Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2017., 23:52   #2561
Kod dosmrtnog uzdržavanja se imovina odmah po sklapanju ugovora imovina može prebaciti na ime davatelja uzdržavanja.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 17:58   #2562
Kakva je situacija kod nasljeđivanja gdje imamo dvije kćeri,brat je umro ali je živa njegova supruga.Ima li ona kakvih prava ?
Unaprijed zahvaljujem !
Ztres is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 20:48   #2563
Post

Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Kod dosmrtnog uzdržavanja se imovina odmah po sklapanju ugovora imovina može prebaciti na ime davatelja uzdržavanja.
To znam, pitanje je bilo druga rečenica u mom prethodnom postu.
oring is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 21:31   #2564
Quote:
oring kaže: Pogledaj post
To znam, pitanje je bilo druga rečenica u mom prethodnom postu.
Pa ako se imovina prebaci odmah, jos pre smrti primaoca izdrzavanja, tj ostavioca, na drugo lice, naravno da nema nasledjivanja jer nema imovine koja je predmet nasledjivanja.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 12:14   #2565
pozdrav

naslijedio sam nekretnine od pokojne bake putem oporuke(ostavinska jos nije rjesena)

dobivam tumacenje iz porezne da moram platit porez jer mi je majka(bakina kci) jos ziva. u zakonu pise da su placanja oslobođeni potomci iz uspravne linije - http://www.zakon.hr/z/69/Zakon-o-por...met-nekretnina clanak 15 što znaci oni pricaju gluposti... kako se oslobodit od njihove besramne manipulacije?- međutim nasao sam jos jednu stvar koja mozda njima ide u korist - https://vlada.gov.hr/UserDocsImages/...%20-%201.5.pdf scrollajte na obrazlozenja na 17. stranici o clancima 13-15 gdje pise "Radi preciznosti,uredjuje se koje osobe su oslobođene plaćanja poreza na način da,po nacelu
transmisije poreza nisu oslobodjene osobe koje nasljeđuju umjesto osoba uz primjenu tog nacela.

kakve su to sad gluposti??

ako je ovo kriva tema molim premjestanje!
hoodie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 23:23   #2566
Quote:
hoodie kaže: Pogledaj post
pozdrav

naslijedio sam nekretnine od pokojne bake putem oporuke(ostavinska jos nije rjesena)

dobivam tumacenje iz porezne da moram platit porez jer mi je majka(bakina kci) jos ziva. u zakonu pise da su placanja oslobođeni potomci iz uspravne linije - http://www.zakon.hr/z/69/Zakon-o-por...met-nekretnina clanak 15 što znaci oni pricaju gluposti... kako se oslobodit od njihove besramne manipulacije?- međutim nasao sam jos jednu stvar koja mozda njima ide u korist - https://vlada.gov.hr/UserDocsImages/...%20-%201.5.pdf scrollajte na obrazlozenja na 17. stranici o clancima 13-15 gdje pise "Radi preciznosti,uredjuje se koje osobe su oslobođene plaćanja poreza na način da,po nacelu
transmisije poreza nisu oslobodjene osobe koje nasljeđuju umjesto osoba uz primjenu tog nacela.

kakve su to sad gluposti??

ako je ovo kriva tema molim premjestanje!
Idioti nemaju pojma što je načelo transmisije. I to još kod oporuke.

Načelo transmisije dolazi u obzir kod ZAKONSKOG nasljeđivanja kada zakonski nasljednik umre (a tebi je majka još živa). Plus što se ovdje radi o oporučnom nasljeđivanju.

Ako je ovo istina, a nemam razloga sumnjati, to je takav idiotizam i nepoznavanje osnova nasljednog prava da je to strašno.

Obrazloženje se odnosi na mogućnost transmisije na osobu koja nije potomak, bračni drug, predak, posvojenik ili posvojitelj ostavitelja. Recimo, bračni drug od kćerke (koji onda po tom načelu nasljeđuje, ali samo ako nema oporuke) koja umre nakon ostavitelja. I tada on ne bi bio oslobođen od plaćanja poreza, što jasno stoji u odredbi: ''... bračni drug, potomci i preci koji čine uspravnu liniju te posvojenici i posvojitelji koji su u tom odnosu s umrlim ili darovateljem. To je smisao i tako lijepo stoji u obrazloženju zakona.

