Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2009., 18:06   #41
Evolucijom do savršenstva



Znanstveni su testiranjem vida kod morskog psa čekićara došli do rezultata da spomenuta vrsta može vidjeti 360 stupnjeva oko sebe, a posjeduje i mogućnost 3D vizualizacije.

Osim što je nedavno sasvim slučajno otkriveno da ženke morskih pasa čekićara ne trebaju mužjake za oplodnju , američki znanstvenici objavili su neke nove spoznaje o tim stanovnicima morskih dubina.

Naime, znanstvenici su proučavali vid morskog psa čekićara na način da su iz različitih kutova svjetlosnim podražajima testirali stupanj percepcije čekićara.

Rezultati su pokazali da spomenuta vrsta zbog specifičnog oblika 'njuške' na svako oko može vidjeti od 159 do 182 stupnja, što doslovno znači da s oba oka može vidjeti cijeli krug oko sebe.

Testiranja su otkrila i da čekićari posjeduju mogućnost trodimenzionalne vizualizacije putem sonara , slično kao i dupini.

http://www.net.hr/znanost/page/2009/11/27/0391006.html

Stvarno fascinantne životinje

Čekićari su mi baš kul
zlatna ribica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2009., 18:58   #42
da prostiš psina ne vidi prvih 10 metara ispred svoje njuške
__________________
Moje namjere su prozirne, ali moja namjera da mi namjere budu prozirne je skrivena.
poštar4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 21:11   #43
Svaka pohvala za temu!!!
mišica27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 22:58   #44
Dajte još nekih zanimljivosti o morskim psima..
Jako zanimljive životinje.
Ikstomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 21:33   #45
Morski psi su meni zivotinje kojima se stvarno divim.
neznam tako nekako dominantne izgledaju u vodi i najdrazi su mi dokumentarci o njima.
Inace imam 2 primjerka zubiju morskih pasa, donio mi prijatelj iz kanade, to se u njih prodaje za 10$.
Velike bijele psine, najveca koncetracija je oko podrucja Junoafricke republike, pa oko Kube itd.
Steta sto se takve zvitoinje masovno ubijaju, mogle bi se istrijebiti.
Najvise se ubijaju velike psine, jer kao najkrvolocnije su i to, sreca da se nisu bar pocele ubijati jos one manje vrste oko Polinezije i Australije.
__________________
"Mental toughness in general isn’t being the most physical or just being able to make the big shot. It’s being able to do your job on the next play every single time. That’s hard to do. That consistency isn’t for everyone. And that’s why it’s the mark of really good players." Brad Stevens
Pierce34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 23:31   #46
Zubi morskog psa?
Vidjela sam ih u Kon Tiki muzeju u Oslu, šaka zubi za nešto sitno kruna. Bilo je naznačeno kako je to jako čest "trofej" jer morski psi često mijenjaju zube. Jedina stvarčica koju sam doslovno zaboravila pokupiti i još mi je žao zato
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 00:45   #47
a mocno izgleda jbt skroz, moj prijatelj ih ima oko 20-tak.
ali meni je fascinatno kako dupini ubiju morskog psa, dosta ih sami dupini ubiju.
__________________
"Mental toughness in general isn’t being the most physical or just being able to make the big shot. It’s being able to do your job on the next play every single time. That’s hard to do. That consistency isn’t for everyone. And that’s why it’s the mark of really good players." Brad Stevens
Pierce34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 00:50   #48
kewl živine
Samo mi nije jasno ako se ženke mogu same oplođivati. Zašto su onda dvospolna vrsta. Užitka radi ?
Hunter 1911 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 12:07   #49
Evo jedan primjerak zuba morskog psa

Oštar zub dugačak je 6 centimetara, što znači da je psina kojoj je pripadao vjerojatno duga 6 do 7 metara.


Ovo su zubi velike bijele psine ulovljene kod Jabuke.

Redovi trokutastih zuba u ustima morskog psa redovito se obnavljaju; ako zub ispadne, novi zub je već spreman izbiti umjesto njega. Svaki zub ima zupčaste rubove radi jače snage rezanja.

