Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2017., 07:50   #2781
Neki su jako iziritirani forsiranjem i guranjem kat.vjere u skole i bolnice (javne prostore) i brkanjem te izjednacavanjem nac i vjerske pripadnosti. Ugovor sa sv stolicom da ne spominjem.
Mijesanjem crkve u politiku. Itd

Valjda ne moram crtati zas se ljudima dize kosa na glavi. (Uklj i mene)

Nego, kad smo kod tog sto pose u udzbenicima mene je uzasno smetalo nesto drugo. Odrasla sam u dalmaciji i uz more. A u udzbenicima su nas sasvim ignorirali. Kao da su pisani za neku drugu djecu, negdje drugdje. Razlikovali su zivot u selu i zivot u gradu. A moj zivot nije spadao nigdje. Po knjizi islo se na izlet na jezero i potok a ja nikad vidila to. Ljeti se, naravno, ide na more. U 1.rz nisam kuzila na sta se misli, mislila sam na lokalno trg koji smo zvali "more".
Od malena se kuzi da je to pisano za tamo nekog drugog, ne vrijedi za sve.



Poslano sa mog SM-A310F koristeći Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 10:35   #2782
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Neki su jako iziritirani forsiranjem i guranjem kat.vjere u skole i bolnice (javne prostore) i brkanjem te izjednacavanjem nac i vjerske pripadnosti. Ugovor sa sv stolicom da ne spominjem.
Mijesanjem crkve u politiku. Itd

Valjda ne moram crtati zas se ljudima dize kosa na glavi. (Uklj i mene)
Veli mi jučer rodica koja ide u osnovnu još, da ih je vjeroučitelj pitao što misle u Trumpu, pa kad su svi rekli da im je grozan, odlučio je posvetiti ostatak sata objašnjavanju zašto je on, ustvari, odličan. Pogotovo kad su u pitanju muslimani

Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Nego, kad smo kod tog sto pose u udzbenicima mene je uzasno smetalo nesto drugo. Odrasla sam u dalmaciji i uz more. A u udzbenicima su nas sasvim ignorirali. Kao da su pisani za neku drugu djecu, negdje drugdje. Razlikovali su zivot u selu i zivot u gradu. A moj zivot nije spadao nigdje. Po knjizi islo se na izlet na jezero i potok a ja nikad vidila to. Ljeti se, naravno, ide na more. U 1.rz nisam kuzila na sta se misli, mislila sam na lokalno trg koji smo zvali "more".
Od malena se kuzi da je to pisano za tamo nekog drugog, ne vrijedi za sve.
Ovo sam čula od puno, puno ljudi. I na crtiće su se žalili, jer kao, ako i postoji lik koji govori tim naglaskom, on bude loš.. Naravno da nisam to primjećivala kao dijete, a sad još nemam doticaja s udžbenicima i crtićima, pa ne mogu ništa govoriti iz iskustva, ali mislim da ako toliko ljudi primjećuje onda definitivno ima nešto u tome. A ne bi smjelo biti, nikako.
smol is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 13:16   #2783
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
@nosorog, iz ovog što si napisala čini mi se da imaš prilično velike predrasude prema religijama, osobito katoličkoj (koje možda izviru iz straha od nepoznatog). stvarno misliš da vjernici ne osjećaju ponos za svoj uspjeh, da društvene norme prihvaćaju iz straha od pakla i da provode život u strahu i strahopoštovanju? ne znam što bih ti na to rekla.

ne da mi se nastavljati ovu polemiku i zalaziti u kojekakve (teološke) rasprave. samo ću reći da se ježim od svakog jednoumlja. koliko god mi se dizala kosa na glavi od spodoba tipa željka markić i ostalih katolibana, nisu mi daleko ni militantni ateisti (ateistobani?) koji misle da oni znaju ISTINU, a svi vjernici su neupućene budale i glupani koji se bave nekim sumnjivim čarama-barama.
nije strah uopce, a pogotovo ne od nepoznatog
meni je ova tematika jako poznata, i to iz vise izvora.
ne gledam samo svoju primarnu i svoju izabranu obitelj, gledam dejcu s kojom radim,a isto tako vidim jakooo velike razlike izmedju gradskih sredina i ruralnih o porukama koje se dobivaju i iz vjeronauka, i sa sv. misa.
(ogromne su razlike. ogromne. po hrvatskoj)

prvenstveno razlike u dozivljaju i tumacenju vjere, rituala molitvi, obrazaca ponasanja.
osnovno jest u vjeri da je ona subjektivna i podlozna subjektivnom dozivljaju i interpretaciji (sto nije lose).
osobno, ne bih bas tak olako prepustala svom djetetu od 8 godina da si samo interpretira nesto s cime se ja ne slazem i u cemu ju ne mogu podrzati , niti da svojim postupcima/raspravama, rusim autoritet vjerouciteljice, a time dovodim pod upitnik i ostalih nastavnika i djelatnika skole (bez obzira kaj ja mislila o skolstvu opcenito)

mozda nisam bila dovoljno jasna, a ti si zabrijala u drugom smjeru, ali u postu prije ja nisam pisala o vjernicima nego sam se referirala na tvoj post gdje pises o roditeljima koji nisu vjernici a salju dijete na vjeronauk, pa se iscudjavaju zakaj se klinac od 8 godina moli na kamenitim vratima i kolutaju ocima, a ti mislis da je to okej jer dijete ima pravo samo birati i roditelji trebaju postivati njihov izbor.
ja mislim suprotno.

