Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2020., 12:55   #1
Zakon o civilnim zrtvama rata?!

Dobar dan svima,

Danas sam procitao https://www.index.hr/vijesti/clanak/...e/2217124.aspx

Da li netko ima vise informacija o tome... sto to tocno znaci, kakva prava civilne zrtve rata mogu ocekivati? Kakva prava njihova djeca koja su vec punoljetna pa ne vidim sto bi to oni retroaktivno mogli dobiti (za razliku od braniteljske djece koja su dobila sve moguce financijske i ne-financijske benefite tijekom mladosti), itd.?

Hvala
WZ100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2020., 14:09   #2
Mislis na djecu poginulih branitelja? Ja sam dijete branitelja s 5 god borbenog staza, logorasa i invalida i jos k tome nacionalne manjine i nisam dobila nikad nikakva prava, a bilo mi je VJERUJ MI da mi je startna pozicija bila gora nego vecini druge djece u svakom smislu. Ima li kraja tom trazenju benefita rqznoraznih skupina? Ni ja nisam htjela djetinjstvo kakvo sam imala, ali bilo je kako je bilo i necu sada zbog toga plakati.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
LazyCrazy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2020., 14:19   #3
Quote:
WZ100 kaže: Pogledaj post
Dobar dan svima,

Danas sam procitao https://www.index.hr/vijesti/clanak/...e/2217124.aspx

Da li netko ima vise informacija o tome... sto to tocno znaci, kakva prava civilne zrtve rata mogu ocekivati? Kakva prava njihova djeca koja su vec punoljetna pa ne vidim sto bi to oni retroaktivno mogli dobiti (za razliku od braniteljske djece koja su dobila sve moguce financijske i ne-financijske benefite tijekom mladosti), itd.?

Hvala
Vidim da ste znalac.

Moja djeca su djeca branitelja. Nisam HRVI. Pa bi Vas molio da nabrojite sve moguće financijske i ne-financijske benefite tijekom mladosti, koja su dobila ili da napišete zašto izmišljate gluposti?

Hvala
goran2hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2020., 14:50   #4
Quote:
goran2hr kaže: Pogledaj post
Vidim da ste znalac.

Moja djeca su djeca branitelja. Nisam HRVI. Pa bi Vas molio da nabrojite sve moguće financijske i ne-financijske benefite tijekom mladosti, koja su dobila ili da napišete zašto izmišljate gluposti?

Hvala
Samo se nadovezujem:
Ja sam dijete dvoje branitelja - otac bio u HRZ-u, mama u MUP-u. Nikad ništa nisam dobila, niti imala pravo na išta.
Orange Brick is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2020., 15:26   #5
Imala si prava samo ih očito nisi koristila. Ono što znam ovako na prvu iz glave, imala si pravo na dodatne bodove kod prijave za smještaj u studentskom domu, imala si pravo na "braniteljsku" stipendiju, imaš prednost pri zapošljavanju u državnu upravu...ima još hrpa prava, samo moraš se pozvati na njih, nitko ti neće sam dati neku povlasticu ako je ti ne tražiš.
ratni profiter is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2020., 15:32   #6
https://www.zakon.hr/z/325/Zakon-o-p...elji-2014-2017

Ima rasuto, ali mislim da je najviše od čl. 53.

Ima još:

