Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Pogledaj rezultate ankete: Slažete li se da mediji i televizija 'uveliko' utječu na naše živote?
Da 12 85.71%
Ne 2 14.29%
Glasovatelji: 14. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2012., 00:33   #1
Što nam to mediji ne govore ... - Koliki je utjecaj medija na naše živote?

... ili namjerno prešućuju?

Imam dojam kad su mediji u pitanju da pišu o svemu drugom osim o onom što bi zaista i trebali. Između dviju frakcija (njemački Waz i austrijska Styria koji drže većinu naših medija u svojim rukama), nalazimo se na samom raskrižju gdje se simultano pale crveno-zelene lampice. U rijeci digitalnih informacija koje svakodnevno kruže internetom, da li čovjek uopće može doći do nekog objektivnog zaključka? Ili zapravo samo prihvaća nečije tuđe misli u konačnici kao svoje, da ih nije ni svjestan zapravo. Da živimo dovoljno dugo, shvatili bi da proživljavamo nešto što se već dogodilo. Samo bi se onda zapitali, zašto se to ponavlja? Kako vi gledate na to? Da li to utječe na naše živote, i u kojoj mjeri?
__________________
Četvrtak, 5.1.2012. Spotaknuo sam se na tvoj kamen. p.s. don't be trapped
zvonimirov is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2012., 12:50   #2
Potaknuta pričom oko ove posljednje emisije Nedjeljom u 2, danas sam imala ideju ovdje otvoriti temu, no kako je već otvorena ova tema o medijima, pisat ću ovdje.

Dakle, zanima me vaše mišljenje o odgovornosti javne televizije s obzirom na činjenicu da je Stanković de facto u jednoj izjavi rekao kako oni ne provjeravaju goste.
Smije li se javna televizija ponašati na taj način? Ili ipak treba imati odgovornost za to koga tj. čije stavove plasira u javnost?
Posebice uzevši u obzir "kvalitetu" hrvatske javnosti. No hard feelings anyone, ali većina stanovništva ipak jest poprilično nepismena, posebice kad govorimo o političkoj i medijskoj pismenosti.

Što mislite o tome?
__________________
Those who dance are considered insane by those who cannot hear the music. (G.C.)
Velia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2012., 13:05   #3
Quote:
Velia kaže: Pogledaj post
Potaknuta pričom oko ove posljednje emisije Nedjeljom u 2, danas sam imala ideju ovdje otvoriti temu, no kako je već otvorena ova tema o medijima, pisat ću ovdje.

Dakle, zanima me vaše mišljenje o odgovornosti javne televizije s obzirom na činjenicu da je Stanković de facto u jednoj izjavi rekao kako oni ne provjeravaju goste.
Smije li se javna televizija ponašati na taj način? Ili ipak treba imati odgovornost za to koga tj. čije stavove plasira u javnost?
Posebice uzevši u obzir "kvalitetu" hrvatske javnosti. No hard feelings anyone, ali većina stanovništva ipak jest poprilično nepismena, posebice kad govorimo o političkoj i medijskoj pismenosti.

Što mislite o tome?
Naravno da bi trebali imati odgovornost, a ne da nekoga predstave kao "čovjeka s 4 doktorata" koji odbija odgovoriti na bilo koje pitanje o tim doktoratima jer je takvo pitanje po njegovom mišljenju "balkansko". Provjeriti ovakve najjednostavnije činjenice bi svakako trebalo obaviti, osobito ako imaš jednu jednosatnu emisiju tjedno i plaću od 30ak tisuća kuna.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2012., 13:14   #4
Quote:
Velia kaže: Pogledaj post
Smije li se javna televizija ponašati na taj način? Ili ipak treba imati odgovornost za to koga tj. čije stavove plasira u javnost?
Znam na što si mislila, ali ovo je nimalo bezopasna izjava.
Javna televizija trebala bi u idealnim uvjetima imati obavezu plasiranja točnih i provjerenih činjenica, ali stavove ne bi smjela plasirati.
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2012., 13:23   #5
Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
Znam na što si mislila, ali ovo je nimalo bezopasna izjava.
Javna televizija trebala bi u idealnim uvjetima imati obavezu plasiranja točnih i provjerenih činjenica, ali stavove ne bi smjela plasirati.
Da, u pravu si.
Hvala na intervenciji.

