Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2012., 15:46   #201
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
Ove će izmjene "kasirat" ulazak u EU...ako su propisi jedinstveni za cijelu EU što se kategorija vozake dozvole tiće...i ako su uspjeli Njemcima sa starom klasom 3 ( b kategorija danas) skinut da nesmiju više vozit 7,5t+ prikolicu do NDM 18t ....i zato je u EU kategorizaciju uvedeno C1E kao i C1 tako ni ova papazjanija neće dugo ostat!!!!

Ovdje se vidi koja smo mi banana država da neki lobby može utjecat na zakon....cijela EU je morala polagat ( najviše zbog prikolica za konje) E kategoriju kako bi mogli sa BE vuć svoja plovila i konje, a eto hrvatski su kamperi sorta za sebe!
Pošto mi njemački nije jača strana daj pročitaj ovo, jel bude u D zbilja od 2013. sa B 4250 NDM sa prikolicom??

http://www.civd.de/caravaning/presse...dezember-2010/

Glede naša banana države bi se i dalo razgovarati.

E sada glede B+E, ono kaj je najgore kaj se kod nas to polaže sa običnim autom i nekom manjom prikolicom nešto preko 750 kg NDM.

E i sad je problem kad netko recimo dođe na maxi kombi i prikolicu 3500 NDM što ispada i preko 14 m. a položio je na prikolici po dimenzijama lakih prikolica, jedino kaj je bila veće nosivosti. Meni to dođe isto kao da C polažem na kombiju.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.

Zadnje uređivanje Josip4 : 20.11.2012. at 15:59.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 17:50   #202
Quote:
Josip4 kaže: Pogledaj post
Pošto mi njemački nije jača strana daj pročitaj ovo, jel bude u D zbilja od 2013. sa B 4250 NDM sa prikolicom??

http://www.civd.de/caravaning/presse...dezember-2010/

Glede naša banana države bi se i dalo razgovarati.

E sada glede B+E, ono kaj je najgore kaj se kod nas to polaže sa običnim autom i nekom manjom prikolicom nešto preko 750 kg NDM.

E i sad je problem kad netko recimo dođe na maxi kombi i prikolicu 3500 NDM što ispada i preko 14 m. a položio je na prikolici po dimenzijama lakih prikolica, jedino kaj je bila veće nosivosti. Meni to dođe isto kao da C polažem na kombiju.
Joža radi se samo o "caravan" kombinaciji što je naziv za KAMPINE! I da kaže da im do sada treba BE a da postoji mogućnost da odobre samo sa B ALI ...uvijek ali ....uz uvjet da se prođe JEDNODNEVNA PRAKTIČNA OBUKA POSEBNA BEZ POLAGANJA za sve druge prikolice će i dalje trebat BE ako je prikolica preko 750kg NDM!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 18:00   #203
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
Joža radi se samo o "caravan" kombinaciji što je naziv za KAMPINE! I da kaže da im do sada treba BE a da postoji mogućnost da odobre samo sa B ALI ...uvijek ali ....uz uvjet da se prođe JEDNODNEVNA PRAKTIČNA OBUKA POSEBNA BEZ POLAGANJA za sve druge prikolice će i dalje trebat BE ako je prikolica preko 750kg NDM!
A tako znači. Ja mislio da će tvoji dići do 4250 za sve.

A glede ovga našeg trenutnog zakona, osobno mislim da nisu pogriješili, po meni osobno opasnija je prikolica kad je max opterečena sa 750 kg bez kočnice, noga ona iznad 750 sa kočnicom.

Btw. komedija je i samo polaganje B+E kat, polaže se na malom autu i sa prikolicom manjih dimenzija koja ima iznad 750 NDM, pa kad netko takav zakači onu 6,7 ili 8 metarsku 3500 NDM razlika je nebo i zemlja.

Po meni samo izbijanje love.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 22:14   #204
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
Joža griješiš! Pogledaj što piše pod B kategorijom u vozačkoj.....vozila čija NDM NE PRELAZI 3500KG...tome može biti dodana prikolica čija NDM ne prelazi 750kg.....to je bearem jasno jer je sve preuzeto iz EU!