https://www.gov.hr/moja-uprava/hrvatski-branitelji/42

https://studentski.hr/studenti/vijes...ece-branitelja
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2020., 15:38   #7
Quote:
ratni profiter kaže: Pogledaj post
Imala si prava samo ih očito nisi koristila. Ono što znam ovako na prvu iz glave, imala si pravo na dodatne bodove kod prijave za smještaj u studentskom domu, imala si pravo na "braniteljsku" stipendiju, imaš prednost pri zapošljavanju u državnu upravu...ima još hrpa prava, samo moraš se pozvati na njih, nitko ti neće sam dati neku povlasticu ako je ti ne tražiš.
Smještaj u studentskom domu mi nije trebao, pa nisam ni gledala za to, na stipendiju nisam imala pravo. Prednost zapošljavanja u državnu upravu, doduše imam, ali u praksi si to možeš okačiti mačku o rep. Nikad se nisam uspjela zaposliti u državnoj službi, cijeli život radim po privatnim firmama.
Orange Brick is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2020., 15:44   #8
Ponavljam, to što ti ne iskorištavaš ili ne koristiš neka prava ne znači da ih nema. Vjerojatno ih ukupno u cijeloj državi ima preko stotine prava djece branitelja.
ratni profiter is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2020., 15:53   #9
Quote:
ratni profiter kaže: Pogledaj post
Ponavljam, to što ti ne iskorištavaš ili ne koristiš neka prava ne znači da ih nema. Vjerojatno ih ukupno u cijeloj državi ima preko stotine prava djece branitelja.
Svejedno, to baš nisu "sve moguce financijske i ne-financijske benefite tijekom mladosti"..."

Mislim, da me ne bi netko krivo shvatio. Ja se ne bunim na to. Osobno bih radije da me netko zaposli i da napredujem temeljem svojih znanja i sposobnosti (što sam uspjela u privatnoj firmi), nego da se negdje ugajbam u neko ministarstvo i do penzije sam tu gdje jesam, na temelju profesije kojom su se moji roditelji odlučili baviti. Doduše, imala sam sreće što sam upala u dobru privatnu firmu.

A što se tiče tih kojekakvih prava, to najviše vrijedi za djecu invalida - i to mi je OK što se tiče NEKIH prava (npr. upisi u srednje škole i na fakultete djece koja ne zadovoljavaju neke kriterije samo zato što su djeca invalida mi nikako nije OK). Drugi je par rukava što se s tim invalidnostima naveliko muljalo, pa se baca drvlje i kamenje na sve invalide domovinskog rata.
Orange Brick is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2020., 21:02   #10
Quote:
ratni profiter kaže: Pogledaj post
Imala si prava samo ih očito nisi koristila.
Prava su najvjerojatnije koristila djeca odabranih. Poznato je da ni med cvetjem ni pravice pa tako niti medju invalidima. Za invalide se trebamo kao drustvo pobrinuti, svi ostali koji ste able bodied odjebite u troskoku.
kradljivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2020., 10:32   #11
Quote:
ratni profiter kaže: Pogledaj post
Ponavljam, to što ti ne iskorištavaš ili ne koristiš neka prava ne znači da ih nema. Vjerojatno ih ukupno u cijeloj državi ima preko stotine prava djece branitelja.
Nabrojite 10 prava?
goran2hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2020., 08:14   #12
Quote:
goran2hr kaže: Pogledaj post
Nabrojite 10 prava?
Si ti ili ?


Samo dva posta iznad.
Čitaj.

Inače, moje dijete nije moglo dobiti dom na 2. godini faksa upravo zbog vaših "neimanja" prava, jer se prijavilo toliko djece heroja (pretežno izbosne) da su mnogi pali s lite upravo zbog njih.

To što su poslije prodavali krevet u domu nikog nije zanimalo.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2020., 15:27   #13
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Si ti ili ?


Samo dva posta iznad.
Čitaj.

Inače, moje dijete nije moglo dobiti dom na 2. godini faksa upravo zbog vaših "neimanja" prava, jer se prijavilo toliko djece heroja (pretežno izbosne) da su mnogi pali s lite upravo zbog njih.

To što su poslije prodavali krevet u domu nikog nije zanimalo.
Čitajte Vi. Moje je pitanje bilo upućeno kolegi koji tvrdi kako - u "cijeloj državi ima preko stotine prava djece branitelja".
Prvo i taj broj (preko stotine) je suludo pretjeran (ali ono zvuči fora), a drugo i tih nešto prava što postoje, odnosi se na djecu HRVI (poginulih, nestalih). Međutim kolega koji prenapuhava "prava", ne odvaja iste od ukupnog skupa branitelja (famoznog broja 500000), nego se sve gura u isti koš. HRVI (ako nisu lažnjaci) jesu branitelji, ali svi branitelji nisu HRVI i nemaju prva HRVI. Također, nemaju svi HRVI djecu, ne idu sva djeca HRVI na visoko školovanje, neki HRVI žive u većim gradovima pa im ta prava (npr. oko doma) ništa i ne znače. Uglavnom pretjerivanja i stereotipi. Kada Savo Štrbac (https://www.youtube.com/watch?v=F6WBkiCp3Kw) i sl. prima hrvatsku "penziju", onda to nije problem, ali prenapuhani problem tobožnjih prava djece branitelja, dobar je razlog za naricanje i prosipanje žuči.

