takvo što mjerodavna firma u kojoj prodavač radi !
Dakle slikovito i doslovno..
Ja sam prodavač Pero Periić koji većinu robe nema na lageru i koji većinu posla i narudžbi dogovara putem usmenih ponuda!
Marku Mariću sam na MPC obećao rabat od 30%. pošto je čest kupac a Juru Jurića prvi puta vidim i njemu obećam samo 10%.
I jednoj i drugoj stranci prilikom kupnje i izdavanja robe uručen je uredan fiskalizirani račun na kojem stoji ista VPC + PDV...i prema jednom i prema drugom. Razlika je samo u tome što na dnu računa, pod stavkom rabat, postoji razlika!
I samom tom činjenicom ispada da je Marko Marić kod mene, kao običnog prodavača, kupio nešto što je osjetno jeftinije nego kako je to platio Jura Jurić!
Dali ja, kao obični djelatnik firme, smijem donositi proizvoljne odluke o rabatu ili je takva odluka obvezna prema poslodavcu i definirana nekim od članaka zakona!?
Sve ovo pišem i ujedno pitam iz razloga što oko sebe vidim masovnu pojavu "slobodne volje" kod prodavača, a i sam sam takav! Smijem li i dalje tako proizvoljno odlučivati ili moram od poslodavca tražiti pismeno očitovanje po tom pitanju?
Usmeno već imam. Ali naravno...ne bih postavljao ovu temu da mi po istom nešto ne smrdi!
Dakle...link na zakon...iskustva. ili što već...bacite mi kakvu bubu u uho..!
orion1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:42.