Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2013., 12:46   #1
Za ubrzanje metabolizma

...šta izbjegavati u slučajevima sporog metabolizma (ono - stolica svakih 5 dana),a na šta se bazirati?

Ono - pij puno tekućine znam, to svi stalno govore...zanima me način prehrane i eventualni trikovi kod spravljanja i konzumiranja hrane.
__________________
Samo je nada jedina bez mane; točno je onakva kakvu želimo!
mouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 12:54   #2
Jesti hranu s više vlakna (integralno, povrće, posije) i fizička aktivnost.
Sheeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 13:44   #3
Ishrana

Quote:
mouse kaže: Pogledaj post
...šta izbjegavati u slučajevima sporog metabolizma (ono - stolica svakih 5 dana),a na šta se bazirati?

Ono - pij puno tekućine znam, to svi stalno govore...zanima me način prehrane i eventualni trikovi kod spravljanja i konzumiranja hrane.
Započeti dan sa svježim voćem, jesti više manjih obroka, voće ne konzumirati nakon jela, poslije obroka piti toplu tekućinu, nikako hladnu. Povrće i voće konzumirati najviše sirovo, ne kuhano ili pirjano, pečeno...

Za probavu su odlične šljive i mljevene lanene sjemenke koje su inače jako dobre za zdravlje želuca i crijeva. Svaki dan jedna do dvije žličice pomiješane s miksanim voćem ili s probiotičkim jogurtom - neki međuobrok, sigurno će pomoći.
__________________
Colorful life
Švrćo08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 15:02   #4
Quote:
Sheeva kaže: Pogledaj post
Jesti hranu s više vlakna (integralno, povrće, posije) i fizička aktivnost.
Ovo, ali obavezno povećati unos tekućine!
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 16:39   #5
Ajmo biti još precizniji, pa naglasiti da se to odnosi na - vodu.
Sheeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 18:09   #6
Chia sjemenke

Odlične su i chia sjemenke.

Npr.:

Healthy Chocolate Chia Pudding

ili,

Super Power Chia Bread
rusofilka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 18:24   #7
Recimo, okreneš se oko sebe, napraviš onoliko koraka, koliko je potrebno za pronaći cca pola kg svježe crvene (ZRELE!) paprike koja je upravo aktualna te pola kg npr. cherry-rajčica i imaš za dva dana riješene međuobroke.

Dakako, termički neobrađene.
Ponavljati dok sezona navedenog povrća traje.
Navedeno vrijedi, ako ne postoji od prije neki opravdan zdravstveni razlog za nekonzumiranje preporučenog.

Voda, kao što je već navedeno, u pristojnim količinama (cca 1.5l-2/24h, ovisno o npr.fiz.aktivnosti,znojenju i sl.).
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 12:48   #8
Quote:
Švrćo08 kaže: Pogledaj post
Započeti dan sa svježim voćem, jesti više manjih obroka, voće ne konzumirati nakon jela, poslije obroka piti toplu tekućinu, nikako hladnu. Povrće i voće konzumirati najviše sirovo, ne kuhano ili pirjano, pečeno...

Za probavu su odlične šljive i mljevene lanene sjemenke koje su inače jako dobre za zdravlje želuca i crijeva. Svaki dan jedna do dvije žličice pomiješane s miksanim voćem ili s probiotičkim jogurtom - neki međuobrok, sigurno će pomoći.
Lanene sjemenke - one se koriste "sirove", samo ubacim u npr. jogurt ili mixano voće?
__________________
Samo je nada jedina bez mane; točno je onakva kakvu želimo!
mouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 12:51   #9
Quote:
Sheeva kaže: Pogledaj post
Jesti hranu s više vlakna (integralno, povrće, posije) i fizička aktivnost.
Pijem vode prilično, muka mi je već od nje , ali priznajem da slabo jedem povrće. Voće da, žitarice isto...a od aktivnosti pješačim i jašem. I voće nekako uvijek ubacim u međuobrok,a možda bi ga bilo naj pojesti (popiti neki mix) ujutro natašte....?
__________________
Samo je nada jedina bez mane; točno je onakva kakvu želimo!
mouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 20:59   #10
Quote:
mouse kaže: Pogledaj post
Lanene sjemenke - one se koriste "sirove", samo ubacim u npr. jogurt ili mixano voće?
Da. Namoči ih prethodno da puste sluz.

Quote:
Od 2 do 3 jušne žlice cijelih ili mljevenih sjemenki smeđeg lana namočiti u od 5 do 7 dl mlake vode i ostaviti sat vremena da puste sluz. Raspodijeliti u manje doze i piti tijekom dana zajedno s razmočenim sjemenkama lana. Piti četiri tjedna, a za četverotjednu kuru potrebno je oko 1 kg sjemenki smeđeg lana.
(link)

Ima i tema o lanu, možeš ju malo pogledati ako želiš.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 22:25   #11
ako ti je probava sje* ... onda ces ju dodatno sje* sa naglim unosom vecih kolicina vlakana...

source: iz iskustva
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 11:46   #12
....i ? Očekujem savjet kako onda postupno to provesti, kad već znaš da ću je sje****
__________________
Samo je nada jedina bez mane; točno je onakva kakvu želimo!
mouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 14:28   #13
Quote:
mouse kaže: Pogledaj post
....i ? Očekujem savjet kako onda postupno to provesti, kad već znaš da ću je sje****
probaj sa pola kockice ortisana svaki drugi - treći dan navečer prije spavanja. (kratkoročno!!)

ujutro, svaki dan čaj od kamilice (jedna vrhom puna jušna žlica) - preli sa 2dl 100°c vode i ostavi 5-6 min MAX

i čaj od kamilice + cvijetova stolisnika (podjednako... onak kolko moš zagrabit u prstohvat) + 2do3 listića mente i mrvicu kajenskog papra .... tokom dana

...čajevi trebaju biti od "lišća" ... ne iz filter vrećica! ...

ili navečer si skuhaj light dozu planinskog čaja ... al ne svaki dan i ne dugoročno!!

