Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2006., 16:25   #1
Prenamjena zemljišta

Ima li netko iskustva sa prenamjenom zemljista? Čestica koja u stvarnosti sluzi kao prilaz terenu se u zemljisnim knjigama vodi kao pasnjak, a trebala bi se prenamijeniti u put ili cestu (Zna li tko razliku izmedju katastarske kategorije puta i ceste?) da bi se mogla dobiti lokacijska dozvola. Izgleda da je maksimalna duzina pristupnog puta 30 metara od javnog puta (ili ceste, ne znam tocno). Ako je netko vec imao posla sa slicnim problemom, molio bih da napise nesto o tome (postupak prenamjene, trajanje postupka, troskovi...). U uredu drzavne uprave mi je receno da bi se trebale prenamijeniti dvije čestice od kojih je jedna u privatnom vlasnistvu trece osobe, a druga se vodi kao "opce narodna imovina". Uvijek kad pomislim da ta prica sa prostornim planovima i dozvolama ne moze biti zapetljanija i apsurdnija, oni me neugodno iznenade novim sranjem.
Aldebaran is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2006., 16:33   #2
Zaboravio sam napomenuti da spomenute čestice kao svoj pristupni put vec koriste drugi okolni tereni sa izgradjenim kucama. U upravi su rekli da vec izgradjene kuce mogu koristiti te cestice bez prenamjene jer prenamjena nije bila potrebna u vrijeme kad su se te kuce gradile. Zar svi ti drugi mogu koristiti taj put bez obzira na to sto isti nije u njihovom vlasnistvu i sto nije niti klasificiran kao put?
Aldebaran is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2006., 17:14   #3
aj da se nadovezem
meni treba prnamjena oranice u gradevinsko zemljiste (ne cijeli dio)
 
Odgovori s citatom
Old 15.02.2006., 17:24   #4
Quote:
Aldebaran kaže:
Zaboravio sam napomenuti da spomenute čestice kao svoj pristupni put vec koriste drugi okolni tereni sa izgradjenim kucama. U upravi su rekli da vec izgradjene kuce mogu koristiti te cestice bez prenamjene jer prenamjena nije bila potrebna u vrijeme kad su se te kuce gradile. Zar svi ti drugi mogu koristiti taj put bez obzira na to sto isti nije u njihovom vlasnistvu i sto nije niti klasificiran kao put?
Pa onaj tko je vlasnik parcele ju treba darovati općini za javno dobro put.

@Joza, pitaj kod lokalnih urbanista
SETRA Samoborček is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2006., 20:56   #5
Quote:
JoZ@ kaže:
aj da se nadovezem
meni treba prnamjena oranice u gradevinsko zemljiste (ne cijeli dio)

To i mene zanima. Čuo sam da takvu prenamjenu treba tražiti u područnoj upravi Ministarstva poljoprivrede i šumarstva jer su oni za to nadležni i da treba tražit izdavanje lokacijske dozvole, ali ne znam kaj se traži prvo. Pa ako ima netko nekakvih iskustava....
__________________
Klikajte......
www.promet.tk
azblj is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2006., 08:31   #6
Quote:
azblj kaže:
To i mene zanima. Čuo sam da takvu prenamjenu treba tražiti u područnoj upravi Ministarstva poljoprivrede i šumarstva jer su oni za to nadležni i da treba tražit izdavanje lokacijske dozvole, ali ne znam kaj se traži prvo. Pa ako ima netko nekakvih iskustava....
ja sam dobio građevinsku dozvolu a parcela mi je u tom trenutku bila oranica. Nakon nekoliko mjeseci došlo je iz Min. poljoprivrede uplatnica za prenamjenu. I tako smo to platili, nisam dosad išao gledati da li je parcela prenamjenjena.
Jednostano prenamjena dođe sama po sebi ako ti izdaju građ.dozv.
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2006., 21:21   #7
Upravo sam u fazi prenamjene.
Kaj se prenamjene u katastru tiče, kad se kuća izgradi (ili barem do prve deke), angažira se ovlašteni geodet koji napravi elaborat, preda ga u katastar, a u katastru se promijeni "oranica" u "kuću s dvorištem".

A kaj se lovice za prenamjenu tiče, dobila sam Rješenje i uplatnicu od Službe za gospodarstvo, na koju sam naravno napisala žalbu Ministarstvu PŠVG, jer mi je precijenjen kvadrat zemlje, pa ćemo vidjeti...
Već mi je fakat pun nos tog državnog drančenja.

