Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Pogledaj rezultate ankete: Postoji li granica između praznovjerja i otvorenogu uma?
Da, otvoreni um je zdravo razmišljanje 15 55.56%
Da, praznovjerje je za budale 2 7.41%
Ne, otvoreni um je izgovor za praznovjerje 3 11.11%
Ne, granica skoro pa ni ne postoji 4 14.81%
Mene pitaš? :nezna: 3 11.11%
Glasovatelji: 27. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2008., 20:14   #1
Granica

Upitao bih vas:''Gdje je granica između praznovjerja i 'otvorenog uma'?''

Ima li uopće granice ili je to isto, mislite li da je praznovjerje isto kao i 'otvorenoumlje'?

Ja smatram da je praznovjerje slijepo vjerovanje u nešto što je ovom društvu i ustaljenom načinu razmišljanja (para)normalno, nenormalno makar takvih stvari nema, a da je otvorenoumlje prihvaćanje neke ideje ,paranormalne ili nove, koja se tek analizira i sagleda koliko je moguća, a koliko god bila apsurdna uvijek se prima tamo negdje i ne odbaci se kao nemoguće.


Koliko je alternativaca ovdje praznovjerno, a koliko otvorenog uma?
Znamo li uopće granicu?
Imamo li ju?
__________________
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu.

Zadnje uređivanje legi0nar : 26.10.2008. at 20:27.
legi0nar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 20:24   #2
Kao primjer naveo bih Platona.

On je još davnih dana pretpostavio da su Sunce, Zemlja, Mjesec i zvijezde okrugle, i dobro je pretpostavio!
Imao je dobru intuciji, ali je iz krivih podataka zaključio.
Smatrao je da je Svemir savršen, pa da kao takva, i tijela u Svemiru moraju biti savršenog oblika, tj. okrugla.
On je znao točno, ali iz krive prepostavke. Smatrate li za njega da je praznovjeran ili ljude uvijek nešto, duboko u intuiciji, navodi na prave spoznaje, makar iz krivih dokaza?
Dobivamo li mi tako ispravne zaključke iz krivih argumenata?
Postoji li 'ono nešto' što nam pokazuje pravo rješenje i je li važan točan zaključak ili način na koji se došlo do tog zaključka?

S vremenom, kako ćete vi odgovarati na ova pitanja, tako ću i ja.
__________________
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu.
legi0nar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 20:30   #3
Vidis.. odgovor na poruku prvo..javit cu ti za dalje..odgovor na post..

ja kazem..otvorenost uma je za ljude koji nemaju mogucnosti uci dublje u problem tojest istraziti sto stoji iza toga..i dali je to ustvari istina naravno da neke stvari trebamo biti otvoreniji ali opet ih nesmijemo bespostedno prihvacati..otvorenost uma je relativna..konzervativnost je smrtonosna..u najboljem smislu..sto znaci ako mene zanim dali su legende o necemu istinite..ja cu si dati truda i saznati o cemu se radi..ako nenadjem nista..ostavit cu rezervu da bi moglo biti..ali nije..i necu razbijat glavu zasto nije..dok ima ljudi koji fanaticno vjeruju bez obzira na dokaze..to niej zdravo..treba biti realan a opet.. lagano skeptican do dana kada vidis istinu.. eto toliko
Ferasi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 20:34   #4
Eto vidiš, Ferasi, to što si ti opisao za mene je otvorenost uma
__________________
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu.
legi0nar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 22:53   #5
kada si otvorenog uma onda nisi povodljiv....
iako rečem...vrlo je tanka granica..
croatish7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2008., 10:44   #6
Bojim se da mnogi koriste alibij "otvorenog uma" kako ne bi učili. Teško je sustavno proći kroz neko gradivo naročito ako je apstraktno kao matematika ili fizika. Puno je lakše sagledati probleme "otvorena uma" tražeći rješenje koje ne iziskuje preveliki umni napor. Inače, postoje dva ruba znanosti na koje se vole pozivati oni otvorena uma. Problem je u tome što do jednog stižeš kad prođeš kroz znanost i upoznaš ju a na drugi naletiš prije nego dođeš do znanosti. Onaj prvonavedeni je rub na kojem su plesali De Broglie, Einstein i svi oni koji su napravili proboj u znanosti, a ovaj drugi pripada sljeparijama i u većini slučajeva praznovjerju.
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2008., 17:14   #7
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Bojim se da mnogi koriste alibij "otvorenog uma" kako ne bi učili. Teško je sustavno proći kroz neko gradivo naročito ako je apstraktno kao matematika ili fizika. Puno je lakše sagledati probleme "otvorena uma" tražeći rješenje koje ne iziskuje preveliki umni napor. Inače, postoje dva ruba znanosti na koje se vole pozivati oni otvorena uma. Problem je u tome što do jednog stižeš kad prođeš kroz znanost i upoznaš ju a na drugi naletiš prije nego dođeš do znanosti. Onaj prvonavedeni je rub na kojem su plesali De Broglie, Einstein i svi oni koji su napravili proboj u znanosti, a ovaj drugi pripada sljeparijama i u većini slučajeva praznovjerju.
Lijepo rečeno, naročito ono podebljano od moje strane?
Jer, tko je po tvom mišljenju mjerodavan na ovom svijetu da "odvagne" ono koje ulazi u okvire sljeparija i praznovjerja a šta u okvire znanstvenih postavki koje treba dokazati?
__________________
Kako oblikovati potpise?
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2008., 17:39   #8
Quote:
delija kaže: Pogledaj post
Lijepo rečeno, naročito ono podebljano od moje strane?
Jer, tko je po tvom mišljenju mjerodavan na ovom svijetu da "odvagne" ono koje ulazi u okvire sljeparija i praznovjerja a šta u okvire znanstvenih postavki koje treba dokazati?
Djelomična je istina da mnogi praznovjernici misle za sebe da su otvorenog uma (ja sam glasao za prvu opciju) i stvarno je istina, delija, da nitko tu ne može suditi ni o ćemu. I nemojmo pričati i pozivati se na Einsteina, Newtona..., rađe se usredotočimo na same sebe

