Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2016., 10:44   #61
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Rat je bio prije 25 godina. Zato nam i je ovako usrano sto se ne mozemo odlijepiti od toga. I jos da si dijete filam tim glupostima i sjebem joj buducnost? Ne, hvala...
Mi se nismo odlijepili od Drugog svjetskog rata. To je zato što ni ustaše ni partizani neće priznati svoje zločine. Ako čitaš ustašku propagandu, oni se ne hvale Jasenovcem, već tvrde da im je smješteno Što se partizanskih potomaka tiče, ti će odmahnuti rukom na svaku pomisao da možda nije bilo okej mjesecima goniti poraženu vojsku i civile po Jugi, suditi političkim neistomišljenicima ili protjerati to malo građanstva što smo imali, nakon čega su im se u stanove uselili

A što se odlijepljivanja od Domovinskog rata tiče, tu je još toliko otvorenih pitanja i nesretnih sudbina, da me čudi taj "a zašto se i dalje o tome priča" stav.
Naročito kad je jasno da nam političke klike na priči o ta dva rata životare već desetljećima.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 15:04   #62
Svoja prepucavanja premjestite u inboxe ili na Politiku, ovdje razgovarajte argumentirano i civilizirano + držite se teme, a tema je kako s djecom razgovarati o ratu. Ne koja je strana prava ili kriva, dok vrijeme i istraživanja ne raspletu gordijski čvor o kojem govorimo, nego o tome kako cjelokupnu situaciju objasniti djetetu, iz bilo kojega kuta. Na forumu također imamo pripadnike srpske nacionalnosti i oni na ovoj temi mogu reći svoje stajalište.

Slijedit će banovi nastavi li se sve pripadnike bilo kojeg naroda trpati u ladice.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 18:59   #63
Ako je za ban, neka je, fucka mi se. Ali mucno mi je od pomisli da će mi dijete uciti iskrivljenu "povijest", da ce uciti upravo povijest vidjenu kroz oci jedne strane, a ne onako kako se stvarno nesto dogodilo. Kod nas sve mora biti crno-bijelo i mi uvijek moramo biti u pravu. Zalosti me sto se u danasnjoj skoli ne uci dovoljno o zlu koje se zove ustastvo, pa makar je i nase. Jer inace ne bi bilo toliko mladih koji se ponosno uslikavaju s ustaskim znakovljem. Kako ce ta djeca danas-sutra otici u svijet, s kakvim pogledima, kako ce se suociti s tudjim vidjenjima dogadjaja, hoce li se usprotiviti svakome tko misli i vidi drugacije? Kuda to vodi nasu djecu?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 19:33   #64
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Ako je za ban, neka je, fucka mi se. Ali mucno mi je od pomisli da će mi dijete uciti iskrivljenu "povijest", da ce uciti upravo povijest vidjenu kroz oci jedne strane, a ne onako kako se stvarno nesto dogodilo. Kod nas sve mora biti crno-bijelo i mi uvijek moramo biti u pravu. Zalosti me sto se u danasnjoj skoli ne uci dovoljno o zlu koje se zove ustastvo, pa makar je i nase. Jer inace ne bi bilo toliko mladih koji se ponosno uslikavaju s ustaskim znakovljem. Kako ce ta djeca danas-sutra otici u svijet, s kakvim pogledima, kako ce se suociti s tudjim vidjenjima dogadjaja, hoce li se usprotiviti svakome tko misli i vidi drugacije? Kuda to vodi nasu djecu?
Gle, logika je jasna kao i povijesne činjenice, a jedne od njih su da je Hrvatskoj rat bio nametnut i da je Hrvatska žrtva agresije. To što su nekima ove stvari očito vrlo neugodne pa bi malo ispravljali povijest je samo njihov problem.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 19:56   #65
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Gle, logika je jasna kao i povijesne činjenice, a jedne od njih su da je Hrvatskoj rat bio nametnut i da je Hrvatska žrtva agresije. To što su nekima ove stvari očito vrlo neugodne pa bi malo ispravljali povijest je samo njihov problem.
Ovdje nitko baš nije govorio da treba iz udžbenika izbaciti činjenicu da je u zemlji bio obrambeni rat, zapravo je tema krenula od mog pitanja na drugoj temi, a riječ je o ekskurzijama u Vukovar i onom što sam vidjela na televiziji, a nije mi bilo ugodno gledati pa se krenulo u kritički osvrt ovdje na temi.

