Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2016., 08:02   #301
Ne troši novce i ne kupuj obrazac. Imaš ga na netu za skinuti
skineš, popuniš, predaš i voila
Porezna uprava ga prizna i takvog.

obrazac DOH I ZPP-DOH u excelu:
http://www.racunovodja.hr/33/obrazac...u4uQ8-QewRSOB/
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2016., 20:07   #302
Imam dvoje djece, do sada smo bivša supruga i ja obadvoje koristili osobni odbitak od 0,5. Sada je ona odjavila djecu sa svoje PK kartice zbog nekih svojih razloga( radi za hrvatskog poslodavca u inozemstvu, djeca su takođe u inozemstvu) Dali ja sada moram prijaviti djecu na sebe da imam osobni odbitak 0,7 ili to ide automatski? Koji su mi dokumenti potrebni za dodatnu prijavu ? Ja nemam stalno zaposlenje već sam slobodna profesija(autorski ugovori)thnx
dubiframe is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 15:01   #303
Student sam i stari ima poreznu olaksicu zbog mene, stvar je da sam igrom slucaja premasio limit od 13000 kn koji imam, a to znaci da ce tati sljedece godine doci nadoplata iz porezne.

Indirektno sam od jedne zene iz porezne dobio naputak da se odjavim s njegove porezne jer ce mi limit onda narasti na 50000 kn i izbjeci cu placanje poreza.

Posto nisam jos previse proucavao, i nema bas puno primjera na netu o tome koliko sam uspio pohvatati, zanima me koje su posljedice ako se odjavim s njegove porezne?

Hvala bilo kome tko odgovori, u problemu sam, i to dobrom.
ahaoke is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 14:50   #304
Quote:
ahaoke kaže: Pogledaj post
...zanima me koje su posljedice ako se odjavim s njegove porezne?

Hvala bilo kome tko odgovori, u problemu sam, i to dobrom.
Tvoj otac te mora sam odjaviti sa njegove porezne kartice. Znači u svojoj firmi tražiti svoju PK karticu i s njom na poreznu da te odjavi.
Neće se dogoditi ništa osim što će on imati nešto manju plaću jer će plaćati veći porez i prirez.
Ako radiš i zarađuješ onda ti je bolje da te odjavi. Zapravo sve ovisi o tome koliko ti zaradiš i da li ćeš opet premašiti limit te koliku ti tata ima plaću, koliko će se njemu povećati porez na godišnjoj bazi, a koliko bi ti dobio za uplatu s obzirom na premašeni limit.
Ka3na is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 13:07   #305
Pozdrav, imam pitanje.
2015.majka me odjavila sa svoje porezne kao olakšicu jer sam zaradila vise od 13000 kuna preko studentskog ugovora. Međutim, ona me nije vratila 2016. godine, pa se pitam je li moguće da ce to zaracunati kod povrata poreza , retroaktivno, i sto poduzeti, budući da sam 2016.zaradila jako malo, e sad ne znam računa li se stipendija od 700 kuna mjesecno u prihode (za 10 mjeseci to bi bilo 7000) s tim da sam jos uz to zaradila oko 3000zaradila preko ugovora o djelu i kao student jos 2000.
Željka90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 22:34   #306
Imam dvoje djece na svojoj pk. S obzirom na promjene i plaću od 4700 kn dovoljno mi je imati jedno dijete na sebi. Suprug radi u jednoj firmi gdje ima dogovorenu neto plaću od 5000 kn i to od 01.01., ranije je bila dosta manja. Kad da stavi drugo dijete na sebe da bi dobio povrat poreza, jer što se tiče njegovih u firmi ista mu je plaća imao on jedno ili ne znam koliko djece na sebi.
dinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 18:13   #307
Quote:
Željka90 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, imam pitanje.
2015.majka me odjavila sa svoje porezne kao olakšicu jer sam zaradila vise od 13000 kuna preko studentskog ugovora. Međutim, ona me nije vratila 2016. godine, pa se pitam je li moguće da ce to zaracunati kod povrata poreza , retroaktivno, i sto poduzeti, budući da sam 2016.zaradila jako malo, e sad ne znam računa li se stipendija od 700 kuna mjesecno u prihode (za 10 mjeseci to bi bilo 7000) s tim da sam jos uz to zaradila oko 3000zaradila preko ugovora o djelu i kao student jos 2000.
Majka neka podnese ZPP DOH obrazac (rok predaje 28.02) i uz taj obrazac neka priloži tvoj rodni list. Ima pravo koristiti tebe kao olakšicu jer nemaš primitke veće od 13.000,00 kn. Mama će dobiti povrat poreza u kolovozu.


