Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2010., 20:00   #21
Ovako,ubrzo moram polagati test iz engleskoj jezika ( slep se zove test ako netko zna) i ugl sastoji se od tri djela od kojih je jedan esej koji se piše 30 min. Sad,budući da sam to radila do sada samo jednom a esej je bio osobni,jel mi može netko dat neke smjernice ili nešto? Kako da počnem i to...

JAKOO mi je bitno da prođem test! Hvala unaprijed
__________________
...jer nekad nebo pravi veliku baladu i traži rimu za glavni stih...
*bella* is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 00:09   #22
Quote:
*bella* kaže: Pogledaj post
Ovako,ubrzo moram polagati test iz engleskoj jezika ( slep se zove test ako netko zna) i ugl sastoji se od tri djela od kojih je jedan esej koji se piše 30 min. Sad,budući da sam to radila do sada samo jednom a esej je bio osobni,jel mi može netko dat neke smjernice ili nešto? Kako da počnem i to...

JAKOO mi je bitno da prođem test! Hvala unaprijed
Jesi li ti čitala ovu temu ili si samo nakeljila pitanje?
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 01:53   #23
možda ovo ne spada na ovu temu, ali trebam malu pomoć u vezi eseja.
naime...
napisala sam esej po nekim smjernicama koje nam je dala profesorica, a odnosile su se na razgovor Raskoljnikovog i inspektora u policijskoj postaji gdje R. razlaže svoju teoriju o "običnim" i "neobičnim" ljudima, te Raskoljnikovog i Sonje gdje R. razlaže S. zašto je ubio, što mu je prolazilo glavom etc.
razlagala sam tu teoriju, napisala svoje mišljenje o tome opravdava li cilj sredstvo, sve obuhvatila što je zahtijevano u smjernicama, ali muči me jedan problem. ne znam kako nazvati esej. mislila sam na "Opravdava li cilj sredstvo?", ali nije mi nekako zazvučalo, nije obuhvatilo sve o čemu sam pisala. fali ta teorija o običnim i neobičnim ljudima u naslovu...
imate li vi kakvih prijedloga, neku uzrečicu koju bih mogla upotrijebiti, bilo što?
važno je, jer dobro odabran naslov nosi +bodove.
hvala unaprijed
__________________
I’m a carbie girl in a carbie world.
Danielle is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 11:32   #24
Quote:
enedielle kaže: Pogledaj post
Ne znam kako nazvati esej. Mislila sam na "Opravdava li cilj sredstvo?", ali nije mi nekako zazvučalo, nije obuhvatilo sve o čemu sam pisala. Fali ta teorija o običnim i neobičnim ljudima u naslovu. Imate li vi kakvih prijedloga, neku uzrečicu koju bih mogla upotrijebiti, bilo što? Hvala unaprijed.
Precizniji bi naslov bio: "Opravdava li dobar cilj primjenu lošeg sredstva?" Možeš staviti i u negativan oblik, ako je takav tvoj zaključak: "Dobar cilj ne opravdava primjenu lošeg sredstva".