I sad pišem kao korisnik, čisto da bude jasno.

Kao što se primijeti, nama koji nismo bili dovoljno veliki da idemo u rat (a proživjeli ga jesmo, bogme, neki i pregadno i uz obiteljske žrtve), a ni dovoljno nepostojeći da nas se ne tiče, mozgove nisu uspjeli isprati demagogijama i jednostranim pričama pa imamo tu neke probleme.

Nije mi problem reći da dolazim iz jedne nacionalistički nastrojene obitelji (iako ni moj otac ne misli da su SVI i s jedne i s druge strane, vjerojatno ga zapeče gler u kičmi pa deklarativno i emotivno to mora nositi sa sobom) i da ću se jednog dana naći u situaciji da će djetetu biti rečene stvari koje nemaju potvrdu u istini, možda nikad neće imati.

Nekom neće biti problem reći samo da je rat krvav i hvala bogu da postoji taj dio populacije, nikom ne bih poželjela da se s ovakvim temama mora NOSITI ni kriv ni dužan, a usput mu se za pitanja o odgoju djece u tom segmentu pokušavaju lijepiti krivnje (jer u nas je to jako popularno)
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 21:30   #66
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Ovdje nitko baš nije govorio da treba iz udžbenika izbaciti činjenicu da je u zemlji bio obrambeni rat, zapravo je tema krenula od mog pitanja na drugoj temi, a riječ je o ekskurzijama u Vukovar i onom što sam vidjela na televiziji, a nije mi bilo ugodno gledati pa se krenulo u kritički osvrt ovdje na temi.

I sad pišem kao korisnik, čisto da bude jasno.

Kao što se primijeti, nama koji nismo bili dovoljno veliki da idemo u rat (a proživjeli ga jesmo, bogme, neki i pregadno i uz obiteljske žrtve), a ni dovoljno nepostojeći da nas se ne tiče, mozgove nisu uspjeli isprati demagogijama i jednostranim pričama pa imamo tu neke probleme.

Nije mi problem reći da dolazim iz jedne nacionalistički nastrojene obitelji (iako ni moj otac ne misli da su SVI i s jedne i s druge strane, vjerojatno ga zapeče gler u kičmi pa deklarativno i emotivno to mora nositi sa sobom) i da ću se jednog dana naći u situaciji da će djetetu biti rečene stvari koje nemaju potvrdu u istini, možda nikad neće imati.

Nekom neće biti problem reći samo da je rat krvav i hvala bogu da postoji taj dio populacije, nikom ne bih poželjela da se s ovakvim temama mora NOSITI ni kriv ni dužan, a usput mu se za pitanja o odgoju djece u tom segmentu pokušavaju lijepiti krivnje (jer u nas je to jako popularno)
Jedno je štedjeti dijete od informacija, a drugo ga je dezinformirati i to na njegovu štetu. Kako sam već rekao, živimo na tlu gdje je rat itekako realna mogućnost. Naveo sam i činjenične razloge i dokaze zašto je tomu tako.

I ja bih volio da imam luksuz svoje potencijalno dijete, poštedjeti pričama o ratnom periodu stvaranja ove države, no kad vidim kakvo je stanje po tom pitanju u susjedstvu, osjećam da ne samo da je potrebno educirati mladež o tim stvarima nego da je to dužnost svakog lojalnog i normalnog građana ove zemlje, a pogotovo obrazovnih institucija. Pod tim ne mislim da ih se uči da mrze već da znaju s čim imaju posla, da budu na oprezu i da ne budu ovce.

