Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2006., 15:41   #81
a kaj da radimo. javljamo se starcima a i tako očekujemo da se djeca javljaju nama. i kad odu u školu da se jave da su stigli i kad dođu doma ili kad idu van, non stop su on-line. mi njima idemo na živce a i nama su naši starci išli. kad god sam zakasnila doma ili neku drugu glupost napravila mama mi je samo rekla: buš vidla kak je to kad buš imala svoje dijete. eto ti kazne, pa ti misli. i fakat je tak. sad ja to isto ponavljam svojem djetetu. a vjerojatno bu i on to svome. kak se mudrosti ponavljaju. nažalost živimo u sve gorijoj okolini a došlo bu i to da bumo živjeli u getima - radili, shopingirali, izlazili itd sve u svome kvartu. kak i ameri. samo ne vidim kaj je u tome dobrog.

a dora nemoj se za muža brinuti, kad ostavi mobitel dalekoooooo, onda je on sigurno blizu, kraj neke susede!!!!!!!!! (šala)
znaš kak se za muževe veli - ne dao bog da ti se dogodi ono kaj ti mama misli nego ono kaj žena misli.
fridge is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 16:39   #82
Nase iskustvo sa prvim duzim izbivanjem juniora iz kuce, a bez telefonske najave, necu opisivati....prezivjela sam, muz ipak lakse.
No, poslije toga "incidenta" redovno se i javlja, zove, ostavlja porukice na vratima o svakom svom nenajavljenom izbivanju...cak kad je i na moru sa curom.
Naucili smo lekciju u prvom krugu. Svi skupa.

I odrastamo ponovno skupa. Tesko je, ali se isplati.
__________________
i uvijek su mi moja prava na prvom mjestu. jer su ona temelj za nasa.
oona is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2006., 10:25   #83
Quote:
fridge kaže:


a dora nemoj se za muža brinuti, kad ostavi mobitel dalekoooooo, onda je on sigurno blizu, kraj neke susede!!!!!!!!! (šala)
znaš kak se za muževe veli - ne dao bog da ti se dogodi ono kaj ti mama misli nego ono kaj žena misli.
Viš vraga! Nikad mi to nije palo na pamet!
Sad si mi stavila bubu u uho!!!
Sad je gotov!
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2006., 11:12   #84
javljanje je danas postalo i malo prezahtjevno. očekujemo da su nam klinci on-line a njima to naravno ne odgovara. pa se onda ne jave ili ugase mob ili potroše bon prerano. a onda nama raste panika na kvadrat.
tu stvarno treba imati mjeru i dogovoriti npr. jedna poruka svaki drugi dan. mislim da bi to bilo optimalno svima.
najvažnije je da ONI imaju mogućnost nazvati nas kad im treba. a ne obratno.

kad sam ja išao na more ( ), starcima sam pisao razglednice jednom tjedno. da mi je znati kako su se osjećali. i probajte si zamisliti da vaši (moji) klinci to naprave danas.
stoposto is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2006., 12:10   #85
Quote:
jaja kaže:
Pa nejde u Australiju, imaš mobitel, autoput...
Kad si već spomenuo Australiju, jedna osoba iz Novog Zelanda mi je pričala kako je njena kćerka od 17 godina napustila roditeljsku kuću, našla posao i stan te počela samostalno živjeti. Za to čak dobiva i državne olakšice.

Uvijek me zanimalo zašto se kod nas djeca smatraju "djecom" u doba kada se u velikom dijelu svijeta već uvelike brinu za sebe?
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2006., 13:12   #86
Quote:
stoposto kaže:
Djeca kod nas predugo ostaju sa svojim starcima i na neki način postaju njihovi zarobljenici.
Mi smo starci dosta posesivni, sebično.
Odlazak na more i nije neko osamostaljivanje ako se ostalih 11 mjeseci skrivate ispod mamine suknje.
To je samo dobro iskustvo.
Ja sam definitivno predugo s njima
Ali primjećujem i sklonost miješanju nakon što se djeca odsele, nekima ni selidba u Zimbabve ne pomaže

Ma... moji su još i ok Jedino što bih ja željela da se manje nerviraju oko nekih mojih osobnih stvari.
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2006., 13:14   #87
Quote:
Dora K kaže:
Pa kaj nisam rekla da im nije bilo svejedno, ali da su svejedno bili kewl

I bez brige, ja sam prevalila tridesetu, ne živim već godinama s roditeljima i svejedno se redovno javljam, ne brinu se oni, a bome ne brinem se ni ja da se njima nije kaj desilo, da nisu bolesni i tako to.
Ma ne mislim na tebe, samo si me povukla za jezik

A to za brige, oh well, možda se to zbilja i promijeni kak bu oni ostarili a ja odlepršala od doma... Fakat, možda se ja počnem brinut za njih, a oni presretni što su se riješili deriščadi napokon
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2006., 13:18   #88
Quote:
stoposto kaže:
javljanje je danas postalo i malo prezahtjevno. očekujemo da su nam klinci on-line a njima to naravno ne odgovara. pa se onda ne jave ili ugase mob ili potroše bon prerano. a onda nama raste panika na kvadrat.
tu stvarno treba imati mjeru i dogovoriti npr. jedna poruka svaki drugi dan. mislim da bi to bilo optimalno svima.
najvažnije je da ONI imaju mogućnost nazvati nas kad im treba. a ne obratno.

