Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2007., 19:01   #1
There Will Be Blood (2007)

Danas sam pogledao ovaj film i još uvijek sam pod dojmom. Dobar je u pičku materinu! Što jest, jest - Paul Thomas Anderson zna znanje. Dobri su mi svi njegovi filmovi koje sam gledao (Boggie Nights, Magnolia i Punch Drunk Love) i ovaj je u istom rangu s prva dva.

Ima nekoliko scena koje će postati antologija (šifra: svećenik i crkva), a glumačka ekipa je savršena, na čelu s Danielom Dayom Lewisom i Paulom Danom koji zaslužuju sve nagrade ovog svijeta za svoje interpretacije.

Glazba je izuzetno upečatljiva. Prvih 20-tak minuta u filmu doslovno NEMA dijaloga, ali oni nisu niti bitni, jer dok gledaš Lewisa ne treba ti ništa drugo. Genijalno!

Obavezno, OBAVEZNO gledati!
__________________
Zihuatanejo...
Vajta is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 22:19   #2
There Will Be Blood

Obzirom da sam jedan od onih koji je smatrao da je Magnolia najpretencioznije djelo ikada, da je Boogie Nights 'uncool' ma koliko se cool o njemu razmatralo, a Punch Drunk Love 'too quirky' iliti prenatrpan idejama i shemama i da mi nije bas bilo jasno zasto se PTA smatra genijalcem - e pa ljudi, tip jest genijalac. Da mi je sad jasno da su to samo bila djelca prenatrpana genijalnim idejama na malome prostoru i da je bilo jasnih naznaka da se nesto 'valja iza brda'... TWBB to dokazuje.

Moguce da je to zato jer konacno je njegov genijalni naum naletio na temu/pricu dostojnu njegova talenta a i on i prica nasli bez diskusije najboljeg glumca, ma glumicnu, na planeti a i sire.

Toliko je monstruozno fantasticnih scena u ovome filmu, toliko je ludila i nasilja, onog mentalnoga i fizickoga a opet toliko sve sasvim jasno i razumljivo, pitko i savrseno a ici u neko razmtranje i kritiku je bezvezarija i meni se to neda. Kao sto rece Mozart... tocno onoliko nota koliko treba. Ne znam sta da kazem, idem pogleda jos jednom. Obavezno. Film je mocan, mozda najbolji ikada. Daniel-Day Lewis je napravio zasigurno najbolji glumacki uradak bez premca. Ponavljam se, ali neke scene upijas kroz kozu, kao zaba sto pije vodu. Valjda pije, tako sam cuo. Ali ako je rijec o perfekciji filmskoga umijeca, ako je rijec o filmskoj umjetnosti onda je ovo nesto sto ce se pamtiti. Ne znam, mozda pretjerujem, ali ja sam jednostavno ljubitelj ovakvih filmova, a da me netko pita a kojih to, rekao ne bih znao sto kazat. Ne znam jesam li ista i rekao. Mozda mi je samo drago da sam ja otvorio temu a nemam nista pametno za rec. Idem pogledat jos jednom... 2 sata i 40 minuta...
newcomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 15:51   #3
Dobro je... Polako počinje... Samo sam to čekao. Čak se i ljudima koji nisu ljubitelji Andersona film sviđa. Dobar je to znak.

Jedva čekam ostale komentare...
__________________
Zihuatanejo...
Vajta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 19:32   #4
Volem andersona jako. Plus tome što su mi tema, mjesto i vrijeme radnje strašno zanimljivi, brijem da bi ovo moglo biti jebeno dobro

I koliko vidim na imdbu, prvotni naziv filma je trebao biti Oil. Moram reći da mi je jako drago što su ga promijenili, ovaj je baš fino prijeteći
poirot is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 12:54   #5
Sinoć sam ponovno pogledao ovo remek-djelo i, premda sam u to sumnjao, film mi je iz drugog gledanja čak i bolji nego kad sam ga prvi put gledao.

Daniel Day-Lewis i Paul Dano (ne znam zašto taj čovjek nije nominiran za sporednu ulogu) su naprosto savršeni u svim scenama koje dijele na ekranu. Najupečatljivije su, naravno, ona u crkvi i u kuglani.