Quote:
dinjo kaže: Pogledaj post
Imam dvoje djece na svojoj pk. S obzirom na promjene i plaću od 4700 kn dovoljno mi je imati jedno dijete na sebi. Suprug radi u jednoj firmi gdje ima dogovorenu neto plaću od 5000 kn i to od 01.01., ranije je bila dosta manja. Kad da stavi drugo dijete na sebe da bi dobio povrat poreza, jer što se tiče njegovih u firmi ista mu je plaća imao on jedno ili ne znam koliko djece na sebi.
Pravo na povrat može suprug ostvariti na način da predate ZPP DOH obrazac i preraspodijelite olakšicu na djecu kako vama paše.

Ali, napominjem ugovaranje plaće u neto iznosu (što je kod tvog supruga ), nije dozvoljeno. ZOR strogo kaže da se plaća uvijek ugovara u brutu. (čl. 92 st. 4). Razlog je jednostavan; da radnik ne bi bio zakinut u slučaju smanjenja poreznih stopa.
Ako tvoj muž ima ugovorom defniranu neto plaću, taj je ugovor , pravno gledano, nevažeći. Al to se onda dokazuje na sudu. Uglavnom.. plaća se uvijek mora ugovarati u brutu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 21:21   #308
Hvala na pomoći. Samo mi jedno nije jasno, trebam li jedno dijete maknuti sa svoje porezne kartice ili je dovoljno da kod prijave stavim jedno ja, a drugo suprug kao olakšicu. Nisam baš na ti sa ovim, pa oprostite na glupavom pitanju.
dinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 22:05   #309
Ja sam stalno zaposlena i planiram sad stavit dijete na svoju PK.
Ako mi muz nije stalno zaposlen, vec uglavnom radi sezonski, mogu li i njega staviti na PK ili?
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 09:39   #310
Quote:
dinjo kaže: Pogledaj post
Hvala na pomoći. Samo mi jedno nije jasno, trebam li jedno dijete maknuti sa svoje porezne kartice ili je dovoljno da kod prijave stavim jedno ja, a drugo suprug kao olakšicu. Nisam baš na ti sa ovim, pa oprostite na glupavom pitanju.
Sve jedno je na kojoj su PK djeca. Podnošenjem ZPP DOH obrasca rasporedite si djecu kako vam najviše paše.
Na prvoj strani gdje se stavljaju djeca ima u produžetku rubrika u koju se upisuje da se odbitak dijeli.


Quote:
Điđe T. kaže: Pogledaj post
Ja sam stalno zaposlena i planiram sad stavit dijete na svoju PK.
Ako mi muz nije stalno zaposlen, vec uglavnom radi sezonski, mogu li i njega staviti na PK ili?
Možeš ako neće zaraditi više od 15.000,00 kuna.
Ako nisi sigurna bolje ti je ne staviti ga na pk, nego tražiti povrat podnošenjem ZPP DOH - a. Čisto da ti se ne desi da on zaradi više, a ti onda da vraćaš porez natrag.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 09:43   #311
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Možeš ako neće zaraditi više od 15.000,00 kuna.
Ako nisi sigurna bolje ti je ne staviti ga na pk, nego tražiti povrat podnošenjem ZPP DOH - a. Čisto da ti se ne desi da on zaradi više, a ti onda da vraćaš porez natrag.
Jasno mi je.
Nista onda, jer zaradi vise od navedenog iznosa.
Puno hvala!
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 09:21   #312
Poštovani forumaši, trebam savjet.
Dijete je prijavljeno na poreznu karticu oca. Razmišljala sam dag a prijavim na sebe i tako si malo povećam prosjek plaće prije otvaranja novog porodiljnog.
Je li moguće da za vrijeme trajanja porodiljnog dijete odjavim sa svoje kartice i prijavim na očevu?
Hoću li ja i dalje dobivati porodiljnu naknadu u iznosu prosječne plače koja je bila ostvarena u periodu kada je dijete bilo prijavljeno na mene(što je ccaa 500 kuna više) te hoće li muž imati pravo na olakšicu za vrijeme trajanja mog porodiljnog (budući da sam ja prosjek plaće ostvarila/uvećala djelomično poreznom olakšicom)?

Nadam se da sam jasno postavila pitanje.
hooly is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 09:59   #313
Može pomoć? Djeca su do sada bila prijavljena na PK roditelja koji ima skoro pa duplo manju plaću (omjer plaća je cca 4000 i 8000kn). Djeca su stara 5 i 9 godina.
Tek sad (ne pitajte zasto) smo se odlučili to promjeniti jer poslodavac će uvećati i plaću za prijavu djece. No sad čujemo priče, koje nitko ne zna do kraja objasniti, da je bolje starije dijete prijaviti na manju plaću i tako...
Može mi neka dobra duša ovdje konkretno objasniti što nam je najbolje napraviti.
Hvala puno
Rainbow75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 11:11   #314
Pozdrav, molim vas pomoc ako netko zna, imam troje djece i do sad porezno nisu bili na nikoga prijavljeni jer je muž bio na minimalcu a ja na porodiljnima, on je sad promjenio posao i imat ce prijavu oko 5500kn bruto, prirez je 6% e sad dali da ih stavi na svoju karticu ili bi nam se više isplatilo tražiti povrat na kraju godine? Knjigovotkinja u firmi mu je rekla da bi mu placa bila cca 200 kn veca mjesecno i koliko bi dobio povrat za njih onda 1200kn? Hvala