No, "plasiranje" je bilo u smislu toga da ima daje javan prostor, prenosi ih u javnost.
U tom smislu, meni se čini da ugošćivanje pojedinih likova, a posebice ako ih se predstavi kao relevantne sugovornike, može biti vrlo opasno.
__________________
Those who dance are considered insane by those who cannot hear the music. (G.C.)
Velia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2012., 15:17   #6
Quote:
Velia kaže: Pogledaj post
Da, u pravu si.
Hvala na intervenciji.

No, "plasiranje" je bilo u smislu toga da ima daje javan prostor, prenosi ih u javnost.
U tom smislu, meni se čini da ugošćivanje pojedinih likova, a posebice ako ih se predstavi kao relevantne sugovornike, može biti vrlo opasno.
Ma jasno, ja sam se malo našalila izvlačeći iz konteksta.

Ugostiti se može svakoga za koga postoji interes, pa bio on i ekonomski analitičar - amater (s osnovnom školom i knjigovodstvenim tečajem ). Što izbor gostiju govori o uredniku, o televizijskoj kući, publici i dominantnim interesima javnosti, druga je stvar. No takva sramotna razina nepripremljenosti i iznošenje netočnih informacija nedopustivo je za bilo koga tko se novinarom naziva.
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2012., 15:47   #7
Quote:
Velia kaže: Pogledaj post
...Stanković de facto u jednoj izjavi rekao kako oni ne provjeravaju goste.
Smije li se javna televizija ponašati na taj način? Ili ipak treba imati odgovornost za to koga tj. čije stavove plasira u javnost?...
Moraš biti jako moralna osoba da priznaš kako si sam sebi uskakao u usta. A prije svega, mora se poklopiti s mnogo čudnih okolnosti da se takvo što uopće i dogodi. Koje li ironije.

Quote:
Velia kaže: Pogledaj post
...Posebice uzevši u obzir "kvalitetu" hrvatske javnosti. No hard feelings anyone, ali većina stanovništva ipak jest poprilično nepismena, posebice kad govorimo o političkoj i medijskoj pismenosti.
Prije bi rekao da je većina hrvatske javnosti krivo informirana, te u toj mjeri ne može dolaziti do konkretnih, ispravnih, a još manje kvalitetnih zaključaka; već obratno, što je vjerovatno i cilj izvršnih.

Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
...Javna televizija trebala bi u idealnim uvjetima imati obavezu plasiranja točnih i provjerenih činjenica, ali stavove ne bi smjela plasirati.
Javna televizija 'mora' imati jednu takvu obvezu prema javnosti, čemu početi pisati neku knjigu ako znamo da je nikada nećemo napisati do kraja? Problem je u tome što neke frakcije iskorištavaju medijski prostor za samoreklamiranje, obmanjivanje javnosti, manipulaciju, lažno navođenje i sl., da bi zadovoljili osobni interes ili pak nabildali svoj ego, a to jednostavno ne bi smjela biti svrha jedne javne televizije.
__________________
Četvrtak, 5.1.2012. Spotaknuo sam se na tvoj kamen. p.s. don't be trapped
zvonimirov is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2012., 16:11   #8
Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post

Ugostiti se može svakoga za koga postoji interes, pa bio on i ekonomski analitičar - amater (s osnovnom školom i knjigovodstvenim tečajem ).
OK. Slažem se.
No, jedno je ugostiti nekog takvog i predstaviti ga kao zanimljivog knjigovođu , a drugo je predstaviti ga kao osobu s 4 doktorata, osobnog savjetnika Angele Merkel i što smo već sve mogli čuti tamo.

Inače, ja se smatram relativno informiranom osobom i dok sam gledala Nu2 mislila sam si kako to da nikad prije nisam čula za tog lika.
Nakon svega, sad mi je jasno zašto nisam.
No, nevjerojatno mi je da netko u emisiju zove osobu kao gosta, a da se ne informira o toj osobi. Pri tome ne smatram informiranjem pitati Maju Vučić što misli o njemu.

Tako da se slažem s ovime:
Quote:
No takva sramotna razina nepripremljenosti i iznošenje netočnih informacija nedopustivo je za bilo koga tko se novinarom naziva.
__________________
Those who dance are considered insane by those who cannot hear the music. (G.C.)
Velia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2012., 18:25   #9
Quote:
Velia kaže: Pogledaj post
... i dok sam gledala Nu2 mislila sam si kako to da nikad prije nisam čula za tog lika.
Nakon svega, sad mi je jasno zašto nisam.
Da dijelite zajedničke ciljeve, vjerovatno bi taj čovjek već bio u tvojem životu i znala bi za njega; neovisno o medijima.

