Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.05.2011., 21:04   #1
Prometna pravila

tko bi bio kriv?

situacija kao na slici (ulica račkoga u zagrebu, smjer zapad, skretanje desno u smičiklasovu).

http://img191.imageshack.us/img191/8929/rakoga.jpg

sivom bojom označena traka je tramvajska pruga.
zeleni auto želi skrenuti udesno i obavezan je skrenuti u skroz desnu traku smičiklasove ulice, kako pokazuje zelena strelica. ali je zeleni auto i dužan propustiti tramvaj koji bi vozio po toj pruzi.

no, na tramvajsku prugu slijeću rejseri kojima se žuri i izigravaju tramvaj, uzimaju si prednost. to bi bio crveni auto sa slike koji isto skreće desno, u istu traku kao i zeleni auto.

da dođe do sudara, čija bi bila krivica?
da li crveni koji si uzima prednost koju nema, ili zeleni koji je morao propustiti vozila koja se kreću po tračnicama, pa makar to i nebio tramvaj.

ista (ili još gora situacija) je kod traumatološke bolnice, skretanje iz draškovićeve desno u đorđićevu.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 01:18   #2
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
tko bi bio kriv?

situacija kao na slici (ulica račkoga u zagrebu, smjer zapad, skretanje desno u smičiklasovu).
vozim se tom rutom, draškovićeva-dorđieva gotovo svaki dan i nisam vidio da mi je itko iz iz pruge uletio u traku, al veći problem jest u tome što oni iz unutarnje trake(draškovićeva) ulaze u srednju traku u Đorđićevoj... tako me nisu učili u auto školi, pa me zanima smije li unutranja ttraka, loviti unutarnju i srednju...
primjer-draškovićeva- dorđičeva, ili trg ivana mažuranića-žerjavićeva(lijevo)
__________________
A zašto ne?

Zadnje uređivanje Katrin : 24.05.2011. at 10:53.
pursuiter is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 03:38   #3
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
tko bi bio kriv?

situacija kao na slici (ulica račkoga u zagrebu, smjer zapad, skretanje desno u smičiklasovu).
Ne drži me za riječ, ali mislim da su na kolniku iscrtane linije po kojima bi zeleni auto trebao skrenuti u srednju traku Smičiklasove, a ne krajnju desnu (najistočniju).
Po tramvajskoj pruzi (žuta traka, jelte) voze i taksiji koji smiju iz te trake skrenuti desno u Smičiklasovu, pa bi to imalo neke logike.
Često sam prisiljena otići u tu desnu, odnosno voziti po žutoj, jer genijalci stanu sa sva 4 u toj traci gdje je zeleni auto.

Zadnje uređivanje Katrin : 24.05.2011. at 10:54.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 08:26   #4
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
tko bi bio kriv?
zeleni

33) »motorno vozilo« je svako vozilo koje se pokreće snagom vlastitog motora, osim vozila koja se kreću po tračnicama
43) »osobni automobil« je motorno vozilo
46) »tramvaj« je vozilo na tračnicama


Znaci, auto je motorno vozilo a motorna vozila se ne krecu po tracnicama, tj tramvaj je vozilo na tracnicama



(1) Vozač vozila koje skreće udesno dužan je skretanje obaviti krećući se krajnjom prometnom trakom koja se prostire uz desni rub kolnika, osim ako prometnim znakom na cesti nije drukčije

Crveni mora skrenuti u blizu traku

(1) Na raskrižju cesta iste važnosti ili u susretu s drugim vozilom vozač je dužan propustiti vozilo koje nailazi s njegove desne strane.