Ako sad uzmeš vučno vozilo NDM 2000kg....i zakačiš prikolicu čija NDM prelazi 750kg ( recimo da je 1000kg) to smiješ onda vuči samo sa BE kategorijom! To proizlazi već iz opisa E kategorije ....pročitajte boga mu ljubim što piše za E kategoriju....skupina vozila čija vučna vozila spadaju u B C D kategoriju a priključna su vozila NDM veće od 750kg! I tu prestaje sva priča! A Austrijanci i Njemci vade sve van jer za preko 2800 kg ( zajedno sa vučnim vozilom) moraš kao firma moraš vodit knjižicu vožnji i držat se propisa EU 561/2006 o maks vremenima upravljanja! Koja su pogledat u mom dnevniku vozača kamiona!


Koja je logika vozaču koji ima CE i položi D uskratit DE? Kad za polaganje D kategorije nemoraš odvozit sav predviđen broj sati ako imaš C ili CE najmanje 5 godina? Pa bus sam je od 12-15t NDM dok solo kamion može biti i 40 t( ako ima dovoljno osovina) a CE kamion + prikolica 40t ( BDF u kombi prijevozu..cesta....željeznica....brod i 44t NDM!)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
Ne bih htio kvariti post,ali zar odredba o 2,8t naviše ne vrijedi za kat.N1 i N2 kat,znači da svi teretni automobili preko 2,8 t NDM,moraju biti opremljeni nadzornim uređajem(tahografom)što nikako ne bi trebalo vrijediti za vozilaM1 kat( vrijedi za A i DE).U ostalim zemljama EU propis je za vozila N1 i N2 pa dalje tek od 3,5t NDM.Dalje,u EU COC dokumentu piše za kat. N1 NDM do 3500 kg,smije biti pridodana NEKOČENA prikolica NDM do 750kg.Prikolice više NDM moraju biti kočene ali to nikako ne znači da svatko može upravljati takvim skupom vozila.
Možda sam u krivu ali čini mi se kako je nešto krivo protumačeno s obzirom na Euro dokumentaciju.
Pošto svako vozilo posjeduje "pločicu"s podacima najjednostavnije je skinuti podatak o NDM skupa vozila pa po tome odrediti kategoriju vozačke koja se uklapa pošto se prvo primjenjuju tehničke karakteristike vozila pa tek onda zakonska osnova.
streličarstvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 09:43   #205
to sam i jučer htio pitat pa me prekinulo.

ta obaveza vođenja dokumentacije za aute teže od 2,8 T kod nas ne vrijedi?
znači da me austrijanac može pitati samo za ono vrijeme koje sam bio u A?
i kak to samo za firme? što ako je auto (kombi 8+1, manje od 3500 NDM) registriran na obrt?
jel ima za takav kombi neko ograničenje brzine? nebi smjelo biti jer isto spada pod B kategoriju i M1 vozila.
kak izgleda ta knjižica?
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 10:10   #206
ova koda 96 ili dizanje kategorije do 4250 kg ne bi trebala biti isključivo za kamperska vozila, već općenito za sve... bar je tako vani, pa i preko granice u Sloveniji...

http://www.ccs-si.com/vleka-priklopn...sebnim-vozilom

ovo je inače rješenje za 90% kamperskih potreba jer današnje kamp prikolice većinom imaju NDM 1300-2000 kg, čak i najmanje kamperske prikolice su sad sve teže od 750 kg... a auti? oni su podigli osnovne težine i također im se gleda NDM i kad se zbroji sve je preko 3500 kg...

nakon nekoliko godina - lani se upravo Udruge kampista Hrvatske izborila da se u Zakon o prometu vrati nazad nastavak da se može s B kategorijom voziti skup vozila čiji zajedno NDM nosi 3500 kg, ali kako su narasli NDM vučnih vozila tako je i potreba da se digne ta granica na 4250 kg!
__________________
Udruga kampista Hrvatske
cvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 10:49   #207
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
to sam i jučer htio pitat pa me prekinulo.

ta obaveza vođenja dokumentacije za aute teže od 2,8 T kod nas ne vrijedi?
znači da me austrijanac može pitati samo za ono vrijeme koje sam bio u A?
i kak to samo za firme? što ako je auto (kombi 8+1, manje od 3500 NDM) registriran na obrt?
jel ima za takav kombi neko ograničenje brzine? nebi smjelo biti jer isto spada pod B kategoriju i M1 vozila.
kak izgleda ta knjižica?
Nisam čuo da je netko sa M1(i kombinacija do 3500NDM) platio takvu kaznu.No za N1 za koji kod nas ni u ostatku EU nije potreban nadzor,u A je ta granica 2,8 t,tako da su zbog neinformiranosti mnogi platili kaznu.Kod nas N1 se vozi sa B.Ograničenje brzine bi trebalo vrijediti za teretne i autobuse ili prometni limit......ali,pravo svake države je da može porigoroziti min.uvjete.
streličarstvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 12:17   #208
ma kakav N1?
N1 je teretno vozilo.