Film je od sutra u kinima i spada u kategoriju: gledati u kinu ili se ubiti.
__________________
Zihuatanejo...
Vajta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 20:33   #6
Gledati u kinu i ubiti se. Gledati doma i stiskati FF. Da nije tako jebeno, nepotrebno predug, bio bi sve što govorite da je.
Pizdolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 10:01   #7
Odgledao jučer u Broadwayu (pa se ne moram ubiti).
Za moj ukus malo je prespor.

Ne vidim neku genijalnost novih ideja, već samo jednu staru, dobro poznatu.
Ali fantastično dobro ispričanu, minuciozno složenu, i nadasve izvrsno interpretiranu. Day-Lewis nosi cijeli film, čini mi se da je on ključ uspjeha. Strašan je, kako film ide kraju, to upečatljiviji.

Moje pitanje bi bilo je li se on rodio s nekom od onih loših osobina (dakle, genetski instaliranom), ili ih je samo vrlo uspješno stvorio i uspio razviti tijekom života ?

Kažem vrlo uspješno, jer su scene sa samog kraja sublimacija svega negativnog kod njega. (razgovor s H. W. i Eli)
Dok je prije dijelio žute kartone (Eli - blato), na kraju mu to više nije dovoljno i dijeli crvene. Naravno, posve nepotrebno, jer njegovo kartoniranje na kraju je bez ikakve svrhe i razloga. Čisto zlo.
Clark is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 16:50   #8
gladala i mogu reči da me oduševio film , a mene je teško navuči na ovakve filmove.
očekivala sam da će biti dosadno ali sam se ugodno iznenadila.

Daniel Day-Lewis je briljantan (po meni definitivno zaslužuje oskara za ovu ulogu)

meni se osobno sviđao dio u filmu kad priča s Henryem i kad kaže o sebi:

''I have a competition in me.....I don't want no one else to succeed....
I hate most people.''
jazz0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 01:34   #9
iskreno,pošto sam pogledao svih 5 filmova,koji su nominirani za oscara u kategoriji najboljega filma,ovaj je najbolji.....


film bez ijedne pogreške,savršena režija,gluma,GLAZBA....mrak.....


film koji se mora pogledati.......nadam se Oscaru......Makar mi je Okajanje tu negdje.....
filmash is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 16:21   #10
Velik, velik film. Monumentalan, bezvremenski.
Prva usporedba koja mi je pala na pamet nakon izlaska iz kina bilo je Houstonovo remek-djelo Blago Sierra Madre. A to je film iz mojih Top10 svih vremena. Oba su grandiozni filmovi, na temu ljudske naravi. Ne bih još išao tako daleko da Bit će krvi stavim u Top10, jer za takve odluke trebaju proći godine; ali je vrlo indikativno.
Najbolji scenarij u ovom desetljeću.
D.D.Lewis napravio ulogu za pamćenje i potvrdio se kao jedan od najtalentiranijih i najvećih glumaca današnjice. Radi svakih 5 godina, ali kada radi onda to napravi perfektno.
P.T.Anderson svakako mi je i prije ovog filma bio među najdražim redateljima mlađe američke generacije; Boogie Night naprosto obožavam i jedan mi je od najdražih filmova uopće i ponajbolji film iz druge polovice 90-ih; Punch-Drunk-Love je urnebesno dobar film; Magnolia izvanredna, a Hard Eight primjer kako talentiran redatlj može napraviti sjajan film u vrlo ograničenom producentskim uvjetima.
Sa There will be blood P.T.Anderson potvrđuje se kao veliki redatelj i apsolutno postaje dio 1. lige.
Željno iščekujem njegove nove uratke.
__________________
"Težak rad isplatit će se jednog dana. Lijenčarenje se isplati odmah. "
Ed Wood is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 21:51   #11
Quote:
Ed Wood kaže: Pogledaj post

D.D.Lewis napravio ulogu za pamćenje i potvrdio se kao jedan od najtalentiranijih i najvećih glumaca današnjice. Radi svakih 5 godina, ali kada radi onda to napravi perfektno.

