Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2016., 13:39   #1
Slaganje prvog razreda - biranje učiteljice/učenika, izbor roditelja da ili ne?

izdvojeno sa vjeronauka.
pisite, da li ste imali/ili biste zeljeli imati mogucnost biranja razreda za vase dijete (uciteljica, prijatelj, strani jezik, turnus....)
koje su prednosti, a koje nedostaci?
imaju li roditelji uopce pravo na to?
na koji nacin ta mogucnost moze olaksati djeci, roditeljima, skoli...
na koji nacin moze otezati

iskustva dobrodosla (i ona prek veze )





Quote:
mom2be kaže: Pogledaj post
dakle, razred s najmanje ucenika (nemaju svi razredi jednak broj) ima manje ucenika od broja nevjeronaucne djece u generaciji

svi prvasici imaju sve ISTE predmete osim vjeronauka, nema druge varijable u jednadzbi
o, ima, ima bar kad je formiranje razreda u pitanju

na svoje uši sam imala priliku cuti što sve roditelji zahtjevaju prilikom upisa klinca u školu, osim onih standardnih (jezik, boravak, vjeronauk) neki cak biraju i uciteljicu i nose popise s kim im klinac "mora" ici u razred a, s kim ni slucajno

nemoj suditi po sebi, nisu svi roditelji skromni
nekima su ipak ove druge stvari važnije od vjeronauka, pa kad se krene udovoljavati svim tim (nama možda nepojmljivim) zahtjevima, nije ni cudo da se nemre formirati razred po najosnovnijim kriterijima.

Zadnje uređivanje Monstera : 10.09.2016. at 21:29. Reason: uvodni post
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2016., 14:31   #2
a tu je krivo vodstvo škole - ravnatelj i/ili stručna služba, što to ne sasječe u korijenu. radila sam u školi u kojoj su roditelji imali pravo opredijeliti se za boravak i vjeronauk i navesti 2 imena djece koja žive u blizini njegovoga (što nije garancija da će i biti u istom razredu), i to je to. dobiju petak prije škole popis kod koje su učiteljice i u kojem razredu. ako nisi zadovoljan, žali se upravi vodovoda

Poslano sa mog Redmi 3 koristeći Tapatalk
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2016., 14:36   #3
kod nas nije bilo nikakvog biranja prijatelja za razred
raspored po razredima i uciteljice smo saznali prvi dan skole
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2016., 14:40   #4
Možete se ljutiti na takve roditelje, ali to nije ništa čudno.

Razredi se slažu tako da nastavnicima bude lakše, ne učenicima. Slažu se na najgorem temelju-prosjeku. To opet nije zato da svi imaju jednake šanse, već da je nastavnicima lakše raditi.

Djeca uopće nemaju pravo na školovanje, školovanje (školski sustav) ima pravo na djecu. Djeca moraju ići u određenu školu temeljem toga što žive na određenoj adresi, nemaju mogućnosti izbora (deklarativno postoji, ali u praksi se najveći broj molbi odbije). Roditeji ne mogu birati nastavnike, već su oni zaposleni temeljem tko zna kakvih kriterija (najvažniji je diploma-papir), nije bitno koliko tko zna.

Još ima smisla da ne može birati suučenike koje želi ili ne želi, jer je to nemoguće, ali sve ostalo bi trebalo i te kako biti podložno selekciji.

