Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.06.2011., 15:38   #41
Quote:
::Lost:: kaže: Pogledaj post
Pa rekoh da pitam ovdje koliku ja štetu to stvarno sebi nanosim ako ga ne jedem.

Ali povrće obožavam, doslovno sve povrće, i stvarno ga puno jedem.
ne vidim problema...i uvijek možeš mjeriti što unosiš na dan od nutrijenata pa vidjeti da li ti nešta fali ili ne,pa po tome korigirati prehranu.
__________________
"I'm a reasonable man,get off my case."
violet_alice is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 10:56   #42
Posto vidim da ste bili jako radoznali i zainteresovani za temu ( sto me jako raduje), dacu vam par osnovnih informacija o nepodnosljivosti Glutena.

Gluten je tzv. " ljepilo", kemijska mjesavina proteina, koja se moze pronaci nalaci u zitaricama.
Jednostavno receno: kada se voda pomijesa sa psenicnim brasnom dobije se ljepljiva masa, te ono sto juftku cini elasticnom i ljepljivom je upravo gluten.

U prehramenoj ishrane gluten igra vaznu ulogu, narocito u pekarstvu.
Zitarice koje sadrze u sebi gluten omogucavaju proizvodjacima raznolikost pri oblikovanju jufke. To je ono sto mi kao proizvodjaci poznajemo pod: zemickom, veknom, kiflom, i td.
Zasto? Zato sto gluten ima to svojstvo da pri mjesanju sa kvascom ili germom zadrzava karbondioksid u tijestu, te to dalje dovodi do toga da tijesto "raste". Ukratko: gluten je zaduzen za formu.

Zadatak pekara i ostalih proizvodjaca je taj da iskombinuje zitarice u svom proizvodu tako da one sadrze optimalnu kolicinu glutena.
U psenicnom brasnu kojega kupujemo u trgovinama procenat glutena je oko 13 %.

Zitarice sa visokim procentom glutena su razne vrste psenica i pir.
- Zob i jecam imaju nizak udjelni procenat glutena.
- Razne vrste prosa, "peruanska riza"(quinoa), heljda, amarant, kukuruz i riza ne posjeduju gluten u sebi.

Celikalija:, kao posljedica preosjetljivosti na gluten, moze nastupiti u bilo kojoj zivotnoj dobi te je dokazana i porodicna sklonost.
Epitel crijeva, narocito dvanaestopalacnog crijeva, biva trajno ostecen.
Hranjive tvari ne mogu biti u cjelosti absorbirane i ostaju neprobavljene u crijevima. To izaziva sljedecu simptomatiku: umor, gubljenje tjelesne kilaze, proljevi, povracanja, gubitak apetita, depresija, i kod djece necesto zaostalost u tjelesnom razvoju.

Lijecenje ove bolesti se izrazava kroz nacin ishrane, gdje se izbjegavaju namirnice koje sadrze gluten. Ne-lijecenje ove bolesi povecava mogucnost razvitka kako raka limfinih zlijeza, tzv. Non-Hodgkin-Limfoma, tako i raka zeludca i raka crijeva.
Cekalija je cesta bolest i kod oboljelih od Diabetes Melitus tip 1( izmedju 5-10 % ). Zene obolijevaju cesce od muskaraca.

Izvinjavam se na malo poduzem postu.
Lijep pozdrav
sanjuska87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 10:31   #43
Quote:
sanjuska87 kaže: Pogledaj post

...Celikalija...
...Cekalija ...
Celijakija
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 11:09   #44
Bez uvrede , dijete drago , al mislim da mi (ostali sa iskustvom na raznim dijetama i donekle zdravom pameti) više znamo o toj temi od tebe. Slobodno me demantiraj , bit će mi drago.
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 11:17   #45
Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
Celijakija
Celijaklija
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 11:26   #46
Nemojte curu odma napadati
Sviđa mi se tema i moglo bi biti nekaj iz nje

Quote:
mali buco kaže: Pogledaj post
dobro, ja obožavam mliječne proizvode, samo mlijeko ne.

i smatram da je puno veće korist popiti jogurt, nego mlijeko. i lakše je za probavu. i zasitnije.
Ja ko i buco
Mlijeko ne podnosim, pila sam ga možda prva dva mjeseca svog života...
mogu jogurte pit, jest sireve, ali čisto mlijeko nema šanse...
i naravno da čitav život mi mama prigovara zbog toga, za sve je krivo mlijeko...
tipa : dobiš 1 u školi, to ti je zato jer ne piješ mlijeko

pa me zanima sve u vezi toga naravno
__________________
Ne podučavaj svinje pjevanju. Trošiš vrijeme i nerviraš svinju.
pure evil is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 11:36   #47
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Celijaklija
Bez "L".

Celijakija.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 11:40   #48
Izgleda da imas pravo, sori.

Nego, za slucaj da pokretacica teme nije odustala, trebala bih ju pitati nesto u vezi fermentacije.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 12:11   #49
Ma nema frke patientia. Ja nažalost naziv te bolesti znam jer mi je sestra ima 28 godina.

I ja se nadam da pokretačica nije odustala, mislim, ne vidim razlog zašto bi.