to sam i ja pomislila. stvarno je taleniran. baš sam uživala gledajuči ga na ekranu.
jazz0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 00:51   #12
hej ekipa.. evo se upravo vratia iz broadwaya... film je zaista jako dobar.
jedino...dosta dugo traje a u hrvatskoj ocito nemaju malo respecta prema ljudima pa dati pauzicu od 10minuti za otic na wc i kupit nesto.. aeto..

nije bas da se toliko kuzim u filmove, ali primjetia sam recimo kod ovog filma nesto sta neprimjetim u svaki film..a to je da se glavnog glumca stavi pod ogledalom, tj. izraz lica, oci njegove, razmisljanje i ponasanje je tako detlajno bilo da sumnjam da bi jedan brad pit ili clooney vako nesto ucinili. jednostavno lewis je u ovom filmu po meni, pravi covik na pravom mistu.

neki spominju da je film spor..hm..mozda i je cuj spor, ali vecina se ljudi navikne na brze radnje i nebi to bilo to da je ovaj film krace traja, jednostavno nemos ispricat cilu pricu...

primjetia sam da kada mu je plin puka probia bia na onoj busilici, tamo ona scena kad mu je "sin" ogluvia, i vatra gorila.. da je od toga trenutka pomalo pocea ispustat tu negativnu stranu iz sebe i sve je manje zivaca ima dok na kraju film nije zavrsia sa lokvom krvi... i onda pise "there will be blood"
a-charly123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 01:59   #13
mene je pauza od 15 minuta u NZG cinestaru strashno izivcirala. taman kad se tenziju moglo osjetiti, seronja upalio svjetlo. jebemu mater, zar ljudi ne mogu otic pisat prije predstave i izdrzat 2 i po sata bez nikotinskog otrova?

nas troje kad smo izisli iz kina bili smo svi ko nokautirani. film je jebeno fantastican. lud i inteligentan u isto vrijeme. fotke super, set isti ko u No country for old men, Greenwoodova muzika prejebena, Daniel Day Lewis odlican (a meni taj glumac nije jedan od omiljenih), onaj mali iz Little miss sunshine genijalan...

Potpuno netipican americki film o potpuno tipicnom americkom nacinu zivota i probijanja kroz zivot. NITI jedne ljubavne scene, osim ako pod ljubavnu scenu ne racunamo, vjencanje H.W.-a i Mary Sunday ( sunday? hehehe)...

ko da me neko istuko. et tako se osjecam.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 01:24   #14
o nekim se filmovima može i diskutirat i pričat i pisat, al o nekima zaista nema potrebe.

eto, od "Zodiaca" pa naovamo, nije bilo takvog filma, al konačno je došao.
pa shodno tome mislim da bi svaka riječ bila suvišna. Ipak, ukratko:

čitam tu neke pauze po Cinestaru, a na stranici ne piše da je pauza. E pa dobro da sam (slučajno) ovo odlučio gledat u Europi, jer da su ovo prekinuli, majke bi tužio bi ih.

ne znam koji su se k svi žalili na Berlinu kad je "TWBB" pokupio nagradu za glazbu, pa glazba je savršena.

jedino me muči činjenica kako film (jedan od rijetkih ove godine) dobija s moje strane 10/10, apsolutno, a opet ne znam koliko bi prošao na nekakvim nagradama (kategorije za Oscara, ali nebitno jel Oscar ili šta ja znam), budući da bi stvar izgledala ovako:

režija - "Zodiac", "Darjeeling limited", "Nema zemlje za starce", "There will be blood"
film - "American gangster", "Michael Clayton" (možda i "There will be blood")
gluma - "American gangster", "There will be blood"

malo mi apsurdno - dao bi mu 10/10 (samo još "Zodiacu" od spomenutih), a opet nisam siguran bi li ikoju od ovih glavnih nagrada pokupio. čudan feel.

nakon "Osam i pol", prijatelj je rekao kako takve filmove nije dovoljno gledat četiri puta. . Meni je to bio prvi put. Ali, iako možda "TWBB" ne spada u toliki art, ipak ga je sigurno obavezno pogledat 2-3 puta.


o svemu više možda sutra, možda nakon drugog gledanja, možda nikad. Bum videl.

