Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2006., 23:21   #21
mislim da je modernije (barem sam ja to radila tako pred godinu dana a ono na bockanje pred preko 10 god) da ti uzme krv i onda iz krvi nekako napravi taj alergo test
hana is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 15:44   #22
Quote:
povijest smrti kaže:
ovako... danas sam kod liječnice tražila uputnicu, i (smotana kakva je), napisala je da me treba pregledati u pulmološkoj ordinaciji. gdje se ispituju respiratorne funkcije pluća ili tako nešto.

ja tijekom alergije nisam imala nikakvih problema sa sinusima ili plućima, nikakvih.
jedino sa očima. i zato mislim da mi treba onaj test (ne znam kako se zove) kada liječnik uzima uzorke alergenih tvari i bocka pacijenta.

vjerujem da sam u pravu. jesam li?
Bilo je to davno, ali kad sam ja išla na alergotest pikali su me alergenima, vadili mi krv iz uha i morala sam puhati u taj neki uređaj. Mislim da se sad više ne pika već se samo koncetrat alergena kapne na kožu na ruci.

Valjda žena ide po redu sa pretragama, pa ak neš ne bude ok sa "puhanjem" poslat će te dalje na pretrage.Nazovi je i pitaj.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 20:20   #23
Alergološko testiranje

Pitanje:

jel se, po dobrom starom obicaju, i na alergoloska testiranja ceka po par mjeseci? Gdje je najbolje ici? Salata, Vinogradska, Sveti Duh?

Ima li smisla ako im donesem tocan popis i evenutalno uzorke svih stvari koje sam koristila u trenucima kada su mi se javljale alergije ili radje vole picit po svom?

Hvala na info
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 00:19   #24
Idemo redom.
Kako se manifestira alergija? U vidu kožnih eflorescencija (osipa, svrbeža i sl.) ili promjenama na dišnom sustavu (gušenje, kašljanje i sl.)? O odgovoru ovisi kojem specijalisti trebaš ići odnosno koje je najbolje mjesto za tebe.
Za alergološko testiranje nije loše ako imaš točan popis stvari koje su mogući provokator alergijskih manifestacija.
Da li se radi o odrasloj osobi ili djetetu?
__________________
Nije bitno je li mačka crna ili bijela, bitno je da lovi miševe
schwaler is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 00:22   #25
Quote:
darin kaže: Pogledaj post
Pitanje:

jel se, po dobrom starom obicaju, i na alergoloska testiranja ceka po par mjeseci? Gdje je najbolje ici? Salata, Vinogradska, Sveti Duh?

Ima li smisla ako im donesem tocan popis i evenutalno uzorke svih stvari koje sam koristila u trenucima kada su mi se javljale alergije ili radje vole picit po svom?

Hvala na info
pa mislim da im ne moras nista nositi.
oni ce te testirati na 30-tak osnovnih alergena.

tako da ce ti pod kozu ubrizgati malu kolicinu tog alergena.
recimo na pelude trava, pa peludi drveca, pa neke namirnice.
i recimo, ako jako reagiras na pelude trava, ici ce ti raditi pojedinacno razne pelude.
uglavnom, prilicno dosadno.
nakon toga moras ici na imuno-terapiju par mjeseci jednom-dvaput tjedno.
meni su to radili kad sam imala 7-8 godina. onda se to jos moglo lijeciti. da nisi ti malo prestara?
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 00:58   #26
meni su to isto radili kad sam bila u srednjoj skoli, nisu nista nasli.
radi se o meni, schwaleru u Djordjicevoj su ovo registrirali kao alergiju, oba puta zadnja tri dana sto sam gostovala u njihovim prostorijama. manifestira se kao plikovi/osip i manijakalno svrbi.
samo me zanimalo koja je daljnja procedura, s obzirom da bih htjela ustanoviti na sta sam alergicna, da onda to mogu izbjegavati. nista od onog sto sam koristila prvi puta kada sam dobila alergiju nisam koristila i drugi (zapravo mislim da su se u oba dana poklapali jogurti ) pa sam mislila, ukoliko odmah ovaj tjedan uspijem rijesiti nekakva testiranja, donjeti spisak svega sta sam koristila ovih par dana.
natch, zakaj mislis da ne bih trebala ici?
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 01:02   #27
Quote:
darin kaže: Pogledaj post
natch, zakaj mislis da ne bih trebala ici?
nisam rekla da ne bi trebala ici, nego sam mislila da si alergicna na pelud, a u tom slucaju je potrebno ici na te imuno-terapije par mjeseci prije pocetka sezone peluda.
i to se obicno preporucuje djeci prije puberteta.