Quote:
Velia kaže: Pogledaj post
...No, nevjerojatno mi je da netko u emisiju zove osobu kao gosta, a da se ne informira o toj osobi. Pri tome ne smatram informiranjem pitati Maju Vučić što misli o njemu.
Možda je Stanković htio uvodnim prilogom diskreditirati uvaženog gosta kojeg je pozvao u emisiju? Baš na ovakav način na koji razmišljaš.

A i samim time što ga je u jednom trenutku htio etiketirati kao duhovnog iscjelitelja, njegova poruka javnosti bi zapravo bila; nemojte ga shvaćati previše ozbiljno?
__________________
Četvrtak, 5.1.2012. Spotaknuo sam se na tvoj kamen. p.s. don't be trapped
zvonimirov is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2012., 20:29   #10
Quote:
Velia kaže: Pogledaj post
OK. Slažem se.
No, jedno je ugostiti nekog takvog i predstaviti ga kao zanimljivog knjigovođu , a drugo je predstaviti ga kao osobu s 4 doktorata, osobnog savjetnika Angele Merkel i što smo već sve mogli čuti tamo.

Inače, ja se smatram relativno informiranom osobom i dok sam gledala Nu2 mislila sam si kako to da nikad prije nisam čula za tog lika.
Nakon svega, sad mi je jasno zašto nisam.
No, nevjerojatno mi je da netko u emisiju zove osobu kao gosta, a da se ne informira o toj osobi. Pri tome ne smatram informiranjem pitati Maju Vučić što misli o njemu.
Sad kad kažeš kako si se sama sebi čudila, odvrtih i ja svoj film i mogu reći da je i mene spopalo nešto slično.

Kako ja inače stvarno jako malo ili gotovo uopće ne gledam TV, a čitam pretežno ono što me zanima, nije mi čudno da mi je promaknuo netko kime me baš ono ne bombardiraju. I tako dođoh do svojih taman negdje u vrijeme ručka, počinje Nedjeljom u 2, vidim dotičnoga i nije mi poznat. Pitam starce znaju li oni tko je, a oni onako ležerno "Ma neki ekonomist". Meni i dalje ne zvuči i ne izgleda poznato, čini mi se da ni njima nije poznat (premda gledaju TV daleko više nego ja), pa nekako kao da počinjem samu sebe uvjeravati da mi je poznat i da sam ga viđala. Onako, pa ne bi ga Aco zvao da je neki xy, mora da je do mene.

Eto što se događa kad ugledni novinar dovodi anonimusa i krivo ga predstavlja. Vjerojatnije je da ćeš okriviti sebe što to prije nisi znao, nego da ćeš pomisliti da ugledni novinar griješi, a da ugledni gost i nije tako ugledan.

Iako, da, nije mi bilo baš jasno zašto Maja Vučić priča udobno zavaljena na splitskoj rivi, ali taj dio nisam slušala pozorno, pa mi čak ni to nije bilo znakovito.
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 14:02   #11
Quote:
zvonimirov kaže: Pogledaj post
Da dijelite zajedničke ciljeve, vjerovatno bi taj čovjek već bio u tvojem životu i znala bi za njega; neovisno o medijima.
Zašto bi nužno morali imati iste ciljeve, da bi "bio u mom životu"?
Moj životni put počesto se sreće i s onima koji sa mnom dijele tek to da se zateknemo na istom događaju.

Quote:
Možda je Stanković htio uvodnim prilogom diskreditirati uvaženog gosta kojeg je pozvao u emisiju? Baš na ovakav način na koji razmišljaš.

A i samim time što ga je u jednom trenutku htio etiketirati kao duhovnog iscjelitelja, njegova poruka javnosti bi zapravo bila; nemojte ga shvaćati previše ozbiljno?
Mislim da nakon svega što je sionoć objavljeno o ovome slučaju, ove tvoje pretpostavke nema potrebe komentirati.

Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
Eto što se događa kad ugledni novinar dovodi anonimusa i krivo ga predstavlja. Vjerojatnije je da ćeš okriviti sebe što to prije nisi znao, nego da ćeš pomisliti da ugledni novinar griješi, a da ugledni gost i nije tako ugledan.
Pa, da. Baš to!
Misliš si kako si ti nešto propustio.
Da se razumijemo, nikad nešto slično nisam pomislila gledajući npr. Globalno sijelo. Tamo sam očekivala frikove. I kao takvi su bili i predstavljeni.