Kad roditelji pokušavaju doskočiti tome, onda su oni svašta-nešto.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2016., 15:14   #5
kod nas slazu da idu klinci skupa u skoku npr ako je moguce, mi smo.samo to molili, da ide sa susjedom i radi placanja cuvalice eventualno inradi puta u skolu i doma i posudjivanja biljeznica...
tad su rekli da ako je moguce tako.sloze.
i to minje fakat vaznije, da iduce godine mozemo uzet po pola cuvalicu nego da je vjeronauk razred odvojen
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2016., 22:28   #6
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Razredi se slažu tako da nastavnicima bude lakše, ne učenicima. Slažu se na najgorem temelju-prosjeku. To opet nije zato da svi imaju jednake šanse, već da je nastavnicima lakše raditi.
ustvari, ne slažu se samo da nastavnicima bude lakše. ili ti misliš da je djeci lakše ako se u isti razred uvale 4 učenika problematična ponašanja? mislim, da, lakše je onima u a, b i d razredu, ali cekani su onda naježili.
isto vrijedi i za učenike koji su na testiranju imali jako slabe rezultate i trebat će im velika pomoć i podrška od početka da bi držali korak. imati više takvih učenika u istom razredu znači da će učiteljica imati manje vremena za posvetiti ostaloj djeci. tako da to nije samo olakšavanje učiteljici, nego i omogućavanje drugim učenicima da imaju zdraviju okolinu i više učiteljskog vremena i pažnje.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 07:28   #7
Nama su ponudili na upisu na papiru koji smo ispunjavali u zadnjoj stavci djetetove i nase zelje prilikom slaganja razreda....
S obzirom kako su slozili razrede zelje su uvazene 😀😀😀
Za uciteljice nisam imala zelje jer neznam ni jednu....

Poslano sa mog SM-J320FN koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 09:01   #8
Quote:
mom2be kaže: Pogledaj post
kod nas nije bilo nikakvog biranja prijatelja za razred
možda je bilo ali ti za to ne znaš.

Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Djeca moraju ići u određenu školu temeljem toga što žive na određenoj adresi, nemaju mogućnosti izbora (deklarativno postoji, ali u praksi se najveći broj molbi odbije).
link?

Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
ustvari, ne slažu se samo da nastavnicima bude lakše. ili ti misliš da je djeci lakše ako se u isti razred uvale 4 učenika problematična ponašanja?
na temelju čega se prije početka škole zna da je neko dijete problematičnog ponašanja? postoji neko testiranje?
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 09:52   #9
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
možda je bilo ali ti za to ne znaš.

nije bilo ponudjeno kao legitimna opcija - ovo sto je pisala twinmama. opcije su bile boravak, vjeronauk
kod upisa sam pitala da li mozemo reci koju prijateljicu pa da uvaze kod slaganja razreda, zena mi je rekla da ne - da je to moguce samo ako dijete ima kakve probleme

da li postoje roditelji cije su se zelje uvazavale mimo ovog pravila - vjerojatno da, ali velim, ne vrijedi za sve
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 09:53   #10
razgovor kod psihologa, netko je spominjao i da vrtic kontaktira sa skolom u nekom trenutku prije upisa...
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 09:59   #11
mi nismo pisali, nas su pitali bas. meni je blesavo da ne stave djecu iz iste zgrade u isti razred, sto se tice nekakvih grupa koje bi eventualno ostale od vrtickih prijateljstava, to se rijesi razmjestanjem.u razredu.
svima je lakse ako.imaju na pocetku poznatog nekog u razredu.

sto se tice ovog slaganje po prosjeku, iako razumijem princip smatram da su svi na gubitku.
jasno mi je da nema druge dokle god nema love i logistike
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 10:08   #12
ovo sto pise summer - kod nas su djeca iz iste zgrade u razlicitim razredima
mi konkretno nemamo nijednog prvasica u zgradi ali recimo u zgradi do su 3 (svi iz iste vrticke grupe) i svaki je u svom razredu
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 10:21   #13
meni je to suludo, zbilja. umjesto da olaksaju i roditeljima i djeci. a zbilja nikakav razlig, evo moja je s nekoliko.prijateljica iz vrtica u razredu pa ima vec novu frendicu, nitko se ne drzi u kliki samo ce nama.i susjedima biti lakse platiti cuvalicu i cure ce icini vracatise iz skole skupa sto je puno lakse nego da moraju same.
o posudjivanju teka da ne pricam
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 10:23   #14
a cula sam da negdje i blizance oce razdvojiti ubrazlicite razred
twinmama, tvoji twinsi su u isyom?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 11:17   #15
iz naše zgrade, tri prvašice (među kojima i moja), tri različita razreda, jedna i u suprotnoj smjeni. Po kojoj je to logici rađeno?????
__________________
Luna & Dea
Plavooka Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 11:48   #16
kod nas je sve jedna smjena i svi su boravak.
na upisu su nas pitali imamo li zelje za neko dijete da budu zajedno u razredu (najvise 2 imena smo mogli rec) i uciteljicu. kad sam rekla ime uciteljice, rekli su mi otvoreno da su male sanse jer da ove godine ima puno djece koja su kod nje imali brata/sestru i da ce prioritet kod slaganja ce prije uzet u obzir ovu djeca koju sam navela.
uvazili su nam i jednu i drugu zelju, i sve je transparentno, jer je zena na njen fascikl/dosje upisala jedno i drugo sto sam navela.