Zadnje uređivanje Pacificist : 25.02.2008. at 01:57.
Pacificist is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 10:10   #15
Planiram gledati ovaj tjedan. Gledao bih već da nisam prvo morao ići gledati Sweeney Todda.
__________________
"When you tear out a man's tongue, you are not proving him a liar; you're only telling the world that you fear what he might say." ~ Tyrion Lannister
Archangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 16:49   #16
bolji mi je "nema zemlje za starce".
ovaj je isto odlican ali mi fali to da nije skroz dobro docarano postepeno "pucanje" glavnog junaka.....(po mom misljenju)
DJIDJI TARACI is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 17:19   #17
[QUOTE=DJIDJI TARACI;12807802
ovaj je isto odlican ali mi fali to da nije skroz dobro docarano postepeno "pucanje" glavnog junaka.....(po mom misljenju)[/QUOTE]

U tom je mislim, i genijalnost ovog filma. Tip se ne raspada postepeno, on je "raspadnut" u samoj srzi, od pocetka.

Vecina filmova prikazuje protagoniste (npr. Gradj.Kane, Kurtz (u Apokalipsi), Al Pacino u Kumu) koji pocnu kao normalne, recimo "dobre" individue ciju prvotnu nevinost nesto korumpira - ambicija, novac, rat, slava itd.

U TWBB kod Daniela nema te prvotne nevinosti i reziser minimalno "kopa" po njegovoj proslosti. Ovdje se ne traze razlozi -traume iz djetinjstva, braka, rata itd - kojima bi se njegov karakter mogao opravdati.

A usprkos tome karakter nije niti jednodimenzionalan ni iskarikiran! Svaka cast!
rokolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 19:09   #18
Quote:
rokolina kaže: Pogledaj post
U tom je mislim, i genijalnost ovog filma. Tip se ne raspada postepeno, on je "raspadnut" u samoj srzi, od pocetka.

Vecina filmova prikazuje protagoniste (npr. Gradj.Kane, Kurtz (u Apokalipsi), Al Pacino u Kumu) koji pocnu kao normalne, recimo "dobre" individue ciju prvotnu nevinost nesto korumpira - ambicija, novac, rat, slava itd.

U TWBB kod Daniela nema te prvotne nevinosti i reziser minimalno "kopa" po njegovoj proslosti. Ovdje se ne traze razlozi -traume iz djetinjstva, braka, rata itd - kojima bi se njegov karakter mogao opravdati.

A usprkos tome karakter nije niti jednodimenzionalan ni iskarikiran! Svaka cast!

Misliš ?
U 7. postu topica baš se pitam nešto oko toga.

Meni se ipak čini da njegova "ludost" raste proporcionalno s moći (i godinama).

A i po pitanju "raspadnutosti". Rekao bih, ide to njega, stoji mu. Za njega to nije defekt, nego OK stanje kojega je svjestan i koje mu paše. Kao da uživa u njemu.
Clark is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2008., 10:44   #19
ideja odlična za fantastičan film,ali ovaj film je ubitačno usporen,dug,zamoran,dosadan!
Lewisu svaka čast što se dao nagovoriti na ovu trosatnu paradu dosade.zaslužio je i više od Oscara.
nešto ovako usporeno i dosadno dugo nisam vidjela.samo sam čekala da izađem iz kina.
film sigurno ima neku poruku,ali od silne dosade ju nisam uhvatila.
__________________
01.02
07.09
pivka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2008., 10:46   #20
Quote:
pivka kaže: Pogledaj post
ideja odlična za fantastičan film,ali ovaj film je ubitačno usporen,dug,zamoran,dosadan!
Lewisu svaka čast što se dao nagovoriti na ovu trosatnu paradu dosade.zaslužio je i više od Oscara.
nešto ovako usporeno i dosadno dugo nisam vidjela.samo sam čekala da izađem iz kina.
film sigurno ima neku poruku,ali od silne dosade ju nisam uhvatila.
A što si očekivala u filmu u kojem se radi o, doslovno, čovjeku-robotu? Pucnjavu? Akcijske sekvence od kojih zastaje dah?

Jebi ga... Gledaj Shoot 'Em Up, što da ti kažem...
__________________
Zihuatanejo...
Vajta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:31.