__________________
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu.
legi0nar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2008., 17:44   #9
"Dok ne postanete kao malo dijete,ne možete ući u Malkut"(Kraljevstvo(znanja) ).Na svakome je da ovo pokuša shvatiti i da sa svojim shvaćanjima ovih riječi izađe na kraj.
__________________
From above it is not bright
From below it is not dark
Leon 23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 16:54   #10
Vrlo lako je razlučiti one koji su na jednom ili drugom rubu znanosti. Oni koji su se znanošću bavili sustavno i koji su savladali znanstvene metode i rješavaju probleme koji još nisu riješeni nalaze se na kreativnom rubu znanosti. Oni koji još nisu savladali način znanstvenog razmišljanja (najveća stvar je u tome da se čovjek otrgne od intuitivnog zaključivanja i gleda IZMJERENE ČINJENICE), koji znanosti prilaze marginalno pabirčeći ono što im odgovara a zanemarujući i negirajući ono što se ne uklapa u njihov koncept shvaćanja problema nalaze se na onom rubu koji znanost još nije dosegao.
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 19:59   #11
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
i gleda IZMJERENE ČINJENICE)
ovo baš sputava kreativnost, zatupljuje čovjeka i ne daje mu da proširi vidike, isto kao da otkrije nešto novo.

Mukotrpak, Lemaitre je bio ismijan kada je napravio model teorije iz pra-atoma, koji je posprdno nazvan Veliki prasak. Neću nabrajati i ostale jer smatram da je tebi, kao fizičaru, to dovoljan podatak
__________________
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu.
legi0nar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 21:04   #12
Mjerenje svodi puko teoretiziranje u prave granice. Tisućama godina su ljudi naklapali sve i svašta ne obazirući se na stvarno stanje stvari. Tako su nastale najnemogućije konstrukcije od harmonije sfera do svetog Ilije na nebesima i pri tom se tapkalo u mjestu. Tek kad se u renesansi počelo mjeriti, počelo se shvaćati kako svijet funkcionira. Rezultat toga je da se u svega par stotina godina naučilo o svemu puno više nego u prethodnih par tisuća. Ako nekoga činjenice sputavaju i zatupljuju to je njegov problem. Nikoga se ne može spasiti od samoga sebe. A i teorija velikog praska je izrasla iz nekih činjenica, na primjer, iz crvenog pomaka.
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2008., 23:51   #13
blured, ti si predložila ovu temu, zar nećeš komentirat?
__________________
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu.
legi0nar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:39.