ja pričam o kombiju za prijevoz putnika (vozač + 8 sjedala) NDM ispod 3500 kg, a to je M1.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 14:10   #209
Evo danas prijatelj položio D i naravno nije mogao dobiti D+E. Ovo je stvarno banana država da je nema na svijetu, nije mi samo jasno koja budala smišlja te zakone.

Ovako čovjek ima skoro pa 10 godina C i E kategoriju, i sad kreće voziti autobus i položio D, a u vozačku mu nisu htjeli staviti D+E jer je to kao zasebna kategorija. Uhlavnom smije voziti šleper sa 40 tona, ali ne smije autobus i prikolicu koje su u prosjeku do 3500 NDM maksimalno jer autobus ima isto kuku.

Apsurd je još veći iz razloga što u HR nema auto škole koja bi osposobljavala za D+E. Čak i u slučaju da i ista postoji pazite sad ovo, sama D košta oko 10 000 kn , pa da i ima koja AŠ osposobljavanje za D+E vjerojatno bi morao isto skoro pa toliko platiti.

Čudna smo mi zemlja, što reći, prava banana republjik.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 16:53   #210
Quote:
streličarstvo kaže: Pogledaj post
Ne bih htio kvariti post,ali zar odredba o 2,8t naviše ne vrijedi za kat.N1 i N2 kat,znači da svi teretni automobili preko 2,8 t NDM,moraju biti opremljeni nadzornim uređajem(tahografom)što nikako ne bi trebalo vrijediti za vozilaM1 kat( vrijedi za A i DE).U ostalim zemljama EU propis je za vozila N1 i N2 pa dalje tek od 3,5t NDM.Dalje,u EU COC dokumentu piše za kat. N1 NDM do 3500 kg,smije biti pridodana NEKOČENA prikolica NDM do 750kg.Prikolice više NDM moraju biti kočene ali to nikako ne znači da svatko može upravljati takvim skupom vozila.
Možda sam u krivu ali čini mi se kako je nešto krivo protumačeno s obzirom na Euro dokumentaciju.
Pošto svako vozilo posjeduje "pločicu"s podacima najjednostavnije je skinuti podatak o NDM skupa vozila pa po tome odrediti kategoriju vozačke koja se uklapa pošto se prvo primjenjuju tehničke karakteristike vozila pa tek onda zakonska osnova.
Gledaj, svako ko ima samo B kategoriju a vozi iza prikolicu NDM više od 750kg IMAT ĆE PROBLEMA U AUSTRIJI, NJEMAČKOJ i BENELUXU!!!!

Druga je stvar što u papirima piše da vozilo smije vuć toliko i toliko .....gleda se koja ovlaštenja POSJEDUJE VOZAČ!

Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
to sam i jučer htio pitat pa me prekinulo.

ta obaveza vođenja dokumentacije za aute teže od 2,8 T kod nas ne vrijedi?
znači da me austrijanac može pitati samo za ono vrijeme koje sam bio u A?
i kak to samo za firme? što ako je auto (kombi 8+1, manje od 3500 NDM) registriran na obrt?
jel ima za takav kombi neko ograničenje brzine? nebi smjelo biti jer isto spada pod B kategoriju i M1 vozila.
kak izgleda ta knjižica?
Za teretna vozila koliko znam i u HR moraš vodit evidenciju iznad 2,8t ( kombi ) ako je regan na obrt ili firmu!

U EU je kombi 3500NDM 8+1 ako ima pridodanu prikolicu OBVEZAN IMAT TAHOGRAF!

U Njemačkoj je svojedobno bila frka....i još je u dijelovima Bavarske i Baden Wurtemberg ....iznad 3,5t NDM je ograničenje i na autobahnu 80km/h ....to što se tolerira kamionima je druga stvar ...ali ako dođe do sranja na sudu imaš loše karte!

