Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2012., 11:59   #61
Quote:
zlocka kaže: Pogledaj post
da li još primaju molbe za poticaje? znam da su primali do 11mj.

moraš 6mj min biti na burzi. možeš predati molbu ako se ne baviš nikakvom trgovinom ili ugostiteljstvom, tj ako ti primarna djelatnost nije jedno od toga.
ne mora biti da ćeš dobiti poticaje, čula sam da neki obrtnici fotografi nisu dobili.
preprodaja spada pod trgovinu i po tome ne bi ti ni uzeli molbu.
drugo, ako dobiješ poticaj, iznosi oko 29 000 za sss i oko 35 000 za vss. prije toga moraš kod bilježnika ovjeriti bjanko zadužnicu do 50 000kn, kojom se država namiri ako ne ispoštuješ svoj dio ugovora.

isplaćuju dio po dio, svaka tri mjeseca nakon što doneseš dokaz da redovito uplaćuješ doprinose. potpisuješ sa burzom da ćeš redovito uplaćivati doprinose min godinu dana. ako zaposliš nekoga tko je duže na burzi ili možeš kao poslodavac dobiti poticaj za radnika po nekoj drugoj osnovi, možeš tražiti, ali tek nakon što tebi istekne tvoj ugovor i dobiješ cijeli svoj poticaj.

e sada, ovo za doprinose, ne razumijem pitanje, ali ja radim sama i uplaćujem mjesečno oko 1700kn, to mi je odredila porezna (mislim da tak svi obrtnici imaju za sebe pisalo se u podforumu Gospodarstvo - Poduzetništvo i porezi) i ona šalje svaki mjesec uplatnice.

dal burza još daje poticaje za samozapošljavanje ne znam, bilo je aktualno od 6-11 prošle godine. evo meni će uskoro druga uplata, javili su mi da su odobrena sredstva.
Hvala na brzom odgovoru.

Malo mi je blesavo pravilo prema kojem se ne mogu poticaji dobiti za trgovinu i ugostiteljstvo. Mislim... bit toga je samozapošlajavanje, da steknes nekakvo radno iskustvo, staž, uplatis doprinose i, naravno, uz malo srece ostvaris nekakav dohodak cime bi i drzava dobila nekakav porez. Ne razumijem zasto je bitno od koje djelatnosti ces to ostvariti. Razumijem da oni misle da je trgovina, opcenito gledano, zbog zasicenosti trzista neprofitabilna, al to ne znaci da se to nuzno odnosi na sve trgovacke djelatnosti. Mislim da bi trebalo i prijedloge za takve obrte bar razmotriti, a ne generalno unaprijed zaključivati.

Al nebitno, tako je kako je... zanima me u kakvu djelatnost spada djelatnost u kojoj bi ja, recimo, imao par ljudi koje ja placam i koje saljem da rade u nekim drugim firmama, koje bi mi, naravno, to platile. Dakle, kao nekakvo posrednistvo. Je li to usluzna djelatnost? Moze li se za to dobiti poticaje?

A ovo sto se doprinosa za obrtnike tice... obrtnistvo se smatra samostalnom djelatnoscu, a osobama koje ostvaruju dohodak od samostalne djelatnosti doprinosi se obracunavaju prema osnovici koja se odredjuje za svaku godinu posebno. Za 2011. godinu ta je osnovica, a svake godine je priblizno jednake visine, oko 5000kn. Dakle, cca. 1700kn doprinosa mjesecno (35% od 5000kn).
Ono sto mene zanima je da li se kao obrtnik mozes ''zaposliti'', odnosno prijaviti kao zaposlenik u vlastitom obrtu. Za zaposlenike (posloprimce) kod nekog poslodavca (u ovom slucaju bi se radilo o ''zaposlenju kod samog sebe'') se smatra da dohodak ostvaruju od nesamostane djelatnosti te im se doprinosi obracunavaju prema njihovoj stvarnoj zaradi (pri cemu mislim da je bruto minimalac oko 3500kn), a ne prema fiksnoj godisnjoj osnovici koju sam naveo (cca. 5000kn). Takav ''fiksni nacin obracuna doprinosa dosta otezava situaciju'' u prvim godinama obrta kada, i ako eventualno nemas nikakav dohodak, moras uplacivati 1700kn doprinosa mjesecno. Kad bi se mogao prijaviti kao zaposlenik u vlastitom obrtu ipak bi mi osnovica za obracun doprinosa bila 3500kn, a time bi platio i 500kn manje doprinosa. Pretpostavljam da je to nemoguce, al eto... ipak pitam pa ako netko zna odgovor... hvala unaprijed...
Ace Rimmer13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 21:22   #62
ti si vlasnik obrta i kao takav radiš za sebe. doprinosi su takvi kakvi jesu, oko 1700kn i uplatnice ti šalje porezna.