Židove itekako educiraju o svojoj prošlosti i vode na konc logorska stratišta.
Bez pogovora o tome. O Nijemcima da ne govorim.
Zemlja koja je najsličnija našoj, a to je Izrael ima vojni rok od 2 i pol godine za muške i godinu i pol za žene. Zašto? zato jer žive u neprijateljskom okruženju koje želi da ih tamo nema. Ista stvar se i ovdje odvijala, a kako vidimo još neki priželjkuju i revanš.

Onog dana kada vidimo da je u susjedstvu prevladao onaj dio ljudi koji razmišlja u potpunosti drugačije od postojeće garniture(a ima ih), onda ću početi vjerovati u nekakav iskren odnos i da je Domovinski rat stvarno povijest. Nažalost, to vrijeme nije sada i valja se postaviti u skladu s tim.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2019., 22:05   #67
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
izdvojeno sa teme školarci...
kako sa djecom pričati o ratu, što im reći, pokazati, što vas djeca pitaju, kako komentiraju/prepričavaju iskustva sa ekskurzija u Vukovar,....
da li i kako pričate sa njima o ratnim zbivanjima u Siriji, izbjeglicama....




Je li sastavni dio posjeta skole muzeju u Vukovaru gledanje snimki leševa? Jesu li cija djeca bila sa školom tamo i kakve su reakcije.

Meni je uzasno gledati to sve i stvoriti kriticko i pošteno mišljenje, ne shvaćam na koji je nacin moguce da djeca ovo shvate.

Gledam HRT1, snimaju posjet djece memorijalnom centru u Vukovaru i puštaju im propagandu tog vremena, potpuno nekritički i leševe po ulici. Je li to dio obrazovnog programa?
Treba pričati o svemu otvoreno i iskreno. Primjereno godinama djeteta. Imam 3 djece i o svemu govorim otvoreno, znam da sam im dosadan ali ne želim da žive u magli i da ih lažu. Sve je to dio života. Razumijem što hoćeš reći, možda mi muški malo gledamo slobodnije na ta pitanja od žena koje su u globalu osjetljivije na to ali pričati o ratu se mora. Pri tome naravno treba paziti da se ne pretjeruje i gura samo jedna istina. Istina je uvijek širok pojam i često nije jednolična.
posavinesin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2019., 22:08   #68
Quote:
dr.laki kaže: Pogledaj post
Dokazano je da npr. kad ženu siluje visoki, mršavi, plavi muškarac, da ona doživi stres kad vidi sličnu osobu u recimo običnoj šetnji ili je česta pojava da stradali u prometnim nezgodama uvijek pokušavaju zaobiči cestu na kojoj su doživjeli nesreću. Nije ni taj animozitet prema Srbima slučajan. Srbi imaju svoju istinu o Domovinskom ratu. Nisu se nikada pokajali,ni tražili oprost, nisu odali počast žrtvama, ne pomažu u otkrivanju nestalih, Srbi i Hrvati žive jedni pokraj drugih-odvojeno, a na jednkom teritoriju. Borbe su gotove primirjem u Daytonu, ali ta ratna priča nije do kraja raščišćena. Na obilježavajnju zločina u Jasenovcu svi politčari drže političke govore u kojima optužuju Ustaše (jer je povijesni podatak da su činili zločine), a u Vukovaru nitko ne drži govore (u kojima bi potvrdili da su Srbi počinili zločine, ako već tako mislimo), već se sam šeće u Koloni sjećenja, bez riječi se odaje počast. Kalkulacija koju je započeo Mesić, proizvela je licemjerje. Odajemo počast žrtvi, prigodan je tv program, palimo svijeće, puštamo filmove, objavljuemo po fejsu...ali nitko neće naglas reći da su krivi Srbi (valjda jer netko računa na njihovu saborsku potporu, netko je možda u strahu da ga se ne prozove nacionalistom i šovinistom, netko bi pisao svoju istinu o ratu i Jugoslaviji, jer je možda bio sudionik svega toga, te mu ne odgovara takav odnos žrtva-agresor...).

Posavina je pala jer je bila neobranjiva.
Ne postoji neobranjivo mjesto... Posavina nije pala zato... Nije tema ali eto...
posavinesin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:21.