Jedan je sud u Bavarskoj ODUZIMAO VOZAČKE NA 3 mjeseca za Kurire koji su sa Sprinterom & co ....vozili brže od 80km/h na autobahnu! I sve drži vodu! Poanta je u klasifikaciji tih "kombija" .....zbog poreza su mnogi osobne i putničke kombije regali kao teretna vozila....jer onda plaća godišnji porez po nosivosti koji je manji od onog po zapremini i eko normi ....pa su ljudi imali problema i isključivani iz prometa NEDELJOM kad je zabrana prometa za teretna s prikolicama!

Isto tako zakonm kaže da je putničko vozilo KOMBI ako iza prednjeg reda sjedala ima još jedan red sjedala i prozore .....a ako nema onda će ga tretirat kao teretno!

No to su uređene države gdje se točno zna tumačenje zakona a ne svako kako mu paše! Kazna za vožnju nedeljom kad je zabrana je 90€ + 2 negativna boda! Plus mu uvali "utaju poreza" i sud nije bilo briga jel teretna prikolica ili kampina ili čamac!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 17:05   #211
A znaš onu - vidla žaba da konje potkivaju pa i ona digla nogu.

Naša mantra je - EU po svaku cijenu. To što smo spremni za otpad a ne za EU, manje je bitno, zakone smo usvojili, primjena nikad nije ni bila bitna - a ti se kolega snađi.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 18:49   #212
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
Za teretna vozila koliko znam i u HR moraš vodit evidenciju iznad 2,8t ( kombi ) ako je regan na obrt ili firmu!

U EU je kombi 3500NDM 8+1 ako ima pridodanu prikolicu OBVEZAN IMAT TAHOGRAF!
sve to nema veze sa mojim pitanjem.

pitanje je za kombi 8+1 BEZ prikolice i manje od 3500 NDM, registriran na obrt za prijevoz putnika.
da li postoji obaveza vođenja evidencije radnog vremena, tahografa i te knjižice.

Quote:
No to su uređene države gdje se točno zna tumačenje zakona a ne svako kako mu paše!
ovo ti se ne slaže sa gornjim upisom.

Jedan je sud u Bavarskoj ODUZIMAO VOZAČKE NA 3 mjeseca za Kurire koji su sa Sprinterom & co ....vozili brže od 80km/h na autobahnu! I sve drži vodu! Poanta je u klasifikaciji tih "kombija" .....zbog poreza su mnogi osobne i putničke kombije regali kao teretna vozila....jer onda plaća godišnji porez po nosivosti koji je manji od onog po zapremini i eko normi ....pa su ljudi imali problema i isključivani iz prometa NEDELJOM kad je zabrana prometa za teretna s prikolicama!

zašto samo jedan sud u bavarskoj, zašto to nije opće poznat zakon u cijeloj D i zašto se ne primjenjuje od donošenja, u svim državama jednako?
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 18:57   #213
Paaa, obaveza vođenja evidencije radnog vremena postoji za bilo koji pravni subjekt ... da li će to biti baš tahograf - nebih znao.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 15:58   #214
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
A još je interesantnije kak netko koga nešto zanima može provest dane čitajući 9 strana budalaština al mu je teško pročitat ZAKON koji se odnosi na tematiku koja ga interesira.

Evo ti pa čitaj - da se ne umoriš tražeći - poseban naglasak na spominjani članak 217

http://www.zakon.hr/z/78/Zakon-o-sig...eta-na-cestama
Sorry.... nemoj baš toliko žestoko.......

Zakon nije pripovijetka u kojoj je sve "opisano", zakon je ipak logički niz i prilično je zahtjevno čitati zakone, ipak se traži koncentracija i pozornost i svijest da je zakon jedna cjelina i ako ne proučiš sve članke i stavke zakona, lako se možeš prevariti, jer nikad ne možeš znati što je navedeno i ostalim člancima koji npr. nešto isključuju. A uvijek je značajno "vidjeti" i ono što ne piše u zakonu, a to traži ipak daleko više od običnog čitanja zakona, zakon se u biti treba "naučiti" tako da znaš sva pravila i sve iznimke i onda na osnovu toga "zbrojiti" što se smije, može, mora i šte se ne smije, kakve su sankcije, tko je nadležan, od kad do kad zakon vrijedi, na koga se primjenjuje i sl. Po meni za izučiti ovaj zakon bi minimum trebalo dva dana rada, uz pomoćno zapisivanje "kvaka", pa kad sve to metneš u glavu tada možeš dalje baratati zakonom, od jednog čitanja jako malo i jako teško, naravno onaj
koji je dosad izučio prethodni zakon, tj. ima ga u malom prstu, njemu jedno čitanje je lagano jer odmah uoči gdje su promjene, ali to rijetki pravni stručnjaci koji baš svaki dan rade s tim zakonom godinama mogu, čak i ako je netko znao zakon, pa ga ne koristi treba mu barem dva čitanja dok sve ponovo ne poveže.