No, Nu2 je ipak najutjecajniji politički šou u Rvata, pa neku razinu ipak očekuješ.

Quote:
Iako, da, nije mi bilo baš jasno zašto Maja Vučić priča udobno zavaljena na splitskoj rivi, ali taj dio nisam slušala pozorno, pa mi čak ni to nije bilo znakovito.

Da, priznajem. Nisam je ni ja baš slušala. No, pričala je nešto u stilu kako on točno prognozira što će se zbiti.
__________________
Those who dance are considered insane by those who cannot hear the music. (G.C.)
Velia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 18:53   #12
Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
...Eto što se događa kad ugledni novinar dovodi anonimusa i krivo ga predstavlja. Vjerojatnije je da ćeš okriviti sebe što to prije nisi znao, nego da ćeš pomisliti da ugledni novinar griješi, a da ugledni gost i nije tako ugledan...
Zašto bi krivila sebe za nešto što nisi kriva, ne razumijem? Voditelj emisije očito nije bio pripremljen za svoju emisiju, a dotičnog gosta ne poznajem, pa ne mogu reći da si u pravu.

Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
...Iako, da, nije mi bilo baš jasno zašto Maja Vučić priča udobno zavaljena na splitskoj rivi, ali taj dio nisam slušala pozorno, pa mi čak ni to nije bilo znakovito.
Nikad mi nije bilo važno tko priča, već da li ima što pametno za reći.

Quote:
Velia kaže: Pogledaj post
Zašto bi nužno morali imati iste ciljeve, da bi "bio u mom životu"?
Moj životni put počesto se sreće i s onima koji sa mnom dijele tek to da se zateknemo na istom događaju...
Iz korespondencije onoga o čemu je gost u emisiji pričao. Nisam doslovce mislio u toj mjeri da se nalazi u tvojem životu, već u smislu da si već čula za njega.

Quote:
Velia kaže: Pogledaj post
...Mislim da nakon svega što je sionoć objavljeno o ovome slučaju, ove tvoje pretpostavke nema potrebe komentirati...
Ništa čudno, s obzirom na poruke koje je odaslao u javnost. A i cijela ova stvar je prevazišla uobičajene okvire razmišljanja i prerasla u 'slučaj'.

Čovjek je jasno ukazao, aludirao na problem koji postoji u našem društvu kao i to da se po tom pitanju ništa ne događa, već ga se prihvaća kao nešto što je normalno, a mi plovimo i plovimo negdje pa kud nas to na čemu stojimo odnese, odnese. Koga briga? Nije mi bitno tko si, ili odakle dolaziš; sve dok si čovjek.

Mogu samo nagađati da je to iz razloga što je u tom mjeri spomenuo 'banke', na što je praktički voditelj emisije ostao bez teksta, zapravo se izgubio negdje u vremenu i prostoru ne znam koje dimenzije i/ili što se okomio na rad naše vlade, koji je besprijekoran u toj mjeri da su izvrnuli vrijednosti, a vidi se to i po njima, na neki neshvatljiv način; te su ih ipak odlučili sprovesti u djelo, jer su im tako rekli. Valjda one koje slušaju znaju bolje od njih, ili?
Istina je ta da naša vlada nije uopće kompetentna za ništa drugo osim za nekakve rezbarije. Zapravo, ne mogu vidjeti cijelu sliku jer su dio te slike, morali bi se udaljiti ali bi svaki put kad bi to učinili, slika išla za njima.
To je onaj slučaj kad ste negdje u nečemu, ali zapravo ne znate praktički gdje, ali mislite da to što izvršavate je ispravno, ali ne vidite dalje od malog prsta. Pa se za nekoliko godina nakon nekog čudnog prevrata, sažalite i kažete nešto u stilu; da je to bila najveća pogreška. V. Šeks.
__________________
Četvrtak, 5.1.2012. Spotaknuo sam se na tvoj kamen. p.s. don't be trapped
zvonimirov is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2012., 20:51   #13
Quote:
zvonimirov kaže: Pogledaj post
Zašto bi krivila sebe za nešto što nisi kriva, ne razumijem? Voditelj emisije očito nije bio pripremljen za svoju emisiju, a dotičnog gosta ne poznajem, pa ne mogu reći da si u pravu.
Ha? Što imam biti ili ne biti u pravu govoreći o tome kako sam ja reagirala na to što je Aco ugostio dotičnoga? Nisi nikad čuo ili primijetio da ljudi tako reagiraju kad se nađu u situaciji da autoritet griješi?