Načelo transnsmisije se ne primjenjuje kod oporučnog nasljeđivanja.

Strašno.
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 07:55   #2567
Zanima me nešto sasvim rijetko ali sasvim moguće u praksi.

1.) Što kada netko tko ima recimo 20 godina ubije svoje roditelje i prizna to
i dobije za taj zločin 40 godina zatvora. Roditelji nemaju nikog osim njega.

2)
Kako zakon o nasljeđivanju primijeniti na taj slučaj i što će se dogoditi sa imovinom ubijenih roditelja ,odnosno sa ''zakonskim pravom'' djeteta ali koje je ubojica svojih roditelja ??


3) Sigurno je takovih slučajeva bilo u praksi i kako je postupano ?
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 08:08   #2568
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Zanima me nešto sasvim rijetko ali sasvim moguće u praksi.

1.) Što kada netko tko ima recimo 20 godina ubije svoje roditelje i prizna to
i dobije za taj zločin 40 godina zatvora. Roditelji nemaju nikog osim njega.

2)
Kako zakon o nasljeđivanju primijeniti na taj slučaj i što će se dogoditi sa imovinom ubijenih roditelja ,odnosno sa ''zakonskim pravom'' djeteta ali koje je ubojica svojih roditelja ??


3) Sigurno je takovih slučajeva bilo u praksi i kako je postupano ?
Onaj ko umisljajno usmrti ostavioca nedostojan je nasledja i iskljucuje se iz kruga naslednika.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 10:25   #2569
Bok svima!

jedno pitanje. Moja teta, razvedena, ima kcer koja nikada nije zivjela s njom. Teta je cijeli zivot zivjela sa svojom sestrom tj. mojom mamom. Radi toga je teta ostavila sve mojoj mami, osim nuznog dijela koji ce pripasti njenoj kceri.

Mene zanima ukoliko moja mama umre prije moje tete tko onda nasljedjuje to sto je teta ostavila mojoj mami?
Da li to nasljedjuju mamini nasljednici automatski ili pak sve pripada tetinoj kcerki?

Hvala!

LP
Aida Bo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 17:06   #2570
zanima me da li je istina da posvojeno djete nema pravo na nasljedstvo od svojih bioloških roditelja i biološke braće
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 23:49   #2571
Quote:
Aida Bo kaže: Pogledaj post
Bok svima!

jedno pitanje. Moja teta, razvedena, ima kcer koja nikada nije zivjela s njom. Teta je cijeli zivot zivjela sa svojom sestrom tj. mojom mamom. Radi toga je teta ostavila sve mojoj mami, osim nuznog dijela koji ce pripasti njenoj kceri.

Mene zanima ukoliko moja mama umre prije moje tete tko onda nasljedjuje to sto je teta ostavila mojoj mami?
Da li to nasljedjuju mamini nasljednici automatski ili pak sve pripada tetinoj kcerki?

Hvala!

LP
ja mogu reci slucaj koji znam od ove godine. tetka je ostavila novac necaku. necak je umro prije tetke, a tetka mjesec dana kasnije. novac nije pripao necakovoj zeni, vec tetkinoj sestri (tetka nije imala muza, djecu). po tome bi kcer tvoje tetke naslijedila stan.
jelena-85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 02:24   #2572
Quote:
Aida Bo kaže: Pogledaj post
Bok svima!

jedno pitanje. Moja teta, razvedena, ima kcer koja nikada nije zivjela s njom. Teta je cijeli zivot zivjela sa svojom sestrom tj. mojom mamom. Radi toga je teta ostavila sve mojoj mami, osim nuznog dijela koji ce pripasti njenoj kceri.