Btw. danas sam bio u jednoj auto-školi i kazali su mi da je B+E oko 3.300kn ako položiš iz prve.
__________________
Samo Cibalia!
javašluk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 16:18   #215
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
zašto samo jedan sud u bavarskoj, zašto to nije opće poznat zakon u cijeloj D i zašto se ne primjenjuje od donošenja, u svim državama jednako?
Mislim da ipak nije moguće da je to baš samo jedan sud u Bavarskoj, vjerojatno na područjima nadležnosti drugih sudova takav slučaj nije procesuiran.

A ako pitaš "zašto samo u Bavarskoj"? Pa Bavarska (sve države u Njemačkoj) imaju elemente državnosti i svaka ima svoje zakone i svoj pravni sustav. Dobro, je to sve usklađeno jedno s drugim, ali postoje dijelovi pravnog prostora koji su prepušteni s saveznog zakonodavstva na razinu zakonodavstva svake pojedine savezne države. Zato može doći do ovakve disonancije.......
__________________
Samo Cibalia!
javašluk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 16:26   #216
Ako sam ja dobro shvatio po zakonu iz 2008.g. s B kategorijom se može vući prikolica ali je glavno da ta prikolica nije teža od auta.

A B+E je za prikolice koje su teže od 3500kg (?), ali i one koje su lakše od 3500kg ali zbog težine vučnog vozila prelazi ukupno 3500kg(?)
__________________
Samo Cibalia!

Zadnje uređivanje javašluk : 15.03.2013. at 17:22.
javašluk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 19:59   #217
Quote:
javašluk kaže: Pogledaj post
Ako sam ja dobro shvatio po zakonu iz 2008.g. s B kategorijom se može vući prikolica ali je glavno da ta prikolica nije teža od auta.

A B+E je za prikolice koje su teže od 3500kg (?), ali i one koje su lakše od 3500kg ali zbog težine vučnog vozila prelazi ukupno 3500kg(?)
Ukratko, sa B možeš voziti po sadašnjem zakonu i prikolicu iznad 750 NDM, ali zbroj NDM auto i prikolice ne smije biti iznad 3500 kg. (imaš opisano sve koju stranicu ranije)

B+E je kategorija sa kojom možeš voziti prikolicu do 3500 NDM, a ne iznad 3500.

Na C1+E možeš voziti prikolicu iznad 3500 NDM ali je važno da skup vučnog i priključnog vozila ne prelazi 12 000 kg.

U prikolici smiješ voziti 50% više no što je vučno vozilo ukupno teško. Npr. auto ti ima 1500 kg prazan, u njemu trenutno voziš 500 kg, to je 2000 kg. Znači prikolica zajedno sa teretom ne smije biti teža od 3000 kg. No treba pogledati koliko i vučno vozilo smije vući po tvorničkim specifikacijama.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 21:39   #218
Quote:
Josip4 kaže: Pogledaj post
Ukratko, sa B možeš voziti po sadašnjem zakonu i prikolicu iznad 750 NDM, ali zbroj NDM auto i prikolice ne smije biti iznad 3500 kg. (imaš opisano sve koju stranicu ranije)

B+E je kategorija sa kojom možeš voziti prikolicu do 3500 NDM, a ne iznad 3500.

Na C1+E možeš voziti prikolicu iznad 3500 NDM ali je važno da skup vučnog i priključnog vozila ne prelazi 12 000 kg.