kad sam ja išao na more ( ), starcima sam pisao razglednice jednom tjedno. da mi je znati kako su se osjećali. i probajte si zamisliti da vaši (moji) klinci to naprave danas.
Hmm.. nekako mi se čini da su mobiteli, koliko god da su olakšali, na neki način i otežali.
Mislim, ja sam u osmom išla na maturalac, u sedmom isto na izlete razne.. U srednjoj da ne govorim o ljetovanjima i sličnom... I nisam imala mobitel, pa smo se opet nekako čuli.
Znalo je proći i po pet dana da im se ne javim, niti su oni to zahtjevali. Bilo im je bitno da se javim pri dolasku, jednom za vrijeme puta i pred povratak kući. Pa svi smo išli na maturalce u Španjolsku i živi se vratili a ne sjećam se da sam od tamo bila u prilici svakodnevno se javljati. A luda kuća taj Madrid , škvadre s oružjem po cesti ko nigdje, a i kvart u kojem su nas zbuksali - čisti kupleraj
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2006., 13:24   #89
Quote:
Vojky kaže:
Kad si već spomenuo Australiju, jedna osoba iz Novog Zelanda mi je pričala kako je njena kćerka od 17 godina napustila roditeljsku kuću, našla posao i stan te počela samostalno živjeti. Za to čak dobiva i državne olakšice.

Uvijek me zanimalo zašto se kod nas djeca smatraju "djecom" u doba kada se u velikom dijelu svijeta već uvelike brinu za sebe?
Možda je do kulta obitelji? U kombinaciji s materijalnim (ne)uvjetima

Ja na neki način držim da se ljudi kad se kvalitetno bave sami sobom manje nepotrebno bave djecom, pogotovo kad ova zađu u neke odraslije godine i vape za samostalnošću.
Ja bih otišla s 18 čim upisah fax da mi starci imaju još koju nekretninicu ili da mi je neki studoški posao dobro plaćen da mogu iznajmit stan. A vjerujem i većina drugih (ne mislim na ove koji iz manjih gradova dođu studirat u veće, njima je selidba must. Na neki način im i zavidim )

Ali s druge strane, to mi je nekako i normalno, svatko s kime živiš i koga voliš na neki način ima osjećaj da se mora povremeno zapitati gdje si, s kim si... Pogotovo ako su ti to roditelji. Najčešće se odseljavanjem to smanjuje jer čim ti nekome nisi konstantno na oku od jutra do mraka odmah je drugačija situacija.
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2006., 22:40   #90
Quote:
Tinchi kaže:
Možda je do kulta obitelji? U kombinaciji s materijalnim (ne)uvjetima

Ja na neki način držim da se ljudi kad se kvalitetno bave sami sobom manje nepotrebno bave djecom, pogotovo kad ova zađu u neke odraslije godine i vape za samostalnošću.
Ja bih otišla s 18 čim upisah fax da mi starci imaju još koju nekretninicu ili da mi je neki studoški posao dobro plaćen da mogu iznajmit stan. A vjerujem i većina drugih (ne mislim na ove koji iz manjih gradova dođu studirat u veće, njima je selidba must. Na neki način im i zavidim )
Rekao bih da taj uvjetno rečeno "zapadni" sistem više njeguje kult obitelji - ako ne ideš na faks, s 18 se osamostališ, s 22 već imaš par godina staža, veću plaću, a poneki i svoju obitelj...