Umjesto opravdavati ponekad se upotrebljavaju metafore posvećivati ili blagoslivljati: "Cilj (ne) posvećuje sredstvo" (nije to samo metafora, jer smo vidjeli svećenike kako blagoslivljaju topove i tenkove). - Od naših se poslovica tu uklapa "na ljutu ranu ljuta trava", što je samo relativno točno, i ovisi o stvarnom kontekstu.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 11:39   #25
sviđa mi se "opravdava li dobar cilj primjenu lošeg sredstva?". hvala na pomoći.
__________________
I’m a carbie girl in a carbie world.
Danielle is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 19:40   #26
Quote:
enedielle kaže: Pogledaj post
možda ovo ne spada na ovu temu, ali trebam malu pomoć u vezi eseja.
naime...
napisala sam esej po nekim smjernicama koje nam je dala profesorica, a odnosile su se na razgovor Raskoljnikovog i inspektora u policijskoj postaji gdje R. razlaže svoju teoriju o "običnim" i "neobičnim" ljudima, te Raskoljnikovog i Sonje gdje R. razlaže S. zašto je ubio, što mu je prolazilo glavom etc.
razlagala sam tu teoriju, napisala svoje mišljenje o tome opravdava li cilj sredstvo, sve obuhvatila što je zahtijevano u smjernicama, ali muči me jedan problem. ne znam kako nazvati esej. mislila sam na "Opravdava li cilj sredstvo?", ali nije mi nekako zazvučalo, nije obuhvatilo sve o čemu sam pisala. fali ta teorija o običnim i neobičnim ljudima u naslovu...
imate li vi kakvih prijedloga, neku uzrečicu koju bih mogla upotrijebiti, bilo što?
važno je, jer dobro odabran naslov nosi +bodove.
hvala unaprijed
Ne bi li u naslovu eseja trebalo takodjer istaknuti o cijem i kojem se knjizevnom djelu radi, kao i spomenuti doticnog lika i njegovu teoriju?
Kao npr. "Osvrt na Raskoljnikovljevu teoriju o obicnim i neobicnim ljudima, izlozenu u djelu Zl i kazna FDostojevskog"? Il npr "U romanu Zl. i kazna FD-a, Raskoljnikov ..."?
rokolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 22:05   #27
ne, nije cilj napisati naslov kao temu eseja, znači "osvrt na raskoljnikovljevu teoriju" ili takvo nešto nije prihvatljivo. do sad nisam nikad imala problema s time jer su naslovi trebali biti takvi, no sad se traži kreativnost od autora eseja, i dobar naslov nosi dodatne bodove.
smjernice po kojima je trebalo pisati esej odnose se na njegov razgovor s istražiteljem i sonjom, te su bile grupirane u uvod, razradu i zaključak. u uvodu je trebalo ukratko navesti o čemu se radi u tekstu koji je bio priložen (znači, ti razgovori), kakvu to on teoriju ima, glavne značajke "viših" i "nižih" ljudi... u razradi je trebalo objasniti zbog čega on tako misli, je li njegova podjela etički ispravna, može li bilo tko od "viših" ljudi u nekom trenutku skrenuti s puta i zaboraviti na viši cilj etc. zaključak je trebalo napisati općenito, znači svoje mišljenje o tome opradava li cilj sredstvo, svoj stav prema toj teoriji.
evo vam i link na esej (nadam se da imam dosta čitak rukopis)
1. dio
2. dio
__________________
I’m a carbie girl in a carbie world.
Danielle is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 19:44   #28
Quote:
enedielle kaže: Pogledaj post
imate li vi kakvih prijedloga, neku uzrečicu koju bih mogla upotrijebiti, bilo što?
"Tko tebe ciljem, ti njega sredstvom"
canex is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 22:59   #29
haha
ipak je ostalo "opravdava li dobar cilj loše sredstvo?"
sutra ili u utorak ću saznati je li dobro pa vam javljam
__________________
I’m a carbie girl in a carbie world.
Danielle is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 00:07   #30
Kad sam već pročitao, evo što bih promijenio.

Raskoljnikov, propali student kojeg SU bijeda i siromaštvo nagnali...

Čitatelj očekuje od njega...,ne Od njega čitatelj očekuje...

Razapet je između...,ne On je razapet...

Takvo njegovo razmišljanje...,ne Njegovo takvo razmišljanje...

...bili svrstani u Raskoljnikovljeve...

eto...
Yeo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 21:31   #31
naslov je bio dobar, među 10 najboljih eseja, ali ipak 4. predugi uvod i nejasno postavljena uvodna teza. mda.
__________________
I’m a carbie girl in a carbie world.
Danielle is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 21:35   #32
Ajde dobro, nije ni to lose.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 18:19   #33
bilo je i bolje.
vidjela sam gore da se spomenuo engleski i slavenski eseju. u čemu je točno razlika donekle razumijem, ali koji se kada piše? na državnoj maturi sami biramo oblik ili baš moramo slavenski (pretpostavljam da je to ovakav kakav smo naviknuli pisati - uvod-iznošenje teze, u razradi-obrazloženje, zaključak-potvrda teze)?
__________________
I’m a carbie girl in a carbie world.
Danielle is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 18:29   #34
Quote:
enedielle kaže: Pogledaj post
bilo je i bolje.
vidjela sam gore da se spomenuo engleski i slavenski eseju. u čemu je točno razlika donekle razumijem, ali koji se kada piše? na državnoj maturi sami biramo oblik ili baš moramo slavenski (pretpostavljam da je to ovakav kakav smo naviknuli pisati - uvod-iznošenje teze, u razradi-obrazloženje, zaključak-potvrda teze)?
“Slavenski” esej ne iznosi tezu u uvodu, već uvodi argument po argument do konačne konkluzije: teza se ne vidi na početku, već tek na kraju. Tako su često pisali stariji autori, ali danas se taj stil ni kod nas ne cijeni.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2010., 11:23   #35
jel mi može neko reći kako napisati jebeni ESEJ !!!
CHOWEK is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 27.02.2010., 00:38   #36
Quote:
CHOWEK kaže: Pogledaj post
jel mi može neko reći kako napisati jebeni ESEJ !!!
Može.