a ovo tvoje je nesto drugo, ocito nesto vezano s hranom.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 01:43   #28
znam vise ljudi koji su dobili u 1 mj. urtikariju iliti kozni osip
inekcije kalcija i onda se povuce
il pit klaritin, dimidril

svakako da treba ic na testiranje
imala sam je i ja , svrbi za popizdit
a trebam se samo pokrenut i otic doktoru

kad sam je dobila drugi put, nisam je prije tog imala 3 godine
i zbilja nisam pojela nista novo taj dan ...
tak da ne kuzim od cega je
Hana_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 01:44   #29
ovo sam napisala ko pjesmicu

darin odi ti prva na testiranja pa bus mi rekla cijelu proceduru, ja sam ful lijena
Hana_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 02:09   #30
Najbolje da se što prije javiš dermatologu, u alergološku ambulantu. Moj savjet ti je da ih osobno kontaktiraš telefonom, recimo ujutro, te da pitaš kada možeš doći na red za alergološko testiranje (prick test ili epikutani test). Obavezno naglasi da se radi o akutnoj alergološkoj manifestaciji!!! Ovo je bitno iz razloga što je možda moguće da te prime kao hitnog pacijenta. Naglašavam, možda, jer je to subspecijalistička ambulanta, a hitni pacijenti idu u opću dermatološku ambulantu. Kako ćeš na telefon vjerojatno dobiti medicinsku sestru, savjetujem ti da budeš jako ljubazna, taktična i diplomatična. U Zagrebu postoje dvije Klinike za dermatologiju (KBC Zagreb - Šalata i KB Sestre milosrdnice u Vinogradskoj) u sklopu kojih su alergološke ambulante. Na Sv. Duhu alergološka testiranja obavljaju internisti-pulmolozi, ali moja zadnja informacija je da su poprilično opterećeni. Za odlazak u alergološku ambulantu potrebna ti je uputnica za dermatologa, uz napomenu da se moli ambulantno liječenje u alergološkoj ambulanti (ta rubrika postoji na uputnici, ali je liječnici opće prakse često pogrešno ispisuju). Evo ti linkovi na alergološke ambulante na Šalati odnosno Vinogradskoj:

Ambulanta za kliničku imunologiju, alergologiju i profesionalne bolesti kože KBC Šalata
Nazovi na broj Klinike, pa onda traži da te spoje u Alergološku ambulantu - ambulantu za testiranja. Broj je 4552-333.

Klinika za kožne i spolne bolesti - Vinogradska
Telefonski broj Vinogradske je 3787-111, onda traži alergološku ambulantu pri Dermatološkoj klinici

Držim ti palčeve da uspiješ nešto srediti!
__________________
Nije bitno je li mačka crna ili bijela, bitno je da lovi miševe
schwaler is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 02:20   #31
Quote:
Hana_ kaže: Pogledaj post
inekcije kalcija i onda se povuce
il pit klaritin, dimidril
Terapija kalcijem se nije pokazala od velike koristi. Claritine je solidan antialergijski lijek (antihistaminik II. generacije) i bolji je od Dimidrila (antihistaminik I. generacije) jer ima znatno manje nuspojava (Dimidril ima jako hipnotičko djelovanje).
Postoji još jedan potentan antihistaminik, noviji od gore spomenutih, Telfast. Kod alergijskih reakcija u smislu urtikarije, učinkovitiji je od Claritine-a. Pije se 1 tbl. od 180 mg dnevno.
Niti slučajno nemoj uzimati nijedan od spomenutih lijekova na svoju ruku!!!
Obavezno se javi u alergološku ambulantu, odnosno naruči za alergološko testiranje! Ako te ne naruče odmah, javi se svom liječniku opće prakse da ti u međuvremenu propiše jedan od spomenutih antihistaminika. Za sve nedoumice, javi se na PM.
__________________
Nije bitno je li mačka crna ili bijela, bitno je da lovi miševe
schwaler is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 10:01   #32
Ja sam bio na Sv. Duhu i imaju dosta uzoraka,al nemaju kontaktne,mislim na vrste materijala od kojih se pravi odjeća i to.I rekli su mi da ponesem jabuke i lješnjak jer sam na to reagirao.Prvi put su me uglavnom na sve testirali pa ti otkriju na što si otprilike alergičan pa kad dođeš drugi put ti kažu da doneseš nešto na što reagiraš.
__________________
Stara narodna kaže: Nije majka klela sina što se kladio, nego što se vadio!
Al Rassan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 10:32   #33
Quote:
schwaler kaže: Pogledaj post
Najbolje da se što prije javiš dermatologu, u alergološku ambulantu. Moj savjet ti je da ih osobno kontaktiraš telefonom, recimo ujutro, te da pitaš kada možeš doći na red za alergološko testiranje (prick test ili epikutani test). Obavezno naglasi da se radi o akutnoj alergološkoj manifestaciji!!! Ovo je bitno iz razloga što je možda moguće da te prime kao hitnog pacijenta. Naglašavam, možda, jer je to subspecijalistička ambulanta, a hitni pacijenti idu u opću dermatološku ambulantu. Kako ćeš na telefon vjerojatno dobiti medicinsku sestru, savjetujem ti da budeš jako ljubazna, taktična i diplomatična. U Zagrebu postoje dvije Klinike za dermatologiju (KBC Zagreb - Šalata i KB Sestre milosrdnice u Vinogradskoj) u sklopu kojih su alergološke ambulante. Na Sv. Duhu alergološka testiranja obavljaju internisti-pulmolozi, ali moja zadnja informacija je da su poprilično opterećeni. Za odlazak u alergološku ambulantu potrebna ti je uputnica za dermatologa, uz napomenu da se moli ambulantno liječenje u alergološkoj ambulanti (ta rubrika postoji na uputnici, ali je liječnici opće prakse često pogrešno ispisuju). ..