Zeleni mora propustiti crvenog jer je u susretu s njim a on mu je s desne strane

Crveni ce platiti kaznu temeljem Clanka 56. st 3.
__________________
oʞɐdoɐu ı oןz
Đunđi Bunđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 10:52   #5
Quote:
pursuiter kaže: Pogledaj post
vozim se tom rutom, draškovićeva-dorđieva gotovo svaki dan i nisam vidio da mi je itko iz iz pruge uletio u traku, al veći problem jest u tome što oni iz unutarnje trake(draškovićeva) ulaze u srednju traku u Đorđićevoj... tako me nisu učili u auto školi, pa me zanima smije li unutranja ttraka, loviti unutarnju i srednju...
primjer-draškovićeva- dorđičeva, ili trg ivana mažuranića-žerjavićeva(lijevo)
skrećeš iz ulice sa dvije trake u ulicu sa tri trake.
svaki bi trebao ići na svoju stranu. lijevi u lijevu traku, desni u desnu.
ako želite istovremeno u srednju, vrijedi pravilo desne strane.
Quote:
ryell kaže: Pogledaj post
Ne drži me za riječ, ali mislim da su na kolniku iscrtane linije po kojima bi zeleni auto trebao skrenuti u srednju traku Smičiklasove, a ne krajnju desnu (najistočniju).
nema iscrtanih linija.
Quote:
Po tramvajskoj pruzi (žuta traka, jelte) voze i taksiji koji smiju iz te trake skrenuti desno u Smičiklasovu, pa bi to imalo neke logike.
tkogod vozi po tramvajskoj pruzi bi se trebao i ponašati kao tramvaj.
a tramvaj tamo nemože skrenuti.
Quote:
Često sam prisiljena otići u tu desnu, odnosno voziti po žutoj, jer genijalci stanu sa sva 4 u toj traci gdje je zeleni auto.
nažalost, to se nebi ni događalo da svi voze po svojoj prometnoj traci i da nitko ni neide na žutu.
Quote:
Đunđi Bunđi kaže: Pogledaj post
(1) Vozač vozila koje skreće udesno dužan je skretanje obaviti krećući se krajnjom prometnom trakom koja se prostire uz desni rub kolnika, osim ako prometnim znakom na cesti nije drukčije
zar se žuta traka smatra voznom trakom?
jest da je žuta crta isprekidana, jest da se može u žutu traku, ali ta žuta traka služi da bi tramvaj po njoj išao ravno.
Quote:
Crveni mora skrenuti u blizu traku
što bi značilo da zeleni MORA skrenuti u skroz lijevu traku smičiklasove, jer nesmije ni u desnu (mogući dolazak crvenog) a ni u srednju (opet crveni po pravilu desne strane)?

Quote:
Zeleni mora propustiti crvenog jer je u susretu s njim a on mu je s desne strane
danas navečer ide nova slika, upit i situacija.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 10:59   #6
e vis mene su učili, da desni lovi krajnju desnu, a lijevi može u srednju i lijevu
__________________
A zašto ne?
pursuiter is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 11:00   #7
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
tkogod vozi po tramvajskoj pruzi bi se trebao i ponašati kao tramvaj.
a tramvaj tamo nemože skrenuti.
Tramvajska pruga je nebitna. To je traka rezervirana za promet vozila javnog prijevoza. Po njoj mogu ici i šahisti i makedonci.... (taksi)
i ne moraju se ponasati kao tramvaj... mogu skrenuti.

Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
zar se žuta traka smatra voznom trakom?
Ne znam sta je "vozna traka"
Znam sto su kolnicka, prometna.... traka

Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
što bi značilo da zeleni MORA skrenuti u skroz lijevu traku smičiklasove, jer nesmije ni u desnu (mogući dolazak crvenog) a ni u srednju (opet crveni po pravilu desne strane)?
Znaci da zeleni NE MORA uopce skrenuti dok ne propusti crvenog tj da treba obratiti paznju da svojim postupkom (skretanjem) ne napravi pizdariju
__________________
oʞɐdoɐu ı oןz
Đunđi Bunđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 12:42   #8
Quote:
pursuiter kaže: Pogledaj post
e vis mene su učili, da desni lovi krajnju desnu, a lijevi može u srednju i lijevu
krivo su te učili. tamo vrijedi pravilo desne strane.
Quote:
Đunđi Bunđi kaže: Pogledaj post
Tramvajska pruga je nebitna. To je traka rezervirana za promet vozila javnog prijevoza. Po njoj mogu ici i šahisti i makedonci.... (taksi)
i ne moraju se ponasati kao tramvaj... mogu skrenuti.
zato sam i pital, jer krivica ovdje ovisi o interpretaciji zakona kako ju vidi sudac.
Quote:
Ne znam sta je "vozna traka"
Znam sto su kolnicka, prometna.... traka
skužil sam gdje griješim. tamo na žutoj može biti i taksi, a on i dalje vozi po propisima.
Quote:
Znaci da zeleni NE MORA uopce skrenuti dok ne propusti crvenog tj da treba obratiti paznju da svojim postupkom (skretanjem) ne napravi pizdariju
a što ako taksista na pruzi odluči ići ravno naprijed?
ili to bi bio ovaj crveni auto sa slike.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 12:51   #9
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
a što ako taksista na pruzi odluči ići ravno naprijed?
ili to bi bio ovaj crveni auto sa slike.
šahist ili makedonac mogu slobodno ici
a crveni ce (eventualno) platiti 300 kuna kazne
a sve skupa nema veze sa sudarom
__________________
oʞɐdoɐu ı oןz
Đunđi Bunđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 14:40   #10
Quote:
Đunđi Bunđi kaže: Pogledaj post
Ne znam sta je "vozna traka"
Znam sto su kolnicka, prometna.... traka
krivo sam se odrazil