Dakle, nabrojite 10 prava (od preko stotine) koja imaju djeca branitelja?
goran2hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2020., 15:55   #14
Quote:
goran2hr kaže: Pogledaj post

Dakle, nabrojite 10 prava (od preko stotine) koja imaju djeca branitelja?
Znaš koja prava? Dijete svakog branitelja od one vrste koja se time pred cijelim svijetom busa u prsa junačka ima "pravo" da ga se odgaja kao građanina Balkana, a ne civilizirane, moderne Europske države. Ima pravo da mu se ocu progleda kroz prste kad pijan prebije mater ili poteže ilegalno oružje kad se s drugim pijancima pošora po krčmi, pa se osjeća moćno, tko i njemu što može. Ima pravo da misli da je Thompson i njegovo revanje = domoljublje = nešto jako dobro i pametno. Ima pravo da se naslikava sa ustaškim obilježjima i prosipa pamet kako je bilo u Jugi, iako onda još nije bio ni svrab u ćaćinim mudima. Ima pravo na još mnogo takvih stvari.

Srećom, mnogi normalni branitelji su se takvih "prava" odrekli i otišli poslije rata nastaviti normalan život. Takve, doduše, vrlo rijetko i čuješ da se zovu braniteljima, njima je to davna prošlost, a život ide dalje. Ili bi bar trebao u nekom normalnom svijetu.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2020., 16:45   #15
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Znaš koja prava? Dijete svakog branitelja od one vrste koja se time pred cijelim svijetom busa u prsa junačka ima "pravo" da ga se odgaja kao građanina Balkana, a ne civilizirane, moderne Europske države. Ima pravo da mu se ocu progleda kroz prste kad pijan prebije mater ili poteže ilegalno oružje kad se s drugim pijancima pošora po krčmi, pa se osjeća moćno, tko i njemu što može. Ima pravo da misli da je Thompson i njegovo revanje = domoljublje = nešto jako dobro i pametno. Ima pravo da se naslikava sa ustaškim obilježjima i prosipa pamet kako je bilo u Jugi, iako onda još nije bio ni svrab u ćaćinim mudima. Ima pravo na još mnogo takvih stvari.

Srećom, mnogi normalni branitelji su se takvih "prava" odrekli i otišli poslije rata nastaviti normalan život. Takve, doduše, vrlo rijetko i čuješ da se zovu braniteljima, njima je to davna prošlost, a život ide dalje. Ili bi bar trebao u nekom normalnom svijetu.
Kada nemate što pametno za reći - dobre su i izmišljotine. Ono, "prebijati mater"?! Sva ta "prava" koja ste izmislili imate i Vi, iako niste bili branitelj, ni braniteljsko dijete. Pa uživajte ih.
I opet ih niste nabrojali deset?! Razbudite svoju maštu....
goran2hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2020., 16:52   #16
Quote:
goran2hr kaže: Pogledaj post
Kada nemate što pametno za reći - dobre su i izmišljotine.
Ma jesu li?

Stvaranje kaste od "branitelja" i slavljenje nacionalizma i općenito krkanluka i rodjačkog mentaliteta nas je lijepo poguralo na samo dno Europe. Po ekonomskim slobodama, zaštiti žena od obiteljskog nasilja, neovisnosti novinarstva, kvaliteti obrazovanja... itd itd itd...

Ali samo vi dajte. Uvijek se može pokušati pasti još niže.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2020., 00:05   #17
Ljudi...Zakoni su javno objavljeni u Narodnim novinama. Otvorite lijepo Zakon o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji (121/17 i 98/19) i čitajte tko ima kakva prava ili nema. Nema potrebe lupati na pamet o bezbrojnim pravima djece hrvatskih branitelja. Nema takvih, to su lovačke priče. Djeca hrvatskih ratnih vojnih invalida su nešto drugo, ali i tu su uvjeti (npr. cenzus) pa ispada da i većina te djece ne blagodare...

