Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Pogledaj rezultate ankete: Odaberite svoj tip osobnosti kako bismo znali prilagoditi marketinške postavke vašem profilu
Ja sam L osoba 4 12.12%
Ja sam G osoba 3 9.09%
Ja sam B osoba 3 9.09%
Ja sam T osoba 1 3.03%
Ja sam I osoba 0 0%
Ja sam Q osoba 5 15.15%
LGBTIQ is a way of life! Click here to buy it: 2 6.06%
Krvnik je derpe 25 75.76%
Apemant je latentan 23 69.70%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 33. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.02.2017., 11:48   #8241
Jadno dijete...

Nadam se da je sad u raju s Isusom...

Damn you kokoši, krvi ćemo vam se napiti...

Idem sad odmah poklati sve kokoši na dvorištu...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 23.02.2017., 12:13   #8242
Quote:
Floverka kaže: Pogledaj post
Nevezano uz raspravu, zaintrigiralo me kao koncept, koncept natjecateljstva, od kud to potječe, iz Grčke?
Nemam pojma. Ima ovih koji kažu da je za sve kriva evolucija.

Quote:
Floverka kaže: Pogledaj post
I zašto je to važno?
Nemam pojma.

Quote:
Floverka kaže: Pogledaj post
Uvijek mi je bio stran taj natjecateljski duh,
I meni, a kad čujem riječ "izvrsnost", pada mi rolo.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 23.02.2017., 13:19   #8243
Quote:
Floverka kaže: Pogledaj post
Nevezano uz raspravu, zaintrigiralo me kao koncept, koncept natjecateljstva, od kud to potječe, iz Grčke? I zašto je to važno? Uvijek mi je bio stran taj natjecateljski duh, nikada nisam bila najbolja ni u čemu i iako sam na natjecanjima u svojoj struci bila prilično visoko uvijek me sam čin natjecanja frustrirao i mišljenja sam da se to objektivno može provoditi samo u sportu, jer su rezultati objektivno, matematički mjerljvi.
Ja mislim da je evolucija u pitanju, budući da i kod životinja možemo naći natjecanje.

Natjecanja su blaži oblik ratovanja (timsko natjecanje) i ubijanja (individualno natjecanje). Umjesto da ubiješ protivnika uzmeš, ženku i ono što je imao, pobjediš ga u hrvanju, utrci, boksu ... osvojiš pehar i ženku.

Timsko natjecanje je složeniji oblik natjecanja, kao što je i rat složeniji oblik ubijanja. U timskom natjecanju imamo suradnju (uz sukobe) unutar tima i sukob sa drugim timom.

Natjecanja se ne dešavaju samo na sportskom polju, svi segmenti društva i života prožeti su natjecanjem. Unutar obitelji natječu se braća i sestre, roditelji, unutar razreda učenici, unutar poduzeća djelatnici, jedan razred, jedna obitelj, poduzeće, udruga, stranka, religija .... natječe se protiv druge ......

U konačnici imamo zajednice država koje se natječu jedni protiv drugih.
mravac8 is offline  
Old 23.02.2017., 13:56   #8244
Danas sam imao priliku vidjeti natjecanje u prometu.
medonaodmoru is offline  
Old 23.02.2017., 14:48   #8245
Natjecateljski duh, borbenost i seksualnost u astrologiji su simbolizirani Marsom.

Kaži mi gdje ti je Mars, reći ću ti kakav/kakva si u krevetu


/Nemojte padati na zapadnjačku astrologiju, ona je totalno beskorisna - za sva pitanja i prijepore obratite se školovanom učitelju đotiša /
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)

Zadnje uređivanje Nea-- : 23.02.2017. at 15:55.
Nea-- is offline  
Old 23.02.2017., 14:52   #8246
(Nadam se da je riječ "prijepor" na pravom mjestu, pošto nisam skroz sigurna da znam šta znači a ne da mi se guglat)
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Old 23.02.2017., 15:28   #8247
Nije 'prijepor' nego 'Prijedor', nepismena...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 23.02.2017., 15:38   #8248
Koješta
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Old 23.02.2017., 15:41   #8249
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Koješta
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 24.02.2017., 08:14   #8250
Ako ne volite Donalda Trumpa pridružite se najvećem svjetskom udruženom
pothvati bacanja uroka i proklestva na njega

http://boingboing.net/2017/02/23/a-s...onald-tru.html





(ps. meni je donald simpa kao i kerum ,ali volim pomagati ljudima pa me zanima rezultat vaše udužene operacije )
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Old 24.02.2017., 08:17   #8251
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post