U prikolici smiješ voziti 50% više no što je vučno vozilo ukupno teško. Npr. auto ti ima 1500 kg prazan, u njemu trenutno voziš 500 kg, to je 2000 kg. Znači prikolica zajedno sa teretom ne smije biti teža od 3000 kg. No treba pogledati koliko i vučno vozilo smije vući po tvorničkim specifikacijama.
Dobro prikolicu do 3500kg, ali kaže ovako: "pri čemu najveća dopuštena težina priključnog vozila ne prelazi 3500kg" znači ukupno kompozicija može ići preko 3500kg. Druga je stvar sada omjeri vučno vozilo - prikolica, odnosno koliko vučno vozilo mora biti teško u ovoj priči.
__________________
Samo Cibalia!
javašluk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 23:06   #219
Quote:
javašluk kaže: Pogledaj post
Dobro prikolicu do 3500kg, ali kaže ovako: "pri čemu najveća dopuštena težina priključnog vozila ne prelazi 3500kg" znači ukupno kompozicija može ići preko 3500kg. Druga je stvar sada omjeri vučno vozilo - prikolica, odnosno koliko vučno vozilo mora biti teško u ovoj priči.
Pa ako imaš B+E možeš voziti skup vozila do 7 tona. Npr kombi od 3500 + prikolica 3500 NDM
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2013., 11:43   #220
Auto-prikolice i prikolice svih ostalih tipova uopće...

Pozdravljam, gledam u tražilici i vidim da baš tema za prikolice ne postoji, iste se samo spominju tu i tamo u temama posvećenima drugim stvarima (a mislio sam da su takve generalne teme odavno pokrenute i iscrpljene! - no očito nije tako...).

Nekada sam imao prikolicu do 750 kg, jedna osovina, unutra 210x130 cm, na tome kostur sa arnjevima i cerada visine cca 110 cm... no to je bilo davno, dok još nije postojala kod nas kategorija B+E, no unazad nekog vremena sve se promijenilo - sada postoje neke druge norme, kategorije vozačke dozvole, standardi itd itd...

Pa da malo ovdje o svemu tome popričamo i utvrdimo činjenično stanje stvari - kako zakonskih normi, tako vaše prakse, savjeta, iskustava, preporuka, komentara domaćih proizvođača, kako unijeti/uvesti prikolice, kakva je stega i regulativa u Hrvatskoj i u inozemstvu, kakva je procedura za registraciju, samogradnju, atest, koji su standardi??...

Kako bih kod unosa automobila iz EU usput kupio i auto-prikolicu, navratio bih usput kod nekog prodavatelja (ima stvarno velikih specijalista koji rade nove i prodaju rabljene sa garancijom - kao što je npr. http://home.mobile.de/ANHAENGERPARKA93#ses ) koji bi mi bio usput i odmah uzeo i unio iz EU i prikolicu...

No odmah se tu nameće i brdo pitanja, odgovori na koja su svakako od koristi svima... pa da počnem...

1. Da li je procedura unosa auto-prikolice (teretne, za čamac, za motore itd itd...) ista kao i za automobil ili - ako nije - kako ona izgleda u praksi?

2. Da li prikolica zakonski - da bi bila unutar B-kategorije - ima ograničenja u pogledu broja osovina ili nekih drugih mjera??

3. Da li postoji težinsko ograničenje na samu prikolicu (bez obzira na onih 3.500 kg ukupne mase sa vučnim vozilom) - znači, da ima 750 kg ukupne mase bez obzira koliko je težak auto koji je vuče? Ili ako auto sa putnicima ima 2 tone, to znači da može imati prikolicu brutto mase 1.500 kilograma, kolika je razlika do 3.500 ograničeno kategorijom?

To je bitno, jer sam načuo da je polaganje dodatne kategorije B+E trošak od cca 2200-2500 kuna , pa stoga treba dobro promisliti za svaki kilogram i detalj prikolice, jer bi to lako moglo postati bespotrebno skupo ulaganje...

BTW, kako uopće izgleda polaganje te B+E kategorije?? Osnova je čovjek ima B kategoriju najmanje godinu dana i to je jedni uvjet za polaganje, no toliki trošak vjerojatno ima i pravdanje u nečemu (ako nema, ništa čudno, mi smo na sve navikli...)...

Problem je što su neke zemlje uvele standard težine vozila sa prikolicom do 4250 kilograma (zbog velikih težina nekih osobnih automobila unutar B-kategorije - kod nas je još uvijek 3.500 kilograma), kao i drugačijeg sustava težina prikolica, pa kada odete na tražilice tipa mobile.de ili autoscout24.de, prikolice zna dijeliti na one do 1.500 kg, pa 1.500-2.500 kg, pa 2.500+...
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:11.