...

kad se stvar pokrene onda ubaci svježe šljive (sad je sezona kolko tolko)....
i smokve ...... ali opet, ne puno!

... kad prestane sezona onda možeš i koju suhu šljivu i suhu smokvu
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 14:42   #14
Sestra, koja je patila od nadutosti, zatvora i hemeroida (nemojte se smijati, jer nije nikaj smješno), je riješila problem: Ujutro nakon buđenja, natašte 2 deci mlake vode sa cijeđenim limunom (pola ili manje možeš staviti).

Dalje, lan imaš za kupiti mljeveni, nema specifičan okus, to jest, u koje god jelo ga staviš, nećeš ga osjećati. Možeš u posni, u jogurt, u varivo, po salati, ako jedeš voćne salate, možeš i po njima... Probaj

Dalje, planinski čaj je loš jer stvara grčenje crijeva (imala godinama probavne smetnje, znam), kupi si Senin list u apoteci, košta 12 kuna. Popiješ nezačinjen, nakon par sati ćeš se isprazniti ko grlica A nećeš imati one grozne grčeve u crijevima i trbuhu.

Dalje, sirovo povrće i voće (rajčica, paprika, jabuke, šljive, smokve) su pune vlakana i vode, pa će ti djelovati dobro na probavu.

Zaboravi na donat mg, čisto bacanje para, a stvari možeš dobiti iz voća, povrća i ostalih namirnica.

Jogurt !!! Sa mljevenim lanom, a možeš dodati i malu žličicu jabučnog octa, nećeš ga ni osjetiti, a pročistit će te i potaknut probavu.

Kupusarke i mahunarke napuhuju, tako da bi bilo dobro da to izbaciš. Ako već kuhaš variva od prije navedenog, stavi kunima, on je dobar za probavu, i protiv napuhivanja.

Eto, nadam se da sam pomogla, slobodno pitaj u inbox ako nešto trebaš
Cahla is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 15:40   #15
Hvala!
__________________
Samo je nada jedina bez mane; točno je onakva kakvu želimo!
mouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 17:02   #16
Cemu taj naslov teme i spominjanje metabolizma ako cijelo vrijeme govorite o nacinima rjesavanja problema opstipacije?
babicana4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 11:03   #17
Jer metabolizam ide u gornji, a opstipacija u donji registar.

Btw, još gore zaštopavanje se riješava tako da se vlakna uvode polako, po 5 grama tjedno uz puuuno vode dok se ne dodje do 30 g/dan, ili više, nije problem.
I'm doing it right, tak da mogu o kakanju koliko hoćete.
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 11:40   #18
Naslov teme me zaveo da sam znala da pisete
Quote:
peronja kaže: Pogledaj post
o kakanju
sigurno ne bih kliknula na taj nesretni metabolizam koji ne spominjete
babicana4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 12:25   #19
kakanje nema veze sa metabolizmom.

kakanje ima veze sa unosom hrane.

hrana bi, od usta do izlaza, trebala putovati 24h. (idealno)

isto tako => koliko obroka => toliko puta na wc drugi dan (u otprilike isto vrijeme)
==========


pada mi na pamet, mouse, probaj nakon obroka, ako ti vec tesko sjeo ili imas filing da se ne "miče" ... popit - sode bikarbone... ili tak neki "zapjenjivač"

to zapravo, za početak probaj prije svih ovih savjeta! ... to bi trebalo "zakuhat" stvari
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 13:25   #20
Evo ja ću pitati nešto u vezi metabolizma.

Imam 32 godine. Visoka 170. Najveća težina ikad 70 kg, nekad davno u pubertetu.

Zadnjih 10 godina 58-60 kg, aktivno planinarim, kad nisam u planini - žustro šetanje 10 km dnevno, joga, zumba, plivanje, svako godišnje doba po nešto.

Prehrana-voće i povrće, žitarice, orašasti plodovi, meso, riba, jaja, mliječni proizvodi, u zadnje vrijeme izbacila sam šećer i gluten.
Nikad ne konzumiram gazirana pića, čips, smoki i grickalice svih vrsta, margarine, a tek povremeno domaći kolač ili čokoladu.

Problem? Prošla godina. Prestanak pušenja i dva postupka MPO. I ode metabolizam u 3PM.

Sa 58 kg došla na 68 za tren oka, nakon mjesec dana otišla su 3 ali ispod ovih 65 ne mogu nikako. ŠTA DA RADIM, ŠTA???

Napominjem da su mi hormoni u redu, sve je sa mnom ok, samo sam jako teško podnijela agresivnu MPO terapiju, bilo je tu dosta povraćanja, uglavnom sam se cijelu godinu osjećala bolesno.
Ay Carmela is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:01.