... pada mi rolo.
Prvi put čujem ovaj izraz.
Može li mi netko (,a bilo bi divno kada bi i sam autor svrnuo pažnju i obratio nam se , ) objasniti

a) što to znači
b) otkud to
c) jeste li vi to ikada čuli
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Old 24.02.2017., 08:58   #8252
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Ako ne volite Donalda Trumpa pridružite se najvećem svjetskom udruženom
pothvati bacanja uroka i proklestva na njega

http://boingboing.net/2017/02/23/a-s...onald-tru.html





(ps. meni je donald simpa kao i kerum ,ali volim pomagati ljudima pa me zanima rezultat vaše udužene operacije )
Zašto bacati uroke i i prokletstva na gospodina Trumpa?!

Pa on je već vrlo kvalitetno urečen pa i proklet. Ili, za ateiste, on je sam svoja nesreća. Sirotinja (ne financijska sirotinja, naravno, pa je to još žalosnije).
mravac8 is offline  
Old 24.02.2017., 08:59   #8253
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Prvi put čujem ovaj izraz.
Može li mi netko (,a bilo bi divno kada bi i sam autor svrnuo pažnju i obratio nam se , ) objasniti

a) što to znači
b) otkud to
c) jeste li vi to ikada čuli
Ne piše se 'rolo' nego 'pimpek'... Sigmund ti je nepismen, jbg, šta'š...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 24.02.2017., 09:30   #8254
Nešto u vezi ovog natjecateljskog duha, o čemu su pisali Floverka, Sigmund, Mravac i Nea. Iako je Mravac pokušala objasniti da je kriva evolucija, svejedno mi nije jasno zašto bi netko iz čistog mira htio nekog nadmašiti u bilo čemu. Razumijem da je nadmoć korisna u obrani i takve stvari, ali ako nema opasnosti, čemu onda težiti k nekoj nadmoći? Razumljivo je da svatko teži da mu bude dobro i da uradi nešto dobro, ali zašto je važno da to bude bolje od onoga što drugi ljudi naprave? Ispada da je samoisticanje važnije od same stvari. To onda dovodi do toga da nije ni bitno što smo uradili nego samo da smo u tome prvi. Evolucija možda može objasniti zašto je superiornost korisna u nekim okolnostima, ali ne objašnjava zašto je to nekome vrijedno samo po sebi, a nekome uopće nije stalo do toga da druge nadmaši u bilo čemu.

Zadnje uređivanje Jednostavko : 24.02.2017. at 09:45.
Jednostavko is offline  
Old 24.02.2017., 09:48   #8255
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Iako je Mravac pokušala objasniti da je kriva evolucija, svejedno mi nije jasno zašto bi netko iz čistog mira htio nekog nadmašiti u bilo čemu. Razumijem da je nadmoć korisna u obrani i takve stvari, ali ako nema opasnosti, čemu onda težiti k nekoj nadmoći?
Sve jedno je kaže li se da je evolucija za ovo kriva ili zaslužna jer to je fenomen koji sam po sebi nije ni kriv ni prav. Općepoznato je čemu utvrđivanje i iskazivanje nadmoći služi. Služi utvrđivanju hijerarhijske ljestvice iz koje onda proizlazi mnoštvo drugih odnosa u zajednici. Kao i svi drugi primati, ljudi hijerarhijske strukture formiraju spontano. U hijerarhijskoj strukturi se ne mora sudjelovati, može se biti samotnjak koji je "po strani". Ali da bi mogli živjeti "po strani", morate raspolagati sa dovoljno resursa kako ne bi ovisili o zajednici. To baš nije lako.
medonaodmoru is offline  
Old 24.02.2017., 10:34   #8256
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Sve jedno je kaže li se da je evolucija za ovo kriva ili zaslužna jer to je fenomen koji sam po sebi nije ni kriv ni prav. Općepoznato je čemu utvrđivanje i iskazivanje nadmoći služi. Služi utvrđivanju hijerarhijske ljestvice iz koje onda proizlazi mnoštvo drugih odnosa u zajednici. Kao i svi drugi primati, ljudi hijerarhijske strukture formiraju spontano. U hijerarhijskoj strukturi se ne mora sudjelovati, može se biti samotnjak koji je "po strani". Ali da bi mogli živjeti "po strani", morate raspolagati sa dovoljno resursa kako ne bi ovisili o zajednici. To baš nije lako.
Ne bih se složio da je to nešto samorazumljivo i istinito. U principu jedna civilizirana zajednica može sasvim dobro i dugotrajno živjeti bez ikakve težnje za iskazivanjem nadmoći pojedinaca i grupa unutar te zajednice. Čak i danas mnogi ljudi uopće nemaju težnju za iskazivanjem nadmoći, tako da se ne radi o "samotnjacima" i onima koji žive "po strani".
Jednostavko is offline  
Old 24.02.2017., 11:02   #8257
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
U principu jedna civilizirana zajednica može sasvim dobro i dugotrajno živjeti bez ikakve težnje za iskazivanjem nadmoći pojedinaca i grupa unutar te zajednice.
Ne može. Borba za moć je i stvorila civilizacije. Cijela civilizacija je jedna hijerarhija. Zna se red kljucanja kako kod kokoši, tako i kod ljudi. Svatko želi biti alfa ali svatko to ne može biti. Oni koji ne mogu, štite dojstojanstvo samozavaravajući se i govoreći da niti ne žele. Nema bete koja ne bi rado vidjela alfu u blatu.
medonaodmoru is offline  
Old 24.02.2017., 11:22   #8258
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post