Držim ti palčeve da uspiješ nešto srediti!
vrlo detaljno, hvala ti!

zvala ih je moja majka ujutro, i dogovorila mi je termin u srijedu na dermatoloskoj u Vinogradskoj, medjutim rekli su da s obzirom da sam primila dvije terapije (2 x po dvije injekcije) u hitnoj sluzbi, vrlo vjerojatno ne mogu raditi testiranje naredna dva mjeseca, tj ukoliko sam tamo dobila kortikosteroide. pojma nemam kao sta se klasificiraju ta dva ljeka koja sam dobila (znam da je jedan od njih synopen) pa cu znati sve u srijedu kada odem tamo i pokazem im oba otpusna pisma. a do tada se nadam da me nece nista zaskociti...

Quote:
Hana_ kaže: Pogledaj post

darin odi ti prva na testiranja pa bus mi rekla cijelu proceduru, ja sam ful lijena

u srijedu dobivas detaljni info
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 11:51   #34
Synopen nije kortikosteroid već antihistaminik.
Vidiš da ne treba čekati mjesecima za alergološko testiranje.
Ako bude kakve frke u međuvremenu, javi se doktoru opće prakse pa neka ti prepiše, ako smatra za shodno, Telfast (učinkovitiji je od Synopena i ima znatno manje nuspojava) a 180 mg.
BTW. baš mi je drago ako sam ti imalo uspio pomoći.
__________________
Nije bitno je li mačka crna ili bijela, bitno je da lovi miševe
schwaler is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 15:52   #35
imam pitanje, vidim da tu ima ljudi koji se kuze u alergije,
koliko je pouzdan onaj IgE test, tj. ako se pokaze da je ukupni IgE u normali, dal to znaci da nema alergije?
hooray is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 11:54   #36
moja draga je bila na jordanovcu..
čekala je oko mjesec dana..
Ivan M. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 13:13   #37
ja sam bila u sesvetama u ambulanti, čekala sam 5 min. stavili su mi na ruku uzorke različitih alergena, pričekala sam 15 minuta... oni su očitali rezultat i to je bilo to.. bila sam prije 10 dana..
mica_maca3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 23:44   #38
podizem temu o testovima

Kako su vas testirali, tj na kakvom alergotestu ste bili?
Ja sam bila vec dva puta, jednom ko klinka - pikali me alergenima po rukama, i jednom starija tako da mi je uzeta krv pa po nekoj metodi... sad opet idem na alergotest isto iz krvi ali po drugoj metodi (ili kako se to vec kaze strucno)
__________________
run 4 ur life
Lilit is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2008., 13:53   #39
Alergotest

Imam alergiju (kao da su me ubacili u koprive, po cijelom tijelu) i veli mi doktorica da idem na alergotest. Zanima me gdje je to najbolje napraviti u ZG? Jel Srebrnjak samo za djecu ili ima i za odrasle? Vele da se čeka po 2 mjeseca, a ja nebi onda to vrijeme smio niš jesti po doktorici... Jel zna netko ima li to koja privatna klinika? Inače mi nebu ni trebal alergotest, ak budem 2 mjeseca gladovao
marzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2008., 10:54   #40
Quote:
marzi kaže: Pogledaj post
Imam alergiju (kao da su me ubacili u koprive, po cijelom tijelu) i veli mi doktorica da idem na alergotest. Zanima me gdje je to najbolje napraviti u ZG? Jel Srebrnjak samo za djecu ili ima i za odrasle? Vele da se čeka po 2 mjeseca, a ja nebi onda to vrijeme smio niš jesti po doktorici... Jel zna netko ima li to koja privatna klinika? Inače mi nebu ni trebal alergotest, ak budem 2 mjeseca gladovao
srebrnjak je samo za djecu za odrasle je jordanovac ili bilo koja druga bolnica gdje vrše testiranje,svejedno ti je koliko ćeš čekati jer tako i onako se nesmiješ testirati za vrijeme simptoma nego nakon što oni prođu,znači moraš čekati da simptomi nestanu i onda na testiranje a jedi normalo i izbjegavaj hranu koju si jeo ako se sjećaš dan dva prije pojave simptoma,izbjegavaj alergene namirnice prije testiranja tipa jaja,mlijeka,kikirikija,pistacija,oraha,badema,lje šnjaka,origana,jagoda,kolača s jajima,...

sigurno postoji neka privatna poliklinika koja vrši testiranje,ako ćeš tražiti traži polikliniku za unutatrnnje bolesti jer pod njih spada to ili kliniku za dišne i plućne bolesti(ako im je samo to specijalizacija jer inače dišne bolesti i alergije spadaju pod internu kliniku ili ti kliniku za unutarnje bolesti)
__________________
Valnea 27.09.2007. Lorena 14.07.2010.
valneahana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:35.