ako dijete kod kuce moli zajedno s roditeljima i zajedno s obitelji odlazi u crkvu, meni sadrzaj vjeronauka nije nimalo upitan.
za to dijete. i njihovu obitelj.
ono iima tu privilegiju, koju mu drzava na proracun omogucuje da o svojoj religiji slusa i u skoli, ponegdje da ju i prakticira u skoli (blagoslovi skolske godine, /skolske zgrade, skolske torbe, kruha, bozicne priredbe...)

medjutim upitan jest za dijete (ko sto je i moje) ciji roditleji ne prakticiraju vjeru kod kuce/u zivotu, i vjeronauk, kao takav, u obliku koji se po skolama nudi, nije.
jer za pocetak, salje djetetu dvostruke poruke, pogotovo kada se dijete "zakaci" za vjeru i taj sadrzaj mu je zanimljiv.
i opcenito, mislim da bi za vjeru, koja je duboko intimno pitanje, dijete trebalo imat u svom zivotu stabilnu odraslu osobu, koja ga u tome podrzva i vodi. vjerouciteljica, na satu sa 25 ucenika, 2x tjedno, to nije. zato i ima smisla da se o vjeri, tj o sadrzaju vjeronauka prica kod kuce. sa roditeljima/bakom/sestricnom....da djeca koja pohadjaju vjeronauk, dobiju dz koji ukljucuje i roditelje.

na katjesino pitanje i dilemu, meni je zaista bedasto ocekivati da pohadjanje vjeronauka nema nikakve veze sa razgovorom/zivljenjem vjere kod kuce i da roditelji, po tom pitanju nece morati nista.

pravim vjernicima, ritual mlitve ima vazno znacenje ( i to itekako postujem)
pa valjda je i cilj odgojiti vjernika koji razumije, i koristi molitvu, u razlicitim svakodnevnim situacijama, i da ju ne zloupotrebi.

upoznala sam jako puno vjernika kojima je molitva itekako pomogla u krizi, pomaze u raznim situacijama, daje nadu, ohrabruje.
kod vjernika.
ali znam i da nekoj djeci, koja dobiju random uputu da se mole, ne pomaze, a nekad i odmaze. i u razvoju, i u svakodnevnom funkcioniranju.
uputu da se svakodnevno moli, diejte u prvom ili drugom razredu OS ce vrlo vjerojatno ozbiljno shvatiti. Isto kao da mora svaki dan procitati cijelu stranicu nekog teksta da moze nauciti citati. Ili ispisati 9 redova slova S jer mu to slovo ide lose.
Medjutim, pitanje je za sto se dijete moli i da li je sam taj cin zapravo djetetu uvalio razvojno neprimejrenu odgovornsot za postupke odraslih (primjerice, ako se dovoljno dugo mole, tata ce naci posao, mama/tata/deda ce prestat cugat, tata ce ga prestati mlatiti, rastavlejni roditelji ce se ponovo sastat.....cula, nejednom. pricala o osjecajima krivnje da nisu "uspjeli", jako puno puta.)
i cak niti ne mislim samo da je tu neka vjerouciteljica rekla da se tak trebaju moliti i da se za to mole; cesto dijete, kojem je magicno misljenje razvojno jos uvijek prisutno, krene samostalno u taj proces, jer se hvata neke nade.
sa premalo informacija, i sa jako velikim ocekivanjima.
i bez podrske i vodstva njemu vazne odrasle osobe/koje mozebit ima suprotno misljenje o toj molitivi i sl./
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 15:46   #2784
@nosorog, tvoj me post potaknuo da shvatim kako se moje vjeronaučno dijete nikad ne moli i ne iskazuje želju da ode u crkvu.
pa sam ga upravo pitala:
"govori li vama vaša vjeroučiteljica da se trebate moliti ili da morate ići u crkvu?"
"ne kaže nam da moramo, samo nam u petak preporuča da odemo u nedjelju u crkvu. jer tada se nešto kao slavi, neki poseban dan."
"valjda nedjelja?"
"da."
"ako ti želiš otići neku nedjelju u crkvu, reci nam pa ćemo te odvesti."
"ma ne."