dakle, zeleni sa slike gore mora poštivati članak 56 ako želi skrenuti udesno, bez obzira da li mu netko nailazi sa desne strane propisno ili nepropisno.

Članak 56.

(1) Vozač vozila koje skreće udesno dužan je skretanje obaviti krećući se krajnjom prometnom trakom koja se prostire uz desni rub kolnika, osim ako prometnim znakom na cesti nije drukčije određeno.


ali to se ne odnosi na žutu traku.
ta krajnja prometna traka koja se prostire uz desni rub kolnika je prometna traka na kojoj je sada zeleni auto.
po tome kako si ti objasnio (ne kažem da je krivo), oni koji krše zakon imaju prednost. voze po žutoj traci i samim svojim položajem ostvaruju prednost.

večeras postam novu sliku da vidim do kud se proteže ta nasilno ostvarena prednost.
Quote:
Đunđi Bunđi kaže: Pogledaj post
šahist ili makedonac mogu slobodno ici
a crveni ce (eventualno) platiti 300 kuna kazne
a sve skupa nema veze sa sudarom
OK.
mislim da je ovo objašnjenje gore odgovorilo i na slijedeće pitanje, ali ipak...

da li se članak 57 st. 3 odnosi SAMO na tramvaje i ostala šinska vozila ili na SVA vozila koja se tamo nađu?

Članak 57.

(3) Iznimno od odredaba stavka 1. i 2. ovoga članka, na raskrižju ili pri susretu s vozilom koje se kreće po tračnicama vozač je dužan propustiti takvo vozilo bez obzira s koje strane dolazi, osim ako postavljenim prometnim znakom nije drukčije određeno.


jer
slična situacija se događa kad voziš savskom na sjever. dolaskom na trg m. tita dvije trake se spajaju u jednu pri čemu auti ulaze u desnu traku, na tramvajsku prugu.
i po zakonu tramvaje se mora propustiti, taksije se mora propustiti jer su tamo potpuno legalno, ali i ostale aute se onda mora propustiti bez obzira što nesmiju biti na tramvajskoj pruzi.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 15:04   #11
A cuj, tu imamo;
Kretanje vozilima po kolniku
Skretanje
Pravila prednosti prolaska

Sad ti sam odluci sto ti je i kad vaznije

A sad pitanje koje je ujedno i odgovor...

Zamisli da je netko parkiran u krajnjoj desnoj traci Smiciklasove i to na samom pocetku...
A ti moras skrenuti u krajnju desnu...
Ili vozi u rikverc... Po zutoj...
Pa neces valjda postavljati pitanje pravnosti njihovih postupaka i nasilno ostvarivati prednost
__________________
oʞɐdoɐu ı oןz
Đunđi Bunđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 15:10   #12
važno je da ne dođe do sudara.
ali sudari se događaju i meni je važno znati koga sudac više krivi.

nisi dobar primjer dao.
skrećem u krajnju desnu smičiklasove i ispred mene parkiran auto.
ako nemogu tu gdje moram, onda moram loviti prvu slobodnu traku, a samim time i gubim prednost.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 15:17   #13
Po meni je kriv pijanac s celavim gumama koji prebrzo vozi kad ide po klinca u vrtic, a ne svabo...
Al zakon je jasan.
__________________
oʞɐdoɐu ı oןz
Đunđi Bunđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 16:01   #14
Može pitanje?

Dakle, Tratinska cesta, skretanje u Ogrizovićevu.

Tratinska cesta je u tom dijelu jednosmjerna, s jednom trakom za ravno i tramvajskom "žutom" trakom.

Da bi skrenuo po prometnim pravilima, skrećem iz normalne trake --- > desno.

Pitanje je: Šta ako taxi (naravno da vozi minimalno 80) vozi po žutoj traci, kao što i smije, i on ide ravno, a ja iz svoje trake skrećem u desno. Tko ima prednost? Dal ja moram njega propustit ili on mene?