Između gledatelja i urednika postoji neka vrsta sporazuma da od određene vrste emisiju očekuju određenu razinu. Kao što reče Velia, nemaš ista očekivanja od Globalnog sijela i Stankovićeve emisije. Prema tome, zadnje na što pomišljaš jest to da je urednik nepripremljen, a gost anonimus. Prije ćeš preispitivati vlastitu informiranost.

Quote:
Nikad mi nije bilo važno tko priča, već da li ima što pametno za reći.
A jel ti preporuku za posao tražiš od susjeda koji će reći da si dobar čovjek ili pak od poslodavca/nekoga iz profesije tko ima kredibilitet reći nešto o tebi, a što je relevantno nekome tko informaciju traži?

Maja Vučić može pričati najpametnije stvari na svijetu, zašto ne bi, ali ono što ja znam o njoj jest da je pjevačica, psihologinja i da je dugo dojila, pa je tri puta imala upalu dojke (jer to je svojedobno odlučila podijeliti s nama ). Prema tome, iznenađujuće je i neočekivano da dotična daje preporuke za nekoga tko je predstavljen kao ekonomist.
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 16:55   #14
Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
Ha? Što imam biti ili ne biti u pravu govoreći o tome kako sam ja reagirala na to što je Aco ugostio dotičnoga? Nisi nikad čuo ili primijetio da ljudi tako reagiraju kad se nađu u situaciji da autoritet griješi?

Između gledatelja i urednika postoji neka vrsta sporazuma da od određene vrste emisiju očekuju određenu razinu. Kao što reče Velia, nemaš ista očekivanja od Globalnog sijela i Stankovićeve emisije. Prema tome, zadnje na što pomišljaš jest to da je urednik nepripremljen, a gost anonimus. Prije ćeš preispitivati vlastitu informiranost.
Čuo, vidio, ali takve reakcije su po meni glupost. Mislim da se nema potrebe ravnati prema drugim ljudima, niti se radi toga preispitivati. Griješiti je ljudski, a mi smo svi ljudi.

Pitam se kako bi to izgledalo kad bi svi pogriješili u isto vrijeme?

Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
...A jel ti preporuku za posao tražiš od susjeda koji će reći da si dobar čovjek ili pak od poslodavca/nekoga iz profesije tko ima kredibilitet reći nešto o tebi, a što je relevantno nekome tko informaciju traži?...
Malo si se sad udaljila.

Mislio sam na to kad netko priča, odgovara na pitanje, daje intervju i sl., ako ima što pametno za reći i ako postoji neka naznaka k tome, poslušat ću ga. Izdvojit ću vrijeme za jednu takvu osobu, i neće mi bit nimalo žao. Bilo to 5 minuta, onda 5 minuta. Na TV-u, uživo, svejedno.
__________________
Četvrtak, 5.1.2012. Spotaknuo sam se na tvoj kamen. p.s. don't be trapped
zvonimirov is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 02:52   #15
je utjecaj medija je ogroman posto se danas skupljaju informacije putem fesbuka i tko je sta rekao.

Zapravo sve su manje i manje slobode posto nikad ne znas gdje ti se moze bezazleno tipkanje na internetu obiti oglavu :
Mantis Religiosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 12:50   #16
"Građansko novinarstvo" je ubilo moderno novinarstvo. Mogućnost da se svakog doživljava novinarom je dovela do toga da i nekad ozbiljne medijske kuće idu prema tome da je taj oblik novinarstva prihvatljiv. I onda, ako ti neko negdje kaže da je neki lik završio četiri fakulteta i da je manga kad su ekonomske teme u pitanju, ti možeš biti dovoljno glup i bez provjere pozvati tog lika u emisiju. Jer je to uobičajeno.