Mene zanima ukoliko moja mama umre prije moje tete tko onda nasljedjuje to sto je teta ostavila mojoj mami?
Da li to nasljedjuju mamini nasljednici automatski ili pak sve pripada tetinoj kcerki?

Hvala!

LP
tetina kćer.

naravno ako ne napiše novu oporuku kojom bi imenovala drugog nasljednika (naravno i u tom slučaju njena kćer i dalje ima pravo na nužni dio).
aryna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 19:13   #2573
Molim savjet

Pozz svima...ovakva je situacija: pradadeda je umro joj 1973 i sad se ustanovilo da nisu napravili ostavku za grobno mjesto koje glasi na njega....s obzirom da je imao puno braće isestra moja mama je sad jedan od 12 nasljednika ali s obzirom da su u familiji pohlepni vrše pritisak da se odrekne svog dijela u korist jednog od nasljednika kojeg ćemo ovdje zvati A...znaci A i i njen mužu(sin od pradede-vec pokojan)su plaćali grobnu naknadu godinama i smatraju da imaju pravo na grob i žele da se mama odrekne u njihovu korist.od 12 nasljednika njih 9 se odrekli u korist A....a mi ne želimo...također jedan od nasljednika koji se odrekao u korist A tvrdi da ima račun da je on kupio i ako se ne odreknemo u korist A kažu da će tražiti od moje mame da im isplati dio od toga koliko su platili grob...mogu li oni to ako su se odrekli svog dijela? Može li moja mama imati kakve troškove ako dobije pravo korištenja groba s njima?i na što točno ima pravo?hvala
martazg26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 00:56   #2574
Quote:
martazg26 kaže: Pogledaj post
..također jedan od nasljednika koji se odrekao u korist A tvrdi da ima račun da je on kupio i ako se ne odreknemo u korist A kažu da će tražiti od moje mame da im isplati dio od toga koliko su platili grob...mogu li oni to ako su se odrekli svog dijela? Može li moja mama imati kakve troškove ako dobije pravo korištenja groba s njima?i na što točno ima pravo?hvala
Kako su mogli kupiti nešto od vlasnika koji je pokojan?
I ne, mama neće imati nikakve troškove, osim što je mogu tražiti, ovi koji su plaćali naknadu, da im vrati dio te naknade.
Ako je 12 nasljednika, onda od mame mogu tražiti 1/12. A to bi ondaa trebala biti neka sitna cifra od parstotina kuna.
Kad mama postane suvlasnik grobnog mjesta, može tražiti uvid u upravi da vidi koliko je stvarno plaćeno za sve godine, pa tako i izračunati svoj dio.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 07:44   #2575
Quote:
martazg26 kaže: Pogledaj post
pradadeda je umro joj 1973 .... ali s obzirom da su u familiji pohlepni vrše pritisak da se odrekne svog dijela u korist jednog od nasljednika kojeg ćemo ovdje zvati A...znaci A i i njen mužu(sin od pradede-vec pokojan)su plaćali grobnu naknadu godinama i smatraju da imaju pravo na grob i žele da se mama odrekne u njihovu korist.
Znači, netko od nasljednika već 44 godine plaća grobnu naknadu (i održava grob!) ali on je sada 'pohlepan' a vaša majka nije?



Quote:
također jedan od nasljednika koji se odrekao u korist A tvrdi da ima račun da je on kupio
Grobno mjesto je imovinsko pravo koje se ne može kupiti, dakle se ne može imati račun za grob. To pravo se ugovara sa upravom groblja. To pravo se ne može prodati, nego se može 'ustupiti uz naknadu'. Ta naknada je formalnopravno pokrivena pred zakonom tako da novi stjecatelj prava ('kupac') kao daje naknadu za spomenik i druge radove i opremu koji su instalirani na grobnom mjestu.
Kad korisnik gradi spomenik na grobu, izdaje se dozvola za gradnju koja je pravno gledano forma 'gradnja na tuđem zemljištu', uz obveze koje uz to idu.