Članovi obitelji su isto definirani usko i valjda nebumo jalni jer je nekome u Domovinskom ratu ubijen otac, sin, majka, supružnik...

Cccc, znam da se nema, ali da sam kruha gladna radije meni obitelj živa i zdrava, radije, nego da sa jalom gledam išta od toga, a i ne nije bogatstvo, što takvi nesretni članovi obitelji dobiju jer su im ubili člana obitelji, ili nisu ali je invalid, bolestan...

Zakon o zaštiti vojniih i civilnih invalida rata-taj je na snazi. Tu branitelji i hrvi iz Domovinskog rata ne spadaju. To vam je isto u Narodnim novinama javno: NN NN 33/92, 57/92, 77/92, 27/93, 58/93, 02/94, 76/94, 108/95, 108/96, 82/01, 103/03, 148/13, 98/19. Na internetu ima pročišćen tekst.

Negdje sam čitala da se donosi novi zakon o civilnim žrtvama rata, otvoreno savjetovanje. Kaj piše, nemam pojma, nije moje područje interesa.
__________________
The mind is like a parachute. It doesn’t work unless it’s open.
lujka_x is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2020., 19:05   #18
https://www.tportal.hr/vijesti/clana...orava-20200909

Pitanje zašto se donosi ovaj zakon nije mi baš bilo najjasnije?! Hrvatska je svoje stradalnike DR manje više zbrinula (obnovile su se kuće, dodijelile dionice..), a od Srbije ratna odšeta ionako nikada stići neće. Međutim sada je to malo jasnije. Ti "stradalnici" po svemu sudeći su ekipa koja je 95. odmaglila na traktorima i sada se mora otvoriti neka zakonska rupa (ne jedina), kroz koju će do njih doticati budžetske kune. Jer koji bi inače bio razlog da ministar Medved njima prezentira novi zakon?! Zašto su oni za to zainteresirani? Što se njih tiču hrvatski stradalnici (osim što su pridonijeli stradanju), osim ako po novome ti "stradalnici" neće biti eufemizam za traktoriste?!
goran2hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2020., 02:57   #19
Quote:
goran2hr kaže: Pogledaj post
https://www.tportal.hr/vijesti/clana...orava-20200909

Pitanje zašto se donosi ovaj zakon nije mi baš bilo najjasnije?! Hrvatska je svoje stradalnike DR manje više zbrinula (obnovile su se kuće, dodijelile dionice..), a od Srbije ratna odšeta ionako nikada stići neće. Međutim sada je to malo jasnije. Ti "stradalnici" po svemu sudeći su ekipa koja je 95. odmaglila na traktorima i sada se mora otvoriti neka zakonska rupa (ne jedina), kroz koju će do njih doticati budžetske kune. Jer koji bi inače bio razlog da ministar Medved njima prezentira novi zakon?! Zašto su oni za to zainteresirani? Što se njih tiču hrvatski stradalnici (osim što su pridonijeli stradanju), osim ako po novome ti "stradalnici" neće biti eufemizam za traktoriste?!
Mojoj bivšoj ženi kokošari su ubili ćaću 1991, Srbina omiljenog u gradu koji s četništvom veze imao nije, koji je oženio Hrvaticu i dvoje djece krstio u katoličkoj crkvi. Sve u težnji da mu se dokopaju stana - ali, kurca diko, nije prošlo. Pokojnikov kum Hrvat se suprotstavio zajedno s još nekoliko susjeda, a fala bogu, većina su bili također u Gardi/Hv-u.
Koliki gad trebaš biti da ga nazoveš "stradalnikom" - pod navodnicima?
Jesi li ti uopće svjestan kakve svinjarije pišeš?
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2021., 00:06   #20
Evo, dosao Zakon. Konačno, nakon 30 godina.

Da li je netko podnio zahtjev za ostvarivanje prava?
WZ100 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:06.