Poslano sa mog NOA H40 koristeći Tapatalk
__________________
12.10.2012. stigla moja najveća ljubav <3
Ivkica pivkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 17:01   #315
Quote:
Rainbow75 kaže: Pogledaj post
Može pomoć? Djeca su do sada bila prijavljena na PK roditelja koji ima skoro pa duplo manju plaću (omjer plaća je cca 4000 i 8000kn). Djeca su stara 5 i 9 godina.
Tek sad (ne pitajte zasto) smo se odlučili to promjeniti jer poslodavac će uvećati i plaću za prijavu djece. No sad čujemo priče, koje nitko ne zna do kraja objasniti, da je bolje starije dijete prijaviti na manju plaću i tako...
Može mi neka dobra duša ovdje konkretno objasniti što nam je najbolje napraviti.
Hvala puno
Na netu ima kalkulator plaća i vrlo lako možete izračunati što vam se više isplati. Tj. koje dijete na koju PK.
Faktor osobnog odbitka za djecu od ove godine ide: za prvo dijete 0,7 (1.750,00 kn), a drugo dijete 1,00 (2.500,00 kn).
I naravno osnovni osobni odbitak 1,00 (3.800,00 kn)
http://www.rrif.hr/wct_index.php?run...ogranicenje=sa
Za točniji izračun trebalo bi znati točan iznos BRUTO plaća roditelja, te visinu prireza.

Quote:
Ivkica pivkica kaže: Pogledaj post
Pozdrav, molim vas pomoc ako netko zna, imam troje djece i do sad porezno nisu bili na nikoga prijavljeni jer je muž bio na minimalcu a ja na porodiljnima, on je sad promjenio posao i imat ce prijavu oko 5500kn bruto, prirez je 6% e sad dali da ih stavi na svoju karticu ili bi nam se više isplatilo tražiti povrat na kraju godine? Knjigovotkinja u firmi mu je rekla da bi mu placa bila cca 200 kn veca mjesecno i koliko bi dobio povrat za njih onda 1200kn? Hvala

Poslano sa mog NOA H40 koristeći Tapatalk
Ako si još uvijek na porodiljnom neka ih muž stavi na svoju karticu, a kasnije to možete i promijeniti.
Ili mogu cijelu godinu biti na muževoj PK, a onda predajom ZPP DOH obrasca za 2017. (početkom 2018), možete preraspodijeliti kako vama paše da dobijete što veći povrat.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 13:05   #316
Vjerojatno se već pisalo o tome, ali mi je hitno pa ovako padobranski pitam..

Imam dijete staro mjesec i pol dana i trebao bih ga prijaviti na poreznu karticu kao olakšicu.. i ja i žena smo prijavljeni i oboje imamo fiksnu plaću, radimo kod privatnika, a ja imam veću pa bih ga prijavio na sebe..

E sad pitanje, izgledno je da bi nakon svega ja imao istu plaću odnosno ''olakšicu'' će mi vjerojatno pojesti poslodavac, jeli moguće da dijete prijavim za cca godinu dana, prilikom prijave godišnjeg poreza kao olakšicu te da cijelogodišnju poreznu olakšicu dobijem kroz povrat poreza?

Nadam se da sam dobro postavio pitanje, odnosno želju.. Hvala
__________________
mlado staro, život cili...
acm01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 13:20   #317
Quote:
acm01 kaže: Pogledaj post
jeli moguće da dijete prijavim za cca godinu dana, prilikom prijave godišnjeg poreza kao olakšicu te da cijelogodišnju poreznu olakšicu dobijem kroz povrat poreza?
Tocno to. Nemoj poslodavcu uopce spominjat vec zatrazi iduce godine povrat poreza direktno od porezne
Lei is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 13:25   #318
Zahvaljujem, to mi je palo na pamet, a znači i da je moguće, odlično
__________________
mlado staro, život cili...
acm01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 09:57   #319
Ne moras ga nikad prijaviti na poreznu karticu, jednostavno svake godine trazis povrat poreza. Cekas malo dulje svoje novce ali ih na kraju docekas... Tako moja sveki koja je radila u drzavnoj upravi (pa su imali neto "bodove") jednostavno nikad nije prijavila clanove za koje ima olaksicu nego svaki put tek po godisnjoj prijavi.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 20:07   #320
Dali student kada prestane bit redovan i postane izvandredan mora se prijavit na zavod za zaposljavanje da bi i dalje bio uzdrzavani clan svom roditelju, ili moze biti uzdrzavani clan bez obzira dal je prijavljen na zavodu za zaposljavanje ukoliko jos nikad nije bio zaposlen? Molim one koji znaju hvala
nevermind28 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:22.