Pure evil, nisam stručnjak nutricionist, no mislim da nije stvar u mlijeku i mliječnim proizvodima. Jogurti su recimo jako zdravi, međutim, problem je, među ostalim, što su ti mliječni proizvodi dobiveni od mlijeka životinja koje su filane hormonima rasta. To neminovno ostaje u krajnjem proizvodu, odnosno, neminovno je da kao takvo uđe u naš organizam nakon konzumacije. A ti hormoni ne mogu biti u potpunosti izbačeni iz našeg organizma, talože se u tijelu i utječu na naše zdravlje.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 12:25   #50
Uspije li dobiti kakvu hranu na racun HZZO-a? Cula sam da se dobije odredjena kolicina bezglutenskog brasna svaki mjesec, a onda mi je jedna oboljela rekla da nista ne dobije

Zapravo, tretiranje krava hormonom rasta je zabranjeno (u EU, ali Hrvatska slijedi propise EU). Stvar je u tome da i mlijeko krava koje nisu tretirane hormonom rasta prirodno sadrzi IGF-1, samo manje (time se proizvodjac hormona Monsanto i brani).
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 12:38   #51
Koliko znam, dobije se bezglutensko brašno na recept i dio pokrije HZZO, no daleko je to od zadovoljenja potreba. Međutim, danas je to još dobro jer makar se ima gdje za kupiti. Sjećam se 80-tih kad su nam roditelji nabavljali iz Njemačke sve za nju (brašno, tjesteninu i sl.) To su bile prave muke.

A mlijeko. Da, kravlje mlijeko je dobro...ali za telad
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 12:41   #52
Ajme, mogu si misliti. Dobro da su imali kako nabaviti.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 12:44   #53
Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post

A mlijeko. Da, kravlje mlijeko je dobro...ali za telad
Respekt

Nego,imam još jedno možda malo glupo pitanje...
ali me zanima pa ću ga i napisat: može li mi netko objasniti fenomen "teške kosti" ?

sorite kaj je offtopic,al kad već tu raspravljamo...
__________________
Ne podučavaj svinje pjevanju. Trošiš vrijeme i nerviraš svinju.
pure evil is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 12:54   #54
Mislis na gradju? Mjeri se opseg rucnog zgloba jer se na njemu (u pravilu) ne talozi salo i usporedjuje s visinom, onda se vidi kakva je gradja. Ovdje imas u americkim jedinicama: http://knol.google.com/k/how-to-dete...ody-frame-size
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 12:55   #55
Postoje i vage koje pokazuju masu kostiju (uz masu misica, vode i masti u organizmu), ali nisu odvec tocne.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 13:07   #56
A i služi kao dobra izlika debelih. Nisam debel , imam teške kosti ... Ko npr. Obelix
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 13:07   #57
Baš je dobar ovaj članak, thx pati

A za "teške kosti", mislila sam na situaciju kad sam ja npr izgledala deblje od nekog a ispostavilo se da imam manje kila , iako smo bili iste visine... kao,ja imam lakše kosti, a netko drugi teške kosti, pa zato imam manje kila

( znam da sam ovo glupo napisala al neznam bolje dočarati situaciju )

znam da sve ovisi o građi tijela, kako je nešto raspoređeno, mišićnoj masi i slično...
znači stvarno postoje small,medium i large kosti pa se prema njima dalje izračunava koliko kalorija trebaš unosit itd itd?
__________________
Ne podučavaj svinje pjevanju. Trošiš vrijeme i nerviraš svinju.
pure evil is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 13:08   #58
Quote:
ANUŠKA kaže: Pogledaj post
A i služi kao dobra izlika debelih. Nisam debel , imam teške kosti ... Ko npr. Obelix
Ili Cartman iz Southparka
__________________
Ne podučavaj svinje pjevanju. Trošiš vrijeme i nerviraš svinju.
pure evil is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 13:20   #59
Quote:
pure evil kaže: Pogledaj post
Baš je dobar ovaj članak, thx pati

A za "teške kosti", mislila sam na situaciju kad sam ja npr izgledala deblje od nekog a ispostavilo se da imam manje kila , iako smo bili iste visine... kao,ja imam lakše kosti, a netko drugi teške kosti, pa zato imam manje kila

( znam da sam ovo glupo napisala al neznam bolje dočarati situaciju )

znam da sve ovisi o građi tijela, kako je nešto raspoređeno, mišićnoj masi i slično...
znači stvarno postoje small,medium i large kosti pa se prema njima dalje izračunava koliko kalorija trebaš unosit itd itd?
Izgleda da da, imas link u tom clanku gdje mozes izracunati koliku masu trebas imati ovisno o visini i opsegu zgloba.

Meni ispada da imam velike zglobove za svoju visinu, a svi satovi mi preveliki, utezi za zglobove univerzalne velicine spadaju s mene i slicno

Uglavnom, ne zelis imati malu masu kostiju jer to znaci malu gustocu kostiju, osteopeniju, osteoporozu. Ako se bojis da imas malu masu kostiju, preporucujem da provjeris gustocu kostiju.

Ljudi vece mase imaju manji rizik od osteoporoze, zato se ljudima manje mase preporucuje vjezbati s utezima. Postoje prsluzi utezi prakticni za hodanje (tak da nosis 10-20 kg vise nego sto imas), ali neki su njima uspjeli sjebati ledja i ramena, tak da ne znam sto da ti velim...
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 11:07   #60
Quote:
ANUŠKA kaže: Pogledaj post
Bez uvrede , dijete drago , al mislim da mi (ostali sa iskustvom na raznim dijetama i donekle zdravom pameti) više znamo o toj temi od tebe. Slobodno me demantiraj , bit će mi drago.
Mene bas zanima koliko si uspjela skinuti kila sa svojim dijetama i koliko ih se vratilo natrag?????????
debeljko22 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:39.