(bio je nekoliko puta u crkvi na nekim ceremonijama i doživljava je kao užasno dosadno mjesto.)

njihova je vjeroučiteljica neka smušena starija gospođa bez ikakva autoriteta, na satu je vječiti žamor i gungula. po onome što mi sin priča, ne čini mi se ni da se osobito priprema za nastavu, nego dođe u razred i improvizira, uglavnom se drži frontalne nastave. oni skoro ništa ne zapisuju i ne dobivaju nikakve zadatke.

moj ne voli previše vjeronauk jer je on tip koji voli red, rad i disciplinu. ali ne želi se zasad ispisati s vjeronauka jer "nije siguran da bi mu u knjižnici bilo zabavnije."
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 20:30   #2785
CENTER FOR CIVIL COURAGE objavio je kako im stiže velik broj upita kako uspješno ispisati dijete s vjeronauka.

"Kratka informacija svim zainteresiranim roditeljima:

a) ispis s vjeronauka se mora obaviti PISMENO (u 3 primjerka - 2 predati u školi, jedan primjerak zadržati za sebe)
špranca pisma: http://www.civilcourage.hr/…/Spranca...uka97.p…

b) ispis se mora obaviti DO POČETKA nove školske godine (najkasnije do 15. kolovoza)

c) u slučaju bilo kakvih problema ili neugodnosti - obratite se direktno MINISTARSTVU znanosti, obrazovanja i sporta (i pismeno i usmeno), objavio je Centar.
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 10:08   #2786
evo, da prijavim, i moju je kcer dvoje razrednih kolega pokusalo uvjeriti da mora vjerovati u boga jer je bog i nju stvorio i da mora ici na vjeronauk
ne samo nju, nju i ove ostale koji ne idu
buduci da je jedno od to dvoje djece imalo ispad na satu engleskog kad su ucili o halloweenu, da je to "od vraga" i da nece o tome slusati, ja mogu samo reci, jadna djeca.
imam srecu da mi kci ima jezicinu s kojom se zna braniti i da im je lijepo odgovorila, ali ostaje cinjanica da ima djecice kojoj je tako ispran mozak da ne zele slusati o halloweenu i smatraju da svi moraju vjerovati u boga
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 10:09   #2787
Kaj im je rekla?

Poslano sa mog HUAWEI LYO-L21 koristeći Tapatalk
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 10:14   #2788
parafraziram
vi mozete vjerovati kaj god vi hocete, ne mozete meni govoriti kaj ja moram vjerovati. ja sam odlucila vjerovati u zmajeve pa ne nagovaram vas da vjerujete u zmajeve.

__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 10:22   #2789

Super! Mala ti je zakon!


Poslano sa mog HUAWEI LYO-L21 koristeći Tapatalk
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 10:23   #2790
s malom i ja nekad tesko na kraj izadjem, di ce derle od 7 godina
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 07:59   #2791
Koliko djece po vasim iskustvima ne ide na vjeronauk?

Nemam ideju hoce li bit jedina. Da li se moze u 2. razredu ispisati?

Poslano sa mog SM-A310F koristeći Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 08:02   #2792
Kod nas 6 od 28 u razredu. Ali mi smo zadrto vjernički kraj, možda je u gradovima bolje.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 08:12   #2793
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Koliko djece po vasim iskustvima ne ide na vjeronauk?
te podatke obično možeš pronaći u godišnjem radu i programu škole na njihovim stranicama.

Quote:
Da li se moze u 2. razredu ispisati?
da, ali ne na početku 2. r. nego na kraju 1.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 08:13   #2794
kod nas 4. i to od pocetka, kako cujem puno ih se ispise u 2 ili 3 razredu.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 08:26   #2795
7 od 24
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 08:30   #2796
Ok tnx. Neam pojma jos sto s tim, upisat ili ne, jos nismo odlucili.

Poslano sa mog SM-A310F koristeći Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 09:02   #2797
Ne znam koliko djece ne ide na vjeronauk kod moje male (toliko o tome kak sam informirana ), ali može se ispisati s vjeronauka (ali ne kad već krene nego npr. do 15.8. predaš zamolbu da ne ide sljedeće godine).
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 11:26   #2798
5 ih ne ide. On je sad 2.r,isto.je tako bilo i u 1.r. Nemamo apsolutno nikakvih problema oko vjeronauka. Taj sat su sa učiteljicom i onda piše zadaću ili nešto čita,igra se sa prijateljima.

Poslano sa mog SM-J500FN koristeći Tapatalk
enigmatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 11:43   #2799
Više od trećine razreda ne ide
Za vjeronauk moraju spojiti dva razreda u jedan za taj sat da imaju pun razred
Baš me zanima za iduću godinu jer imam dojam da ih je dosta inercijom išlo
S tim da je kod nas vjeronauk ili zadnji ili prvi sat (popodne predsat) tako da nema rupa u satnici. Odluka škole/ravnatelja je da tako nastoje složiti satnicu bar do 4.razreda
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 11:49   #2800
Kod nas 5 od 22 ih ne ide i vjeronauk je uvijek prvi sat.

Sent from my LG-K350 using Tapatalk
Duga111 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:00.