Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2016., 12:47   #1
Provala u kucu i fizički napad

Poštovani korisnici forum.hr-a,

zanima me što mi je činiti i što uopce smijem činiti u situaciji kada mi netko provaljuje u kuću ili krade sa moga zemljišta.

Ako onesposobim provalnika fizičkom silom i pritom nanesem ozljede ( a to je moguce u 95% slucajeva) da li tada odgovaram pred drzavom, tj. da li me država kazneno goni i da li me može provalnik tužiti privatno?

Da li je dozvoljeno oko zemljista postaviti prepreke za život opasne, na vlastitoj zemlji, obiljezene tablom... i ako provalnik ili netko strada na njima da li ja odgovaram kao vlasnik zemlje i zašto?

i zadnje pitanje: Ako mene provalnik fizicki napadne a ja se moram braniti u obrani ga tesko ozlijedim ili nedajboze ubijem, da li odgovaram pred državom?
Ako me napadne netko u gradu bez povoda, a ja se moram braniti i fizicki ga tesko ozlijedim ili nedajboze ubijem, da li odgovaram pred državom? Ili trebam pustiti da on mene tesko ozlijedi pa da on odgovara pred drzavom 30. put u svom zivotu ?

Hvala na odgovorima
mustang_925 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 12:52   #2
uvijek odgovaras pred drzavom
od svega nabrojanog, jedine sanse biti osloboden imas ako te netko napadne pa se branis
samo, imaj na umu da je istina jedno, pravda drugo, a pravo nesto sasvim trece
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 13:01   #3
Kako si došao do tog postotka? Nema potrebe da ikoga ozlijediš. Ako je provalnik dovoljno glup da te pljačka dok si ti prisutan mala je ipak šansa da ima želju ostati se hrvati s tobom.

Zamke ne smiješ postavljati. To je kazneno djelo. Nema veze da li je obilježeno tablom ili ne.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 13:42   #4
Quote:
mustang_925 kaže: Pogledaj post
Poštovani korisnici forum.hr-a,

zanima me što mi je činiti i što uopce smijem činiti u situaciji kada mi netko provaljuje u kuću ili krade sa moga zemljišta.

Ako onesposobim provalnika fizičkom silom i pritom nanesem ozljede ( a to je moguce u 95% slucajeva) da li tada odgovaram pred drzavom, tj. da li me država kazneno goni i da li me može provalnik tužiti privatno?

Da li je dozvoljeno oko zemljista postaviti prepreke za život opasne, na vlastitoj zemlji, obiljezene tablom... i ako provalnik ili netko strada na njima da li ja odgovaram kao vlasnik zemlje i zašto?

i zadnje pitanje: Ako mene provalnik fizicki napadne a ja se moram braniti u obrani ga tesko ozlijedim ili nedajboze ubijem, da li odgovaram pred državom?
Ako me napadne netko u gradu bez povoda, a ja se moram braniti i fizicki ga tesko ozlijedim ili nedajboze ubijem, da li odgovaram pred državom? Ili trebam pustiti da on mene tesko ozlijedi pa da on odgovara pred drzavom 30. put u svom zivotu ?

Hvala na odgovorima
Intenzitet obrane mora bit jednak intenzitetu napada.Kad je navedni onesposobljen prestaje obrana.

Samo na fizički napad možeš odgovorit fizičkom obranom.Šaka na šaku,noć na nož,oružje na oružje a u protivno ide prekoračenje nužne obrane.

Kupi sprej pa ga špricaj.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 13:49   #5
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Kako si došao do tog postotka? Nema potrebe da ikoga ozlijediš. Ako je provalnik dovoljno glup da te pljačka dok si ti prisutan mala je ipak šansa da ima želju ostati se hrvati s tobom.