Quote:
i ako se ne odreknemo u korist A kažu da će tražiti od moje mame da im isplati dio od toga koliko su platili grob...mogu li oni to ako su se odrekli svog dijela? Može li moja mama imati kakve troškove ako dobije pravo korištenja groba s njima?i na što točno ima pravo?
Uprava groblja zahtjeva da se definira jedan obveznik plaćanja naknade. I za upravu groblja to je osoba s kojom oni komuniciraju i koja određuje što će biti s grobnim mjestom, koga će se pokopati, itd. Uzmite u obzir da se na jednom grobnom mjestu može pokopati ograničen broj pokojnika.

Svi ostali 'nasljednici' će od strane uprave groblja biti upućeni da svoja prava rješavaju u sudskom sporu.
Spor protiv osobe koja više od 40 godina održava grob i plaća naknadu ćete jako teško dobiti.
thortwins is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 10:46   #2576
Zašto se točno tvoja mama tvrdoglavi oko "vlasništva" nad 1/12 grobnog mjesta? Kako joj se da?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 11:37   #2577
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Zašto se točno tvoja mama tvrdoglavi oko "vlasništva" nad 1/12 grobnog mjesta? Kako joj se da?
Zato sto su ostali (ovi drugi) materijalisti....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 16:34   #2578
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
Uprava groblja zahtjeva da se definira jedan obveznik plaćanja naknade. I za upravu groblja to je osoba s kojom oni komuniciraju i koja određuje što će biti s grobnim mjestom, koga će se pokopati, itd.
Nije istina.
I nema uprava groblja šta "zahtjevati" i glumiti.. šta? Sud?
Maknimo na stranu kolko je uopće ovo natezanje oko spomenutog groba smisleno, ali ako ih je 12 prema rješenju o nasljeđivanju, onda ih je 12 i uprava to ima prihvatiti.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 19:01   #2579
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
ali ako ih je 12 prema rješenju o nasljeđivanju, onda ih je 12 i uprava to ima prihvatiti.
Prihvatiti što?
Da šalju uplatnicu za održavanje groblja na 12 suvlasnika?

Pa nije ti to tako samo za groblje. Pokušaj na elektri, plinari, vodovodu, ćistoći... objasniti da vas ima 12 nasljednika stana u idealnim djelovima i da vi tražite - što? Dvanaest računa?
Vidim da jesi pravnica, ali očito ne znaš kako ovo ide. Komunalno poduzeće traži od suvlasnika da se dogovore tko će biti obveznik na kojeg se piše obaveza. Njih se ne tiče vlasništvo nad nekretninom. A znamo da je priključak struje (vode, plina,...) neodjeljiv od nekretnine i da su svi suvlasnici ujedno i suvlasnici priključka.
Ako se suvlasnici ne mogu dogovoriti, što bi komunalac trebao? Što uopće može nego uputiti ih da spor riješe dogovorom ili na sudu?
A kad jednom jedan od suvlasnika bude upisan kao korisnik priključka, što opet može bilo koji drugi suvlasnik? Može li doći u komunalno pouzeće i tražiti da se priključak isključi na njegovu riječ, bez suglasnosti osobe na koju priključak glasi?
Ne može.
Opet će biti upućen da to riješi dogovorom ili na sudu.

A kod grobnog mjesta je stvar još složenija , jer se tu ne radi o vlasništvu, nego o imovinskom pravu, kako sam objasnio.
Nasljednici su suvlasnici spomenika, ali grobno mjesto je de jure zemljište na kojem je uspostavljen institut prava građenja, a 'naknadu za korištenje' plaća onaj koji je uveden kao korisnik.
thortwins is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 12:45   #2580
Baš i ne idu komunalije i groblje u isti koš.
Ja sam imala suvlasništvo i račun je glasio na oba imena, tako da govorim iz prakse. No s druge strane živjeli smo na istoj adresi.

Ali u konkretnom slučaju su računi sigurno glasili na pokojnog djeda, ako je grob na njegovo ime, što znači da su ti nasljednici samo plaćali račun koji je dokazi na djeda.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:26.