Počni s jebenim čitanjem jebene teme, pa jebeno pitaj što ti jebeno nije jebeno jasno.
Pardon my French.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 16:55   #37
Napisao sam interpretativni esej na temelju ulomka iz Suze sina razmetnoga.

Ovo je ulomak:
40.
Mru kraljevstva, mru gradovi,
I njih plemstvo trava krije;
A jer je umrli život ovi,
Čoek u srcu miran nije;
A svaki dan vidi očito,
Da nije ništar vjekovito.

41.
Vrijeme hara stanac kami,
I žestoko gvožđe izjeda;
A hoćemo mi, da nami,
Ki smo od zemlje, svrhe ne da?
A ako život naš je zgledan,
Vas nije drugo, neg hip jedan.

42.
Što je bilo, prošlo je veće,
Što ima biti, još nij' toga;
A što je sada, za čas ne će
Od prošastja ostat svoga,
Na hipu se vrijeme vrti,
Jedan hip je sve do smrti.

43.
Ah, da u što možeš rijeti,
Da se uzdaš veće odi?
Je da u vrijeme? Vrijeme leti,
I u dohodu svom prohodi;
Zgledaj ga si, svid se, tko si,
Ufaj, kaj se, moli, prosi."

A ovo su smjernice:
- Gundulićeva je religiozna poema Suze sina razmetnoga podijeljena na tri dijela. Obrazložite alegorijsko tumačenje tih cjelina.
- Smjestite pisca i djelo u književnopovijesni kontekst.
- Koji stih Gundulić rabi u Suzama sina razmetnoga
- Djelo je pisano kićenim stilom, obiluje pjesničkim figurama. Kako to objašnjavate? Pronađite u ulomku i navedi primjere za metaforu, eufemizam i antitezu
- Na koji se način izraz "Ufaj, kaj se, moli, prosi" može povezati s protureformacijskim utjecajima u književnosti?
- Što bi bila tema u navedenim ulomcima pjesme?
- Navedite i obrazložite nekoliko motiva na temelju kojih Gundulić gradi temu?
__________________
volume3d: "Zvuči kao neki recept 'jeftina torta za 12-15min' koji bi uploadala neka bosanka na youtube (obavezno mora ići puding ili šlag iz vrećice ili biljni šlag)"
Ja,Lucifer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 16:59   #38
Obrazloženje Gundulićeve poeme
Suze sina razmetnoga

Ivan Gundulić dubrovački je književnik koji je pisao tijekom razdoblja hrvatske barokne književnosti. Tijekom života proslavio se djelima kao što su ep Osman,pastirska igra Dubravka i religijska poema Suze sina razmetnoga. U ovom eseju namjeravam na temelju ulomka iz navedene poeme obrazložiti motive koji su naveli Gundulića na pisanje poeme.

Naime, Gundulić je pisao tijekom razdoblja baroka koje trajalo tijekom 17. stoljeća. Tijekom tog razdoblja vladala je reformacija. Došlo je do raskola unutar Crkve čiji je položaj slabio. Putem književnosti, kao jednog od najčešćih ideoloških aparata, Crkva je željela pojačati svoj položaj. Gundulić je navedeni teološki problem pokušao riješiti putem poeme koju je napisao na temelju parabole u Lukinom evanđelju.

Poemu je podijelio na tri pjevanja ili plača: Sagrješenje, Spoznaja i Skrušenje. Svako od tih pjevanja ima alegorijsko značenje. Sagrješenje je pokajnikovo sjećanja na grijehe, Spoznaja je grijeh i putovi spasenja od grijeha, a Skrušenje je pokajanje i preobraćenje i povratak Bogu.
Pripovjedač je razmetni sin koji u svom oplakivanju razmišlja o različitim životnim problemima među kojima je pitanje prolaznosti života.

Koristeći se osmeračkim sestinama, ( strofa od šest stihova gdje svaki stih ima osam slogova), Gundulić putem sina daje svoja stajališta o života. Opisujući smrt različitih kraljevstva koja su postojala kroz povijest („Mru kraljevstva, mru gradovi,/I njih plemstvo trava krije;/ A jer je umrli život ovi,/Čoek u srcu miran nije;/ A svaki dan vidi očito/ Da nije ništar vjekovito) pokazuje kako ništa što postoji pa tako i najmoćnija kraljevstva (navodi i Rimsko carstvo kao primjer), nije vječno. Sve je prolazno. No, Gundulić smrt dijeli na fizičku i duhovnu.