Evolucija možda može objasniti zašto je superiornost korisna u nekim okolnostima, ali ne objašnjava zašto je to nekome vrijedno samo po sebi, a nekome uopće nije stalo do toga da druge nadmaši u bilo čemu.
Evolucija objašnjava povijest jer govori o prošlosti. Ali, evolucija ide dalje, nije ona stala u nekom trenutku prije 50000, 2000 tisuće ili prije sto godina.

Natjecanje je potrebno za razvoj odnosno za evoluciju samu. Postoje dva temeljna tipa natjecanja - natjecanje protiv drugih ili natjecanje protiv sebe samog.

Mehanizam kojim se potiče natjecanje je emocija - užitak, odnosno užitak (u pobjedi sebe ili u pobjedi drugoga) je ona prava, temeljna nagrada.

Netko će doživjeti užitak ako pobjedi drugoga, neko drugi će doživjeti užitak ako pobjedi sebe samoga.

E sad ..... koju vstu natjecanja će ljudi izabrati ovisi o:

1. okolini

2. genetskom materijalu.

To ne znam. Da li osobu formira okolina, odnosno je li prazna ploča ili nije, ne znam.

Već sam se jednom pitala - bi li ja bila dobra talibanka i sa užitkom odsjecala glave *nevjernicima* u ime Allaha da sam rođena negdje na bliskom istoku. Temeljni moj poriv danas je da nastojim ne zgaziti niti mrava.
mravac8 is offline  
Old 24.02.2017., 12:51   #8259
Parsifale, s obzirom na to da imaš tako velik IQ, a o politici i političarima pričaju samo Zoran i onaj drugi koji imaju IQ 85, čudi me što toliko spominješ Trumpa i Keruma.
Bijeli-Druid is offline  
Old 24.02.2017., 13:25   #8260
Moj život je moja poruka i ja zaista izbjegavam smradnu močvaru politike u kojoj su ,bilo na forumu, bilo u životu kreketuše i krokodili.


Ali ovo je iznimka.
Ma oni dva su mi simpa.

I cijela situacija mi je draga.
Kako se ljudi jednodimenzionalno pale i smetaju im Kerum ili Trump .

Dakle , meni je spominjanje keruma i trumpa divna zabava i provokacija.


pa vidiš da me situacija inspirira na one moje antologijske rečenice ...

Mislim da je kroz mene progovarao apsolut , a šaputala mi ih je moja muza


1)
Malograđani kao psi razuma glođu kost vanjske Kerumove klaunovske forme i to ih zasljepljuje da vide ono pozitivno u čovjeku.


2)
Za Keruma vrijedi ona vrhovna mudrost

Sve ono loše o njemu je istinito.
Sve ono dobro o njemu je istinito.

tj Kerum je vrhunska manifestacija univerzuma samog u mikroskosmosu a koji je čovjek

3)
Moglo bi se reći da apsolut mora inkarnirati jednog Hegela ali i jednog Keruma inače apsolut ne bi bio apsolut !!

===

slažeš li se da sam to dobro rekao.

To je inicijacija za level viša od linearnih netrpeljivosti kerumovih i trumpovih oponenata
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš

Zadnje uređivanje parsifal : 24.02.2017. at 13:37.
parsifal is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:44.