Zadnje uređivanje Ben Marshall : 04.12.2009. at 13:08.
Ben Marshall is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 12:46   #50
Quote:
Pierce34 kaže: Pogledaj post
sreca da se nisu bar pocele ubijati jos one manje vrste oko Polinezije i Australije.
Oko Australije još nisu, ali u velikom dijelu Pacifičkog bazena, od Žutog mora do Kostarike, izlovljavaju se masovno, u znatno većem broju nego što je to održivo:

http://en.wikipedia.org/wiki/Shark_finning
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 13:03   #51
Inače, svake godine ljudi ubiju 60 milijuna morskih pasa. A kao glavni razlog je dobivanje hrskavice morskog psa. Taj mekani, savitljivi materijal čini kostur morskog psa.
Mnogi hrskavicu morskog psa koriste za liječenje raka. Može se pronaći u nekim američkim dućanima zdrave hrane, ali nitko još nije dokazao da hrskavica morskog psa doista liječi rak. Također žele peraje morskog psa. U mnogim azijskim zemljama od peraja se radi juha. Ta je ukusna juha vrlo skupa. Jedna zdjela u Kini može koštati i sto dolara!
Ben Marshall is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2009., 00:04   #52
uz sve u moru vi zapnete za morske pse?
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2009., 01:03   #53
Quote:
Mr. Marshall kaže: Pogledaj post
Oštar zub dugačak je 6 centimetara, što znači da je psina kojoj je pripadao vjerojatno duga 6 do 7 metara.


Ovo su zubi velike bijele psine ulovljene kod Jabuke.
Predivna tema.

Evo za sve vas zaljubljenike u morske pse i malo stvarnih, fosilnih nalaza s Medvednice. Iz vremena Miocena, dakle prije nekih 15 mil. godina dok je obala mora bila tamo negdje na razini malo ispod Medvedgrada.

I po moru su plivali Carcharodoni.



ovo su zubi morskih pasa, slični samo dugulasti su u pozadini zubi morskih mačaka.



I za kraj poslastica! Carcharodon Megalodon iz Podsuseda, imam još jedan takav s Ivanščice...ali manji.



Velike životinje, pravi predatori i životinje kojima se definitivno treba diviti.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2009., 01:59   #54
kako se fino maziju za nepovjerovati ko pitbull koji se mazi sa vlasnikom dok za strance je smrt

http://www.rtl.hr/mazili-se-s-morskim-psima-video-5065
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2009., 09:34   #55
Je, pametan je kao i onaj što je pod morem išao cmakati morske pse pa mu je zvir otkinula solidnu komadinu lica oštrim zubićima
To više nije ljubav spram nekoj životinji i želja za uništavanjem urbanog mita o podmorskom monstrumu, već egzhibicionizam koji mamlaza te kategorije kože itekako koštati zdravlja i života. Sjetimo se Steve Irwina i kobnog susreta sa ražom koja mu je doslovno injektirala otrov u srce. Smrtnost od raže je inače vrlo niska, ali se povećava rizičnim ponašanjem pojedinca.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2009., 09:36   #56
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
I za kraj poslastica! Carcharodon Megalodon iz Podsuseda, imam još jedan takav s Ivanščice...ali manji.
Krasna kolekcija zubi.
Ti si paleontolog?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2009., 13:12   #57
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
kako se fino maziju za nepovjerovati ko pitbull koji se mazi sa vlasnikom dok za strance je smrt

http://www.rtl.hr/mazili-se-s-morskim-psima-video-5065
tiger shark.
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2009., 20:15   #58
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Krasna kolekcija zubi.
Ti si paleontolog?
Ne, iako mi je skupljanje fosila hobi. Posebno sam ponosan na zbirku iz miocena (nekih 60-tak vrsta) iako imam fosile od paleozojskih brahiopoda preko trijaskih amonita i krednih rudista prema danas.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2009., 15:15   #59
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
I za kraj poslastica! Carcharodon Megalodon iz Podsuseda, imam još jedan takav s Ivanščice...ali manji.
Impresivno monty, nema što ... da li si ti osobno pronašao te zube od megalodona u Podsusedu?
Naime dosad nisam vidio primjerak sa tako dobro očuvanim korijenom jer se u tom području zbog prirode sedimenata nalazi uglavnom fragmentirani fosilni materijal.

Inače svaka pohvala na zbirci Moram priznati da u 10+ godina staža kao paleontolog nisam pronašao ovakvih cjelovitih zuba megalodona na Medvednici/Ivančici. U Banovini i Moslavini da, ali na Medvednici ne.
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2009., 16:17   #60
Da, osobno sam ih našao.
Većinu prije nekih desetak godina dok izdanci nisu bili toliko zarasli i porušeni ali i danas se nađe. Zato se i veselim terenu nakon zime. Nema zelenila, led i voda učine svoje, padne dosta novog materijala i nije problem u laporu pronaći ovakve primjerke. Imam i komad od nekih 40-tak cm i dvadesetak kg u kojem je 70% komad kosti, našao sam i desetak jako dobro sačuvanih kralježaka riba...nađe se.
Par komada sam svojedobno dao i za zbirku PMF-a, dok je bio u Zvonimirovoj...da li su tamo, s obzirom na preseljenje, ne znam.

Hallucigenia, s obzirom na tvoje godine i to da si paleontolog prema profilu...ti i ja se znamo zar ne?
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:29.