Ostajati s roditeljima nakon npr. 25 godina je generalno katastrofa za obitelj i obiteljske odnose.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2006., 22:43   #91
E da, možda je malo offtopic, ali sada su me neki postovi potaknuli,
koji su uvjeti za dignuti kredit na neki mali stančić?
Mislim,jel to moguće osobi od 22,23 godine?
hvala i sorry na offtopicu..
Emo§ion:D is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2006., 22:43   #92
Quote:
Vojky kaže:
Ostajati s roditeljima nakon npr. 25 godina je generalno katastrofa za obitelj i obiteljske odnose.
Hmmm.. kako se uzme... Ovaj naš je više "sebični" model
A ima nešto u tome... Mi ovdje smo takvi... Imam obitelj, imam kuću, imam stan. Imati ili nemati.
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2006., 22:44   #93
Quote:
Emo§ion:D kaže:
E da, možda je malo offtopic, ali sada su me neki postovi potaknuli,
koji su uvjeti za dignuti kredit na neki mali stančić?
Mislim,jel to moguće osobi od 22,23 godine?
hvala i sorry na offtopicu..
Odi na Stanovanje, sigurno ima neka tema o stambenim kreditima.
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2006., 22:49   #94
Quote:
Tinchi kaže:
Odi na Stanovanje, sigurno ima neka tema o stambenim kreditima.
Fala
Emo§ion:D is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2006., 14:40   #95
Quote:
Vojky kaže:
Ostajati s roditeljima nakon npr. 25 godina je generalno katastrofa za obitelj i obiteljske odnose.
Istina.
Istina.
I samo istina.
stoposto is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2006., 15:57   #96
vjerujem da ima malo ljudi koji se ne žele osamostaliti, tj odseliti od staraca i ne živjeti na njihovoj grbači. ali stvarno kakvi su nam uvjeti da mladi ljudi se osamostale tj. guraju fax, nađu posao studentski ili stalni, a da ne velim da osnuju obitelj. situacija je takva da to sve napravimo ali smo još uvijek podstanari kod roditelja htjeli mi to ili ne. u početku smo i mi tako, ali danas kako stvari stoje, tj. unatrag nekoliko godina kad smo sa financijski sredili roditelji su podstanari kod nas jer od svojih penzija ne bi daleko dogurali. situacija nas tjera da većinom živimo u simbiozi. bilo bi nam psihički bolje i ljepše živjeti sami ali......... uvijek ima ali!
fridge is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2006., 15:58   #97
Quote:
Dora K kaže:
Viš vraga! Nikad mi to nije palo na pamet!
Sad si mi stavila bubu u uho!!!
Sad je gotov!

dora, don't worry, bil je gotov čim se oženil za tebe, kak i moj!!!
fridge is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2006., 22:53   #98
Quote:
stoposto kaže:
sa sinovima je nekako lakše. naš je sa 17 nažicao odlazak na more s dečkima i bez problema sam ga pustio (pa i ja sam tako krenuo ). kao sportaš, dosta je putovao i dobro se snalazi van kuće.
dok je bio na moru, čuli smo se mobitelima svaki drugi dan. i sve je bilo ok.
nadam se da ovo sa sinovima je lakse ne proizlazi iz onoga "on je musko, sta ce se njemu desit, a ona je curica, mala, naivna, slatka, neko ju moze napast silovat i slicno" grrrrrr

Quote:
Tinchi kaže:
Moji su isto oduvijek jaki na riječima, verbalno vrlo tolerantni, kad su druga djeca u pitanje također. Ali po pitanju mene nisam mogla ne primjetiti grčeve na njihovom licu
to su moji, drugim roditeljima (prijateljima) kao prigovaraju na strogosti i govore "ma pusti dite pa sta ce mu bit" a kad se radi o nama onda je kraca uzica.

Quote:
stoposto kaže:
tu stvarno treba imati mjeru i dogovoriti npr. jedna poruka svaki drugi dan. mislim da bi to bilo optimalno svima.
moji ovo ne bi apsolvirali nikad a ja imam 21. odem par dana negdje i ocekuju da se javim barem jednom a po mogucnosti i vise puta i to nije dobro ako se samo jednom javim na mob jer moram i ovom drugom ili oni zivkaju mene, pa pitanja jesi jela, sta si jela, di si, sta radis....

mene osobno u odnosu sa svojim roditeljima smeta sta kad oni nes zabriju onda im nemozes dokazat suprotno ni kad sam 105% sigurna da sam u pravu, ako su oni zakljucili (iz neznam cega) da je kampiranje za pijance i narkomane, da je motovun mjesto za napijanje i drogiranje (a ne pogledat filmove i druzenje) onda nema sanse objasnit im da to nije tako.... osim toga sa svoju 21 god za sve moram rec "jel mogu ic..:" a ne "ja idem..." ah...

---------
ontopic: pusti ju nek ide
hana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 16:27   #99
hana quote:

ne, sa sinovima nije ništa lakše nego sa kćerima, jer se i jednim i drugima može svašta desiti, pa su roditelji u brizi jednako. a to što su roditelji liberalnijeg razmišljanja prema djeci svojih prijatelja to je normalno. time se hvale u tuđoj kući a u svojoj su ipak daleko stroži jer se radi o njihovoj djeci. takvi su skoro svi roditelji. pa moram priznati i ja.
nemoj se previše truditi roditeljima dokazivati jer oni to znaju samo ne žele priznati da je tvoje razmišljanje u redu. imaju osjećaj ako to priznaju njihova mudrost će biti minimalna. oni znaju da na svim mjestima možeš naići na pijance, narkomane, kriminalce i ostale bad guys pa malo cijelu stvar preuveličavaju, tj. od buhe rade slona. moraju se pomiriti s činjenicom da si potpuno odrasla osoba koja može samostalno razlučivati dobro od lošeg. a vjerojatno priznavajući tebi tvoju samostalnost osjećaju se nepotrebnima.
probaj dubljim razgovorom saznati gdje ste zapeli u međusobnom razumijevanju.
fridge is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 21:05   #100
@ fridge
ne znam ja di smo mi zapeli ali je recenica "dok zivis pod mojim krovom bit ce kako ja kazem" njima nerijetko na usnicama kad se povede rasprava oko necega
hana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:46.