Eto, to je sažetak.
Big momma is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2006., 14:03   #8
Quote:
Aldebaran kaže:
Ima li netko iskustva sa prenamjenom zemljista? Čestica koja u stvarnosti sluzi kao prilaz terenu se u zemljisnim knjigama vodi kao pasnjak, a trebala bi se prenamijeniti u put ili cestu (Zna li tko razliku izmedju katastarske kategorije puta i ceste?) da bi se mogla dobiti lokacijska dozvola. Izgleda da je maksimalna duzina pristupnog puta 30 metara od javnog puta (ili ceste, ne znam tocno). Ako je netko vec imao posla sa slicnim problemom, molio bih da napise nesto o tome (postupak prenamjene, trajanje postupka, troskovi...). U uredu drzavne uprave mi je receno da bi se trebale prenamijeniti dvije čestice od kojih je jedna u privatnom vlasnistvu trece osobe, a druga se vodi kao "opce narodna imovina". Uvijek kad pomislim da ta prica sa prostornim planovima i dozvolama ne moze biti zapetljanija i apsurdnija, oni me neugodno iznenade novim sranjem.
Ja sam bio u istom takvom problemu. Jedino je razlika što sam ja građevinsko zemljište namjeravo prodati.
Prvo saznaj na koga glasi put u gruntovni. Zatim zamoliti vlasnika da ode u opčinu ili grad i napiše tamo izjavu da se dobrovoljno odriče u korist grada ili opčine tog svojeg puta odnosno čestice. Kad to se napravi onda češ čekati određeno vrijeme da to postane pravovaljano. Nakon što put bude glasio kao javno dobro možeš predati zahtjev za izdavanjem lokacijske dozvole.
Razlika između puta i ceste je jednostavo u širini koja je određena GUP-om ili prostornim planom.
P.S.
Sve dok se na parceli ne izgradi neka građevina ona se vodi kao oranica ili livada ili kakav god naziv joj dali u katastru prema kulturama.
__________________
sinkronet
SINKRONET is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2006., 22:51   #9
Prenamjena zemljišta- koliko ste platili?

I tak, dobili smo građevinsku, a nakon mjesec dana stiže poziv da se hitno javim u službu za gospodarstvo radi prenamjene zemljišta (bila je oranica - i još je, skroz dok se kuća ne izgradi i upiše).
Javila sam se, a za mjesec dana stiže Rješenje i uplatnica na 3 tisuće i sitno kuna za 1040 m2 zemljišta. Naravno, žalba je uložena, ne bu mene niko deral. Zemlja je u okolici Velike Gorice.

E, pa sad, zanima me koliko ste vi plaćali tu prenamjenu? Meni se ovo čini previše.


Evo i članka iz Zakona o poljoprivrednom zemljištu koji to regulira:

Članak 21.
Visina naknade određuje se u iznosu od 5% tržišne vrijednosti poljoprivrednog zemljišta koju utvrđuje nadležna porezna uprava na području gdje se zemljište nalazi.
Rješenje o visini naknade iz stavka 1. ovoga članka donosi županijski ured za gospodarstvo, na temelju procjene porezne uprave iz stavka 1. ovoga članka.
Nadležno tijelo koje je donijelo akt na temelju kojeg se može graditi građevina dužno je najkasnije u roku od osam dana od dana konačnosti tog akta, taj akt dostaviti nadležnom tijelu radi donošenja rješenja iz stavka 2. ovoga članka.
Rješenje iz stavka 2. ovoga članka donosi se najkasnije u roku od 60 dana od dana konačnosti akta na temelju kojeg se može graditi građevina.
Primjerak rješenja o visini naknade dostavlja se Ministarstvu.
Naknada je prihod državnog proračuna 50%, a 50% proračuna jedinice lokalne samouprave na čijem se području poljoprivredno zemljište nalazi.
Ministar će propisati uvjete i način korištenja sredstava naknade iz stavka 6. ovoga članka koja su prihod proračuna jedinice lokalne samouprave na čijem području se poljoprivredno zemljište nalazi.
Na iznos naknade koji nije plaćen u roku plaća se zakonska zatezna kamata.
Big momma is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2006., 12:29   #10
pa meni se ne cini puno, to ti je 3kn po metru
gnjavež is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2006., 17:15   #11
evo moje iskustvo (prije nekoliko mjeseci):