Fizička smrt je smrt tijela. Tijelo nestaje, propada i ostaje zaboravljeno, no duša ne nestaje. Ona nakon smrti ulazi u vječnost. Vječnost koja može biti vječno blaženstvo, no isto tako vječne muke. Čovjeku je Boga dao slobodnu volju i on ima pravo birati hoće li živjeti pobožnim i moralnim životom. Gundulić u stihu :“Ufaj/ kaj se/moli/ prosi“ upozorava čovjeka govoreći mu da živi moralnim i pobožnim životom, jer će jedino tako duša postići vječno blaženstvo.

I upravo u tom stihu vidimo moralno-didaktičku poruku, no isto tako protureformacijsku poruku. Za razliku od reformacijskih religija koje uče da se ne može „davati“ oprost grijeha već da o tome ovisi samo Božja milost, katolička Crkva uči da se može davati oprost grijeha, da će čovjeku biti oprošteno, ako se pokaje. I putem djela ne govori samo da će grešniku biti oprošteni grijesi koje je napravio nego će mu biti također oprošteno što se vratio iz protestantizma u naručje katoličanstva.

No, kao što je protureformacijsko djelovanje obilježje baroka tako je i kićenost. Budući da vlada naglašenost (i prenaglašenost) pjesničkih figura, običnom čovjeku teško je bilo shvatiti Gundulićeve stihove. Oni su prepuni antiteza, metafora i eufemizama. „Mru kraljevstva, mru gradovi“ jedan je od primjera eufemizama, a pisac riječju „mru“ želi ublaženim načinom kazati da su kraljevstva nestala i propala. Također i vlada antiteza:“Vrijeme hara stanac kami“. Samo djelo je jedna velika antiteza. Antiteza „grijeh/pročišćenje“ prožima cijelo djelo. Također i alegoričnost, jer odnos sina i oca može se gledati kao odnos čovjeka i Boga, čovjeka i Crkve.

Na kraju se može zaključiti da je Gundulić bio pravi barokni književnik. Koristeći se raznim pjesničkim figurama Gundulić je širio protureformacijsku ideju i trudio se riješiti teološki problem toga vremena. U Hrvatsku je književnost uveo prvu religijsku poemu s monološkim pripovijedanjem i time ne samo da je imao utjecaj na svoje suvremenike već je imao utjecaja i na kasnije hrvatske književnike te je s razlogom svrstan među najznačajnije književnike barokne, ali i hrvatske književnosti općenito.


Je li ovo dobro? Mislim, ovo je najbolje što mogu. Mislim da sam se držao smjernice, razdvoji pravilno odlomke, povezivao ključne riječi, povezao uvod i zaključak, svaki odlomak ima do pet riječi i tako to. Pisao me na način i pravila koja su opisani u ovom priručniku. Pa, ako nekoga zanima kako bi trebao izgledati esej, eto.
__________________
volume3d: "Zvuči kao neki recept 'jeftina torta za 12-15min' koji bi uploadala neka bosanka na youtube (obavezno mora ići puding ili šlag iz vrećice ili biljni šlag)"

Zadnje uređivanje Ja,Lucifer : 06.03.2010. at 17:10.
Ja,Lucifer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 17:45   #39
Quote:
trešnjica kaže: Pogledaj post
I like it dobro si napisao samo me zanima smiješ li odvajati ovoliko kao što si uradio? Znam da je tako napisano u priručniku, imam ga i ja ali ovdje ne razlikujem ni uvod i razradu ni zaključak (ovako napisano, znam po sadržaju što ti gdje ide). Mislim da ne smiješ preskakati red nego uvlačiti
Quote:
Ja,Lucifer kaže: Pogledaj post
To i mene najviše brine, jer ne znam ni samo kako treba. Priručnik kaže da bi se svaki odlomak trebao odvojiti, a neki kaže da se više uvlačenjem postiže odvojenost između odlomaka. Sada ne znam što bi onda trebao raditi.
Što vi mislite? Jer, ne znam kako pravilno odvojiti odlomke. Tj. znam odvajati, ali ne znam koji način da odaberem.
__________________
volume3d: "Zvuči kao neki recept 'jeftina torta za 12-15min' koji bi uploadala neka bosanka na youtube (obavezno mora ići puding ili šlag iz vrećice ili biljni šlag)"
Ja,Lucifer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 18:49   #40
Ja mislim da se redovi ne smiju preskakati već se u svakom ulomku samo uvuče prva rečenica.
 
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:30.