Zamke ne smiješ postavljati. To je kazneno djelo. Nema veze da li je obilježeno tablom ili ne.
Ne, nego treba pustit čovjeka da ode, još mu i pomoći nositi stvari, ipak se potrudio provaliti i ukrasti nešto.
mkIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 16:37   #6
Pa bolje nego riskirati vlastiti tjelesni integritet i onda još završiti u zatvoru. Doduše, po njemu će u 95% slučajeva lopova onesposobiti pa mu se možda i isplati.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 16:57   #7
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Pa bolje nego riskirati vlastiti tjelesni integritet i onda još završiti u zatvoru. Doduše, po njemu će u 95% slučajeva lopova onesposobiti pa mu se možda i isplati.
Tjelesni integritet
ti mora da si jako mirna i staložena osoba kad bi mogao mirno gledati kako ti lopov odnosi nešto iz kuće
mkIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 17:34   #8
Ovako je pred neku godinu nama na sastanku, koji je bio upriličen zbog sustavnih krađa poljoprivrednih kultura na međimurskim poljima od strane pripadnika jedne nacionalne manjine,rekao načelnik Policijske uprave:
lopova, kada uhvatiš na djelu ne smiješ prebiti. Možeš se braniti ako on tebe napadne, ali ukoliko ga namlatiš i on ima masnice, a ti ih nemaš (kao dokaz da si se branio od napada) - ima te pravo tužiti i tražiti novčanu nadoknadu. Pozvati će se na prekoračenje nužne obrane i gotov si na sudu.
Ne smiješ ga niti na silu zaustaviti i prisiliti ga da skupa sa tobom dočeka policiju ako si je pozvao, jer si ga protupravno lišio slobode. Jedino ako on pristane, e, onda može.Tu odgovraš krivično i kazneno.
Drugi problem koji je i veći je kada je lopov ženska osoba.
E, uz sve ovo, ona te može optužiti za pokušaj silovanja, pogotovo ako se na njoj nađe i koja masnica.
Ali najgore od svega je ako je lopov maloljetan. Uz sve ovo, i pokušaj silovanja, naravno, možeš biti optužen i za pedofiliju.

Sada, ovo izgleda smiješno. Ali, uz dobrog odvjetnika, a takvi odvjetnika imaju besplatno, izgledi da iz svega izađeš kao prekršitelj zakonskih propisa su i više nego mogući.
Osim toga, dok te sud proglasi silovateljem, završiš u zatvoru, i supruga će se zamisliti i zapitati sa kime ona to živi, a u slučaju pedofilije i cijelo selo zajedno sa Županijom će biti zgroženo kad završiš u lokalnim novinama, a i šire.

Ajd, ovo zadnje sam malo karikirala, ali u mome kraju ima jako puno ljudi koji su lopvima uhvaćenima na djelu plačali lijepe tisuće kuna nakon tužbe koju su lopovi pokrenuli.

Ne smije se ni na koji način osobu uhvaćenu u krađi tući, zaustavljati do dolaska policije, a kamoli ga teško ozlijediti ili ubiti.
Jedino ako možeš dokazati da si bio u smrtnoj opasnosti, ali to je vrlo klizav teren. A i zbog osobne savjesti ne vrijedi.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 20:53   #9
čl.106 http://www.zakon.hr/z/174/Zakon-o-kaznenom-postupku

»(1) Svatko smije spriječiti bijeg osobe zatečene u kaznenom djelu koje se progoni po službenoj dužnosti i o tome mora odmah obavijestiti policiju. Osoba spriječena u bijegu može se zadržati do dolaska policije kojoj će biti predana.«.

(2) Zatečena u kaznenom djelu je osoba koju netko opazi u radnji kaznenog djela, odnosno osoba koja je neposredno nakon kaznenog djela zatečena pod okolnostima koje upućuju na to da je počinila kazneno djelo.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 21:13   #10
U mome kraju ima jako puno krađa, i po kućama i po polju, ima i provala u druge objekte, i jedna nacionalna manjina koja broji tri posto županijskog stanovništva počini ih sedamdeset posto. I još nikada se šteta od počinitelja nioje naplatila, osim ako se ukradeno našlo na vrijeme i vratilo vlasniku, ili barem djelomično, ali su zato pokradeni u jako puno slučajeva završili na sudu kao okrivljenici i plačali odštete i kazne.
Sam načelnik policije nam je savjetovao da ih ne zadržavamo kada ih ulovimo, jer, kao što sam rekla, žene , ako ih uhvati muškarac trgaju odjeću sa sebe i lažno prijavljuju pokušaje silovanja, a muški se otimaju, i normalno, imaju tragove borbe na sebi, i prijavljuju napad. I moj prijatelj je pred dvije godine platio kaznu dok ih je zatekao u krađi karfiola i salate. Namlatio je jednoga i zadržao ga do dolaska policije, trojica su pobjegla. A za svoje povrće nije dobio niti kune odštete. Bio je i u Provjereno, i Dnevniku.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 21:27   #11
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Namlatio je jednoga i zadržao ga do dolaska policije,
I normalno da je kriv.