ako se baviš posredništvom, onda imaš uslužni obrt. bar ja tak mislim.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 11:21   #63
Quote:
FIOLINA kaže: Pogledaj post
Prije nego li mi netko kaže da idem na HZZ i pitam - bila sam! Teta koju sam prekinula u lakiranju noktiju me poslala doma i rekla mi da nema pojma o čemu ja pričam...
Prije nekih mjesec dana sam naišla na članak o poticajima za samozapošljavanje; otvaranje obrta i slično, pri čemu su poticaji dosta visoki, zavisno od stručne spreme..mislim da je bilo za SSS nekih 29.000 kn....Sredstva su nepovratna, pod uvjetom da se taj obrt drži otvorenim najmanje godinu dana. To je sve što sam doznala.
Ima li netko od vas da možda zna nešto više i da na svom područnom Hzz-u ima tetu koja i radi nešto drugo osim lakiranja noktiju????
EVO MALO DODATNE INFORMACIJE:SVE JE ŠTO JE REKLA maja 00100 je točno samo što treba dodati,da obrt ili d.o.o. ako dobije poticaja u vrijednosti 29.000,00kn mora u roku te godine biti dobitaš,a to znaći najmanje 59.300,00kn(23.000,00kn(doprinosi) +36.300,00kn(računi obavljenog rada).ONDA NEĆETE IMATI PROBLEMA OSIM DODATNO ŠTO ĆETE PLATITI POREZ NA KRAJU GODINE.
diplomati2012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 14:44   #64
Ove godine smanjili su poticaj na 18.000 kuna bez obzira na spremu, dakle svi dobivaju isto Ovi na birou toliko su dezinformirani oko svega toga da je to katastrofa. Nit imaju pojma za šta je sve namijenjen taj iznos, koji se doprinosi plaćaju državi ni koliko, itd., za sve inforamcije šalju vas na općinu ili u obrtničku komoru. Meni najveći problem je u što ne znam čime bi se bavio jer nemam dovoljno iskustva ni u čemu, prije 2 godine sam izašao s faksa, a posao nemogu naći ni u autopraoni. Ima li tko ovdje kakav savjet kome se obratiti za početak, ili savjetovati nešto drugo ?
__________________
Everyone is entitled to have my opinion.
Molecule is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 14:53   #65
Ove godine smanjili su poticaj na 18.000 kuna bez obzira na spremu, dakle svi dobivaju isto Ovi na birou toliko su dezinformirani oko svega toga da je to katastrofa. Nit imaju pojma za šta je sve namijenjen taj iznos, koji se doprinosi plaćaju državi ni koliko, itd., za sve inforamcije šalju vas na općinu ili u obrtničku komoru. Meni najveći problem je u što ne znam čime bi se bavio jer nemam dovoljno iskustva ni u čemu, prije 2 godine sam izašao s faksa, a posao nemogu naći ni u autopraoni. Ima li tko ovdje kakav savjet kome se obratiti za početak, ili savjetovati nešto drugo ?
__________________
Everyone is entitled to have my opinion.
Molecule is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 20:28   #66
koliko vidim na hzz-u piše da je 29000kn za sss, a za vss je oko 35000kn.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 20:48   #67
Danas mi je čovjek na birou na četvrtom katu uredno dao papire za odobrenje i kaže da je ove godine, bez obzira na stupanj obrazovanja, svima odobren potencijalni iznos od 18.000 kuna, bez obzira što je bilo prošle godine.
__________________
Everyone is entitled to have my opinion.
Molecule is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 15:44   #68
Znate li možda da li bi mogao dobiti poticaje za samopošljavanje ako postajem suvlasnik u več postojećem obrtu?
1kojejasam is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 18:34   #69
ne. nema nikakvog suvlasništva i obrt ne smije biti otvoren prije nego ti odobre poticaje. znaći registriraš ga ali bez početka rada.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 08:56   #70
Pozdrav!

Imam jedno pitanje vezano uz ove poticaje.

Bila sam jučer na HZZ-u, išla sam se javiti kao i svaki mjesec.
I tad mi je žena koja tamo radi rekla da, kad se prijavljujem za neki posao, da nekako poslodavcu moram napomenuti da je donesena ta odluka o poticajima za zapošljavanje.

Pa me zanima na koji način vi to sugerirate poslodavcima? Malo mi je glupo napisati, hej, ako me zaposlite dobivate 30 000 kn.
darkerica95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 12:46   #71
Quote:
darkerica95 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Imam jedno pitanje vezano uz ove poticaje.

Bila sam jučer na HZZ-u, išla sam se javiti kao i svaki mjesec.
I tad mi je žena koja tamo radi rekla da, kad se prijavljujem za neki posao, da nekako poslodavcu moram napomenuti da je donesena ta odluka o poticajima za zapošljavanje.