dobio sam građevinsku, parcela mi je 1357m2 u Zagrebu. Žena i ja smo "investitori" a ja sam branitelj koji se može osloboditi prenamjene. Prvo nam je došla uplatnica na cca 10000 kn a nakon žalbe su mene oslobodili i platili smo oko 5000 kn.
Nisam skužio na što ulažeš žalbu?
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2006., 21:13   #12
Žalbu sam uložila jer je porezna uprava u dopisu službi za gospodarstvo napisala kak je procijenjena tržišna vrijednost mojeg poljoprivrednog zemljišta 60 kn/m2. Kad sam nazvala tetu u poreznu upravu provjeriti, ona mi je iz tablica pročitala 13,40 kn. Znači, obračunavali sa na krivu osnovicu. Mislim da je to fora - ako prođe - prođe! Ili su ostale cijene iz prethodnog dopisa, kak to već ide...
Procijenjena tržišna vrijednost bi trebala biti nekakva cijena koja bi se mogla realno postići na tržištu. Po tom njihovom dopisu cijena građevinskog zemljišta je 200 kn/m2, a poljoprivrednog 60 kn/m2... Mi smo kupili oko 5500 m2 zemlje, i pošto mi je sad 1040 m2 građevinsko zemljište po ovom prvom obračunu ispada da mi zemlja vrijedi skoro 500.000 kuna. Zemlja mi se sviđa, ali iskreno, mislim da bi trebao biti netko jaaako bolestan, pa da da pola milje kuna za zemlju u selu pored Gorice, ne?
Big momma is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 00:15   #13
Da li se može tražiti prenamjena zemljišta u građevinsko ako se ono prema prostornom planu nalazi oko 100 m izvan zone gradnje?
__________________
Klikajte......
www.promet.tk
azblj is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 21:23   #14
Quote:
Big momma kaže:
Žalbu sam uložila jer je porezna uprava u dopisu službi za gospodarstvo napisala kak je procijenjena tržišna vrijednost mojeg poljoprivrednog zemljišta 60 kn/m2. Kad sam nazvala tetu u poreznu upravu provjeriti, ona mi je iz tablica pročitala 13,40 kn. Znači, obračunavali sa na krivu osnovicu. Mislim da je to fora - ako prođe - prođe! Ili su ostale cijene iz prethodnog dopisa, kak to već ide...
Procijenjena tržišna vrijednost bi trebala biti nekakva cijena koja bi se mogla realno postići na tržištu. Po tom njihovom dopisu cijena građevinskog zemljišta je 200 kn/m2, a poljoprivrednog 60 kn/m2... Mi smo kupili oko 5500 m2 zemlje, i pošto mi je sad 1040 m2 građevinsko zemljište po ovom prvom obračunu ispada da mi zemlja vrijedi skoro 500.000 kuna. Zemlja mi se sviđa, ali iskreno, mislim da bi trebao biti netko jaaako bolestan, pa da da pola milje kuna za zemlju u selu pored Gorice, ne?
di ima ta tablica di pise kolko dode ishodovanje građevinske za odreden grad ?
il kak to vec ide ?

u mom slucaju rjec je o zemlji na moru . nije preblizu mora.
Hrvoje xyz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 21:39   #15
Tablice se nalaze u poreznoj upravi na području gdje se zemljište nalazi. Mi obični smrtnici ne možemo doći do njih, ali nam tete iz porezne rado pročitaju traženi podatak. Gore ti je članak Zakona o poljoprivrednom zemljištu koji to regulira. To je zgodno provjeriti i kad se zemlja kupuje ili prodaje...
Big momma is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 16:26   #16
mi smo radili prenamjenu samoinicijativno,tražili su nas u Gradskoj kad smo podnijeli zahtjev za priključak plina ;
suprug je donio sa vojnog odsjeka potvrdu o sudjelovanju u ratu i bili smo oslobođeni plaćanja,nismo platili apsolutno ništa!
aloevera is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2006., 08:47   #17
Question Prenamjena zemljišta

Bok svima,

molim vas za malu pomoć, odnosno informaciju.
Imam zemljište koje je deklarirano kao oranica, a želio bih napraviti prenamjenu u građevinsko.

Zanima me koji je postupak i koliko to otprilike košta.

Pozdrav,
Mario
janko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2006., 21:59   #18
samo ako urbanistički plan dopušta prenamjenu. zar se to plaća? ne znam odakle si al probaj pitati u svom gradu nekog tko radi u uredu za prostorno planiranje. naime, neke oranice nisu uzalud oranice. nadam se da ćeš naići na odgovor i to pozitivan;-)
ketcha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2006., 22:35   #19
Quote:
janko kaže:
Bok svima,

molim vas za malu pomoć, odnosno informaciju.
Imam zemljište koje je deklarirano kao oranica, a želio bih napraviti prenamjenu u građevinsko.

Zanima me koji je postupak i koliko to otprilike košta.

Pozdrav,
Mario
Nema veze koja kultura zemljišta piše u vlasničkom listu. Građevinsko zemljište je građevinsko bez obzira na to što piše u vlasničkom listu. Prostorni plan određuje koja su zemljišta građevinska, bez obzira što u vlasničkom listu piše oranica, njiva, livada, sjenokoša i sl.
Stoga, ova prenamjena ti nije potrebna, te ne vidim razlog da to radiš.
__________________
Don't drive faster than your GuardianAngel can fly!
GuardianAngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 14:13   #20
Samo za građevinsko zemljište se može dobiri građevinska dozvola!
Prije toga neko drugo zemljište treba "prekrstiti" sa kumovima iz općine, ali kumovi "odnose darove".
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:20.