Za tramvaj mi je jasno, tramvaj uvijek ima prednost, ali koji je slučaj sa taxijem?

Hvala.
__________________
Alf used to say: "When you get the ball, you give it to Bobby".
Zlikovsk is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 16:47   #15
upravo to rapravljamo.
ti moraš propustiti taxi. a i svaki drugi auto koji bi nailazio tom trakom, bez obzira što on tamo nesmije biti.
Quote:
Đunđi Bunđi kaže: Pogledaj post
Po meni je kriv pijanac s celavim gumama koji prebrzo vozi kad ide po klinca u vrtic, a ne svabo...
Al zakon je jasan.
pusti ti kaj je po tebi. na sudu bi drugačije ispalo.

ili, ekstremniji primjer prijašnjeg pitanja.
ti stanuješ na trgu b. jelačića, ja u tomićevoj.
5 sati ujutro, obojica smo uzeli aute i dovezli se pred kuću da utovarimo stvari i krećemo prema aerodromu.
na križanju ilice i tomićeve nađemo se s autima i......

tko ima prednost?
ja po pravilu desne strane ili ti po tome što ja moram propustiti vozila na tračnicama makar ti to nisi.

i nemoj mi reć da nismo smjeli biti tamo. može ista fora ali ti sa šahistom ja sa cameom, svaki u svom taksiju.

Zadnje uređivanje Katrin : 25.05.2011. at 09:37.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 17:38   #16
A ako ga ne propustim nego me zvekne s boka?

Ko je kriv?

Zanima me baš za taxi, ne za osobna vozila za koja pretpostavljam da bi on bio kriv iz razloga što se ne smije vozit po žutoj traci.

Doduše, skoro uvijek skrećem iz žute, upravo zbog toga da se ne dovedem u situaciju iz koje bi moglo doć do sudara, al uvijek mi kroz glavu prolazi "šta ako idem skretat po pravilima, iz svoje trake, a ne iz žute."
__________________
Alf used to say: "When you get the ball, you give it to Bobby".
Zlikovsk is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 17:47   #17
pa pročitaj zadnjih stranicu - dvije.
i mene je zanimala ista stvar. jača je tvoja obaveza poštivanja pravila nego njegova vožnja po žutoj traci.

za druge slučajeve sam bio siguran, za ova skretanja sa žute trake nisam.
nema veze ako netko drugi svojim kretanjem krši pravila (na žutoj traci, prebrz, pijan, nezavezan, neregistriran auto, telefonira u vožnji...), ti svejedno moraš poštivati njegovu prednost.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 18:13   #18
Pa pročitao sam.

Nije baš da je netko izričito rekao "Da, ti si kriv, iako je on na žutoj traci."

U slučaju sudara, sve igra ulogu. Ako ja NISAM napravio prekršaj, jer sam iz svoje trake skretao u desno, a on je vozio po žutoj traci, iako je taxi, ja svejedno nisam napravio prekršaj.

Ili sam u krivu, pa on ima jednaka prava kao i tramvaj, u tom slučaju sam ja njemu oduzeo pravo, i napravio sam prekršaj.

Ako ima netko tko zna gdje se takav zakon, odredba ili prometno pravilo nalazi, molio bih ga neka me uputi u njega.
__________________
Alf used to say: "When you get the ball, you give it to Bobby".
Zlikovsk is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 20:09   #19
Pa temejno nacelo pravila prednosti prolaska je tzv pravilo desne strane koje se a temeljem Clanka 57 ZSPCa primjenjuje i pri svakom susretu dva vozila kada su na cesti iste vaznosti.
__________________
oʞɐdoɐu ı oןz
Đunđi Bunđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 20:18   #20
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
tko ima prednost?
ja po pravilu desne strane ili ti po tome što ja moram propustiti vozila na tračnicama makar ti to nisi.
U tom slucaju, mi smo dva ista vozila tj nitko od nas nije vozilo na tracnicama pa se primjenjuje pravilo desne strane.

Aj konacno napravi razliku izmedju vozila na tracnicama i trake rezervirane za vozila javnog prijevoza.
Ovo prvo su tramvaji i za njih postoji izuzetak u Clanku 57.
A ovi prvi i drugi se smiju voziti po tzv zutoj traci.
Svima trecima je voznja po zutoj traci zabranjena al to nema nikakve veze sa pravilima prednosti prolaska.
__________________
oʞɐdoɐu ı oןz
Đunđi Bunđi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:45.