Pa me zanima na koji način vi to sugerirate poslodavcima? Malo mi je glupo napisati, hej, ako me zaposlite dobivate 30 000 kn.

Da, i ja sam to planirala napisati. Mislila sam nešto na foru da sam "kandidatkidanja za primanje poticaja za zapošljavanje po mjerama HZZ-a za 2012. godinu."
__________________
Logic will get you from A to B. Imagination will take you everywhere.
Ivonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 11:35   #72
Da...

Želim otvoriti d.o.o. , internet stranicu za oglašavanje, zanima me kako doći do poticaja? Hvala
fliegenderstern is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 13:08   #73
to je vid trgovine? za to teško da ćeš dobiti poticaje.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 16:07   #74
Otvaranje

Šta za trgovinu ne dobiješ? A mislio sam kao uslužna djelatnost...i to kao d.o.o. ,da li može kao d.o.o. bit?

Zadnje uređivanje fliegenderstern : 23.08.2012. at 16:23.
fliegenderstern is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 08:38   #75
ugostiteljstvo i trgovina ne dobivaju. najviše proizvodnja.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 10:30   #76
čitam forum već neko vrijeme, uskoro izlazi godina dana otkad sam dobila poticaj za samozapošljavanje i nije mi jasno puno stvari. neki od vas spominju koliki bi dohodak trebao biti. naišla sam na članak 8. stavak 3 u ugovoru koji glasi ovako ˝Trošak rada sufinanacirane osobe ne smije biti manji od 50% ukupnog godišnjeg troška rada za malog poslodavca ˝, dakle za vss je 8400kn odnosno 50% je 4200knx12 mjeseci = 50400kn , znači ako nisam toliko zaradila tijekom ove godine moram vratiti poticaj + kamate ako se ne varam? iako mi je gospođa na hzz računala nešto sasvim drugo i rekla da moram zaraditi oko 15000kn da bi sve bilo ok? sada ispada da bi toliko morala platiti samo porez ako uspijem navući toliki dohodak. može li mi netko pomoći tko je upućeniji od mene ili barem me zanima kome da se obratim kada na zavodu očito ne mogu dobiti odgovore.
vedrana1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 11:15   #77
vedrana1, si dobila odgovor...ovo i mene zanima, pa ako netko zna, unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Lp
namelessone is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2012., 17:37   #78
Pozdrav svima,

neki dan sam predala papire za upis obrta u registar, kao i dokumentaciju na HZZ. Očekujem pozitivno rješenje zahtjeva za poticaje, barem prema onome što mi je rekla referentica na ZZ.
Ono što me u principu interesira, a budući da mi je očekivani mjesečni priljev cca 7500 kn - kako mogu, osim mjesečne plaće koja će biti oko 3500 i doprinosa koji će biti oko 1700 kn (dakle 5000 kn bruto) izvući ostatak novca?
Ako ga samo podižem, plaćam li samo porez na dohodak u visini od 20% ili još nešto?

Hvala unaprijed!
ketyho is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2012., 18:21   #79
Porez na dohodak plaćaš do (čini mi se) 31.3. svake godine, za prethodnu godinu. Znači za sve što fakturiraš u 2012. će ti knjigovođa raditi prijavu poreza na dohodak poreznoj upravi na proljeće sljedeće godine.

Možeš slobodno upravljati sredstvima na računu, i podizati gotovinu na bankomatima bez pravdanja. Ne plaćaš nikakav porez pri tome.

Porez na dohodak računaš po razlici između prihoda i rashoda. Ako ti razlika bude velika, tj ako budeš imala mnogo više prihoda, knjigovođe ti to sređuju krajem godine. Praksa je da se prikažu dodatni troškovi (za benzin, put, ovo ono) pa ti je onda razlika između prihoda i rashoda, a samim time i porez dosta manji.

Imaju ti knjigovođe svoje šeme pa ti je to najbolje s njima vidjeti.
__________________
People prefer safe literature. They don't want to be awake and stir up. It's easier to over sleep their lives.
darrien fawkes is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2012., 18:27   #80
Quote:
namelessone kaže: Pogledaj post
vedrana1, si dobila odgovor...ovo i mene zanima, pa ako netko zna, unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Lp
Treba imati prihode u toj godini koju sufinanciraju od cca 50.000kn.

Ali sam poticaj se računa kao prihod, pa onda ispada da u jednoj godini treba zapravo zaraditi cca 20.000kn. Bar kolko sam ja skužio.

Ali cijeli ugovor je sranje, dosta stvati je polujasno i može se tumačiti na više načina.
__________________
People prefer safe literature. They don't want to be awake and stir up. It's easier to over sleep their lives.
darrien fawkes is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:14.