A i načelniku odgovara puštanje,nema posla a i statistika je u redu.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 21:33   #12
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
I normalno da je kriv.

A i načelniku odgovara puštanje,nema posla a i statistika je u redu.
Ako je to tebi normalno onda ti nisi normalan, niti svi ovdje koji ne vide glupost takvih zakona.
mkIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 21:37   #13
sivkicu, jako je zalosno sto je tako nesto kod nas normalno

mkIV, zakon je ultra glup, ali je na snazi
nazalost, kriminalcu je ionako svejedno prekrsi li dva ili pet zakona, ali ispravnom covjeku nije
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 21:41   #14
A kamera? Smiješ li barem imati kameru na svom posjedu i snimiti lopova i kako će se to kasnije moći koristiti protiv njega?
kobajage is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 21:43   #15
Quote:
mkIV kaže: Pogledaj post
Ako je to tebi normalno onda ti nisi normalan, niti svi ovdje koji ne vide glupost takvih zakona.
A da staviš naočale kad čitaš ili da pitaš nejasnoće.

Normalno da je kriv jer ga je pretukao a da ga ovaj nije napao (jer tako ni ne piše).Po zakonu onda postoji napad a ne nužna obrana.(koliko ima pravde u našim zakonima da se debelo razmišljat i govorit).

Ostalo ti je objasnio ZgSash.
Quote:
kobajage kaže: Pogledaj post
A kamera? Smiješ li barem imati kameru na svom posjedu i snimiti lopova i kako će se to kasnije moći koristiti protiv njega?
Protiv lopina ide bejzbol palica a ne kamera.
Sud odlučuje o snimku.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 21:45   #16
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Intenzitet obrane mora bit jednak intenzitetu napada.Kad je navedni onesposobljen prestaje obrana.

Samo na fizički napad možeš odgovorit fizičkom obranom.Šaka na šaku,noć na nož,oružje na oružje a u protivno ide prekoračenje nužne obrane.

Kupi sprej pa ga špricaj.
Čekaj malo...jesi li siguran u ovo što tvrdiš?
Ukoliko sam napadnut hladnim oružjem, ne smijem se braniti vatrenim?
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 21:48   #17
smijes, ali ga ne smijes upucati s deset metara dok drzi skljocu u ruci

nazalost
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 21:54   #18
Šta "sud odlučuje o snimku"? Odlučuje hoće li ga uzeti u obzir?
kobajage is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 21:54   #19
Dosta toga ovisi o okolnostima.
Pretpostavljam da za prekoračenje nužne obrane kazne nisu drastične.

U svakom slučaju bolje odležat 2-3 godine nego zaleć prerano zauvijek.
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 21:54   #20
Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post
Čekaj malo...jesi li siguran u ovo što tvrdiš?
Ukoliko sam napadnut hladnim oružjem, ne smijem se braniti vatrenim?
Jesam.U tim slučajevima sigurno postoji nužna obrana.U ovom tvojem veoma lako dolazi do prekoračenja.Možeš opalit metak u zrak.

Nema univerzale nego se u tim slučajevima svaki slučaj gled za sebe.On te je samo napao ali nije ozlijedio a ti si ga recimo pogodio.Baš me zanima koji bi sudac u RH rekao da je sve ok.

Onda takve stvari podpadaju pod krajnju nuždu.
Quote:
kobajage kaže: Pogledaj post
Šta "sud odlučuje o snimku"? Odlučuje hoće li ga uzeti u obzir?
A tko bi drugi.Radi se o dokazima krađe pošto nije uhvaćen odmah s prstima u pekmezu.

Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post
Dosta toga ovisi o okolnostima.
Pretpostavljam da za prekoračenje nužne obrane kazne nisu drastične.

U svakom slučaju bolje odležat 2-3 godine nego zaleć prerano zauvijek.
Nisu.

Ne bi bilo ni toliko.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:24.