Toga će biti još više, i mislim da je ozbiljno novinarstvo pred kolapsom. Rijetku su poput NY Timesa, koji unatoč ozbiljnosti zahvaljujući držanju koraka s modernim tehnologijama mogu biti isplatljivi, ili poput Guardiana, koji svjesno idu na to da im sama novina ide u gubitak, jer se drugim servisima osiguravaju da su u plusu. Na kraju balade, kako to obično biva, novac je srž svega. Ozbiljno novinarstvo je skupo, znam slučajeve američkih velikih istraživačkih priča koje su doslovno troškovno koštale preko 200.000 dolara. Sve manje će biti izdavača spremnih na tolike izdatke. A tek kad i posljednji bastioni modernog novinarstva izumru, vidjet će se koliko je to važan korektiv društva. Mislim, u Hrvatskoj su većinom izumrli, možda se jedan medij može nazvati ozbiljnim, svi ostali bi prema birtanskim definicijama davno bili stavljeni u kategoriju tabloida, i samim time snosili više porezne troškove.
__________________
Some men you just can't reach. So you get what we had here last week, which is the way he wants it... well, he gets it. I don't like it any more than you men.
zamiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 15:48   #17
Za Hrvatsku se slažem, gotovo da nema dobrih dnevnih novina. I nek svi propadnu i krenu ispočetka. Kvalitetno.
Ali kad čitaš strane novine, to je nešto nevjerojatno. Članci su zanimljivi, kvalitetni, "namučiš" se dok ih čitaš (ok, između ostalog jer su na stranom jeziku ), pišu ih intelektualci za biranu publiku i gotovo da ne možeš naći nekakvi trač iz života neke zvjezdice. Takve novine sigurno neće propasti. Možda će samo promijeniti oblik, ali propasti neće sigurno.
Nažalost, oni ne pišu puno o Hrvatskoj, pa ako hoćemo čitati o svijetu, imamo alternativu, ali kad hoćemo čitati o Hrvatskoj, ostaju nam samo naši domaći mediji.
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 17:38   #18
Ne treba glorificirati niti strane medije. I u Britaniji, koja je ipak top of the pops kad je novinarstvo u pitanju, Sun mnogo mnogo čitaniji od Guardiana. Taj Guardian radi gubitke, stalno, na godišnjoj razini. I oni su svjesni toga, i ne žele odustati od toga, već lovu nalaze na druge načine. A ne smanjuju troškove novinara i materijalnih rashoda. Problem je što kod nas nitko ne želi pristati na takvo što, a treba biti iskren i kazati kako je tržište ipak možda premalo da bi se novac nalazio na druge načine (financijskim servisima, agencijama za zapošljavanje, da Guardian čak i to ima, servisima za ljubavno spajanje - djeluje suludo u kontekstu ozbiljnog novinarstva, ali ti servisi financiraju bavljenje ozbiljnim novinarstvom).

Mediji u Hrvatskoj neće propast pa krenuti od nule, nego će jednostavno propasti ako se ne napravi radikalni zaokret. Ostati će onda samo neki portali, a onda će se uočiti kako su tiskani dnevnici, kada je ozbiljnost novinarstva u pitanju, ipak spejsšatlovi za ostale domaće medije. Kad tiskani umru, portali neće imati od koga prepisivati, i od tog dana ćemo jednostavnije doznavati gdje se Britney Spears popiškila, jer je to lako kopipejstat, nego je li u nekom ministarstvu zamračeno parsto milja kuna.
__________________
Some men you just can't reach. So you get what we had here last week, which is the way he wants it... well, he gets it. I don't like it any more than you men.
zamiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 16:14   #19
Slobodno novinarstvo je na aparatima za održavanje, ali je upitno da li će uopće preživjeti. Mislim da je već odavno umrlo, samo što nam to još eto, mediji, nisu prenijeli.
__________________
Četvrtak, 5.1.2012. Spotaknuo sam se na tvoj kamen. p.s. don't be trapped
zvonimirov is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 23:41   #20
Primjer

Mediji prikazuju liječnike ko najveće kriminalce, a nigdje ne piše da mi studenti medicine učimo svakodnevno 8-10 sati, iz debelih knjiga od 1000 stranica koje koštaju 500-600kn, provodimo dane u bolnicama i zavodima, razgovaramo s pacijentima, pregledavamo ih, pregrmimo razne odvratne situacije.. da bismo jednog dana postali doktori i liječili VAS koji nas svakodnevno blatite po novinama.
Nigdje se ne piše kad liječnik spasi pacijentu život. Jer to se događa svaki dan i to je kao za liječnika "normalno". Nitko nikada ne piše koliko je napora liječnik morao uložiti u to. No svi pišu kad liječnik uzme mito. Zato narod misli da su svi doktori takvi.
Opet, nitko ne piše da doktori imaju sramotno male plaće i da su možda zato prisiljeni uzimati dodatnu lovu.

Zašto svi sumnjaju u doktore? Zbog medija.
__________________
.
Lady Anne is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:43.