kolko ja znam, njima to olaksava formiranje razreda, osim ako bas ciljano nejdu na razbijanje vrtickih grupa, sto nazalost jest praksa.
zasto, meni nije bas u potpunosti jasno, stovise strucno jako tesko nalazim opravdanja
i jako mi je tuzno citati ovo da u tri razlicita razreda stave tri mala susjeda, i jos u razlicitim turnusima.

na roditeljskom nam je receno da prvi mjesec mogu sjediti kako zele, a onda ce ih ona rotirati da se svi upoznaju i nauce suradjivati sa svima u razredu.
osim po nasim zeljama, cini mi se da su vodili racuna i o spolu, jer ih je tocno pola pola.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 12:12   #17
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
razgovor kod psihologa, netko je spominjao i da vrtic kontaktira sa skolom u nekom trenutku prije upisa...
ovo
kažu moja pedagoginja i psihologinja da se puno toga može iz tog razgovora vidjeti.
a kod djece koja su problematičnog ponašanja, teško funkcioniraju u kolektivu ili ima bilo čega zabrinjavajućeg, vrtić će proslijediti podatke. pa onda znaš da ti dolaze 2 ADHD-ovca, makar roditelji jednoga utaje papire, i NE staviš oboje u isti razred. na primjer.

ima još elemenata koji se probaju posložiti. da postotak dječaka i djevojčica bude otprilike isti u svim paralelkama, pa jedna banalna stvar: ako imaš četiri paralelke, četiri luke i četiri marka, probat ćeš NE staviti svu osmoricu u jedan razred, čisto praktičnosti radi.
pa prema rezultatima testiranja složiti od razreda jednu uravnoteženu cjelinu. da SVIMA bude lakše postojati u tom razredu idućih 8 godina.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 14:04   #18
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
a cula sam da negdje i blizance oce razdvojiti ubrazlicite razred
twinmama, tvoji twinsi su u isyom?
moji su u istom....
majke mi promjenila bi skolu da mi ih netko hoće silom razvojiti......pa makar išli na drugi kraj grada....

kažem mi smo baš na papiru koji smo ispunjavali gdje je bilo dal ce na vjeronauk i sl. imali opciju da napišemo svoje želje....

mislila sam da je to tak u svim skolama
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 14:56   #19
Mi smo preko veze izabrali učiteljicu za koju smo čuli da je stroga i puno traži, ali i da puno nauči klince. I zajebali se. S druge strane, ostale iz generacije su bile sve cici-mici s klincima pa ne znam da li je na kraju izbor ispao toliko loš naspram alternative. Mislim da je zapravo greška kod mene, ja sam se školovala u velikom gradu i očekivala sam isto i od male sredine u kojoj su svi na neki način i privatno povezani.
Ne znam koliko bi bilo dobro da roditelji biraju predmete, školske kolege itd. Ipak se kod djece interesi, talenti, sposobnosti i afiniteti tek trebaju pokazati i profilirati, ovako bi roditelji previše utjecali prema sebi i svojim neispunjenim ambicijama.
Ono što bih htjela je veći izbor: više stranih jezika, poticajnije izborne aktivnosti. Jebote, kod nas su imali medijsku grupu, kad sam čula poveselila sam se da će pisati, fotkati, možda raditi filmice... A oni su samo gledali crtice četiri godine.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 15:03   #20
moji imaju BESPLATNO ponuđeno :
ples, folklor, badminton, rolanje, zbor, informatiku i djeca citaju djeci
moj I je pokazao interes za badminton i rolanje, a L za ples i rolanje
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:36.